Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

yağ yakma her motorda var mı

Motovento
    REKLAM ALANI
    tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    En son yağ değişimimde bende yağ fazlası çıktı. Tam bir rezillik. Şöyle ki;

Motor eskiden 300-500 ml / 1000 km gibi yere yağ damlattığı için ara ara yağ eklerdim. En sondan bir önceki bakımda yağ kaçağına sebep olan yeri tesadüfen bulduk ve gerekli conta ve oring değişimini yaptık. Ben eskisi kadar olmasa da yine de ara ara minik minik yağ eklemeleri yaptım. Üzerine 5000 km sürüp yağ değişim zamanım gelince yağı boşalttık, fazla yağ çıktı Fazla yağın zararlı olduğunu bilen biri olarak ödüm patladı ama şu an ezbere iş yapmadan daha sağlıklı kontrol sağlıyorum.
    killingroad ve espresso bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ya o değil de,bazıları da yağ kaçağının adını terleme koydu ya.
    Bas baya kaçak işte.
    Ben son motorum (tek çinli olan) hariç hiç bir motorumda farkedilecek düzeyde yağ eksilme görmedim, her bakımda çıkan yağı bir kaba alıyordum.
    He çinli olan da yağ yakmadan ziyade ordan burdan kaçırıyordu.
    fatih.met ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı Metehan07-70 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ya o değil de,bazıları da yağ kaçağının adını terleme koydu ya.
    Bas baya kaçak işte.
    Ben son motorum (tek çinli olan) hariç hiç bir motorumda farkedilecek düzeyde yağ eksilme görmedim, her bakımda çıkan yağı bir kaba alıyordum.
    He çinli olan da yağ yakmadan ziyade ordan burdan kaçırıyordu.
    Yağın gözle görülür şekilde yürümesi ile blok dışında oluşur gibi çok hafif kaçması arasındaki fark için kullanılabilir terleme sözcüğü sanki.
    Tabii ki kaçak demektir ona kimsenin itiraz edeceğini sanmıyorum.

Motoseverrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Belli bir ml tölerans illaki olur çünkü yağı boşaltırken her zaman aynı derecede boşaltıyor olmayabiliriz şöyleki 10 dakika çalıştırıp süzülmesini bekleyip boşalttığımızda yağ daha akışkan olucam ve bloktan daha fazla yağ çıkacaktır ama soğukken tapayı açarsa 20-30 ml kadar fark olabilir. 800 ml alan motosiklet bir açıldığında 500 ml çıkıyorsa içimize kurt düşürmeye başlamanın zamanı gelmiş olabilir.

OnixsyS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cbr 500R
    Alıntı motoloto adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    merhaba bu motor normal olarak az da olsa yağ yakıyor değil mi kronik drğil değil mi fazla yakarsa sıkıntı değil mi
    çok güzel yorumlar gelmiş bence sorunu güncellemelisin senin bir motorun var da o yağmı yakıyo işte o zaman o motora sahip diğer kişiler sana daha yardımcı olabilir

mesela sende x marka model var birkaç kişide daha bakımları düzgün olduğu halde yakıyosa kronik bir sorunda olabilir

ama böyle bir yere varamayız şimdi biri gelip cbr500 de yağ yakıyo abi kronikmiş işte falan filan derse e güzel kardeşim bu motordan elimizde 2 adet var bizdekiler yakmıyo bence sen bi göstertir motorunu bir yere derim

Lifan Glint 100cc her gün 60 km otoban sürüşü yapıyorum yüksek devir çeviriyorum haliyle 2000 km de bir yağını değiştiririm yarım su bardağı kadar anca eksiliyor maşallah

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    şuana kadar kullandığım hiçbir motosiklet te yağ eksiltme yoktu bu yuki cub ta var
    nc 700/ 750 tenere 660 cbf 150 spacy alpha afrika twin 1000 L 5 tane de çin malı cub yoktu

AleniDesais - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Primavera150 - KTM DUKE 390 2020
    her motosiklet devirli hareketli parçaları nedeniyle kullanım esnasında yağ eksiltebilir ki bence bunda yağ yakmaya kayacak derecede yüksek miktarlarda olmadığı sürece çok büyük bir sıkıntı yok. ama benzin gibi yağ yakmak sorun oluyor.

satoyama - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Gilera Runner / Aprilia Sr GT200
    Honda innova 125 düzenli eksiltiyordu (2 adet sahibi oldum)
    Honda Sh300i eksiltiyordu henüz 7bin kmde idi

Aprilia sportciy 250i (2 adet sahip oldum) eksiltme olmaz biri 25bin diğeri 70bindeydi
    Vespa Gts250i hiç eksiltmez aynı motor
    Aprilia Scarabeo 200i hiç eksiltmez
    Gilera Runner yine hiç eksiltme yok düzenli kontrol ediyorum.

aklıma gelenler bunlar.

YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İçten yanmalı motorlarda yağ yakma çok azda olsa vardır.

Motosikleti
    Artık Yok...
    Alıntı panic adak adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motorculuğa başladığım tarihten bu güne kadar hiçbir motorum yağ eksiltmedi. bence bir motorun yağ yakması veya eksiltmesi bir problem.

varadero
    1200gs
    cbf1000
    vfr800x
    hoyosung gt250
    hyosung gt650
    aprilia caponord 1200
    benelli 249-s
    bir kısımını yazdım, tamamında ne yağ koyduysam değişimde geri aldım. hiç yanımda yağ şişesi taşımadım.
    Konuyla ilgisi yok ama capanord mükemmel makine bir defa sürme imkanı bulmuştum sürüşünden çok keyif aldığım nadir motorlardan dı .. hala tadı keyfi damağımdadır ..

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:37 ----------

Terleme başka bir şey kaçak değildir conta keçe eskir zamanla çevresinde ilerisinde yağ izleri olur ama damlatma atma kaçak yapmaz ona terleme derler keçe conta neyse değiştirirler bir daha yapmaz .. genelde arabalarda belli bir yaştan sonra çoğu yapar ciddi bir şey değilse ustalar dokunmaz bile araç sahibi hassas biriyse terleme nerden yapıyorsa ordaki conta ring keçe her neyse değişir aracın altı yıkanır araç sahibi belli bir süre sürer araç bir sonraki yağ değişiminde tekrar lifte kalkar bakılır gene terleme yapmışmı diye yapmamışsa sorun yok yapmışsa demek önceki yer değil demektir ..

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)