Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Bu kazanın sebebi nedir?

Motovento
    REKLAM ALANI
    hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    https://www.instagram.com/reel/Ckuv_...d=YmMyMTA2M2Y=

Üstatlari yoruma davet ediyorum.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Lastik hava basıncı, ağırlık transferi sonucu ön tekerin hafiflemesi (yere basma kuvveti kaybı), rüzgar sebebiyle motosikletin önünün hafiflemesi ve sürücüsünün bunun farkında olmayıp buna izin vermesi ve bunlar gibi etmenler olabilir.

Alıntı ero__ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Lastik hava basıncı, ağırlık transferi sonucu ön tekerin hafiflemesi (yere basma kuvveti kaybı), rüzgar sebebiyle motosikletin önünün hafiflemesi ve sürücüsünün bunun farkında olmayıp buna izin vermesi ve bunlar gibi etmenler olabilir.
    Tank slapped dedikleri şey olabilir mi?

tecrube0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ns 160, Dominar 400 Tur Versiyon
    Aynı şeyden basediyorsunuz esasında teker havalanıyor ve tokatlamaya başlıyor.Yoldaki kasisler ,çizgiler , hız , rüzgar, lastiğin havalanması ,sürücünün müdahalesi derken gol oluyor.

Alıntı tecrube0 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aynı şeyden basediyorsunuz esasında teker havalanıyor ve tokatlamaya başlıyor.Yoldaki kasisler ,çizgiler , hız , rüzgar, lastiğin havalanması ,sürücünün müdahalesi derken gol oluyor.
    Çok kötü düştü ama..

-Black- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DL650 2014
    Ben kaşıntı diye biliyorum.
    Cyan, pea ve recaip bunu beğendiler.
    Sentis ad medullis!
    Dengeliyorum.com
    youtube.com/we2strom

CRF - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CRF 250 L
    motosiklet kaşınanı kaşır

sallami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Downtown350i/Dominar 400
    1. aşırı hız
    2. fazla sürat
    3. tank slapperda gidonu tutmaya çalışmak.
    Genelde bu durumda gidonu serbest bırakınca kendini topluyor.
    iptaluyelik02 bunu beğendi.

ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tank slapped dedikleri şey olabilir mi?
    Zaten dediklerim oraya varıyor. Gidon amortisörü denen meret bunun için icat edildi. Benim motosikletimde standart donanımda var. Çok basit düzen ama var ve mesela istemsiz kısa süreli tek tekere gelme durumunda yere iner inmez rayda gidermiş gibi yoluna devam ediyor alet. Sonralarında sertlik ya da geri sekme hızı ayarlıları gibi şeyler de çıktı sanırım. Bu demek değil ki gidon amortisörü var ve asla bu hareketi yapmayacak. Sonuçta şansı fazla zorlamamak lazım.

Siluet... - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-25
    Zafer Akçay'ın bu konuya değindiği bir video
    https://www.youtube.com/watch?v=IM3G9I5wcP4

Gidonu serbest bıraksaydı bunların hiçbiri yaşanmayacaktı

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Gidonu bıraksaydı bir şey olmazdı ezberi çok doğru değil. Mesela ben eski motorumda iki yerde (iki hızda) gidonu bıraktığımda kafa sallamaya başlıyordu. 80 civarı ve 50 civarı, yani 120 ile giderken gidonu bıraktıysam 90'a kadar güzel geliyor, 80'e doğru sallamaya başlıyordu, sebebi topcase sandık değilmiş lastik değişince anlaşıldı da.. Ben o sallamalar sırasında gidonu serbest bıraksam o motor yerdeydi

Böyle videodan kesin bir şey anlamak zor, mesela videonun başında sola açılıp tekrar içeri girerken daha da gaz mı açıyor yoksa motor yattığı için mi devir yükseliyor kestiremedim. Genel olarak bir ciddiyetsizlik hakim gibi, bundan kaynaklı da sanki motor kafa sallarken hududu hududu goy goy yapıyor gibi.. Korkudan ananı ananı da diyor olabilir tabi ama hani eldiven yok otobanda 200 gitmek falan?

Hareket başlarken motor ciddi şekilde hız kaybediyor, kaybettikçe sallantı artıyor gibi. Gaz açsa kurtarırdı gibime geliyor ama o anda olanı bitteni hissiyatı bilmeden 100% bundan demek de zor.

sallami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Downtown350i/Dominar 400
    Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gidonu bıraksaydı bir şey olmazdı ezberi çok doğru değil. Mesela ben eski motorumda iki yerde (iki hızda) gidonu bıraktığımda kafa sallamaya başlıyordu. 80 civarı ve 50 civarı, yani 120 ile giderken gidonu bıraktıysam 90'a kadar güzel geliyor, 80'e doğru sallamaya başlıyordu, sebebi topcase sandık değilmiş lastik değişince anlaşıldı da.. Ben o sallamalar sırasında gidonu serbest bıraksam o motor yerdeydi

Böyle videodan kesin bir şey anlamak zor, mesela videonun başında sola açılıp tekrar içeri girerken daha da gaz mı açıyor yoksa motor yattığı için mi devir yükseliyor kestiremedim. Genel olarak bir ciddiyetsizlik hakim gibi, bundan kaynaklı da sanki motor kafa sallarken hududu hududu goy goy yapıyor gibi.. Korkudan ananı ananı da diyor olabilir tabi ama hani eldiven yok otobanda 200 gitmek falan?

Hareket başlarken motor ciddi şekilde hız kaybediyor, kaybettikçe sallantı artıyor gibi. Gaz açsa kurtarırdı gibime geliyor ama o anda olanı bitteni hissiyatı bilmeden 100% bundan demek de zor.
    Ama senin bahsettiğin şeyin tank slapperla alakası yok. Bozuk balanstan bahsediyorsun sen. Belli devirlerde bozuk balans titreme yapar. Nerede frekans bozuluyorsa orada titrer.
    ''Bir adam hangi yolda gidiyorsa, o yol onun kendi seçimidir.'' İp Man

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı -Black- adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben kaşıntı diye biliyorum.
    Çok doğru

Uzun bacaklı, 19" (veya varyanta göre 21") jantlı, ağırlık merkezi oldukça yukarda olan bir adventure motosiklet ile 200km/s süratlere çıkmak son derece gereksiz. Azami 150-160 neyine yetmiyor? Yetmiyorsa motosiklet tarzını değiştirmek gerekir gibi...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)