Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Mazot ile motor içi temizleme

Motovento
    REKLAM ALANI
    hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nette dolaşırken şöyle bir yazıya denk geldim:

"Yeni yağı eklemeden önce aracınızın motor yağı bölümüne kapasitesinin yarısı kadar mazot ekleyin. Aracınızı mazot ile 30 saniye, maksimum 1 dakika kadar çalıştırın. Bu çalışma sayesinde mazot motor yağının ulaştığı tüm kısımlara ulaşacak ve eski motor yağı kalıntılarını uzaklaştıracaktır"

Bu mevzu ne derece doğru, uygulanabilirliği nedir; üstatlardan yorum bekliyorum.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Bana hurafe gibi geliyor. 14 senelik 95000 km.de motor kullanıyorum, en son düşündüğüm şey eski motor yağının kalıntıları..Gudik bilgi birikimim ve tecrübem bana benzinli motora mazot koymamayı söylüyor.
    espresso bunu beğendi.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Düşük devirli dizel motorlarında biz bunu yapıyoruz ama yüksek devirli benzinli bir motorda denemedim , özellikle çok uzun süre çalıştırılmamış motorlarda mutlaka yapın ama rölanti devrinden yukarı kesinlikle çıkmayın..

diyelim ki mazot ile eski yağdan kalanları temizlenebileceğine ikna olduk.peki o mazotun tamamını boşaltabilecek miyiz?30 saniye 60 saniye'de o mazot üst kapağa,motorun bilumum karanlık ,köşeli yerlerine ulaşacak.yeni yağ koyup mazot kalıntısını temizlemeye niyetlensek bile %100 temizlenmesi mümkün mü?değil.o mazot bir yerlerde kalacak.mazot güzel bir yağ çözüdür.Motor yağı seçiminde hassasiyet gösteriyoruz.içeride o yağı bozabilecek kalıntı olduğunun aklına gelmesi;ürkütücü o mazotun 60sn dahi olsa silindire verebileceği hasarı katmıyorum bile.Nispeten ucuz yağ koyup ,onunla son bir temizlik yapmak?Olabilir.Daha önce jeneratör ve traktör için tamircilerin aklına uyarak,yaptırdım.1 yıllık mazot sponsorum ol yine öyle bir çılgınlık yapmam
    espresso ve sharkspeedr2 bunu beğendiler.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    motosikleti azıcık ısıtın açın alt tapayı akan yağ aksın geri kalan bence kalması gereken yağdır eğer öyle olmasaydı honda bunu da düşünürdü emin olun
    mazotla temizleme işi komple yeniden toplanan motosikletler için geçerli bir temizleme metodu olabilir ama hiçbir sıkıntısı olmayan motosikletin içine mazot koymam
    üst kapak sübab conta takımı vs 50 60 k lık olmaya gerek yok

Alisilin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr 125 06- Cygnus L 14
    Bikac sene onceki bi animi anlatayım
    Karbüratör kaynaklı bi arızadan dolayı gece sabaha kadar motora benzin sızmış.
    Sabah çalıştırdım tekleyerek duman ata ata gidiyo motor. Karburatorden sandım yine.

En son egzozdan benzin atınca stop ettim ama bu arada 10 km yol yaptım.

Yağı bosalttigimda 2.5 lt benzin-yag karışımı cıktı kartepeden.
    Yağ kapasitesi 1 lt.
    Motora hiç de bisey olmadı senelerdir.

Tecrübemden dolayı söylüyorum 30 sn mazotla çalıştırmaktan hiç bisey olmaz.

yamtareroglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Satıldı :(
    Yağı değiştirmeden önce yağ tapasına mıknatıs yapıştırırdım, motor ısınıncaya kadar rölantide çalıştırıp tapayı öyle sökerdim. Böylece metalik kir ve artıklar varsa yağ dönerken tapaya yapışır ve temizlenirdi

shooter1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    3-4-5-10 sene yatmış bir araç için bu iş belki düşünebilir ama gündelik kullanılan veyahut yilda 1000km yol yapan bir makine için gereksiz bir şey gibi geliyor zaten yağ seçiminde dikkat ediyoruz ne gerek var kalıntı temizlenmesine
    Hadi bu mazot işlemini yaptık diyelim illaki bir yerde mazot kalacak yag koyup çalıştırcaz o yağı tekrar çöpe atmamız gerekecek çünkü içerideki kalan mazotla temas edecek külliyen zararlı duruyor bu iş

babaçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Comet
    mazot oring ve keçelerin bollaşmasına sebeb oluyor,üstünde unutup mazotla yıkadığım parçaların oringlerini yeniden almak zorunda kaldım

Motor içi temizleyici ürünler var özellikle Castrol engine shampoo ürününü öneririm alın kullanın mazota falan gerek yok şişenin 3 te 1 ini kullanın 3 yağ değişimi götürür

ferhatkars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki SV 650 S.... Suzuki R-CG 250 melez kross
    Alıntı Alisilin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bikac sene onceki bi animi anlatayım
    Karbüratör kaynaklı bi arızadan dolayı gece sabaha kadar motora benzin sızmış.
    Sabah çalıştırdım tekleyerek duman ata ata gidiyo motor. Karburatorden sandım yine.

En son egzozdan benzin atınca stop ettim ama bu arada 10 km yol yaptım.

Yağı bosalttigimda 2.5 lt benzin-yag karışımı cıktı kartepeden.
    Yağ kapasitesi 1 lt.
    Motora hiç de bisey olmadı senelerdir.

