Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Motosiklet Lastiği raf ve kullanım ömrü

Motovento
    REKLAM ALANI
    blueway2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Nc 750x ed
    Merhaba
    hali hazırda nc750 için üzerindeki 2020 dunlop lastikler 20.000 km ye geldi,kullanımda herhangi bir olumsuzluk yaşatmadı ama değişim ne zaman gerekir.Yeni lastik alıp kenara koysan raf ve kullanım ömrü ne kadardır?raf ömrü 2 yıl,sonrasında kullanım ömrümde 2 yıl mı oluyor?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    zekeriyaimam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    simson
    Tartışmalı bi konu ama 4 senelik 7000 kmlik rosso 2 den bi falso görmedim şuana kadar.
    Ama arka teker düzleşti takım olarak değişeceğim baharda

Lastik dişlerinin iç kısmında ufak aşınma göstergeleri var. Onlara yaklaşmışsa veya geçmişse can taşıyan lastikleri daha da zorlamanın anlamı yok. Şahsen herhangi bir motosiklet lastiğini 20 bin km kullanmazdım. Şu an ki lastiklerini yumuşak hamurlu bir lastikle değiştirsen tahminim bu zamana kadar motosiklet kullandığımı zannetmişim diyeceksindir. Motorun viraja girişi bile değişiyor. Lastiğin modeli ne tam bilmiyorum ama 20 Bin km yapmış dunlop tahminim ölmüştür. Lastiğin Fotoğrafını eklersen nokta atışı yapacak kadar bilgili arkadaşlar var.
    blueway2 bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda Nc 750x ed
    [IMG] B3CB883D-6EC5…6869B8F9.jpeg[/IMG]

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Aynı lastiği 20.000 km kullanıp nasıl bir olumsuzluk sezmiyorsunuz? Hiç mi viraj dönmüyorsunuz? Hiç mi fren kullanmıyorsunuz?
    Cyan, espresso ve Alpbatur bunu beğendiler.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    benim bir arkadal batlax ı 41000 km kullandı nc de
    dedimki bunu satarken lastik fiyatını senden düşerler adam sıfır lastik alır biner sen al tak kullan satarken lastikler yeni dersin dedim lastik almadı birkaç ay sonra motosikleti satarken benimdediğim gibi oldu
    20000 km bir lastik için çok az bir yol
    birbilent bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ...
    Şaka değil mi?

Motosikleti
    Honda Nc 750x ed
    Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    benim bir arkadal batlax ı 41000 km kullandı nc de
    dedimki bunu satarken lastik fiyatını senden düşerler adam sıfır lastik alır biner sen al tak kullan satarken lastikler yeni dersin dedim lastik almadı birkaç ay sonra motosikleti satarken benimdediğim gibi oldu
    gerçekten çok kafam karıştı,lastik fiyatları çok pahalı,aldım yaz başı değiştireyim diye düşündüm ama,iptal edip hiç almasammı diye düşünüyorum.20,000 daha gidermi yani dunlop'lar?

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:25 ----------

Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aynı lastiği 20.000 km kullanıp nasıl bir olumsuzluk sezmiyorsunuz? Hiç mi viraj dönmüyorsunuz? Hiç mi fren kullanmıyorsunuz?
    Bende anlamadım gerçekten,dönüyorum viraj 2020 model lastik tarihi yeni ondanmı acaba?Frenleride hafif sakin kullanıyorum,genelde şehir dışı kullanıyorum

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:27 ----------

Alıntı degerk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Lastik dişlerinin iç kısmında ufak aşınma göstergeleri var. Onlara yaklaşmışsa veya geçmişse can taşıyan lastikleri daha da zorlamanın anlamı yok. Şahsen herhangi bir motosiklet lastiğini 20 bin km kullanmazdım. Şu an ki lastiklerini yumuşak hamurlu bir lastikle değiştirsen tahminim bu zamana kadar motosiklet kullandığımı zannetmişim diyeceksindir. Motorun viraja girişi bile değişiyor. Lastiğin modeli ne tam bilmiyorum ama 20 Bin km yapmış dunlop tahminim ölmüştür. Lastiğin Fotoğrafını eklersen nokta atışı yapacak kadar bilgili arkadaşlar var.
    Dunlop trailmax
    İyi bir yol arkadaşınız varsa hiçbir yol uzak değildir.

