Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

FC MOTO HAKKINDA

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    CF MOTO 250Sr
    Merhabalar değerli hocalarım, farkındayım bu konu ile alakalı bir çok mesaj var fakat malumunuzdur ki güncel değil, devletimizde de devamlı vergilendirmeler değiştiği için alışveriş yapmadan önce sizlere sormak istedim. diyelim ki 6.000,00 TL'ye satılan bir mont aldım deri olarak elime ulaşana kadar ekstra ne gibi ücretler öderim bileniniz varmıdır. ayrıca maddi olarak belli bir sınır varmıdır ürün alırken, son sorum ise önerebileceğiniz başka bir site varmıdır. ilk defa yurt dışından alışveriş yapacağım nelere dikkat etmek gerekir.

teşekkürler, iyi forumlar.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı alicann244 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhabalar değerli hocalarım, farkındayım bu konu ile alakalı bir çok mesaj var fakat malumunuzdur ki güncel değil, devletimizde de devamlı vergilendirmeler değiştiği için alışveriş yapmadan önce sizlere sormak istedim. diyelim ki 6.000,00 TL'ye satılan bir mont aldım deri olarak elime ulaşana kadar ekstra ne gibi ücretler öderim bileniniz varmıdır. ayrıca maddi olarak belli bir sınır varmıdır ürün alırken, son sorum ise önerebileceğiniz başka bir site varmıdır. ilk defa yurt dışından alışveriş yapacağım nelere dikkat etmek gerekir.

teşekkürler, iyi forumlar.
    150 Euroyu geçiyosa ticari sayılıyor, yani normal firmalar nasıl ithalat işlemleri yapıyorlarsa aynılarını yapmak zorunda kalırsınız, beyanname bedeli, gümrük müşaviri ücreti vb. astarı yüzünden çok olur.
    Bu 150 euro 75 euro da olabilir son değişikliklerden haberim yok. ama artık anca 30-40 euroluk ufak tefek şeyler alınabilir yurtdışından kargo ile.
    GoGi bunu beğendi.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Yok henüz değişmedi €150 hala bireysel ithalat sınırı.
    Bu sınırın tekrar €1500'e çekilmesi için bayağı bir baskı var, ancak henüz bir sonuç da alınabilmiş değil.

€150 üzerinde fiyat etiketi olan bir ürünü almak istediğinde; espresso'nun bahsettiği gibi tamamen ticari ithalat rejimi devreye giriyor. AB menşeili bir ürünse %20 + beyanname ücreti + müşavirlik masrafı vb gibi şeylerle halloluyor. Bu arada AB menşeili demek ürün AB'den geliyor demek değil, AB'de üretilmesi demek. Ayrıca bazı ürünlerde AB ülkelerinden gelse dahi Uzak Doğu gibi antidamping uygulanabiliyor ama bildğim kadarıyla motosiklet ekipmanlarında böyle bir durum yok.
    Bunun dışında ürünün Türkiye'ye sokulabilmesi için gerekli kalite belgeleri vb. şeyler gerekliyse bunları da isteyecektir gümrük. Özet olarak, alınan malzemnin ithalat gereksinimleri hakkında bilgi varsa girilebilir ama yoksa €150 üstü alışveriş yapmak biraz riskli.

Sene başında iki arkadaşım motosiklet ekipmanı olmayan şeyler getirdiler. İkisi de ürün bedelinin kendisinden fazla ekstra ödeme yaptılar, vergisiydi beyannamesiydi vs.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    CF MOTO 250Sr
    Hocam alacağım ürün 150' euroyu geçiyor baktım italyan menşeiili montun kendisi burada 10k civarı ben bu 5.239,00 tl'nin üstüne %20 ve beyanname ücreti müşavirlik ücretimi ödeyeceğim. onlar ortalama ne kadar tutar ürün geldiğinde 9-10 istemezler değilmi toplamda.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Daha önce motosiklet montu ithalatı yapmayan birinin bunu tahmin etmesi zor.
    Müşavirlik ücreti kiminle çalışacağına bağlı, FC-MOTO sanırım DHL ile yolluyordu, en azından seni kandırmaya çalışan bir gümrükçü ile çalışmazsın DHL hallettiği zaman.
    Beyanname için min ücret sanırım 400TL civarı şu an, vergiler dışındaki şeylere 1000TL'den az gideceğini tahmin etmiyorum.

Net tahminde bulunmak zor, ama 2bin TL altında bir ek masraf olacağını sanmıyorum. Bir gümrükçü tanıdığın varsa ona sorabilirsin, standart ücretleri için de DHL'i arayıp gümrük departmanına sorabilirsin ama telefonda mont alıcam vergisi ne çıkar dersen cevap vermeyebilirler, sadece kendi ücretlerini iletirler.

Forumda gümrükte çalışan veya gümrük müşaviri olanlar illa ki vardır, yakın zaman tecrübeleri varsa daha isabetli şekilde rakam tahmini yapabilirler.

ryangt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    normalde deri ithalatında vergi bedeli ürün başına alınır ve ürünün her kg'si için 110$ (günlük kur) hesaplanıp tahsil edilir.