Tecrübemden dolayı söylüyorum 30 sn mazotla çalıştırmaktan hiç bisey olmaz.
    aynı olay benim başıma geldi... 2002 model kawasaki er5... 1,5 litre fazla yağ çıktı... motor yağını fazla koydular sandık ama yağı boşalttığımda kokusundan ve yağın inceliğinden anladık, içine benzin karışmış... normalde bu benzinin motor bloğuna tek karışma yolu, piston sekmanlardan geçmesi lazım... bu olay motorun piston sekmanlarının aşınmış oldugunu mu gösteriyor acaba...
    4 teker gövdemi ,2 teker aklımı alır...

Motosikleti
    Alıntı ferhatkars adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ...piston sekmanlarının aşınmış oldugunu mu gösteriyor acaba...
    Sıfır km motorun silindirinede benzin dök iki dakika sonra aşağıya iner , motorin dök beş dk , motor yağı dök bir hafta , şanzuman yağı bir ay ;)
    ferhatkars bunu beğendi.

Ramazan Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW GS 1200 / Honda Africa Twin dct1000L- VESPA LX
    Biz bunu arabalarda yapıyoruz. Hatta cbf 150 ybr. 125 gibi motorlarıma yaptığım zamanlar oldu ama ucuz marka bir yağ koyup 2-5 dk gibi çalıştırıp boşaltarak

Motorunda herhangi bir sıkıntı mı var

Motosikleti
    Alıntı Ramazan Can adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Biz bunu arabalarda yapıyoruz. Hatta cbf 150 ybr. 125 gibi motorlarıma yaptığım zamanlar oldu ama ucuz marka bir yağ koyup 2-5 dk gibi çalıştırıp boşaltarak
    En çok uygulanan yöntemde esasen budur yani motorin yerine ince yağ ile 5-10 dk rölantide çalıştırılır , çok uzun süre çalıstırılmamış yahut kartere su inmiş makinaları mutlaka motorin ile çalıştırıp temizlik yapmak elzemdir..

Ramazan Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW GS 1200 / Honda Africa Twin dct1000L- VESPA LX
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    En çok uygulanan yöntemde esasen budur yani motorin yerine ince yağ ile 5-10 dk rölantide çalıştırılır , çok uzun süre çalıstırılmamış yahut kartere su inmiş makinaları mutlaka motorin ile çalıştırıp temizlik yapmak elzemdir..
    Kesinlikle öyle o yüzden benim motorun yağı hep temiz dir

Motosikleti
    falcon flash 100
    Rahmetli babam dizel arabasının yağını kendi değiştirirdi. Yağı boşalttıktan sonra mazot ( motorin ) koyar çok kısa çalıştırırdı. Bende ondan görürdüm.

Neyse rahmetli olunca benim 74.000 km de dizel golfüm vardı. Bende aynısını yapayım dedim artık neyi yanlış yapmışsam motoru yedim.

74.000 km de komple motor yaptırdım.

Siz siz olun böyle abidik gubidik işlere bulaşmayın.

125 cc Honda ace nin 125 sayfa kullanım ve bakım kılavuzu var tek satır böyle bir şey yok. Adamlar jantı bile nasıl yıkayacağını yazmış demek böyle büyük olunuyor.

Motosikleti
    Alıntı yaşlıveacemi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Rahmetli babam dizel arabasının yağını kendi değiştirirdi. Yağı boşalttıktan sonra mazot ( motorin ) koyar çok kısa çalıştırırdı. Bende ondan görürdüm.

Neyse rahmetli olunca benim 74.000 km de dizel golfüm vardı. Bende aynısını yapayım dedim artık neyi yanlış yapmışsam motoru yedim.

74.000 km de komple motor yaptırdım.

Siz siz olun böyle abidik gubidik işlere bulaşmayın.

125 cc Honda ace nin 125 sayfa kullanım ve bakım kılavuzu var tek satır böyle bir şey yok. Adamlar jantı bile nasıl yıkayacağını yazmış demek böyle büyük olunuyor.
    Üstad rahmetli babanın mekanı cennet yattığı yer nur olsun , büyük ihtimalle mazotu yağ kadar aynı seviye koydunuz , piston kolları yamulur , burda yazıyoruz ama detayları var her işte olduğu gibi , deneyecek arkadaşlar aman diyeyim mazot fazla koyulmaz ! atıyorum motor 2 lt yağ alıyorsa yarım litre falan mazot koymak lazım..

Motosikleti
    falcon flash 100
    Üstad rahmetli babanın mekanı cennet yattığı yer nur olsun , büyük ihtimalle mazotu yağ kadar aynı seviye koydunuz , piston kolları yamulur , burda yazıyoruz ama detayları var her işte olduğu gibi , deneyecek arkadaşlar aman diyeyim mazot fazla koyulmaz ! atıyorum motor 2 lt yağ alıyorsa yarım litre falan mazot koymak lazım..

Bence bu işler sizin gibi belirli bir seviyenin üzerinde olan kişiler için.

O yüzden bizin gibiler hiç denememeli. Sonuçları ağır oluyor.

ferhatkars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki SV 650 S.... Suzuki R-CG 250 melez kross
    Sıfır km motorun silindirinede benzin dök iki dakika sonra aşağıya iner , motorin dök beş dk , motor yağı dök bir hafta , şanzuman yağı bir ay ;)
    eyvallah abicim... anladım şimdi...
    4 teker gövdemi ,2 teker aklımı alır...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)