Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Sürekli el uyuşması

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhabalar. Aranıza yeni katılan 28 yaşında bir insanoğluyum. Geçen hafta ehliyetimi alır almaz ilk motosikletim olarak Pulsar ns 150 alıp motosiklet hayatıma başladım. Hayatımda aldığım en güzel kararlardan biriydi. Deneyim kazanmak için ilk birkaç gün akşamları trafiğin sakin olduğu bölgelerde çıkmaya başladım. Dün gece ise uzun yol denemesi yaptım ve yaklaşık 200 km sürdüm. Eve geldiğimde sağ elim uyuşmuştu. Sol elim sapasağlamdı. Daha önce böyle bir durum yaşamamıştım. Telefonu tutarken dahi zorlanıyordum. Eldiven kullanmama rağmen havanın soğuk ve rüzgarlı olmasını ileri sürüp uyuşukluğu pek umursamadım ve yatıp uyudum. Sabah kalktığımda da uyuşukluk devam ediyordu. Okula gittim, kalem tutmakta dahi güçlük çekiyordum. Yazıyı sol elimle yazmaya çalıştım, başaramayınca sınıf defterini dahi öğrencilere yazdırdım. Yemek yerken kaşığı dahi düzgün tutamaz haldeyim. Biraz araştırdığımda karpal tünel sendromu diye bir şey duydum. Allah göstermesin öyle bir şeyse gerçekten yıkılırım. En kötü senaryoyu düşünmeden önce size danışmak istedim. Sizin başınıza da uzun süreli sağ el uyuşukluğu ve eli kontrol edememe durumları geldi mi? Tecrübelerinizle beni aydınlatırsanız çok mutlu olurum. İyi günler.
    bassturbin ve Mr.wind bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Bana bu Datça-İstanbul sürüşünden sonra olmuştu. Ekstradan sayabileceğim bir şey ararsam, eski motorumun tam ince ince deli titrediği hızlarda sürmüştük sürekli, arkadaş kurbanı olduk yani.
    Sonra bir hafta kadar karpal tünel sendromu olduğumu düşündüm ama 2 ay önce de tenisçi dirseği teşhisi konmuştu :D

İstemsizce bileğini kasmışsındır diye tahmin edilebilir, bileğinin de alışık olmadığı bir hareket yapıyorsun. Karpal tünel sendromu da dünyanın sonu değil, bileği her iki yöne esnetme çalışmaları iyi gelecektir, bir sabah bir akşam 5-10dk esnetme bayağı iş görüyor. (Bileği basketbol atışı yapmış gibi aşağı esnetmek ve tersine yukarı esnetmek) Bir süre sonra geçecektir, hemen paniklemeden biraz gözlemleyip akabinde devam ederse doktora gitmekte fayda var, tabi bu esnada motor sürme dememe gerek yok sanırım.

Buradan alacağın yukarıdaki dahil tüm tavsiyeler en iyi ihtimalle senin anlatılarına dayalı iyi niyetli tahminler, en kötü ihtimalle deli saçması şeyler olacak. Biraz esneklik çalışması yapıp sonrasında doktora danışmak en temizi, ancak şu an akut durumdayken hemen doktora koşmaya gerek olduğunu düşünmüyorum - çok çok dayanılmaz durumda değilse. Ama şunu söyleyeyim bir gün motosiklet sürmekten karpal tünel sendromu oluşmaz, genelde mouse kullanımı tetikleyebiliyor bunu.
    kek ve bassturbin bunu beğendiler.

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Merhaba; hayırlı olsun motorunuz ehliyetiniz...Bir süre adele ve vücut sinir sistemi (otokontrol-bilinçaltı ve stress) tepki gösterebilir el uyuşması bilek ağrıması veya tenisçi dirseği gibi kolun üst dirsek kısmında ağrı anlık elektrik çarpması gibi ağrı acı vs.Normalde birkaç gün içinde geçmesi gerekir kas alışınca...siz ilk seferler çok uzun süre sağ elinizi kasarak veya gidon elciğini çok sıkı tutarak o kısımdaki kas ve sinirlere baskı yapmış zorlamış olabilirsiniz.

2 haftaya geçmezse doktora gitmenizi tavsiye ederim çünkü sizinki ciddi bir incinme veya kasılma kaynaklı lif zedelenmesi olmuş gibi görünüyor.Geçmiş olsun...Kas gevşetici ilaç krem vs ile durum düzelebilir...Tenisçi dirseğiyse uzun süreli geçer ama anladığım kadarıyla sinire aşırı baskı olmuş...

Gidonu elciğini sıkmadan tutun her zaman sakince...
    kek bunu beğendi.

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    En başta çok geçmiş olsun.Motosikletiniz tek silindir bundan dolayı zaten doğal olarak ekstra bir titreşim var.Motosiklete yeni başlamışsınız,büyük ihtimalle gidonu biraz yanlış tutuyorsunuz ve çok sıkıyorsunuz.Soğuk havada 200 km yol yapmışsınız (mola vererek yaptığınızı umut ediyorum) bütün bu faktörler birleşince bilek ve el kaslarınıza zarar vermiş olabilirsiniz.Biran önce baştan bir doktora gösterin.Karpal Tünel olsa bile ilaç ve ileri safhalarda cerrahi tedavi mümkün.

