Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Sıfır Motor Alma (Alamama) Sorunu

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Artık Yok...
    Alıntı seyfi0 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bide alma o zaman diyor. Galiba seninde elinin altında bir kaç malzeme var. Yapılan bu soyguna pembe kılıflar giydirerek örtpas edilemez. İkişer, dörder, bayiden sıfır moturu alan dolandırıcılar mı dersin alsatçı sözce kurnazlar mı dersin artık ne dersin?
    Bende malzeme falan yok almak isteyen alır kimsenin hiç bir şeyi ört bas ettiği yok piyasa ortada fiyatlar ortada bayi fiyatı ortada dışarda galeri fiyatları ortada enflasyon belli ekonomi belli herkesin cebindeki para belli ..

İnsanlar duygusal davranacak lüksü yok olmadığı için alıyor zaten insanlar senin gözünden bakmak zorunda değil adam 20 bin fazla verip alıyor mal sahibi oluyor zaten 5-6 ay sonra satsa 120 ye aldığı motoru kur enflasyon falan filan oranlarında 150-160 satıyor adamın zararı varmı yok .. ama 20 fazla vermemek için parasını bekletse hem motorsuz kalıcak hem alıcağı motorun sıfır bayii fiyatı artıcak üstüne galeri fiyatları artıcak üstüne enflasyon oranında cebindeki para eriycek ne oldu eline ne geçti hiç bir şey ..

Sizin derdiniz bayilerden üçer beşer çekilen motorların peşine mi düşmek mal sahibi mi olmak buna karar verin bence yoksa hepimiz görüyoruz senin dediğin olayları zaten ilanlar da görülüyor işte adam almış üçer beşer mt forza r25 falan filan uçuk rakamlardan ilanlara koymuş gidip şikayet edebilirsin ama karşı tarafta serbest piyasa ekonomisi istediğim fiyatı çekerim kime ne diyebilir ..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    yahu tekrar belirtiyorum siz olayın temelini kaçırıyorsunuz.

zaten bu al-sat yapıp bayilerdeki stokları tüketip sizi kendine mecbur bırakan adamlara prim vermeseniz, adamlar bu işi yapmayacak.

Bu işi yapmadıgı için zaten Bayiye gittiğinizde stok ya da sıra boşlugu olacagından motor alabileceksiniz.

Zaten bu durumda enflasyon ya da fiyat farkı olayı sıkıntı olmayacak cünkü motor alabileceksiniz.

abi nasıl bir ülke olduk kara borsayı destekleyip onları savunuyoruz pes ya.
    tommygun ve Bilinmez bunu beğendiler.

Motosikleti
    Artık Yok...
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster

zaten bu al-sat yapıp bayilerdeki stokları tüketip sizi kendine mecbur bırakan adamlara prim vermeseniz, adamlar bu işi yapmayacak.

Bu işi yapmadıgı için zaten Bayiye gittiğinizde stok ya da sıra boşlugu olacagından motor alabileceksiniz.

Zaten bu durumda enflasyon ya da fiyat farkı olayı sıkıntı olmayacak cünkü motor alabileceksiniz.

Canım kardeşim kimse karaborsayı desteklemiyor savunmuyor senin dediğin doğru ama bende sana diyorum ki bu bireysel senin almamanla yada iki üç kişinin almaması ile değişecek bir durum değil ..

Sende bunu anlamıyorsun senin tepki koyman yada üç beş kişinin tepki koyması piyasaya bir etkisi olmaz toplu şekilde 3 bin 5 bin kişi tavrınızı koyarsanız o bir etki eder ama bireysel koyduğun tepki sadece senin cebine zarar..

Emin ol senin kadar bende karşıyım bu piyasanın fiyat hallerine fakat birde realite var ben realite yi anlatıyorum..

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Toplumda davranış değişikliği bireysel başlar.
    Bu mantıkla herkes yere çöp atıyor diye ben de atarım, ta ki bütün toplum bir anda atmamaya başlayana kadar. Mantıklı mı? Değil. Bugün tek ben atmam, yarın 10 kişi atmaz, öbür gün 1000, vs. Herkes bir şey yapmak için herkesin bir anda hareket etmesini beklerse daha çok işi var bu memleketin.

