Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Vites göstergesi taktırmak

Motovento
    REKLAM ALANI
    nicknamer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hayaller Tracer 9 Gt, gerçekler Metro/Metrobüs
    Bu mümkün mü? Taktıran olduys ücretler ne seviyede? Daha önce hiç manuel vites göstergesiz motosiklet sürmedim. Bakıyorum arada kontrol etmek için iyi oluyor. Ancak iyi sürücülerin tamamı bu gösterge olmaksızın sürüyor. Hoş bende öyleyim ama yine de alıştım. Pulsar Ns200 de olmadığını duydum en yenileri dahil, Domi 250 de de yokmuş. Sizlere danışayım istedim. Gönül istiyor ki Tracer alalım ama piyasa malum. Bir de alışma süreci kaç gün yada km oluyor göstergesiz? Sizce zorlanır mıyım yada siz zorlandınız mı? Kendimi geliştirmek adına da tavsiyelere açığım. Teşekkürler
    Hayatımdaki en iyi sürüşü arıyorum. Yarım kask takıp kanayacağınıza, Full face kask takıp terleyin. En iyi motosiklet, sahip olduğunuzdur.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Takılıyor tabi, benim eski motorda da yoktu, düşündüm ama onun için kablo çek bilmem ne o çirkin şeyi motora tak falan girmedim hiç. Zorlanacak bişey yok pek yani hangi viteste olduğunu bilmenin esasen hiç bir anlamı yok, katkısız veri sadece.

Kısa sürede alışırsın ama alışsan dahi arada 6'dayken vites büyütmek falan isteyebiliyorsun. Yani bence biraz sür böyle, 1 ay geçti 2 ay geçti yok ben yapamıyorum dersen düşünürsün. Kaan Elektronik'te vardır aliexpress'te falan da gırla vardır.
    nicknamer bunu beğendi.

Motosikleti
    MT-07
    Hiç gereği yok. Benim motorda vites göstergesi olduğu halde genellikle bakmıyorum. Arada istemsiz olarak vites yükseltmeye çalışıyorum. Zaten son viteste ise atamıyorsun. Ben ilk motosiklet kullanmaya başladığımda İzmir’de arkadaşın motoran force motosikletini kullanıyordum. Onda vites göstergesi vardı. Sonra İstanbul’a dönüp ilk motorum Pulsar 200 NS’yi aldığımda 2 sene sonra motora binmiştim ve göstergesiz kullandım. Taktırmaya değecek bir şey değil. Hatta traji-komik bir şey anlatayım. Mt-07 ile otobanda giderken 5.viteste gidiyormuşum. Gayri ihtiyarı vites atayım dedim, bir baktım geçti. Sonra göstergeye baktım. Meğerse 5km’den fazla 5.viteste gitmişim.

Vitese odaklanmak yerine yola odaklanmak her zaman daha sağlıklıdır. Vitese bakacağım die kafayı eğdiğin 1sn’lik sürede önündeki araba frene basarsa gider arkadan yapışırsın. Yapılır mı yapılır ama gereksiz.
    nicknamer ve levend84 bunu beğendiler.

Motosikleti
    cb250r
    Alıntı nicknamer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu mümkün mü? Taktıran olduys ücretler ne seviyede? Daha önce hiç manuel vites göstergesiz motosiklet sürmedim. Bakıyorum arada kontrol etmek için iyi oluyor. Ancak iyi sürücülerin tamamı bu gösterge olmaksızın sürüyor. Hoş bende öyleyim ama yine de alıştım. Pulsar Ns200 de olmadığını duydum en yenileri dahil, Domi 250 de de yokmuş. Sizlere danışayım istedim. Gönül istiyor ki Tracer alalım ama piyasa malum. Bir de alışma süreci kaç gün yada km oluyor göstergesiz? Sizce zorlanır mıyım yada siz zorlandınız mı? Kendimi geliştirmek adına da tavsiyelere açığım. Teşekkürler
    Bende vites gostergesi yok, devir saati de yok Sesinden hizini anliyorum zaten. Kadrana hic bakmiyorum bile. Gozum yolda surekli.
    nicknamer bunu beğendi.

yamtareroglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Satıldı :(
    Vites göstergesi gerekl bir ekipman değil, gözünğzü yoldan ayırmanıza neden olabilecek anlamsız bir gösterge. Motor devir saati varsa yeterli yoksa motorun devrinden vites küçültüp yükseltme gerekliliğini zaten anlarsınız. Beşki tek işe yarayabilecek yer, 2.viteste iken yarım vites ile boşa düşürme, tanlışlıkla 1e atmak istememek olabilir ki o da çok elzem bir konu değil.
    nicknamer bunu beğendi.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Hakikaten bilmediğimden soruyorum, vites göstergesi neden bu kadar onemseniyor?