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Güneş görmesin , aşırı sıcakta yada soğukta kalmasın bir sorun olmaz

Motosikleti
    Honda Nc 750x ed
    michelin road4 lastikleri nasıl buluyorsunuz?Kayıyor diyenler varda.

Motosikleti
    MT-07
    Bende Road 4 var. Performanslı motorda kullanırken hoş değil. Senin motorunda virajlara sert yatırmayacaksan, normal kullanım ve gezi odaklı almak istiyorsan; sorun teşkil edeceğini sanmıyorum. İmkan varsa Road 5 veya Pirelli Angel GT kovala derim.

Motosikleti
    Honda Nc 750x ed
    Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende Road 4 var. Performanslı motorda kullanırken hoş değil. Senin motorunda virajlara sert yatırmayacaksan, normal kullanım ve gezi odaklı almak istiyorsan; sorun teşkil edeceğini sanmıyorum. İmkan varsa Road 5 veya Pirelli Angel GT kovala derim.
    tracer700 lerin stok lastiği road4,bende virajlara girerim ama,road5 pirelli çok pahalı geliyor

Motosikleti
    MT-07
    Alıntı blueway2 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tracer700 lerin stok lastiği road4,bende virajlara girerim ama,road5 pirelli çok pahalı geliyor
    Tracer 700'ün stock lastiklerinin Road 4 olması; bu lastiğin performanslı viraj kullanabiliyor olması manasına gelmiyor.

Bir de virajlara girmekten kastım, otobandaki virajlara girmek değil. Mesela Tekirdağ-Uçmakdere, Şile-Ağva virajlarına girmek.

Neyse Road 4 kullanıcı yorumu sormuşsun. Ben de kullanıcı yorumumu söyledim. Kayıyor lastik.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Benim eski motorda 20.000km gittiğim lastik oldu, Dunlop Roadsmart mıdır nedir o tur lastiği. Zaten taş gibi bir bok tutmayan bir lastikti, çok da bir şey yitirmedi. Yağmur kanalları falan olduğu gibi duruyordu neredeyse ama kanallarin içlerindeki çatlaklar artık gözüme gelmeye başlayınca gidip değiştirmiştim. Lastik ilk günden daha az mı tutuyordu? Mutlaka, ama nerede hangi koşulda ne kadar kaybetti? Zaten öyle dibine kadar zorlanacak bir lastik de değildir.
    Bir de hangi asfaltta bunu tecrübe ettik, yine hangi sürüş tarzında, bu da çok önemli. 15dk boyunca birbirinin dibinden ayrılmamış iki motosiklet kenara çeksinler, lastiklerinde çok farklı izler görmek mümkün, herkesin hızlı gitme stili başka. Bu Dunlop'tan sonra Mitas almıştım, 5000'de hızlı bir şekilde düştü lastiğin verdiği güven, artık tread wear falan da çıktı ortaya bitti bu dedikten sonra 2000km tatile çıktım o lastikle, uygun bir yerde peg de sürttü motor. Bu lastik şahane tutuyor falan diyebilirdim o anda.

Normalde doğru koşullarda saklanırsa lastiğin üretimden itibaren 5-7 yıl arasında raf ömrü olduğu söylenir üreticiler tarafından. Buna hemen hiç birimiz güvenemiyoruz çünkü doğru saklama koşullarında tutulup tutulmadığından emin olamıyoruz. Ama kullanmaya başladıktan sonra, tabii ki km ve lastik türüne ve sürüşe göre çok değişmekle birlikte, performans aranıyorsa ikinci sezonunda lastik düşüşü hissettirmeye başlıyor. Başlıyor diyorum da burası da çok çok subjektif bir konu ve objektif kalan kısmını da belirleyen onlarca değişken var. Ben şimdi 8000km'deki RC2'li motorumu vereyim kaç kişi lastiğin nerede nasıl bıraktığını nasıl farklı farklı söyler, kimisi de RC2'ye kurban keselim adak ayalım der. Çok civcivli iş lastik.

