Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Ustaların balata spreyi fantezisi

Motovento
    REKLAM ALANI
    mesut hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XT660 r-honda CBF - SUZUKİ GW 250 İNazuma
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Teşekkür ederim hocam aslında bir sprey şişesine mazotu koyup fis fis sıkacaksın. En iyisi bu galiba.
    Kesinlikle öyle
    - HAYAT GEZİNCE GÜZEL -

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    arkadaşlar konu balata spreyinden araba temizliği zincir dişli bakımına kadar gelmiş ken 2 kelime etmeden geçemeyeceğim
    zincirinizi mazot ile temizlemeyin özellikle belli bir zaman sonra oringler çatlayıp düşüyor zincir boyun veriyor yani bozuluyor zinciri temizlemek yerine sürekli yağlayın pislik akıp gidecek zaten
    temizlik konusuna gelince sarı güç baya işe yarıyor hatta hatta acayip etkili kakao lu dondurma vişne vb lekelerde çok etkili her yerde kullanıyorum

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar konu balata spreyinden araba temizliği zincir dişli bakımına kadar gelmiş ken 2 kelime etmeden geçemeyeceğim
    zincirinizi mazot ile temizlemeyin özellikle belli bir zaman sonra oringler çatlayıp düşüyor zincir boyun veriyor yani bozuluyor zinciri temizlemek yerine sürekli yağlayın pislik akıp gidecek zaten
    temizlik konusuna gelince sarı güç baya işe yarıyor hatta hatta acayip etkili kakao lu dondurma vişne vb lekelerde çok etkili her yerde kullanıyorum
    Sürekli yaglayinca bir süre sonra yağ tortusu oluşuyor. Bunu gidermek için temizlemek gerekiyor.

izzmarit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK502
    ustaya napıyosun oraya sıkılırmı demeye kalmadan boca etti spreyi. arka maşayada geldi alt merkesin üzerinede heryere. maşada cilayı kaldırdı siyah renk griye döndü hemen silsemde.

dikkatli kullanılması gerekli. çok aşındırıcı bir madde.
    Benelli TRK502 - Hyosung GV250 - Regalraptor SPT350 - Kanuni Caracal200 - Kanuni Windy125 - Kawasaki GPZ500 - Kawasaki EN500 - Aprilia MANA850 - Regalraptor Spyder250 - Honda VT600 - Zealsun ZS150-19

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Zincire neyin sürülüp neyin sürülemeyeceğine harcadığımız vakitle çay demlesek daha iyi olur. Bunu da 50 çeşit yağ, 10 çeşit temizleme yöntemini denemiş bir o kadarını araştırmaya "çalışmış" biri olarak söylüyorum, benim de bu konuda uzun uzun postlarım vardır belki ama gerçekten manyaklık artık.

Araştırmaya çalıştım diyorum zira adam gibi bir bilgi bulmak da mümkün değil.
    Yamaha'nın kitapçığına bakıyorsun, kerosene vur geç diyor. Sonra Yamaha'nın üstünde gelen zinciri üreten DID'in kitapçığına bakıyorsun, zinhar kerosene vurma diyor.
    Bunu test eden bağımsız biri var mıdır diye bakıyorsun, Kanadalı çıkıyor balona WD-40 sıkıyor diyor ki patladı :D Tamam elimzide malzeme bilimi var da, oring'lerde kullanılan malzemelere de her zincirde ne kadar hakimiz?

Balata spreyi ile zincir temizlenir mi? Temizlenir. Spreyin ucunu getirip oringlerin arasına sokup kırk saat basma yeter, oring'in arkasına geçerse kaş yaparken göz çıkarmaya döner iş, ama o olsa bile zincir ertesi hafta çöp mü olur? Hiç sanmıyorum. Her hafta sağanakta sürmek zorunda kaldığım dönem her akşam eve gelince zinciri WD40'ladım ıslak kalmasın diye,yine 30bin gitti zincir ve bu WD40'lı dönemin üstüne de 1,5 sene falan kullanıldı. e WD40'ı da balata spreyi için dediğim gibi dibine dibine sokarak sıkmadım, çapraz bir şekilde zincirde sağda solda kalan suyu itsin diye sıktım. Sıktıktan sonra da bezle sildim.

Şuanda da zinciri temizleyip motoru yıkıyorum/yıkatıyorum, sonrasında zincire bir şey sürmeden eve geliyorum. XCP'nin sıvı yağını almıştım, şırıngayla iki taraftan oring bağlantılarına çok hafifçe sürüp devam.

Motosikleti
    yamaha tracer 700 2016
    bana göre cok mucizevi icat.. balata spreyinin onemini ben motosiklette degil ama arabada cok net anlamistim.henuz bu spreyin varligindan haberdar degilken arabanin frenleri az tutuyor diye 2 defa arabanin on balatalarini degistirtmistim.

megerse sorun disklerin yaglanmis, pis olmasiymis..bir ustada disklere balata spreyi sikmayi akil edememisti.en sonunda ben deneyip cozumu bulmustum..

simdi iki uc ayda bir hem araba hem motosiklete bol bol kullaniyorum..

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Benim motorda yağ kaçağı olduğu zamanlar karenajları söküp gazyağı ile motor bloğuna girişmektense balata spreyi kullanarak temizlik yapmak bana daha kolay geliyordu. 404'ten çok memnun kalmadım ama Würth'ün spreyi güzeldi.

TanImsIz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia Tuono V4 ve İmola 125
    plakama zincir yağı sıçramıs ( nasıl becermisse ) bi tutam balata spreyi sıkıyımda temizlim dedim. oda nesi ? siyah harfler bembeyaz oldu. ne nalet şeymis. aklınızda bulunsun :(
    espresso bunu beğendi.

M.balibey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    en ucuzu olmuş 27 lira eskiden 4 liraya alıyorduk. Garajda taban beton yağ emiyor değişimde damlarsa. Bir kutu sıkardım neredeyse temizlemek için.

Motosikleti
    Artık Yok...
    Bir kutu Balata spreyi bir kutu wd40 bir kutu sıvı gres ile tamirhane servis bile açabilirsin

CRF - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CRF 250 L
    Alıntı mesut hoca adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yaşım 49 ,çocukluğumda sanayide çıraklık yaptım,ve hâlâ makina bakımı v.s işlerle uğraşırım,motosikletinin bakımını hep kendim yapıyorum,en iyi temizlik malzemesi hem ucuz,hem yağlayıcı,hem çözücü,bunun adı MAZOT(Diesel)kimyasallar cilde ve zincirdeki oring lere zarar verir,ama Mazot zarar vermez,tavsiyem olur
    Uzun yola çıkarken zincir temizlemek için benzincilerden mazot ve eski dış fırçam ve bir karton bardakla tertemiz yapmıştım zincirimi.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)