Renault 12 TL kullandım, onda da yoktu
    Ama ne zaman vites değiştireceğini anlardın, motosiklette niye farklı olsun? Sadece sıralı olduğu için mi ?
    Otomobilde de vites kolunun yerine bakmazsın ki, sesinden, gidişinden anlarsın.
    espresso, nicknamer ve levend84 bunu beğendiler.

Motosikleti
    Alıntı gurcanozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hakikaten bilmediğimden soruyorum, vites göstergesi neden bu kadar onemseniyor?

Renault 12 TL kullandım, onda da yoktu
    Ama ne zaman vites değiştireceğini anlardın, motosiklette niye farklı olsun? Sadece sıralı olduğu için mi ?
    Otomobilde de vites kolunun yerine bakmazsın ki, sesinden, gidişinden anlarsın.
    Otomobilde bende bakmıyorum. İşin aslı iyi de sürdüğümü düşünüyorum. Ama motosiklette bazan ihtiyacınız olabiliyor. N mesela 1 ve 2 arasında, bu yine neyse çünkü her motorda aşağı yukarı N simgesi var. Motor ses çıkarana kadar anlamayabiliyorsunuz. Ayrıca benim için bazan yerinde bir gösterge oluyor. Güven verici. Şu devirde şu vitesteyim diyorum stabil hızlarda. İşin aslı bir süredir bakmadığımı ve sürüşe odaklanmaya başladığımı hissettiğimden beri "olmasa ne olur, ne kaybederim ki?" diyorum. Şu an a kadar hep gösterge vardı ve belirsiz bir güven sağladı. Evdeki bulgurdan olmak gibi düşünebilirsiniz. ayrıca en büyük merakım acaba trafik ışığında 1 değil 2 de bırakırsam ne olur diye düşünüyorum. Sonucu belli ama ya bunu ayarlayamazsam

Motosikleti
    Artık Yok...
    20 yıldır var basit bir şey yapıyorlar AliExpress n11 de bulursun .. Hiç ihtiyaç duymadım vites göstergesine ama gençler çok talep ediyor ..
    Kaçıncı viteste olduğunu bilmeyen motorcuda ne biliyim bana tuhaf geliyor
    nicknamer bunu beğendi.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Gereksiz diyenleri anlayamıyorum , hangi viteste olduğunu görmek emniyetli bir şeydir , yağmurda çamurda küçük vitese almışsındır anlık fark edemezsin debriyajı bırakırsın arka teker kilitler , düz yolda beş on dakika vitese ellememişsindir acaba son viteste miyim diye debriyajı çekip vitesle uğraşman gerekmez , bazen üst vitesler arası boşa geçer virajdasındır vs panik olursun hangi vitesle devam edeceğini görürsün , göstergeye bakmak içinde öyle kafayı eğip bir saniye falan bakmak nedir yahu şaka yazdığınızı varsayıyorum , gözünüzü çeyrek saniye kaydırsanız yeter , ekrandaki diğer göstergelere mesela hıza bakarken kafayı aşağımı eğiyorsunuz
    Yunus Özbek ve nicknamer bunu beğendiler.

Motosikleti
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gereksiz diyenleri anlayamıyorum , hangi viteste olduğunu görmek emniyetli bir şeydir , yağmurda çamurda küçük vitese almışsındır anlık fark edemezsin debriyajı bırakırsın arka teker kilitler , düz yolda beş on dakika vitese ellememişsindir acaba son viteste miyim diye debriyajı çekip vitesle uğraşman gerekmez , bazen üst vitesler arası boşa geçer virajdasındır vs panik olursun hangi vitesle devam edeceğini görürsün , göstergeye bakmak içinde öyle kafayı eğip bir saniye falan bakmak nedir yahu şaka yazdığınızı varsayıyorum , gözünüzü çeyrek saniye kaydırsanız yeter , ekrandaki diğer göstergelere mesela hıza bakarken kafayı aşağımı eğiyorsunuz
    teşekkürler. tam olarak aynı kuşkularla bakıyorum ve ihtiyaç duyuyorum esasında.

herkese, tüm yanıtlara teşekkürler.
    Hayatımdaki en iyi sürüşü arıyorum. Yarım kask takıp kanayacağınıza, Full face kask takıp terleyin. En iyi motosiklet, sahip olduğunuzdur.

erensel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hunk
    Alıntı Mr.wind adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende vites gostergesi yok, devir saati de yok Sesinden hizini anliyorum zaten. Kadrana hic bakmiyorum bile. Gozum yolda surekli.
    Bende vites göstergesi, devir saati hatta ve hatta yakıt göstergesi bile yok
    Alışıyor insan çokta olmazsa olmaz gözüyle bakmamak lazım.
    levend84 ve nicknamer bunu beğendiler.