Motosiklet montları marka,beden ve kalitesine göre 2 ila 4kg arası gelir. Dericiler sanayinde incelemeye gider, deri/güderi/kumaş ayrı ayrı hesaplanır, deri miktarı ne kadar ise o ölçüde vergi alınır. Bunların hepsi birer maliyet tabi. Ancak bireysel ithalatta bu kadar uğraşıyorlar mı bilmiyorum

XGAMER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    N-Max 155
    Ürünü satın aldıysan süreç hakkında bizleri bilgilendir. 150€ üstü alışveriş yapacak olanların fikri olur böylece. Almadıysan bence kesinlikle çok iyi araştır. Farklı forumlarda farklı ürün alanların hikayeleri var. Onlarada bence dm atarak bilgi alabilirsin.

Benim fikrim 150€ üstü hiç girişme, buradaki fiyatına yakın veya fazlası bile çıkabilir. Taksit şansında yok. Türkiye'de hiç bulunmayan bir şey alıyorsan o zaman bence katlanılır bu kadar masrafa.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    23" Triumph Trident 660
    Hesaplamalar çok ucuz olmuş. Şöyle bir örnek vereyim. Yaz başı İngiltere'den kargo parası hariç 190usd'lik ürün aldım.Gümrük bedelini geçtiğini de bilerek aldım. Fakat buraya gelip gümrük beni arayıp 7k gümrük bedeli var dedikleri gibi geri gönderdim.

150€ üstünü az biraz geçen kask aldı arkadaşım. Ona da söylediğim tutarlara yakın gümrük vergisi çıktı o da iade etti.

5.239,00 tl'nin üstüne %20 ve beyanname ücreti müşavirlik ücretimi ödeyeceğim / böyle bişey yok yani

joshua - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLX 250 (2016) KLR 650 (2006)
    150 euro üzeri yurtdışı alışverişlerde buradan almakla arasında çok büyük fiyat farkı olmayacak, gümrük işlemleri için uğraşacaksınız üstüne bir de denemeden aldığınız için beden uymama gibi bir sorun olursa iadesi falan epey ızdırap olur.
    espresso bunu beğendi.

fazil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xv250 / fz6
    Eskiden 150 Euro'ya kadar vergisiz getirtilebiliyor, daha fazla olursa %18 vergi ödeniyordu sanırım.
    Ne hale gelmiş.
    espresso bunu beğendi.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı alicann244 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam alacağım ürün 150' euroyu geçiyor baktım italyan menşeiili montun kendisi burada 10k civarı ben bu 5.239,00 tl'nin üstüne %20 ve beyanname ücreti müşavirlik ücretimi ödeyeceğim. onlar ortalama ne kadar tutar ürün geldiğinde 9-10 istemezler değilmi toplamda.

https://i.hizliresim.com/mpboq6w.png
    Yurtdisindan gelecek bir tanidiginizdan getirmesini isteyin, baska turlu ucuza gelme ihtimali yok.
    espresso bunu beğendi.

Remzidemir41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arkadaşlar kesinlikle almayın. Ben toplam değeri 230 Euro civarlarında bir alışveriş yaptım. Ürünü alabilmeniz için gümrük müşavirine gidip ürünü tanıtmanız ve işlemlere başlamanız gerekiyor. Benim sorduğum müşavirler genellikle 4 bin ila 7 bin TL arasında masraf çıkarttılar. Tanıdık bile olsa vekalet ücreti (1000tl civarı)+ Ardiye ücreti (Ürünün gümrük deposunda beklediği süreye göre değişiyor ortalama 500-1000tl ) + Ordino evrakları (250-350tl arasında değişiyor) + Müşavir komisyonu ( müşavirin gönlüne kalmış) + ürünün vergisini ödeyeceksiniz. Ortalama 5000tl civarında bir ürün aldıysanız bu size 8000 ila 10000 tl arasında bir fiyata denk gelir bilginiz dahilinde olsun. Bana gelen ürünü ne yaptın diye soracak olursanız FC motoya iade süreci başlattım. Ürün onlara geri ulaşır ulaşmaz iademi alacağım.
    espresso bunu beğendi.

Mallaca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R 1250 GS ADV
    Alıntı Remzidemir41 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar kesinlikle almayın. Ben toplam değeri 230 Euro civarlarında bir alışveriş yaptım. Ürünü alabilmeniz için gümrük müşavirine gidip ürünü tanıtmanız ve işlemlere başlamanız gerekiyor. Benim sorduğum müşavirler genellikle 4 bin ila 7 bin TL arasında masraf çıkarttılar. Tanıdık bile olsa vekalet ücreti (1000tl civarı)+ Ardiye ücreti (Ürünün gümrük deposunda beklediği süreye göre değişiyor ortalama 500-1000tl ) + Ordino evrakları (250-350tl arasında değişiyor) + Müşavir komisyonu ( müşavirin gönlüne kalmış) + ürünün vergisini ödeyeceksiniz. Ortalama 5000tl civarında bir ürün aldıysanız bu size 8000 ila 10000 tl arasında bir fiyata denk gelir bilginiz dahilinde olsun. Bana gelen ürünü ne yaptın diye soracak olursanız FC motoya iade süreci başlattım. Ürün onlara geri ulaşır ulaşmaz iademi alacağım.
    Dostum, 150 Euro üstü alışverişlerde süreç aynen senin yazdığın gibi. Fakat 150 Euro altında olursa, PTT kargo ürün geldiğinde % 18 KDV ve 17TL ücret ekliyor o kadar.

