Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

motosikleti merdivenden indirmek

Motovento
    REKLAM ALANI
    Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    Yıllarca benzer bir yere puch maxi,mz 251,mz 125,honda kinetic,honda cgl 125,bmw f 650 gibi bir çok motosikletimi indir çımar yaptım.
    Sen yanda kalacaksın. Kaymayacak bir kalas koyup motosikletin yedeğinde iken indirip çıkaracaksın. Alışınca o kadar basit gelecekki inanamayacaksın.
    tt6 bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

açıkcası birçok insan olumsuz konuşmuş ama bana olur gibi geliyor. :d motorsiklete hiç dokunmadım ondan emin olamıyorum ama benzer durumlara bakınca mantıklı geliyor. motosiklete binerek çıkarmayı düşünmüyorum. şu videoda olduğu gibi iterek indiricem. yani rahatça itiliyorsa oradan da geçer. ben götürmek için çalıştırmak gerekiyor sanıyordum ama böyle gidiyorsa gider. tek sorun rampadan dolayı ağırlığı biraz daha artacak. https://youtu.be/om6F0eTpd5U?t=140

bir de dar olmasından endişe duydum. gidon 73 cm'miş. kolay olmasa da 80-90 cm'lik genişlikten çarpmadan geçer.

bu arada rampa olarak beton dökmeyi düşünüyorum. sürekli rampa koymak zor gelir. hem beton daha sağlam olur.

@Ercument acaba ne kadar dik bir rampadan indiriyorsun? burada asıl sorun rampanın dikliği mi? nasıl bir zorluk çıkarır? motorun ağırlığı ciddi derecede artıyor mu? yukarıdaki videoda ys 125'i rahatlıkla itiyor biri. rampadan dolayı biraz daha zor olsa da olur sanırım.

yine de çok emin olmadan girişmek istemiyorum. çünkü dışarda bırakamam motoru ve yer ayarlamadan kullanmam mümkün değil.

Ercument - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF150
    Betonla yapıyorsan hiç düşünme ister binerek
    İster yandan iterek her türlü olur.
    Açıyı düşürmek için kapı eşiğine kadar rampayı uzatırsan daha sağlıklı olur.
    tt6 bunu beğendi.

çok teşekkürler.

19051919 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XMax 250
    İstenilen iddiaya girerim, eğer oraya rampayı mevcut açıda yaparsan eninde sonunda başına bir iş gelecek. Motorun üzerine binerek asla deneme bir kere, onu unut. Sana tavsiyem oraya geçici bir kalas koy, bir inşaat arabasına da 50 kg kadar yük koy ve dene bakalım nasıl indirip çıkartacaksın. Azıcık fizik bilgisi olan herkes o merdivene mevcut açısıyla hiç bir şekilde motor veya başka bir yük için insan gücüne dayalı rampa yapılmasının son derece tehlikeli ve lafım meclisten dışarı "aptalca" olduğunu bilir.

Herkes fikrini söyledi, sonuçta sen karar vereceksin, ben olabilecekleri tahmin ettiğimden son uyarımı yaptım.
    espresso, levend84, okanbagiscan ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    BMW F650 GS (2006 Model)
    Şahsen bana da çok riskli geldi.
    Zaten boşluğun genişliği, aşağı yukarı gidon genişliği kadar, motorun neresinde duracaksın da elinle iteceksin.
    Hadi yürütmeyi başardın, motor bir tarafa doğru devrilmeye başlarsa, ya duvara çarpacak, ya da seni diğer duvara sıkıştıracak.

Bir de kapının bir kanadı açılmıyor gibi duruyor, motor kapıdan geçebilecek mi?

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Alıntı ilker a. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şahsen bana da çok riskli geldi.
    Zaten boşluğun genişliği, aşağı yukarı gidon genişliği kadar, motorun neresinde duracaksın da elinle iteceksin.
    Hadi yürütmeyi başardın, motor bir tarafa doğru devrilmeye başlarsa, ya duvara çarpacak, ya da seni diğer duvara sıkıştıracak.