Yunus Özbek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Dominar D400 2023 & Kanuni Mati 125 2023
    Aynen bende gereksiz diyenleri anlamıyorum. Nerede ne zaman böyle bir konu açılsa hemen yaa ne gerek var vites göstergesine, boşver alışırsın, hiç gerek yok, gözünü yoldan ayırmana sebep olur vs vs. Yani ben gözümü yoldan yaptığım hızı görmek için de ayırabilirim, ne kadar benzin kaldığını görmek için de ayırabilirim, hararetin ne durumda olduğunu görmek için de ayırabilirim, saate bakmak için de ayırabilirim. Bi tek vitese bakmak için mi gözler yoldan ayrılır? Ne güzel bi özellik işte hangi vitestesin gösteriyor. Ben ybr125 le başladım motora. Onda da vites göstergesi yoktu ve alışmıştım vitese. Ama sonra vites göstergeli motora geçtim ve bu göstergenin devre dışı kalmasını istemem mesela. Güzel bir özellik çünkü.
    nicknamer bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Vites göstergesi varsa ne güzel, yoksa da dünyanın sonu değil. Yabancı olduğun motoru 2-3 gün kullan, hız ve devirden (devir göstergesi şart bak, o yoksa olmaz...) hangi viteste olduğunu anlarsın artık.

Örnek: Benim motorda en çok kullandığım 4000, 5000 ve 6000 devirlerde motorun hangi viteste ne hız yapacağını ezbere biliyorum. (6000 devir daha çok 4, 5 ve 6. vitesler için anlamlı...) Dolayısıyla devir + hızdan hangi viteste olduğumu (kafadaki ezber üzerinden eşleştirerek) anlıyorum. Buna alışmanız en fazla 2-3 gün sürer.

Yani yeni motorunuzda 2-3 gün biraz zorluk çekeceksiniz diye bir motosikleti sırf vites göstergesi yok diye kafadan silmeye veya aksesuar vites göstergesi almak için ek masraf yapmaya hiç gerek yok.
    nicknamer ve levend84 bunu beğendiler.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Boş göstergesi hariç bence tamamen gereksiz.

Manuel olarak motorlara takılabılıyor, ancak sürekli senkron kaybı yaşatıp baştan ayar cekmen gerektiğini okumustum
    nicknamer bunu beğendi.

joshua - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLX 250 (2016) KLR 650 (2006)
    kaça takılır maliyet olarak bilgim yok, göstergesiz şekilde kullanmak sizi çok rahatsız ediyorsa taktırın derim. benim motorlarsa vites göstergesi yok, hatta klr650 de vites, devir saati, yakıt göstergesi hiçbiri yok orjinalinde.
    nicknamer bunu beğendi.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Inazuma da kullandim,wolf te kullandim,her iki motorda da vites gostergesine bakma ihtiyaci duymadim,

Hatta wolf te vites gostergesi oldugunu bile motordan inince farkettim

Yukarida niki usta yazmis,

Kismen hakli oldugu yer var,

Hee,altinda 150-200hp litrelik makina vardir,en kucuk gaz tepkisinde dusuk viteste sakat is yapar,ama orta ve duşuk hacim makinalarda bu durumla karsilasmak icin gaza abanman lazim.ki zaten el aliskanligi oturdukça gaz tepkisinden hangi viteste oldugunu bilirsin.

Gerek var mi yok mu denilirse,fabrikasyon uzerinde varsa ne ala yoksa harici takilmasi durumunda max 1 hafta sonra yaa aslinda çok elzem degilmis keşke bu kadar ugraşmasaydim denilecek.
    Cyan, nicknamer ve erensel bunu beğendiler.

Motosikleti
    Artık Yok...
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yazdığın şeylere muhalefet yada karşı olarak yazmıyorum sadece dediğin hiç biri çok şükür hiç başıma gelmedi .. vites göstergeli motorumda oldu olmayanda oldu hiç önemsemedim kaçıncı vitesde olduğunu unutabilirsin az çok devir hız oranına baktığında motorun sesini dinlediğinde anlarsın tekrar ediyim karşı değilim asla ama bence motor süren biri o gösterge olsada kendini bu tür konularda geliştirmeli ilerde göstergesi olmayan motor alırsa bu sefer o lüksün eksikliğini çöl çekecektir .. ama. Kendini eğitmiş biri göstergeli motora geçsede ona önemsiz gelir çok bakmaz ..

İlla isteyende varsa dediğim gibi bir kablo minik bir ekrandı AliExpress N11 de satılıyordur çok pahalı bir şeyde değildir sanırım ..
    nicknamer bunu beğendi.

Motosikleti
    domicik 400 ug
    vites göstergesine gömmek için geldim ama herkes gömünce gerek kalmadı. hiç vites göstergesine bakmam ama motor maksimum 100 o da zorlana zorlana gördüğü için bazen son viteste hızım 100ken görmek istiyor canım belki bir vites daha atar da daha da hızlanırım diye ama hep hüsran.

edit: vites göstergesine hiç bakmam demişim. ihtiyacım olmadı demem lazımdı zaten gösterge yok.
    nicknamer bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler