Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Kişisel yatırım mı Maddi yatırım mı?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Şükrü Çelik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TNT 250/ Honda Dio 110
    Herkese iyi akşamlar değerli forum üyeleri. Son günlerde hangisinin mantıklı olduğunu düşündüğüm ve karara varamadığım bir soruyu sizinle paylaşmak istedim. Marmara üniversitesi işletme bölümü okuyorum uzlanım dalımda muhasebe ve muhasebe işini seviyorum. Aynı zamanda da motosikletle kuryelik yapmaktayım. Çalıştığım için derslerime o kadar önem veremiyorum sınavları geçecek kadar çalışıyorum diyelim. Ve yaptığım işin de hatrı sayılır bir kazancı var ama bir ömür yapabileceğimi sanmıyorum çünkü şimdiden bile vücudum zayıflamaya başladı. Geçen kış bir kat giyinir işe çıkardım bu sene kat kat giyinmeme rağmen vücudum buz kesiyor.Kafamdaki soru işareti de bu yüzden. Bazı arkadaşlarım kendi dalları üzerine stajlar yapmakta lakin aldıkları maaş belli. Ama kendilerini okudukları bölüm üzerine geliştirip tecrübe ediniyorlar. Ben ise okuduğum bölüm ile ilgili bir iş yapmayıp herhangi bir tecrübe kazanamıyorum ama maddi gelirim onlardan daha yüksek. Üniversite bittiği zaman bu arkadaşlarım tecrübe edinmiş ama herhangi bir birikim yapmamış şekilde mezun olacaklar. Ben ise diplomayı alana kadar büyük bir aksilik yaşamazsam inşallah belirli bir birikim yapmış olmayı planlıyorum. Motosiklet olarak veya diğer değerli yatırımlar. Sizce bu iki yatırım türünden hangisini seçmek uzun vadede daha karlı olur. Kendime yatırım yapmak mı yoksa mal mülke yatırım yapmak mı? Bu yollardan geçmiş abilerim görüşlerini benimle paylaşırsa çok sevinirim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Av.Rider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 Abs
    Para para para... Kendine yatırım yapmak istiyorsan dil öğreneceksin. Ana dilin gibi öğreneceksin. Sonra biriktirdiğin paran ile yüksek lisans olur başka bir şey olur yurt dışında oku+çalış modeli yapacaksın. Fason stajla vaktini öldürme... Not: Yatırım tavsiyesi değildir.
    BOO_74 ve stubborn bunu beğendiler.

Ahmet Turan Peker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda nc 750 x dct vstrom dl 650 xmax 250
    Mesleğim elektrik.
    İlk başladığım zaman amele yevmiyesi neredeyse benim haftaligimdan fazla idi. Ben iş öğrenmeyi tercih ettim az paraya devam ettim.

O anda amelelik yapıp benden çok fazla kazananlar o gün için avantajlı idi.
    Ama uzun dönemde işi öğrenip daha fazla kazanma şansı belirdi. Belki risk idi ama kendi işimi kurma şansını yakaladım.
    Amelelik yapan ve o anda avantajlı olan daha iyi amelelik yapmaya devam etti..

Bunu ne için yazdım. Gelecek için çalışmak bugün için çalışmak arasında tercihi doğru yapmak gerek.

Günümüzde en büyük tehlike bir sürü yetenekli insanın kurye, güvenlik,vale gibi anlık kolay ve kazançlı işlere yönelip heba olmaları..
    tommygun, espresso, BOO_74 ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    bende ahmet abi gibi düşünüyorum
    8 yıl önce 20 yıl önce bıraktığım koltuk işlerine geri döndüm bütün işlerden az buçuk anladığım için malzeme alımı tamir alımı teslimi vs işlere bakıyordum arkadaşın dükkanda
    o dükkkanı kaparttı 4 ay boş geçirdim bu arada güvenlik işi yapıyorum 2006 dan beri koltuk işi ek iş olarak
    bir arkadaş aradı boş günlerde gel yanıma bana yardım et dedi bende kendi kendime bu sefer bu işi öğrenip usta olacağım dedim hiç para almasam da çalışıp öğreneceğim dedim ve işe başladım alt yapım olduğu için çok ta yabancı değildim bir yıl içinde işi kapmaya başladım 6 yıl o arkadaş ile çalıştım tek model çalışıyorduk fakat çalıştığımız modeller oldukça zor (şuan yapamadığım model koltuk yok ) sakarya da bizden başka bu işi yapan yoktu ve arkadaş istanbula taşındı müşteriler bana kaldı işlere yetişemez oldum çürükleri temizledim 1 tane müşteri bana yetiyor şuan boş bırakmıyor iyi paralar kazanmaya başladım kendime çalışıyorum güvenlik işide devam hafta da 4 gün sanayi de koltuk yapıyorum
    istediğim zaman gidip çalışıyorum canım istemezse gitmiyorum saat kavramım yok keyfim gelince para lazımda yani bu gün sakarya da benim ayarımda ki ustalar 12500 tl maaş istiyor millet tırım tırım adam arıyor istanbul daki arkadaşın yanına gelsem yeme içme yatacak yer sigorta sakaryadan da 5000 tl fazla maaş verir
    diyeceksin ki 17500 tl 1000 usd bile etmiyore ama 3 tane asgari ücretten fazla geçinmek için yeterli seviyede bence
    okul okamayıp yabancı dil öğrenmesen bile kuryelik yapma git bi işin ustalığını öğren klima tamir et oto tamircisi ol pasta ustası ol lokantada çalış telefon tablet bilgisayar ps tamiri öğren 5 yıl kendine yatırım yap sonra her yerde ekmek bulursun ama kurye lik nereye kadar ?
    benden sana abi tavsiyesi geçici paraları boşver kendine yatıtrım yap bunun meyvesini elbet birgün sonsuza kadar yersin
    tommygun ve espresso bunu beğendiler.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ahmet abi burada haklı.

Günü yaşama, geleceği düşün.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Senin yollarından geçmiş bir büyüğün olarak naçizane bir iki önerim olacak.
    Eğer finans-muhasebe dalında uzmanlaşmak istiyorsan, yazları global firmalarda staj yap ama mümkünse bir aylık olmasın, stajda fotokopi çekmekten ya da bunun gibi angarya gelecek işlerden sıkılma, bunu yapamıyorsan tatil yörelerine git gerekirse karın tokluğuna çalış ama turistlerle ingilizce konuşup geliştir. Eğer yurtdışına çıkma imkanın varsa git orada 3 ay kal. Yani yazlarını dolu dolu geçir, bunlar senin son boş vakitlerin gibi düşün. Neden olmasın asistanlıkla başlayıp belki akademik kariyer yaparsın. Türkçe' yi, hem konuşurken hem de yazarken doğru kullanmaya özen göster. Bu sana ileride yapacağın görüşmelerde, toplantılarda, seminerlerde, yazışmalarda fayda sağlayacak.

Mezun olduktan sonra kariyerin için planlama yap, muhasebe konusunda uzmanlaşmak istiyorsan SMMMM sertifikası al, finans konusunda uzmanlaşmak istiyorsan SPK lisanslarından birini al. Ücretsiz ders notları ve çıkmış sorular var. Kursa gitmene gerek bile olmaz. Bunları yaparken öğrenebildiğin kadar excel kullanmayı öğren. Kişisel gelişim olsun, tarih olsun hiç farketmez bol bol kitap oku. Makaleler oku. Ancak okuyacağın kitaplar ve makaleler sıfırdan başlayıp holding patronluğuna gelmiş, hayal satan kişilerin kitapları olmasın, kendini onları örnek alma.
    espresso, freasy ve BOO_74 bunu beğendiler.

Motosikleti
    Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bende ahmet abi gibi düşünüyorum
    8 yıl önce 20 yıl önce bıraktığım koltuk işlerine geri döndüm bütün işlerden az buçuk anladığım için malzeme alımı tamir alımı teslimi vs işlere bakıyordum arkadaşın dükkanda
    o dükkkanı kaparttı 4 ay boş geçirdim bu arada güvenlik işi yapıyorum 2006 dan beri koltuk işi ek iş olarak
    bir arkadaş aradı boş günlerde gel yanıma bana yardım et dedi bende kendi kendime bu sefer bu işi öğrenip usta olacağım dedim hiç para almasam da çalışıp öğreneceğim dedim ve işe başladım alt yapım olduğu için çok ta yabancı değildim bir yıl içinde işi kapmaya başladım 6 yıl o arkadaş ile çalıştım tek model çalışıyorduk fakat çalıştığımız modeller oldukça zor (şuan yapamadığım model koltuk yok ) sakarya da bizden başka bu işi yapan yoktu ve arkadaş istanbula taşındı müşteriler bana kaldı işlere yetişemez oldum çürükleri temizledim 1 tane müşteri bana yetiyor şuan boş bırakmıyor iyi paralar kazanmaya başladım kendime çalışıyorum güvenlik işide devam hafta da 4 gün sanayi de koltuk yapıyorum
    istediğim zaman gidip çalışıyorum canım istemezse gitmiyorum saat kavramım yok keyfim gelince para lazımda yani bu gün sakarya da benim ayarımda ki ustalar 12500 tl maaş istiyor millet tırım tırım adam arıyor istanbul daki arkadaşın yanına gelsem yeme içme yatacak yer sigorta sakaryadan da 5000 tl fazla maaş verir
    diyeceksin ki 17500 tl 1000 usd bile etmiyore ama 3 tane asgari ücretten fazla geçinmek için yeterli seviyede bence
    okul okamayıp yabancı dil öğrenmesen bile kuryelik yapma git bi işin ustalığını öğren klima tamir et oto tamircisi ol pasta ustası ol lokantada çalış telefon tablet bilgisayar ps tamiri öğren 5 yıl kendine yatırım yap sonra her yerde ekmek bulursun ama kurye lik nereye kadar ?
    benden sana abi tavsiyesi geçici paraları boşver kendine yatıtrım yap bunun meyvesini elbet birgün sonsuza kadar yersin
    Eyvallah abi doğru diyosun meslek altın bileziktir diye laf boşuna soylenmemiştir elbet

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:25 ----------

Alıntı GoGi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Senin yollarından geçmiş bir büyüğün olarak naçizane bir iki önerim olacak.
    Eğer finans-muhasebe dalında uzmanlaşmak istiyorsan, yazları global firmalarda staj yap ama mümkünse bir aylık olmasın, stajda fotokopi çekmekten ya da bunun gibi angarya gelecek işlerden sıkılma, bunu yapamıyorsan tatil yörelerine git gerekirse karın tokluğuna çalış ama turistlerle ingilizce konuşup geliştir. Eğer yurtdışına çıkma imkanın varsa git orada 3 ay kal. Yani yazlarını dolu dolu geçir, bunlar senin son boş vakitlerin gibi düşün. Neden olmasın asistanlıkla başlayıp belki akademik kariyer yaparsın. Türkçe' yi, hem konuşurken hem de yazarken doğru kullanmaya özen göster. Bu sana ileride yapacağın görüşmelerde, toplantılarda, seminerlerde, yazışmalarda fayda sağlayacak.

Mezun olduktan sonra kariyerin için planlama yap, muhasebe konusunda uzmanlaşmak istiyorsan SMMMM sertifikası al, finans konusunda uzmanlaşmak istiyorsan SPK lisanslarından birini al. Ücretsiz ders notları ve çıkmış sorular var. Kursa gitmene gerek bile olmaz. Bunları yaparken öğrenebildiğin kadar excel kullanmayı öğren. Kişisel gelişim olsun, tarih olsun hiç farketmez bol bol kitap oku. Makaleler oku. Ancak okuyacağın kitaplar ve makaleler sıfırdan başlayıp holding patronluğuna gelmiş, hayal satan kişilerin kitapları olmasın, kendini onları örnek alma.
    Çok güzel yazmışsınız teşekkür ederim. Şimdilik excel ve ingilizcemi geliştirmeye başladım devamını da getiririm inşallah. Ama bu yönde de korkum şu işte yıllarca bu eğitimleri alıp tecrübeler edinip yine işe girdiğim seviyede kalmak. Çünkü şuan özel sektörde bile torpil döndürüyor insanlar. Kıdem yükseltmek maaş yükseltmek.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:31 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:29 ----------

Alıntı Ahmet Turan Peker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mesleğim elektrik.
    İlk başladığım zaman amele yevmiyesi neredeyse benim haftaligimdan fazla idi. Ben iş öğrenmeyi tercih ettim az paraya devam ettim.