Motosikleti
    Artık Yok...
    Vatandaş da bugün alamazsam yarın hiç alamam endişesi var o yüzden alıyor çünkü hesaba kalmadığınız bir enflasyon döviz ekonomi ticaret faktörü var ..

Altını kalın kalın çiziyorum bende karşıyım bu fiyatlandırmaya ama gerçeklere gözümüzü kapatmakta olmaz ..

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    abi o iş öyle olmuyor.
    Türkiye tamamen rant ekonomisi üzerine kurulu bir yapıda. rant ekonomisi diye de devlet eliyle yapılan hırsızlıklardan bahsetmyorum, bugün adil bir hükümet gelse de (uzun yıllar doğru programları uygulamadığı müddetçe) türkiye rant ekonomisine devam eden bir yer olacaktır.

bu ülkede ekonomi bu hale gelmediğinde yatırım olarak görülen şeyler nelerdi? ev, arsa, takı işte yastık altına altın falan. bu ülkede betona, toprağa para gömülür, bunların değerlenmesi beklenir ve değerlendir de. bunun kelime karşılığı ranttır. Bizim kültürel ekonomik yapımızda nakti ekonomiye katarak değerlendirme yoktur, en en fazla insanlar bankaya para koyarlar banka ekonomiye kazandırır. bireysel olarak bu çok çok düşük oranda kalır.

yatırım için ev almak ile yatırım için motosiklet almak arasında hiç bir fark yoktur.

oturmayacağı evi satın alan adama kimse rantçı fırsatçı pezevenk demiyorken (hatta toplumun bir çok kesiminden de "helal olsun bak çalışmış kazanmış geleceğini kuruyor" gibi övgü alıyor), binmeyeceği motoru fiyatı artacağı için satın alana neler deniyor. bu açıklamayı yapmama gerek olmaması lazım ama, yapayım yine de. bir tane bindiğim arabam, bir tane bindiğim motosikletim var, pek de prim yapacak rant sağlayacak bir motosiklet değil bildiğiniz üzere =) yan ben kendi davranışımı meşrulaştırmak amacında değilim. ama ülkenin gerçeği buyken kendini koruyabilmek için hareket eden insanlarda sorunun çözümünü bulamayız. ya finansal cehaletten, ya başka bir takım güvensizliklerden ötürü insanların bana göre de yanlış tercih yapıyor olmaları onları suçlamam için yeterli değil. toplumsal yüzeye dağılmış, geniş kitlelerin yaptığı yanlışların adresi o bireyler değildir, bu tüm toplumlar için geçerli. hükümetlere verilen yetkiler unutulmamalı. sorun da oradan kaynaklıdır, çözüm de. hele türkiye gibi devletin (doğru ellerde olsa dahi) günümüz koşullarına göre aşırı fazla noktada hayata müdahil olduğu yerlerde, kesinlikle kaynak burasıdır. çözümün de kaynağı, sorunun çıktığı yerde aranmalı.

eskiden topluma nazaran güzel kazanan insanlar ev alıyordu, arsa alıyordu. sonra yavaşça bu otomobillere doğru kaydı, büyük bir kitle elindeki nakdin erimemesi için otomobil alımına yöneldi, haksız çıktıklarını iddia edebilir misiniz? (hayır bu yükselişin sorumlusu onlar değil. bir ürünün sıfırında bu kadar vergi varsa ikinci eli de yüksek olur, verginin amortismanını beklemeyin ) benzer bir şekilde eskiden otomobillerde gezen kitle de motosiklete kaydı.

bir tane bizzat tanıdığım insan, Hollanda'da yaşıyor, burada evi falan var bir kaç tane, bir tanesinin garajında bir PCX yatıyor. Benim abuzittin verse token'ına $50 deneme yatırımı yapmam gibi o da bir ara bir tane PCX almış. Benzetmeyi finansal ürünler üzerinden yapmıyorum, benim o kadar param vardı alayım bakayım ya dedim ki riski çok çok daha yüksek bir ürüne gittim, o adam da kaç paraysa ne zaman aldığını tam bilmiyorum atıyorum 50bin TL'ye değerlenme ihtimali daha yüksek bir ürüne yöneldi. Ya motosiklet dediğiniz şey temel gıda mı? insanlık hakkı mı? almak isteyenlerin hakkını yemiş falan filan garip şeyler.
    e aynısı galeriler için de geçerli. market nasıl bakkaldan ucuza satıyor? toptan daha ucuza aldığı için. e motosiklet sürümü bu kadar olan bir şey değil, toptan alım enflasyon da hesaba katıldığında ucuza almaktır.