Saklama kısmına gelecek olursak. Ben bu sene fuardan bir set lastik aldım hazır fiyatlar aşağıdayken diye. Yatak odasında karton üstünde dik bir şekilde duruyorlar, şu nemsiz kalması gereken ürünlerden çıkan silika nem alıcılardan attım 7-8 tane etrafa, 4-5 haftada bir lastikleri çeyrek tur çeviriyorum, üstlerinde de kışlık montum falan var güneş vurması diye. Şu an ne oldu işte 4-5 ay falan oldu, önümüzdeki Şubat'a kadar falan saklayabilirim böyle ama sanırım mevcut lastiklerim o kadar gitmeyecek. Evde uygun bir yerin varsa iyi güzel taze bir lastiği alıp saklayabilirsin iki günde yer yeksan olmaz.
    blueway2 bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda Nc 750x ed
    Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tracer 700'ün stock lastiklerinin Road 4 olması; bu lastiğin performanslı viraj kullanabiliyor olması manasına gelmiyor.

Bir de virajlara girmekten kastım, otobandaki virajlara girmek değil. Mesela Tekirdağ-Uçmakdere, Şile-Ağva virajlarına girmek.

Neyse Road 4 kullanıcı yorumu sormuşsun. Ben de kullanıcı yorumumu söyledim. Kayıyor lastik.
    Başka tavsiyeniz ne yönde olur ,gerimi verelim aldım ama,kaymasın,kendi dunlop lastikleri bile kaymadı virajda,
    Düşmeyelim yani o kadar para veriyoruz virajı konforu güzel ömrü uzun olsun diye

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Road4 NC'nin üstünde gelen (bendeki Techsmart Roadsmart falan filan olduğunu tahmin ettiğim) Dunlop lastikten iyi tutar.
    Dunlop'un tur motorlarında çokça satılan benim de kullandığım aynı lastiğinden bahsettiğimizi var sayıyorum.

Motosikleti
    Honda Nc 750x ed
    Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Road4 NC'nin üstünde gelen (bendeki Techsmart Roadsmart falan filan olduğunu tahmin ettiğim) Dunlop lastikten iyi tutar.
    Dunlop'un tur motorlarında çokça satılan benim de kullandığım aynı lastiğinden bahsettiğimizi var sayıyorum.
    dunlop trailmax marka kullanıyor hep nc'lerde.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı blueway2 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    dunlop trailmax marka kullanıyor hep nc'lerde.
    Ohoo o zaman Road4'ün yanına bile yaklaşamaz asfaltta. Şu an 20bin km olduysa, çok ani yükler bindirmiyorsan ve sakin kullanıyorsan (artık burada kişisel yorumlara giriyoruz) önümüzdeki bahara kadar kullanabilirsin, eğer ıslakta çok sürmüyorsan ve yağmur kanalları bitmediyse)
    Şimdiden aldığın lastiği de önümüzdeki bahara kadar karanlıkta uygun şekilde saklayabilirsin bir şey olmaz. Isı değişimi çok olmasın, direkt güneş almasın sıkıntı olmaz.
    blueway2 bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda Nc 750x ed
    Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ohoo o zaman Road4'ün yanına bile yaklaşamaz asfaltta. Şu an 20bin km olduysa, çok ani yükler bindirmiyorsan ve sakin kullanıyorsan (artık burada kişisel yorumlara giriyoruz) önümüzdeki bahara kadar kullanabilirsin, eğer ıslakta çok sürmüyorsan ve yağmur kanalları bitmediyse)
    Şimdiden aldığın lastiği de önümüzdeki bahara kadar karanlıkta uygun şekilde saklayabilirsin bir şey olmaz. Isı değişimi çok olmasın, direkt güneş almasın sıkıntı olmaz.
    Teşekkür ederim,sağolun
    killingroad bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda Nc 750x ed
    Peki stokta bekleteceğimiz lastiği nasıl muhafaza etmemiz gerekir?kimi siyah çöp poşetine koy hava almadan yan dursun diyor.Kimi hava alsın ama üstünü ört diyor.Kimi dik dursun diyor.Bu işin doğrusu nedir acaba?

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)