Bir de kapının bir kanadı açılmıyor gibi duruyor, motor kapıdan geçebilecek mi?
    Arkadas Mt25 almayi dusunuyor,o motor 170kg agirliga sahip,bir an denge kaybi yaşasa motoru uzerine devirir.
    espresso bunu beğendi.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    MT-25 gibi +140 kg bir motosiklet içinse, merdivenin başına rampayı sabitleyemiyorsa, motosikleti çalıştırmadan çıkartmayı planlıyorsa... vazgeçmenizi öneririm.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Orada ben 6 basamak sayıyorum dogal gazdan sonraki kaldırım yüksekliğini hiç hesaba katmasamda.Oradaki merdivenler standart merdiven ölçüsünde olmasada
    muhtemelen ayakbasma yeri 30cm den az değildir.Basamak yüksekliğide 18cm falandır.
    Basit bir çizimle oradaki rampa 30derece civarı olur.Eğer basamak genişliğini ve yüksekliğini ölçüp yazarsan rampanın kaç derece açıda olacağını daha net hesaplayabiliriz.
    30 dereceden motoru iterek yukarı çıkaracak adamın çok sağlam fiziği olmalı.

erensel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hunk
    Alternatif olarak yakın çevrende üyelik yapılan otopark varsa onu tavsiye ederim.
    O merdivenlerden yaklaşık 150 kilo motosikleti indir/çıkar birgün illaki dengen kaybolur hem sen hem motosikletin zarar görür.

tecrube0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ns 160, Dominar 400 Tur Versiyon
    Çılgın projemi açıklıyorum kalın tırtıklı sac kestir oraya göre eğimli olacak şekilde doğalgaz kutusunun oraya mentese ile sabitle uc kısmına tutacak yer yaptır ama iki taraflı olsun bosta kalınca ağğırlıktan aşağı düşsün kullanacağın zaman tut tutacaktan merdivenin üzerine kapat rampa olsun kullanmadığında doğalgaz kutusunun üzerine doğru kapat yolda depo kapağı gibi dursun

arkadaşlar peki kaç derecelik bir rampadan sorunsuz inilip çıkılır? kapıdan sonra 3 metrelik bir boşluk daha var. kapı tamamen açılıyor. kapıdan sonra bir şekilde rampayı daha da uzatabilirim sanırım. hatta L şeklinde sağa dönen ufak bir yol yaparak da eğimi daha düşürebilirim.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı tt6 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar peki kaç derecelik bir rampadan sorunsuz inilip çıkılır? kapıdan sonra 3 metrelik bir boşluk daha var. kapı tamamen açılıyor. kapıdan sonra bir şekilde rampayı daha da uzatabilirim sanırım. hatta L şeklinde sağa dönen ufak bir yol yaparak da eğimi daha düşürebilirim.
    Şimdi motosiklet en az 150 kilo olur. Bir el arabasına 3 torba çimento koyup rampadan çıkarmayı dene, hangi açıdan çıkabildiğini görmüş olursun.

Evimin orası yokuş, yokuş yukarı motoru çalıştırmadan ilerletemiyorum ki benimki de 185 kilo diye geçen bir motor, öyle bisiklet gibi ittireyim gitsin olayı olmuyor hafif yokuş yukarı bile olsa, bu yüzden parkederken yokuş yukarı önü gelecek şekilde bırakıyorum ki üzerine binip çalıştırıp çıkabileyim.
    levend84, Kural [ Z ] ve 19051919 bunu beğendiler.

