Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Zincirimi Değişiminde Dişli Değiştirmem Gerekir mi ?

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar motosikletimin zinciri artık iyice yıprandı ses yapmaya başladı ve oldukça bollaştı. Tekerlek geride olmasına rağmen yinede sarkıyor. Zinciri ve dişliyi videoya çektim. Yüklüyorum şuanda sizce dişlimin durumu iyimidir ? Değiştirmem şartmı yoksa idare edermi sizce ?

https://streamable.com/vjltiz

https://streamable.com/vjltiz" width=320 height=288 type=application/x-mplayer2 controller="true" loop="0" transparentstart="1" autostart="false">
    bassturbin bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Ekrem_06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar 200NS
    Hocam ben değiştireceğim zaman ön arka ve zincir hepsini değiştiririm.

joshua - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLX 250 (2016) KLR 650 (2006)
    set olarak değişim daha sağlıklı olur.

Memcoş48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Tiger 800XRx
    Sorunun içinde cevap gizli. Anladınız siz onu

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Aşınmış dişliler yeni zincirinizin daha erken yıpranmasına neden olacaktır. Buarada eski zinciriniz bana biraz yağsız göründü, yağsızlıktan kaynaklı da ses artışı olabilir.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Artık Yok...
    Değiştirmediğin dişli yeni aldığın zinciri yer zaten eskiden set halinde değişirdi bu son bir iki senedir sadece zincir değiştirenler var ..

OnixsyS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cbr 500R
    bence zincire değişmeye filan gerek yok o ne öyle gereksiz masraf ya devam kopana kadar reis
    (zincirin haline bakılırsa her türlü masraftan kaçıyonuz benzine de %05 su filan katıyonuz heralde)
    insan yeminlen şu videoyu atarken utanır ya

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Zincir ve dişli birbirini aşındırarak eskiyor.

Motosikletin motoru, dişliyi çeviriyor. Dişliyi çıkarıp bakarsanız, dönme yönünün aksine doğru dişlerin eğildiğini görürsünüz. Tepe kısımları da deforme olmuştur. Siz bu dişliye yeni zincir takarsınız uyumsuzluk olacaktır. Bu sebepten ikisini bir değiştirin. Zaten çok bir masrafı yok. İşçilik olarak da bir farkı yok. Neden dişli değişiminden kaçılıyor hep anlamak zor.
    “Bir delil ile 40 alimi yendim; ama 40 delil ile bir cahili yenemedim.” Mevlana

Alıntı OnixsyS adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bence zincire değişmeye filan gerek yok o ne öyle gereksiz masraf ya devam kopana kadar reis
    (zincirin haline bakılırsa her türlü masraftan kaçıyonuz benzine de %05 su filan katıyonuz heralde)
    insan yeminlen şu videoyu atarken utanır ya
    Arkadaş şu grupta şöyle yamyamlar varya insan deli oluyor. Kardeşim nerden biliyorsun ? Motosiklete aylardır binmiyorum şuan ise yağmurda kaldığı için pas tuttu ve yağsız vaziyette. Öte yandan sadece zincir soruyorum çünkü bir insanın o an durumu olmayabilir. Birden fazla ödemesi olabilir. Herkes baba parasıyla motosiklet almıyor. Böyle millete laf sokmaya çalışacak YAMYAMLAR konuya yorum yapmasın lütfen. Bilip bilmeden her konuya milleti azarlama sonra üzerler seni güzel kardeşim hadi ikile şimdi.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Geçen bilgisine çok güvendiğim ustama gittim. Zincir uzamıştı gergide sonda değiştir usta dedim. Baktı hiç gerek yok dedi bir bakla söküp devam et dedi.

Bence de bir bakla söküp devam et.

Alıntı yaşlıveacemi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçen bilgisine çok güvendiğim ustama gittim. Zincir uzamıştı gergide sonda değiştir usta dedim. Baktı hiç gerek yok dedi bir bakla söküp devam et dedi.

Bence de bir bakla söküp devam et.
    uzayan zincir değişmemiş ,usta değiştirin.
    Bir denyonun aklına uyarak verdiğiniz tavsiyelerin sonucunda olabilecek hadiselerden vicdan azabı da çekmemiş olursunuz.

