Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

NS200 scooter yağı kullanmak

Motovento
    REKLAM ALANI
    istanbuls34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NS 200 (218,03 TL yıllık vergisi + ek vergiler.)
    Merhabalar motorum yağ eksiltmiş en yakın benzincide şu scooter yağını bulabildim : SAE 10W-40; API SL; JASO MB. 200ml kadar yağ koydum içine Bu yağ ile bir süre motoru kullansam bir sıkıntı olur mu ? Sonradan yine eksilirse üstüne ekleyebilir miyim ? son yağ değişimi 500km önce.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:25 ----------

Kitapçıkta yazan değerler şu şekilde :
    [IMG][/IMG]

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Motor yağı aynı zamanda dişlileri ve debriyaj balatalarını da yağlıyorsa JASO MA veya MA2 yağ kullanılır. MB yağlar NS200 gibi normal motosikletlere uygun değil.

Az eklemişsiniz belki balatalara çok kötü bir etkisi olmaz ama daha da fazla eklemeyin. MA/MA2 bir yağ alıp onu ekleyin.

500km önce yağ değişimi yapılmış motosikletin 200ml ek yağ istemesi de normal değil gibi...
    istanbuls34, espresso ve maktama bunu beğendiler.

Motosikleti
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motor yağı aynı zamanda dişlileri ve debriyaj balatalarını da yağlıyorsa JASO MA veya MA2 yağ kullanılır. MB yağlar NS200 gibi normal motosikletlere uygun değil.

Az eklemişsiniz belki balatalara çok kötü bir etkisi olmaz ama daha da fazla eklemeyin. MA/MA2 bir yağ alıp onu ekleyin.

500km önce yağ değişimi yapılmış motosikletin 200ml ek yağ istemesi de normal değil gibi...
    Şöyle bir olay oldu motoru abime verdim turladı bayağı geldi sonra yağ tapasına baktım yağ alt çizgi ile üst çizgi arasındaydı aradan 1 saat geçti tekrar kontrol ettim aynı sonra motoru çalıştırdım 10 saniye kadar çalıştırıp sonra stop ettim yağ tamamen yok oldu tapadan yarım saat sonra tekrar kontrol ettiğimde yağ seviyesi alt çizgiye inmişti. Ardından bu yağı satın alıp koydum el mecbur şu an normal seviyesinde.

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    MA ve MB yağ farkı aşağıda anlatılmış. Debriyajın kaçırma yapmıyorsa devam edebilirsin.

Motorunun km. bilgisini yazmamışsın. Eğer tesbitin doğruysa motorun ciddi seviyede aşınmış olabilir.
    istanbuls34 bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı AzÇok adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    MA ve MB yağ farkı aşağıda anlatılmış. Debriyajın kaçırma yapmıyorsa devam edebilirsin.
    https://www.youtube.com/watch?v=42WOPDVWyvk

Motorunun km. bilgisini yazmamışsın. Eğer tesbitin doğruysa motorun ciddi seviyede aşınmış olabilir.
    Araç 41 bin de ben 39 binde aldım ve aldığımda motor yapılmıştı. Araçta yağ kaçırma ve duman atma yok.

Motosikleti
    Suzuki sv650s-2008 / Honda Cbr 250R 2012
    Motor alttan damlatıyor olmasın, bana motorun yapabileceğinden fazlası gibi göründü. Yaksa bile bu kadar kısa sürede yakmamalı.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    ns 200 lerin sıvı contadan sıkıştırma yapınca yağ kaçırıyor sorun bu olabilir

Beto87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 650F
    Alıntı istanbuls34 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şöyle bir olay oldu motoru abime verdim turladı bayağı geldi sonra yağ tapasına baktım yağ alt çizgi ile üst çizgi arasındaydı aradan 1 saat geçti tekrar kontrol ettim aynı sonra motoru çalıştırdım 10 saniye kadar çalıştırıp sonra stop ettim yağ tamamen yok oldu tapadan yarım saat sonra tekrar kontrol ettiğimde yağ seviyesi alt çizgiye inmişti. Ardından bu yağı satın alıp koydum el mecbur şu an normal seviyesinde.
    Motora pompalanan yağın kartere süzülmesi zaman alabilir. Abin motoru getirdiğinde kontrol etmişsin 1 saat sonra tekrar kontrol etmişsin olması gereken seviyede yağ. Contadan kaçak olsa veya yere damlatsa farkederdin. Çalışan motorda yağ camında yağ görememen normal. Daha da yağ ekleyip contaları patlatma. Dakika başı yağı kontrol edip de kendine dert etme.
    Cyan bunu beğendi.

Motosikleti
    Lambretta V200 Special, Peugeot Django 150 Sport
    Alıntı AzÇok adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    https://www.youtube.com/watch?v=42WOPDVWyvk

Eğer bu doğruysa Motul Scooter Power 5w40 yağı neden MA?

Motosikleti
    Yardımınız için teşekkür ederim bu gün motorcuma gittim işin aslı benimki yağ eksiltmemiş :D şu an 200 gram fazla yağ var ve boşu boşuna 180tl param gitti üstelik yanlış yağ aldık.
    espresso bunu beğendi.

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı birbilent adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eğer bu doğruysa Motul Scooter Power 5w40 yağı neden MA?
    Skuterler MA standardındaki yağları da kullanıyor. MB nin farkı sürtünme katsayısı daha düşük. Daha az yakıt tüketimine katkısı olduğu riyavet olunuyor.
    birbilent bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)