eğer bir resmi motosiklet bayisi müşterilere yok çekip el altından galeriye satıyorsa bu etik değildir.
    eğer bir resmi motosiklet bayisi motosikletler varken ve satılmamışken bunları depoda saklıyor ve müşterilere motor yok diyorsa bu etik değildir.
    ama ben bir galeri açıp motosiklet satın alıp (normal bir vatandaş gibi) bunu 6 ay sonra satışa koymak için alabilirim. bu kimseyi ilgilendirmez. kalkar aynı modelden kıtlık çıkarak kadar piyasadan toplarsam o zaman başak konu, bunlar da inanmazsınız ama modern ülkelerde tespit edilmesi kolay olan şeyler. =) piyasanın yükselmesinin sebebi de kesinlikle bu kişiler de-ğil.
    benim geçen yaz 140'a aldığım motor olmuş bu yaz 290. hangi galeri hangi bayi neyi stoklasa nolur stoklamasa nolur. ve başa dönecek olursak insanların bunu yapmaması için bu ekonomik koşulların olmaması gerekir zaten. 2005-2015 arasında niye bu çakallar fırsatçılar rantçılar kan emiciler yoktu ortada?
    espresso ve Nasate bunu beğendiler.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ama ben bir galeri açıp motosiklet satın alıp (normal bir vatandaş gibi) bunu 6 ay sonra satışa koymak için alabilirim.

Bahsettıgımız bu kısım değil, bahsettiğimiz su an motor stoklarını alan al-satçıların yüksek fiyattan ürün koyması. bugun gördüm daha, sıfırı 69 bin tl olan ns200 80bine koyuyor.
    Senin dediğin olay yatırım olayı , benim dediğim olay stokları bilinçli şekilde sömürüp karaborsacılık yapmak.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:57 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:56 ----------

Alıntı logaritma adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Canım kardeşim kimse karaborsayı desteklemiyor savunmuyor senin dediğin doğru ama bende sana diyorum ki bu bireysel senin almamanla yada iki üç kişinin almaması ile değişecek bir durum değil ..

Sende bunu anlamıyorsun senin tepki koyman yada üç beş kişinin tepki koyması piyasaya bir etkisi olmaz toplu şekilde 3 bin 5 bin kişi tavrınızı koyarsanız o bir etki eder ama bireysel koyduğun tepki sadece senin cebine zarar..

Emin ol senin kadar bende karşıyım bu piyasanın fiyat hallerine fakat birde realite var ben realite yi anlatıyorum..

abi olay zaten burada patlıyor. herkes ben almasam ne olacak başkası alacak dediği için.
    Ne yazık ki toplu olarak bunu da yapamayacagımız için bu böyle sürer gider gibi.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Nasate - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Artık Yok. Kim bilir nezaman...
    işin birde şu boyutu var. Evet almayalım vs. ama şuan cebimde 50k para var ve motor almak istiyorum. Tepki koydum diyelim 50k ya dolar aldım. İleride dolar düştü veya yükseldi bilemem o an bozdurup tekrar alabilecek miyim ? Bunun malesef garantisi yok ülkede. Bir anda dolar düşe de bilir ve bu sebepten dolayı alacağım ürünü alamam. Fakat mecbur kaldık aldık diyelim motoru biraz pahalıya, ürünün zaten fiyatı sürekli artışta.. E zaten dolar düşse bile bir ürünün fiyatı bu ülkede düşmezzz ! Ozaman noldu risk almadan en azından yatırım yapmış olduk.
    Evet primcilerde kazanmış oldu ama en azından sende bu süreçte kafayı yememiş oldun. ( Tabiki büyük çapta kar koyanlara değil lafım ! onların ta .... )
    ( sıfırı 115bin olan motoru 145bin-185bin e koyarsan böyle derim.. )
    Dünyanın başka hiç bir ülkesinde böyle bir durum yok. 4bin$ olan motor kalkıpta 8bin$ olamaz... Kabul etmek lazım TR ekonomisini..
    "Çok Bilen Çok Yanılır"

Yürüdüğü yolda iz bırakmayan o yoldan geçmiş sayılmaz ...

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)