Fakat döviz kurunun bu kadar yüksek olduğu şu zamanlarda yurt dışından ürün getirmek artık daha pahalı.

Önceden Aliexpress den o kadar ucuza ürün getiriyordum ki komik rakamlardı. (O zamanlar, vergi, shipping vs çok daha ucuzdu) şimdi ise 10 cent lik bir üründe olsa standart vergilemesi var. Son zamanlarda bir çok ürün karşılaştırdım, inanın Türkiye fiyatı daha uygun.

Yurt dışından sadece Türkiye de olmayan spesifik ürünler getirilebilir belki. Ha illaki türkiyeden ucuza gelen ürünler vardır ama ben denk gelmedim.
    Remzidemir41, Ercument ve espresso bunu beğendiler.

Iki ay önce burada en ucuzu 3800 lira olan Revit Eclipse montu gümrük + kargo dahil 2900 liraya aldım FC Moto'dan. 2 haftada elimdeydi. Nisan'da da ya limit 150 Euroya indirilmemişti ya da Champion Helmets kıyak geçtiği ve gümrükten bir şekilde geçtiği için yine tüm masraflar dahil 5600 liraya AGV K-6 aldım. Burada şu an 9500 lira civarı. Ürüne göre değişir uygunluğu ama 150 euroyu geçmeyin başınız ağrımasın.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    1 Mayıs'ta değişti mevzuat diye hatırlıyorum.

Bu arada başka konuda yazmış olmam lazım, Champion düşük fatura yazma işine giriyor - sipariş eden istemeden hem de - ve en azından İstanbul gümrüğünde çok iyi biliyorlar Champion'u.

Ercument - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF150
    Alıntı Mallaca adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dostum, 150 Euro üstü alışverişlerde süreç aynen senin yazdığın gibi. Fakat 150 Euro altında olursa, PTT kargo ürün geldiğinde % 18 KDV ve 17TL ücret ekliyor o kadar.

Fakat döviz kurunun bu kadar yüksek olduğu şu zamanlarda yurt dışından ürün getirmek artık daha pahalı.

Önceden Aliexpress den o kadar ucuza ürün getiriyordum ki komik rakamlardı. (O zamanlar, vergi, shipping vs çok daha ucuzdu) şimdi ise 10 cent lik bir üründe olsa standart vergilemesi var. Son zamanlarda bir çok ürün karşılaştırdım, inanın Türkiye fiyatı daha uygun.

Yurt dışından sadece Türkiye de olmayan spesifik ürünler getirilebilir belki. Ha illaki türkiyeden ucuza gelen ürünler vardır ama ben denk gelmedim.
    Mesela bu ürünü Fc motodan alırsanız daha fazla ödersiniz.
    https://www.motomax.com.tr/forma-adv...otu-kahverengi

Fc moto da kargoyla beraber 4 bine geliyor üstüne algısı vergisi derken beş bini bulur
    https://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf...ture-Boot-0017

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    150 avro üstü ticari sayılmıyor da 150 avro altındaki bireysel ithalata uygulanan kolaylık/ayrıcalık uygulanmıyor.
    Pratikte ticari ürünle aynı prosedür uygulanıyor, ama teknik olarak ticari ürün sayılmaz sırf 150 avro üstü diye.

Öte yandan, 150 avro üstüne tenezzül etmeyin, 10 yıl geçmediğiniz köprüye ödeyeceğiniz parayı tek seferde alır hükümet sizden.
    Mallaca bunu beğendi.

ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Ercument adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mesela bu ürünü Fc motodan alırsanız daha fazla ödersiniz.
    https://www.motomax.com.tr/forma-adv...otu-kahverengi

Fc moto da kargoyla beraber 4 bine geliyor üstüne algısı vergisi derken beş bini bulur
    https://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf...ture-Boot-0017
    Burada atlanılan bir nokta var ürünün yeniliği ve tazeliği.

Mesela Alpinestars eldiven almıştım çok uyguna ancak ürün belli ki yıllardır duran bir ürün idi ve 1 senede haşat oldu. (Distribütöründen aldım)

Bir ürün alacaksak bu ülkede ne kadar satılabileceğini de kestirmemiz gerekiyor ne yazık ki.
    espresso bunu beğendi.

1 kasımda eldiven almıştım, bugün teslim edildi. 77 avroluk ürüne 250 lira gümrük vergisi çıktı. Burada muadilini iki katına satıyorlar, zalımlar.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    150€ üzeri alışveriş yapacaksanız ortalama 3 le çarpacaksınız.Yani bir tane kendinize 2 tane devletimize alacak gibi düşünürseniz toplam yaklaşık maliyeti hesaplayabilirsiniz.
    iptaluyelik02 ve espresso bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)