O anda amelelik yapıp benden çok fazla kazananlar o gün için avantajlı idi.
    Ama uzun dönemde işi öğrenip daha fazla kazanma şansı belirdi. Belki risk idi ama kendi işimi kurma şansını yakaladım.
    Amelelik yapan ve o anda avantajlı olan daha iyi amelelik yapmaya devam etti..

Bunu ne için yazdım. Gelecek için çalışmak bugün için çalışmak arasında tercihi doğru yapmak gerek.

Günümüzde en büyük tehlike bir sürü yetenekli insanın kurye, güvenlik,vale gibi anlık kolay ve kazançlı işlere yönelip heba olmaları..
    Evet haklısınız belki ben kuryelik yapmaya devam ederken o arkadaşlarım yüksek kademelerde yüksek maaslarla geriden gelip beni geçebilirler de.

Motosikleti
    cb250r
    Bi 20 sene once Ruslar ulkelerinde avukatligi, doktorlugu, muhendisligi birakip ulkemize geliyordu.

Burada temizlik, cocuk bakimi, hizmetcilik islerinde calisiyorlardi. Bi kismi da fuhuş yapiyordu. Vatanlarindan, analarindan babalarindan evlatlarindan kopup, ulkemizde seks isciligi yapiyorlardi.

Nataşa ismini takmiştik hani.. Hani gururlaniyorduk boyle "aga bi rus var off" falan gogsumuzu gere gere anlatiyorduk..

Isler tersine dondu beyler bayanlar. Artik bizim genclerimiz yurt disina gidiyor. Muhendisligi, ogretmenligi, polisligi, birakip gavur batida garsonkuk yapmaya gidiyorlar.

Tabi bunlarin daha iyi gunlerimiz oldugunu hatirlatmama gerek yok. hepimiz bu konuda hemfikiriz.

Velhasil ne yatirimi genc kardesim kacip kurtar kendini.

Bizi bu hale getirmekte emegi gecen herkesin Allah belasini versin. Boyle bol keseden beddua salliyoruz da sanki surekli biz fakirlerin belasi veriliyor gibi..
    espresso, Dxsec, yaşlıveacemi ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

joshua - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLX 250 (2016) KLR 650 (2006)
    Muhasebe işini seviyorsan bu alanda devam et, çalışırken bir yandan mali müşavirlik sınavlarına hazırlan, belgeni alınca ömür boyu birilerinin emrinde çalışmak zorunda kalmazsın, kendi işini yaparsın müşteri seçersin, tanıdığım mali müşavirlerin çok üst düzey kazançları var.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Bir de ileride sana faydası olacak kişilere takılacaksın. Burada sana yol gösteren abilerinden biri bunun çok faydasını gördü

7500 lira sermaye ile girmeye korkacağın sokakta ki yirmi metrekare dükkanından devasa işler yaptı. Bir holdingin genel merkezi, Türkiye' de ki şubeleri en büyük hastanelerden bir kaçı falan filan. Emeklemeden uçtu.
    DickName, erensel ve BOO_74 bunu beğendiler.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Kendine yatırım yapmanı gerektirmeyecek bir birikim yapabiliyorsan tamam.