Motosiklet sürerken uzun sürüşlerde herkesin eli uyuşur ama mola verince 5-10 dk içinde o uyuşukluğun geçmesi gerekir.Tavsiyem uzun sürüşlerde 45-60dk da 1 mola verin.Hem dikkatinizi toplarsınız,hem el uyuşukluğuna engel olun.Gidonu tutuş pozisyonunuzu tekrar bir gözden geçirin.Gidonu ne çok sıkı ne çok gevçek bırakmamak gerek.Dirsekler rahat poziyonda hafif kırık olması gerek.Eğer direksekleri hiç kırmadan kolunuz dümdüz pozisyonda üstüne de gidonu çok sıkıyorsanız bu kısa sürüşlerde bile uyuşuk,ağrı yapar.Bir de rahatsız ediyorsa çok soğuk havalarda sürmenizi pek tavisye etmem.Gençken buz gibi hava sürüyordum ve belli bir yaştan sonra diz ağrısından duramamaya başladım.Çok soğuk havada sürüşü bıraktıktan sonra diz ağrımda kalmadı.
    gurcanozturk, Merdo, kek ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

retox70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Thracian ' ın dediğine benzer bir şeyler aklıma gelmişti benimde. Gidona çok mu yükleniyorsunuz? Ellerinize ve bileklerinize yük biniyor olabilirmi? Kullandığınız aracı bilmiyorum ama öne doğru eğik bir kullanımı mı var? Bu ellerde yorgunluk yapabilir.
    kek bunu beğendi.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı kek adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhabalar. Aranıza yeni katılan 28 yaşında bir insanoğluyum. Geçen hafta ehliyetimi alır almaz ilk motosikletim olarak Pulsar ns 150 alıp motosiklet hayatıma başladım. Hayatımda aldığım en güzel kararlardan biriydi. Deneyim kazanmak için ilk birkaç gün akşamları trafiğin sakin olduğu bölgelerde çıkmaya başladım. Dün gece ise uzun yol denemesi yaptım ve yaklaşık 200 km sürdüm. Eve geldiğimde sağ elim uyuşmuştu. Sol elim sapasağlamdı. Daha önce böyle bir durum yaşamamıştım. Telefonu tutarken dahi zorlanıyordum. Eldiven kullanmama rağmen havanın soğuk ve rüzgarlı olmasını ileri sürüp uyuşukluğu pek umursamadım ve yatıp uyudum. Sabah kalktığımda da uyuşukluk devam ediyordu. Okula gittim, kalem tutmakta dahi güçlük çekiyordum. Yazıyı sol elimle yazmaya çalıştım, başaramayınca sınıf defterini dahi öğrencilere yazdırdım. Yemek yerken kaşığı dahi düzgün tutamaz haldeyim. Biraz araştırdığımda karpal tünel sendromu diye bir şey duydum. Allah göstermesin öyle bir şeyse gerçekten yıkılırım. En kötü senaryoyu düşünmeden önce size danışmak istedim. Sizin başınıza da uzun süreli sağ el uyuşukluğu ve eli kontrol edememe durumları geldi mi? Tecrübelerinizle beni aydınlatırsanız çok mutlu olurum. İyi günler.
    Yikilacak bir sey yok, karpal tunel sendromu tedavi edilebilen (ameliyatli veya ameliyatsiz) bir sorun, kaldi ki cogunlukla bilegine baski olusturan kisilerde (daha cok bilgisayar kullanimi ile iliskilendiriliyor son zamanlarda) goruluyor ve uzun bir surede olusuyor. Sadece motosiklet kullanma ile olusmasinin cok zor oldugunu dusunuyorum.

Yine karpal tunel (carpal tunnel) belirtileri genelde uyusma, kola yayilan agrilar, yanma ve igne batmasi gibi durumlar. Tip alaninda calismiyorum o yuzden bu yazdiklarim sadece kisisel deneyimlerim. Cok yakin bir arkadasim bu sendrom sebebiyle oncesinde saglak iken, sol eliyle mouse kullanmaktan solak oldu Ben 28 yildir gunde 10 saate yakin klavye basindayim, bende gelismedi.

Karpal tunel gelisip gelismedigini anlamak icin soyle bir manevra varmis, deneyebilirsiniz. Daha iyisi ise, oktora gidip danismaniz daha iyi olacaktir, MRI ile cikar.

https://en.wikipedia.org/wiki/Phalen_maneuver

Thracian guzel seyler yazmis, degerlendirin.
    kek bunu beğendi.

Benimde uzun yolda araç kullanırken gaz pedalının üzerinde çok fazla tutunca ayak parmaklarım uyuşuyordu boyun fıtığım çıktı. Fıtık sinirlere baskı yaptığında motor araba vs arac kullanırken uyuşma yapıyor zaten fıtık muayenesinde doktorun ilk sorduğu el ayak uyuşması varmı olur
    kek bunu beğendi.

reclusive - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    AT1000Dct
    https://www.amazon.com.tr/Motosiklet-Kelebe%C4%9Fi-Dinlenme-Elektrikli-Aksesuarlar%C4%B1/dp/B096XNJR8C
    kek bunu beğendi.

Memcoş48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Tiger 800XRx
    Değerli meslektaşım motosikletin hayırlı olsun güle güle kullan. Oturuş pozisyonunu kontrol et dirsekler kırık, hafif öne eğik oturmanı tavsiye ederim. Çok dik ya da çok öne eğik oturmak yorar. Gidonu ve gaz kolunu çok sıkı tutma sonuç alırsın. Sağlıklı sürüşler dilerim.
    kek bunu beğendi.

M.balibey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı kek adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun vakit kaybetmeden bir nörölojiye ordanda ortapedise gidin. Karpal tünelse eğer ameliyatla geçiyor. Ama erteleyip snirleri öldürüseniz kalıcı hasar kalıyor.
    Voltaren ve kek bunu beğendiler.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)