Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Vites göstergesi elzem midir?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Ncanpolat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BAJAJ PULSAR NS 200 ABS
    Çoğu uzman ışıklarda boş vitese atmayın diyor. Arkadan bir araç gelir kaçamazsınız diye.
    espresso bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sıralı ve düz dişli şanzımanları motor çalışır ve hareketsiz haldeyken boşa almak zararlıdır tavsiye etmem , hatta ilk marşta bile vitese takıp çalıştırmak iyidir..
    Yapmayin yahu. Niye? Debriyaji asilip bekleyecek miyiz hareket edene kadar? Gerci cok beklemiyorum ama, motoru calistirip, o arada kask eldiven takip oyle yola cikiyorum. En azindan yarim dakika motor kendine geliyor. Eski Hondam bostan bire "klank" diye gecerdi ama simdiki KTM'de bostan bire takinca tepki neredeyse sifir. Herhangi bir zorlama vs. hissedilmiyor hic. Farkli bir metot mu kullanmislar ki?

TIGERSHARK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Devir sesine göre sürersen göstergeye gerek kalmıyor zaten. Şu da var bende bazen kendime kaçıncı vitesteyim diye soruyorum ama önemli değil

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    olsada olur olmasada olur

yamtareroglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Satıldı :(
    Motosiklette hangi viteste olduğunuzu öğrenmek sanırım sadece 2.viteste o da bazen gerekebilir. . viteste zaten 1. viteste olduğunuzu anlarsınız, boş malum. 2 ve 3 ddevirden anlaşılabilir, belki 4. viteste mi yoksa 5 te mi olduğunuzu merak edersiniz ama o süratte bu da gereksiz. Acemiler için ise vites göstergesi kesinlikle olmamalı, ne kadar hızlı bakarsa baksın acemi için yoldan gözünü ayırmak direk kaza sebebidir. Zaten vitesi öğrenip ne yapacaksınki? Hatırlamıyorsan tek tek düş veya yükselt geç.

OnixsyS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cbr 500R
    aslında bu kadar uzun tartışmaya gerk yoktu marka model sana o opsiyonu verdiyse motorunda vardır yoksa ve sen olmalı abi diyosan alır takarsın mesela benim motrumda yok ama vites göstergesi için koltugun altına soket bırakmışlar tak kullan diye

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Beğenilen bir motoru sırf vites göstergesi yok diye elemek yerine harici vites göstergesi takmak da bir çözüm yolu olabilir. Benim önceki 2 motorumda vites göstergesi vardı, insan ister istemez o göstergeye bakıp gözünü yoldan ayırıyor. Şu ankinde vites göstergesi yok, çok da önemli değilmiş meğer.
    Cyan bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Benim için elzemdir.

Takıntılı olduğum şeyler var.
    Motosiklette vites göstergesi, scooter dahi olsa devir göstergesi, otomobillerde de ön konsol ortasında göstergeye karşıyım. Gösterge şoför önünde olur. Ha çok istiyorsan ortaya bir tane daha koy.
    “Bir delil ile 40 alimi yendim; ama 40 delil ile bir cahili yenemedim.” Mevlana

Motosikleti
    Mondial 100 SFC Snappy xi
    Önceki motorumda (YBR) yoktu. Bazen son viteste bi vites daha atmaya çalışıyordum. Şimdiki motorum CUB ve vites göstergem var.

Motosikleti
    250r
    Cub'tan geçtikten sonra ilk başlarda çok arıyordum. Devir saati-hız kombinasyonuyla anlıyorum artık. Tabi hala karıştırdığım oluyor.
    Olsa iyi olur, olmasa da büyük bir sorun degil

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı Öz_Musti adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim için elzemdir.

Takıntılı olduğum şeyler var.
    Motosiklette vites göstergesi, scooter dahi olsa devir göstergesi, otomobillerde de ön konsol ortasında göstergeye karşıyım. Gösterge şoför önünde olur. Ha çok istiyorsan ortaya bir tane daha koy.
    Scooterda vites gösterges nasıl oluyor? CVT'de vites geçiş olayı yok ki.

Bir yıl öncesine kadar yaklaşık 12 yıl kullandığım Toyota Yaris arabamda gösterge önce direksiyonun önünde değil ortadaydı. Ona alışmıştım, arabayı değiştirince şimdi gösterge tam önümde oluyor ama tuhaf geliyor, yoldan gözü ayırmadan göz ucu ile rahatça görüyordum eskisinde, şimdikinde gözümü yoldan aşağı kaydırmam gerekiyor. Bir de direksiyonu çevirirken göstergenin görüşünü engelliyor direksiyon arkasında kaldığı için Yaris'de ne güzel orada da gözlük ve ıvır zıvır koymak için saklama alanı vardı.

Konuya geri dönersek, scooterda vites olayı yok haliyle gösterge de yok ama devir göstergesine bakıyorum arada.
    Vitesli motor kullanırken sürücü kursunda kullandığım motorlarda da gösterge yoktu ama çok ihtiyaç dummamıştım, parkurda en fazla 2. vitese çıkmıştım çünkü. Ama zaten 1. vites en aşağıda değil mi? Işıklarda durunca aşağı aşağı bastırıp 1. vitese geçirmek için göstergeye gerek yoktur herhalde. Yani kırmızı ışıkta ya da trafik sıkışıklığında durduk, vitese bastır bastır gösterge olmasa bile 1. vitesi bulmak kolay, kalkışta lazım olan da 1. vites zaten, sonrası da devamı gelir, sürüs sırasında kaçıncı viteste olduğumuzun önemi yok, motor devrine göre devri aşırı yükselmişse vites büyüt, devir çok düşük ve zorlanıyorsa vites küçültünce hallolur.
    yamtareroglu bunu beğendi.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    direk konu baslıgına göre konuşmak gerekirse; vites göstergesi "genel" anlamda gereksizdir. Elzem yani vazgeçilmez demek değildir ki motorların büyük cogunlugunda olmaması bunun en büyük kanıtıdır.