Motosikleti
    CBR 500R '17
    Ben de öğrenciyim çalışmıyorum ama harcamıyorum da son bir iki ayda dışarıdan hiçbir harcama yapmadım (marketten gıda hariç). Yemek desen yemekhanede 5 10tl civarı zaten. Bu arada okulun uzaksa motorla zorlar bu iş çok para gidiyor her türlü o yüzden toplu taşımaya yöneldim ben zorla tatlısu motorcusu olduk daha ne olsun

Motosikleti
    Kymco AK550
    çok güzel tavsiyeler yapılmış ama ben ek olarak şunu yazayım. ben olsam okul sezonunda okulu idare edecek kadar okula zaman ayırıp, beni yıpratmayacak kadar da kuryelik yapardım. o yaşlarda para kazanabilmek güzel bir şey ve zamanın da çok aslında şu anda. üniversitedeyken çok yoğunum zannederdim, 6 ayda bir kere gelen final dönemi kabus gibi gelirdi, şimdi dönüp bakınca çok komik geliyor. yani ikisine de zaman ayırabilirsin şu anda.

mezun olduğunda elinde bir sermayenin olması senin için ciddi bir avantaj olur. şöyle ki:
    -yağmurda karda çalışarak kazandığın bir para olduğu için kıymetini bilirsin, götürüp tüm parayı iphone'a, nike'a gömmezsin.
    -yine para kazanmayı öğrendiğin için basit harcamalar yapmak için krediye, kredi kartına vs bulaşmazsın. birçok insan telefon için bile kredi çekiyor.
    -karşına yatırım imkanları çıkar, elinde sermaye olduğu için kaçırmazsın. kariyerinin ilk yıllarında paradan para kazanabilen insan pek yok.

birçok insan farkında değil ama kariyerin ilk yıllarında yapılan gereksiz masraflar, olmayan paranın harcanması, insanın 30-35 yaşına kadarki refahını çok etkiliyor. mezun olduğunda elinde kendi kazandığın bir miktar paranın olması seni yukarıdaki risklerden korur.

staj konusunda da tavsiyem şu olur. yazın büyük şirketlerde 3 aylık staj ayarlamaya çalış. o dönemde kurye işini yapmazsın. eğer kaliteli staj ayarlayamazsan göstermelik birkaç staj da ayarlayabilirsin.

ama kuryeliği sadece öğrenciyken rahat para kazanabileceğin bir fırsat gibi görmen lazım. mezuniyet sonrası ilk hedefin büyük bir şirkette çalışmaya başlamak olmalı. küçük şirketlerden ilk 4-5 yıl uzak durmaya çalış.

biraz hızlı yazdım, fazla samimi oldu ama kusura bakma. aklıma gelenleri aktarmaya çalıştım.
    GoGi ve BOO_74 bunu beğendiler.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Mümkün olduğunca her ikisi...

Gelecekte bir şirkette çalışmak düşüncesi varsa,

Okul dönemini iyi değerlendirip, mümkün olduğunca yüksek notlar almak önemli.
    Bu sayede tanınmış büyük bir şirkette staj yapılmalı.
    Koç, Sabancı, Zorlu vs

Büyük şirkette ne stajı yaptığınız önemli değil.
    Yeterki orada staj yapmış olun. Ofisboy luk yapmış olsanız bile,
    Mezun olup iş başvurusu yaptığınızda, bu tür şirketler çoğunlukla önceliği bünyesinde staj yapmış olana tanırlar.

İlerde kendi işinizi kurmak niyetiniz varsa,
    Bu durumda yine okul hayatınızı iyi değerlendirmeli, işin teorik yönlerini
    mümkün olduğunca iyi öğrenmelisiniz.
    Okulu bitirir bitirmez kendi muhasebe ofisinizi kursanız bile müşteri edinmeniz zaman alacaktır.
    O nedenle öncelikle bir yerlerde işi öğrenmek amacıyla çalışmanız gerek.
    Sonrasında iş yerinizi açmak, müşteri edinmek vs için birikim gerekecek.

Okul bitince eğitiminiz dışında bir iş yapmak istiyorsanız
    Bu durumda diploma sadece bir titr olacak.
    Elbette birikim çok daha önemli hale geliyor.
    Günümüzde parasız hiç bir şey yapma şansı yok ne yazıkki.