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    Alıntı tt6 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben tüm motosikletleri çıkarırken sol yanda durur ve çalıştırır ve gaz debriyaj ile usulca zorlanmadan çıkarır,indirirken de yine sol yanda motor çalışmaz halde ama 1.viteste,sağ elimde ön fren,sol elimde debriyaj yavaşça aşağı inerdim.ön frenin yetmediği yerde debriyajı usulca bırakınca bu sefer arka teker fren yapıyor ve rahatça duruyordum.
    Bana yakın bir yerde olsan gelip uygulamalı gösterirdim. Kafanda büyüttüğün şeyin 10 da biri olmadığını görerek hemen anlardın.
    Kural [ Z ] ve tt6 bunu beğendiler.
    Biliyorsan konuş,ibret alsınlar...
    Bilmiyorsan sus ki,seni ADAM sansınlar...

yawuz58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hero xpulse
    bence iki tatayı yanyana koyup alttan bağlatı yapıp merdivene koymak portatif olur bodrumda durur tahtanın eni 20 cm olsa 40 cm olur ikisi

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı tecrube0 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çılgın projemi açıklıyorum kalın tırtıklı sac kestir oraya göre eğimli olacak şekilde doğalgaz kutusunun oraya mentese ile sabitle uc kısmına tutacak yer yaptır ama iki taraflı olsun bosta kalınca ağırlıktan aşağı düşsün kullanacağın zaman tut tutacaktan merdivenin üzerine kapat rampa olsun kullanmadığında doğalgaz kutusunun üzerine doğru kapat yolda depo kapağı gibi dursun
    Bir de üzerine merdivenlerde de kullanılan kaydırmaz banttan yapıştırır veya benzer bir uygulama yaparsa tadından yenmez. Ama maliyete bakılırsa adamı kaçırır. Her şey gibi demir-çelik fiyatları da tam anlamıyla uçtu gitti. Hatta gece gelip rampayı bile çalabilirler, şaka maka rampaya da alarm takmak veya menteşeleri kaynaklayarak hareketli ama çıkmayacak şekilde sabitlemek gerek

Hazır o kadar şekil bir rampa yapmışken merdivenlere de biraz düzeltme yapılır, sıva falan geçilirse iyi olur Rampanın maliyeti yanında onun lafı olmaz sonuçta.
    ...

EneS_Turker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Dominar D400
    Alıntı Samet Ağır adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben tüm motosikletleri çıkarırken sol yanda durur ve çalıştırır ve gaz debriyaj ile usulca zorlanmadan çıkarır,indirirken de yine sol yanda motor çalışmaz halde ama 1.viteste,sağ elimde ön fren,sol elimde debriyaj yavaşça aşağı inerdim.ön frenin yetmediği yerde debriyajı usulca bırakınca bu sefer arka teker fren yapıyor ve rahatça duruyordum.
    Bana yakın bir yerde olsan gelip uygulamalı gösterirdim. Kafanda büyüttüğün şeyin 10 da biri olmadığını görerek hemen anlardın.
    Hocam motora binmemiş daha önce denememiş insana verdiğin taktiğe bak Allah aşkına :D Sen kendinle neden bir tutuyorsun? Bu dediğini yapmak için o motora son derece hakim olman soğuk kanlı olman lazım. Yapma etme.

Ben motorlarımı apartmana sokup çıkarıyorum her gün. Yüksek bir kaldırım var. Tahta rampa koyup üzerinde çıkıyordum Dominar vs varken. Şuan 80 cc scooter var onun altı değdiği için mecbur kaldırıyorum ama 90 kiloluk aleti bile kaldırmak rampa yukarı itmek (1 basamak bile olsa) anlık patlayıcı güç gerektiriyor. Çalıştırmadan iterek çıkarmak için Marvel kahramanlarından biri fln olman lazım.
    espresso ve bursalıali bunu beğendiler.
    TVS Apache 150 9Bin Km ..- Gilera Runner 200 33Bin Km ... - Honda Cbr 125r 36Bin Km ... TVS Apache 150 33Bin Km... Pulsar 200NS.. Dominar D400
    Motor surerken O AN ORADA olun..Ne o anin onunde, ne ardinda..!

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)