Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Vites göstergesi elzem midir?

Motovento
    REKLAM ALANI
    hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bizim forumdaşları bir konu altında bu meseleyi tartışırken gördüm ve başlık açmaya karar virdim. Evet virdim.

Bana göre vites göstergesi elzemdir zira yolda giderken bir anda "ulan kaçıncı vitesteyim ben" soru işareti oluşuyor kafada.
    espresso, dundanbiri ve Nasate bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    shooter1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bence değildir olursa da hayır demeyiz

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    espresso ve hasmet bunu beğendiler.

iskampavya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS TWİN
    Değildir.. belki motora ilk vitesli başlanılırsa o şekilde alışıldığı için ihtiyaç haline geliyor isteniyor olabilir. bana bir artısı yok vites göstergesi olmasının ki zaten şuan kullandığım motorda da yok

Metehan48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Rocket 3 GT 221 Edition
    Bence değildir. Virago ile başladım vitesli motora ve vites göstergesi yoktu. Hızlı alıştım, uzun yolda giderken mesela kaçıncı viteste olduğumu unuttuğumu varsayalım, gaz verdiğimde motor çekmiyorsa, vites düşürüp çekişi tekrar sağlayabilirsiniz. Tabi çok üstünkörü basit bir örnek oldu ama motoru kullandıkça zaten hangi hızda, hangi viteste nasıl bir ses verdiğini biliyorsunuz kafanızda bir tablo oluşuyor. Ona göre sürmeye devam ediyorsunuz.

Şuan ki motorumda da vites göstergesi mevcut, çok çok nadir bakıyorum, yüksek süratlere sürekli çıkmadığımdan, motoru zorladığımda şu viteste ne kadar zorlanıp hızlanabildiğini görme amaçlı bakıyorum ara sıra o kadar.
    ferhatkars bunu beğendi.

Motoseverrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Ben o aşamayı garibanlıktan kurtuldum, kullandığım motosikleti toplarken ne göstergem vardı nede kontağım vardı parayı denkleştirene kadar bir süre kontak takıp bindim onuda gidona cırtlayıp kullanıyordum. Kimi zaman başka güzel motosikletlere binerken vay be şunun göstergesi var veya ne güzel sorunsuz biniyorlar diye iç geçerdim ama şimdi oda olmayınca büyük boşluğa düştüm keşke halen dursaydıda yolda bıraksaydı keşke garip garip arızalar verseydi keşke ayak marşı ile çalıştırıp bir kaç tur atıp geri dönseydim. Vites göstergesinin yokluğu elzem değildir elzem olan şey kendisidir.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Değildir. hatta olmaması gerekir.

Dikkat dağıtır, motorun sesini dinlemeyi ögrenmeni zorlaştırır.
    ferhatkars ve retox70 bunu beğendiler.

erensel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hunk
    Benim motorda vites, devir ve yakıt göstergesi yok.
    Örümcek hislerim ile sürüyorum
    Olsa hoş olabilirdi diye düşünüyorum ama çokta yokluğunu aramıyorum.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Değildir. Öyle olsa her modelde olurdu. Ama çok güzel bir şeydir.
    -Black- bunu beğendi.

Beto87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 650F
    Acemiler için elzemdir. Sürekli göstergeye bakar hangi viteste olduğunu anlamak için göstergeye baktığı için yola bakamaz ve gider bir yerde patlar. Mt 25'de vardı vites göstergesi şimdiki motorumda yok. Aramıyorum hiç. Dolu dolu gösterge de iyi değil bence sonra yola bakmayı unutuyor insan.

lordmayros - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400 UG 2023
    Benim için elzemdir sırf bu yüzden sıfır pulsar almaktan vazgeçtim

Motosikleti
    Artık Yok...
    Eski topraklar umursamaz bile yeni nesil arıyor çok olmazsa olmaz .. benim için gram önemli değil ..

IRau - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax
    2013 yılıncaki ikinci motorum kawasaki ninja 250r dı
    vites göstergesi yoktu ama o ara acemi olduğum halde zorluk çekmemiştim
    olsada olur olmasada olur

Robinson_C - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 125 R
    Bana görede olmalı,
    Herif Manyak Yüzünden Belli,

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Vites göstergesine ihtiyaç yok olsa olur ama olmasada olur. devire bakarsın hıza bakarsın hangi vitestesin anlaman 1 saniyeni almaz. Acemi değilseniz o da.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Motosiklete gore degisiyor bu bence.

Eski cruiserimda degil vites, devir gostergesi bile yoktu, acikcasi cok gerek te yoktu. Cunku tork yuksek, vites araliklari uzun (bir vitesi digerinden ayirmak zor degil), ki zaten 4 vitesti.

Ama vites araliklari kisa olan, belli bir hizdayken bir kac vites secenegi sunabilen modeller icin faydali ve gerekli bence.

Ozellikle elektronigin bu derece yaygin oldugu bu devirde konmamasi komple ucuza kacma bence. Cunku ECU zaten biliyor vitesi. Dogru duzgun masrafi yok bu ozelligi eklemenin.

Bu arada CB1000R'i tekrar bir gomeyim firsat bulmusken... Koskoca Honda, 2017 yilinda, vites gostergesi bile olmayan 1000cc naked satti ya la...
    espresso bunu beğendi.

Ncanpolat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BAJAJ PULSAR NS 200 ABS
    Benim için elzemdir. Motoru ışıklarda kaç kez 2. viteste kaldırmaya çalıştım bilmiyorum. Debriyaj balatası kokusu seleye sindi.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Ncanpolat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim için elzemdir. Motoru ışıklarda kaç kez 2. viteste kaldırmaya çalıştım bilmiyorum. Debriyaj balatası kokusu seleye sindi.
    Isiklarda bosa almiyor musunuz? Bos gostergesi on yillardir zorunlu motosikletlerde. Bosa aldiktan sonra gerisi kolay zaten.

Bosa almasaniz bile 1'de olup olmadiginizdan emin olmak ta kolay degil mi? N'olur n'olmaz deyip vurun vites pedalina bir kac kez, oldu bitti.
    Ncanpolat bunu beğendi.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ....Işıklarda boşa almıyor musunuz?...

Sıralı ve düz dişli şanzımanları motor çalışır ve hareketsiz haldeyken boşa almak zararlıdır tavsiye etmem , hatta ilk marşta bile vitese takıp çalıştırmak iyidir..

Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Kamyon şoförüyüm. 9 ileri 2 geri vites var. Motosikletim 5 ileri. Arabada 5 ileri.

Hiç vites kaçta diye baktığımı hatırlamıyorum. Farklı araçlarda dahi bakmam. Sadece ilk bindiğimde vites dizilişine bakarım. Kamyonlarda bu iş karışık. Aktarmalı çarpmalı takviyeli vs çeşit çok.

Gösterge olarak sadece hararet gerekli bence. Onu giderken duyarak yada hissederek bilemiyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:43 ----------

Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sıralı ve düz dişli şanzımanları motor çalışır ve hareketsiz haldeyken boşa almak zararlıdır tavsiye etmem , hatta ilk marşta bile vitese takıp çalıştırmak iyidir..
    O şekilde durunca debriyaj bilyası bozulur.

Vitese takıp çalıştırmak ağır vasıtada imkansız gibi zaten. Çalışmadan hava dolmaz. Hava dolmadan debriyaj basmaz. Ufak araçlarda da çok zararlı bu. Özellikle soğuk havada.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)