Sonuç olarak,
    Ülkemiz gerçeklerini göz önüne alınca, bugünden geleceği nokta atışı şeklinde planlama şansı olmadığına göre,
    İmkan varsa, dengeli gitmekte fayda var.
    Hem birikim, hem eğitim gibi.
    Ben gençliğimde, %70 eğitim, %30 birikim ağırlıklı zaman planlaması yaptığımı söyleyebilirim.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    İşini seviyorsan kendini şanslı bilip işine odaklanmanı tavsiye ederim.

Malesef gerizekalı bir eğitim sistemimiz var. Ortaokul ve lisede zorlayıp üniversitede salıyoruz gençlerimizi. Amerika'da tam tersi. Ortaokul ve lise laylaylom geçiyor, ama üniversitede bir sürü ev ödevi, prezentasyon, ayda bir sınav, quiz derken başlarını kaldıramıyorlar dersten. Çalışan da çok ama asıl öncelik üniversite eğitimi. Zaten çok para kazandıran işler de değil.

Bir de "yurt dışına çık kurtul" bir kariyer tavsiyesi değildir. Çalışır belki ama "her işi yaparım" mantığıyla mümkün. O da bir kariyer değildir.

Genç yaşta para kazanmanın mantığını anlamadım hiç. Gerçi üniversite mezunu olana kadar ne arabam ne de motosikletim oldu ama çok da bir şey kaybettiğimi düşünmüyorum açıkçası. Okuyorken eğitimime odaklandım. Zaten düzgün yapmaya çalışınca yeterince vakit alıyor.

Velhasıl herkes bir değil. İnsanın kendi yetenekleri ve istekleri doğrultusunda kendi yolunu çizmesi gerekiyor. Herkese uyan bir doğru yok.
    pea bunu beğendi.

Permatiq59 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KapÇık
    bu konuda nihai karar tamamen senin kararın olmalı. çünki her iki yolda da pisman olmamalısın.
    32 yaşında kurumsal denebilecek bir firmada, teknik bölüm yöneticisi olarak çalışıyorum. ancak dışarıdan makine otomasyon işi yapmayı hiçbir zaman bırakmadım. çünki hedefim her zaman kendi işimi kurmaktı. yeri geldi uykusuz yeri geldi yorgun günlerim oldu ama öğrenmeyi hiç bırakmadım. bu hafta kendi şirketimi açtım. faaliyet alanına kuryeyi de ekledim. şimdi boş zamanlarımda kendi mesleğimde ilerlemek için gerekli parayı kazanmak için kuryeye de çıkıyorum. mevcut işimde de çalışıyorum, bir taraftanda makine otomasyon işinde önüme çıkacak fırsatlara kendimi hazırlıyorum. yani bir hedef belirle, o hedef için kuryelik yapman gerekiyorsa yap. yada tam tersi para kazanmayacaksın ama uzmanlasman için kuryeliğe ayırdığın zamanı yapmak istediğin işe ayırman gerekiyorsa onu yap. Başarılar dilerim genç arkadaşım.
    Garip bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Lafa başlamadan önce şunu söyleyeyim. O okul bitecek aga. Her işi yapmadan önce okul işini bir bitir.
    Şimdi tecrübeye dayalı tavsiyeler;

Kuryelik, bir meslek değil. Türkiye mesleksiz insanlarla dolu. Meslek; Sadece belli eğitim almış, belli sınavları geçmiş ve mesleki başarı için çok çalışmış insanların yapabileceği iş. Muhasebecilik, herkes yapamaz, babam rahmetli Yeminli Mali Müşavir, herkes yapamaz. Belli şartları sınavları vermek gerekir. Kuryelik. Ben de yaparım, sen yapıyorsun, liseye giden kız kuzenim var. 3 ay öğreteyim, o da yapar. Meslek değil. Zor iş. Muhtacız. Ben de saygı duyarım. Helal olsun. Ama 3-5 aylık işler.

İngilizce öğrenmek. Yurtdışına uzaktan danışmanlık yapıyorum. Yanıma arkadaşlarımdan birini aldırmak istiyorum. Olmuyor. Samimi söylüyorum benden daha iyi yapabilir ama dil yok. Futbol oynamak gibi. Kondisyon, ingilizcedir. Çok teknik ol, 40 metreye nokta pas at. Koşamazsan yoksun. Kazmanın teki ol, sürekli koşarsan, biryerden top çarpar gol atarsın. İdeali ikisinin bir olması. Yani yabancı dil. Ne yap, yap öğren. Yabancılar kıymet de biliyor.