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Zinciri ayarından gerdirin en sona dayanınca değiştirilmesi gerekir ön arka dişli ve zincir.Full bitik değil.yani 2 defa daha gerdirilebilir gibi görünüyor ortalama 8 10 bin km daha...Tabiki Zincirin bir yeri dönerken çok gergin ve bir yeri çok salınık olursa gerdirince (ortalama yukarı aşağı 3 cm oynaması yeterli-dikkat:!1.5cm yukarı 1.5 cm aşağı) o zaman set halinde değiştirin ama yineleyeyim şu an bir süre daha işinizi görecektir.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Ön dişliyi mutlaka değiş arkayı görmek lazım , yağlamayı ihmal etmiyorsan arka iki zincir bitirir..

Motosikleti
    Artık Yok...
    Zincir den bakla eksiltmek bir çözüm değil yada sorunun çözümü değil zincir uzaması nedir bizim uzama dediğimiz şey dişlilerin diş uzunlukları aşınır kısalmıştır zaten bu zinciride deforme eder zamanla eğer bir zincir bakla aldıracak kadar aşınmış esnemişse set olarak değiştirilmelidir ..

Şahsen o usta için demiyorum bilmem saygım sonsuz ama kendim için benim gittiğim bir usta deseki bakla çıkartıcam motorumu bir daha onun dükkanına sokmazdım..

OnixsyS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cbr 500R
    Alıntı Andrei216 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaş şu grupta şöyle yamyamlar varya insan deli oluyor. Kardeşim nerden biliyorsun ? Motosiklete aylardır binmiyorum şuan ise yağmurda kaldığı için pas tuttu ve yağsız vaziyette. Öte yandan sadece zincir soruyorum çünkü bir insanın o an durumu olmayabilir. Birden fazla ödemesi olabilir. Herkes baba parasıyla motosiklet almıyor. Böyle millete laf sokmaya çalışacak YAMYAMLAR konuya yorum yapmasın lütfen. Bilip bilmeden her konuya milleti azarlama sonra üzerler seni güzel kardeşim hadi ikile şimdi.
    haha yağmurdamı kaldıda paslandı ulan üzeridne yağ olsa nasıl su tutacak ulan biz hiç yağmurda çamurda sürmemeişizde bize anlatıyo ödemelerin varmışmışta arkadaş zincir bakımı ayrı zinciri vaktinde yada 3-4 ay sonra değiştirmek ayrı şey zincir yağına paranmı yetmiyo yağ değişiminden kalan yağı sürersin mis gibide tutar

beni üzecek yiğidi bulamadım daha, bakıyım o sende değilmişsin demek ki

next

Alıntı OnixsyS adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    haha yağmurdamı kaldıda paslandı ulan üzeridne yağ olsa nasıl su tutacak ulan biz hiç yağmurda çamurda sürmemeişizde bize anlatıyo ödemelerin varmışmışta arkadaş zincir bakımı ayrı zinciri vaktinde yada 3-4 ay sonra değiştirmek ayrı şey zincir yağına paranmı yetmiyo yağ değişiminden kalan yağı sürersin mis gibide tutar

beni üzecek yiğidi bulamadım daha, bakıyım o sende değilmişsin demek ki

next
    Sen kendini ne sanıyosun kardeşim ? Yağmurdamı kaldı diyor herkesin garajımı var ? Branda örtülü bile olsa rüzgardan açılabiliyor hem senden daha fazla yorum yapmanı isteyen oldumu ?? Burada bilmediğimiz konu hakkında fikir alıp vermek için soru soruyoruz bir yerine batanmı varda sürekli birşeyleri iğnelemeye çalışıyorsun ? Sana daha basit bir uslüp ile cevap vereyim yorumlarını yaptıysan ve bittiyse daha basit bir dille çektir git konudan

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Sürüş koşullarına göre değişkenlik göstermekle birlikte her zincir değişiminde dişli değişimi şart değildir.

Uzun dönem sonucu için 400.000 mil boyunca kullandığı v-strom'da 19 zincir değiştirirken 9 kez dişli seti değiştiren dayımıza bakabiliriz. Ben değiştiririm çünkü İstanbul'da ve zaman zaman performanslı sürüyorum. v-strom'um olsa gezip dursam iki zincirde bir değiştirirdim.

Motosikleti
    Artık Yok...
    Zaten burda dediğimiz sağlıklı olanı değiştirmektir kaldı ki dişli bir para değil esas para tutan zincir

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)