Elzem olsa internette vites göstergesi aparatları var herkes onları alıp takardı.

Vites göstergesi "bireysel" olarak elzem olabilir zaten bu düşüncedeki arkadaşlar da ya ek parça ile ya da göstergeli motosiklet alarak isteklerini gerçekleştiriyorlar.
    espresso bunu beğendi.

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Vites göstergesi acemi sürücüler için faydalıdır. Devir göstergesi vites göstergesinden daha önemlidir. Eski motorum Yamaha Xcity250'de devir göstergesi yoktu. Devir göstergesi olmadığı için şehirlerarası sürüşlerde motoru zorlayıp zorlamadığımı hararet ibresindeki oynamalardan takip etmek zorunda kalıyordum.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Düşündüm, elzem olduğu bir senaryo bulamadım.
    Kişisel tercihtir olsun isterim ya da olmasa da olur demek, ama ihtiyaç açısından bir gereklilik durumu bulamadım açıkçası. Eski motorumda yoktu, en fazla 6'dayken vites büyütmeye çalışıyordum, RS'te de oldu aynısı. Durup durup vitesin kaçta olduğuna bakmanın pek bir anlamı yok, zararı kısmı bin kere konuşulmuştur ona girmeye gerek yok

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Scooterda vites gösterges nasıl oluyor? CVT'de vites geçiş olayı yok ki.

Bir yıl öncesine kadar yaklaşık 12 yıl kullandığım Toyota Yaris arabamda gösterge önce direksiyonun önünde değil ortadaydı. Ona alışmıştım, arabayı değiştirince şimdi gösterge tam önümde oluyor ama tuhaf geliyor, yoldan gözü ayırmadan göz ucu ile rahatça görüyordum eskisinde, şimdikinde gözümü yoldan aşağı kaydırmam gerekiyor. Bir de direksiyonu çevirirken göstergenin görüşünü engelliyor direksiyon arkasında kaldığı için Yaris'de ne güzel orada da gözlük ve ıvır zıvır koymak için saklama alanı vardı.

Konuya geri dönersek, scooterda vites olayı yok haliyle gösterge de yok ama devir göstergesine bakıyorum arada.
    Vitesli motor kullanırken sürücü kursunda kullandığım motorlarda da gösterge yoktu ama çok ihtiyaç dummamıştım, parkurda en fazla 2. vitese çıkmıştım çünkü. Ama zaten 1. vites en aşağıda değil mi? Işıklarda durunca aşağı aşağı bastırıp 1. vitese geçirmek için göstergeye gerek yoktur herhalde. Yani kırmızı ışıkta ya da trafik sıkışıklığında durduk, vitese bastır bastır gösterge olmasa bile 1. vitesi bulmak kolay, kalkışta lazım olan da 1. vites zaten, sonrası da devamı gelir, sürüs sırasında kaçıncı viteste olduğumuzun önemi yok, motor devrine göre devri aşırı yükselmişse vites büyüt, devir çok düşük ve zorlanıyorsa vites küçültünce hallolur.
    Yok yanlış anlaşılmış sanırım. Kullanılan motosiklet cvt şanzımana sahip olan bir scooter olsa dahi, devir saati isterim. Otomobil göstergesi ise tamamen alışkanlık
    espresso bunu beğendi.
    “Bir delil ile 40 alimi yendim; ama 40 delil ile bir cahili yenemedim.” Mevlana

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı Öz_Musti adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yok yanlış anlaşılmış sanırım. Kullanılan motosiklet cvt şanzımana sahip olan bir scooter olsa dahi, devir saati isterim. Otomobil göstergesi ise tamamen alışkanlık
    Pardon ben yanlış anlamışım. Scooterda tabi ki devir göstergesi de lazım.

Av.Rider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 Abs
    Bence elzemdir. Fakat hayati öneme sahip değildir. Abs hayati öneme sahiptir mesela.
    espresso bunu beğendi.

dundanbiri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar NS 200
    Bence üzerinde benzin göstergesi hariç bir şey olmasa da olur, bana lazım değil
    Aşklar biter yollar bitmez dedim, ne aşk bitti ne de yollar..

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı dundanbiri adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bence üzerinde benzin göstergesi hariç bir şey olmasa da olur, bana lazım değil
    Bende benzin göstergesi yok, çeyrek depoya düşüldü mü ışık yanıyor. Komik gelecek ama benzin göstergesinin olmayışına bile insan alışıyor. Tripmetreyi her benzin alışımda sıfırlıyorum, aldığım benzinle aşağı yukarı kaç km gideceğimi zaten bildiğimden gösterge olmasa da olur diyebiliyorum ama tabi ki modern dünyada benzin göstergesinin olması iyi olur.
    Cyan, espresso ve dundanbiri bunu beğendiler.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    benim ilk motorun benzin göstergesi bozuktu. önemsemiyordum.

sonra yolda kaldım, küfrü bastım. Daha sonrasında kaza yaptım gösterge kırıldı. 50 liraya yeni gösterge taktım.
    benzin kısmı calıstıgı için nasıl bir rahatlık çöktü anlatamam.

şimdi ns200 e biniyorum, benzin tek diş kaldıgında 5/2'si dolu oluyor deponun. anlamadım gitti :D
    dundanbiri bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)