Gençlerde yurtdışına tüyme hayalleri var. Haklılar. Bana soruyorlar nasıl giderim diye. Gidemezsin nasıl gideceksin? Ne gibi bir uzmanlık dalın var? Özellikle avrupa teknik bilgili adam arıyor. Dil bilirsen muhasebeci olarak da gidersin. En büyük tutunacağın dal bence yurtdışında yüksek lisans. İngiltere, finans alanında, "accounting" alanında çok kişi alıyor.

Sonra mesleğinle birleştir. KPMG, PWC bilmem ne firmalara gir. Yüksek lisans yapmaya çalış yurt dışında. Hocalarınla aranı iyi tut. Hocam şöyle, hocam böyle... Hocaların piyasayla çok güçlü bağları vardır. Git CISA sınavına girsem ne dersiniz" diye sor. Arthur Anderson battı mı? Battıysa niye battı diye sor. Adam sende ufuk görsün. Ülkemiz çok dar. Çok sığ. Facebook, gruplarına katıl. "Meetup" lara git.

Kendine yatırım yaptığın zaman, işinde iyi olursun. İşinde iyi olursan mutlaka para seni bulur. Eşek gibi çalışacaksın ama. Bu 14 saat motor süreme eşekliği değil. Sürekli youtube dan, twitter dan gruplara katıl. Kovala.

Geçen sene bazı işler yaptırmak için ITU kantinine gittim, çocuklarla tanıştıum. Haftalık 2 bin liraya iş yaptırmaya çalıştım. Çok memnun oldular. Sonra 4 e bölüp işi verdim. Hiç kimse bitiremedi. Hafta dolunca para istediler. Kimine vermedim işin 1/4 ü bitmedi diye. Sonra tamam dedim. Parayı baştan verdim, 4 bin lira 2 kişiye verdim. 1 tanesi yaptı, Hatta işi tamamladı, 2 ayda 16 bin lira para verdim. Sonra 1 ay daha işlerimi yaptı, 9 bin liraya referans oldum işe soktum. Adam 3. sınıf öğrencisi ayda 9 bin kazanıyor, sigortası başladı v.s. Nooldu? adam sıyrıldı, uzadı.İşe soktuğum yer de tanıdık, bazen ikramiye falan da lıyor. Şimdi zaten kanun çıktı, HAziran 2023 e kadar nakit 1.000 TL yardım vergiden de düşecek, çocuğun maaş 10 bin oldu. 1.553 lira da ticket alacak.

Ez cümle. Maddi yatırım için, kendine yatırım yap. Ev yıkılır, motor kırılır.

Tecrübelerim bunlar. Anlayana, uygulayana, hadi lan diye sallamayana... Herkese
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Burda yazılan her cümle çok değerli benim için her mesajı de defalarca okudum okudum okudum. Hepsinden birşeyler öğrenmeye çalıştım. Vaktini ayırıp bu güzel yazıları yazdığınız için hepinize çok teşekkür ederim. Umarım yıllar sonra bu başlık altına gelip " abilerim ben başardım" diyebilirim :').

Motosikleti
    Artık Yok...
    Çok uzun yazılmış başlığa göre cevap veriyim sana hayatına yaşantına bağlı şu anda bir abimiz Pasifik’te tek direkli teknesiyle dünyayı geziyor son on yıldır kazandığı paranın belli bir kısmını hep bu işe ayırdı ortalama gezi süresi 5 yıl olarak hesap etti gitmeden evi dışında neyi varsa yoksa sattı arabasını falan her şeyini .. tek evi kaldı ..

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F
    Alıntı Ahmet Turan Peker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mesleğim elektrik.
    ...
    burada sorun insanlarda mı yoksa sistemde mi?
    bunu sorgulamak gerek.
    https://bit.ly/30jiOxE

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)