Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Piaggio X-Evo 250 ile İstanbul-Erzurum Yapılır mı?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Muqarnas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X-Evo 250
    Herkese merhabalar,

Xevo-250 scootera sahibim. Hem gezi hem ziyaret amaçlı olarak İstanbul Erzurum ve dönüş sizce yapılır mı?

Yapılırsa nelere dikkat etmem gerekir. Tecrübeli arkadaşların yorumunu bekliyorum. Teşekkürler

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı Muqarnas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herkese merhabalar,

Xevo-250 scootera sahibim. Hem gezi hem ziyaret amaçlı olarak İstanbul Erzurum ve dönüş sizce yapılır mı?

Yapılırsa nelere dikkat etmem gerekir. Tecrübeli arkadaşların yorumunu bekliyorum. Teşekkürler
    Neden yapilmayacagini dusundunuz? Tek gunde mi gideceksiniz, gun planiniz ne ? Konaklayacak misiniz? Bu sorulari yanitlarsaniz daha iyi yanitlar verilir.

Ankara-Sivas uzerinden 1350km gosteriyor tek yon.

- Yol planinizi yapin.
    - Motosikletinizin bakimlarini yaptirin,
    - Yaniniza yedek kiyafet alin (soguk ya da sicak icin)
    - Gezerek gidin, kendinizi de motosikleti de zorlamayin.
    espresso, Muqarnas ve maktama bunu beğendiler.

PsychOnur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Beklemede
    Yapılır. Ekipmanlar tam olsun, çıkmadan kontrollerinizi yapın, lastik tamir kiti alın, son olarak da keyfini çıkarın
    Muqarnas bunu beğendi.

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Forumda uzun yol için hazırlık ile ilgili bir sürü başlık var onlara bir göz atın derim.Bu yolculukla ilgili tavsiyem 1350 km yi 1 günde gitmeye kalkmayın.Bir günde 1600 km gidene zaten Iron Butt ödülü veriyorlar.Yani kolay bir şey değil.2 yada 3 güne yayın.Yolunuzun üstünde gezilecek görülecek yerler varsa oralardan geçin.Geze geze gidin.Konaklayacağınız yerleri önceden belirleyin.
    gurcanozturk, espresso ve Muqarnas bunu beğendiler.

Motosikleti
    xmax250
    xevo 250 ile yaklasık 800km uzun yol yaptım tek günde.. yorulmadım max 200km de bir mola verdim gayet de keyifli yol olmustu..
    xevo kullandıgım cogu motosiklete göre cok rahat bir modeldi. imkanın varsa ön camı yükselt ve aynalarına dikkat et.. kronik olarak aynalar rüzgardan dolayı eğiliyordu xevo da.. sen de bu sorun olmaya bilir tabii ki..

lastik kitin olsun yeterli.. onun dışında bagaj lastiginle saglam bagla cantanı vs.. baska da dikkat etcek özel bri sey gelmedi aklıma..

iyi yolculuklar
    Muqarnas bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı gurcanozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Neden yapilmayacagini dusundunuz? Tek gunde mi gideceksiniz, gun planiniz ne ? Konaklayacak misiniz? Bu sorulari yanitlarsaniz daha iyi yanitlar verilir.

Ankara-Sivas uzerinden 1350km gosteriyor tek yon.

- Yol planinizi yapin.
    - Motosikletinizin bakimlarini yaptirin,
    - Yaniniza yedek kiyafet alin (soguk ya da sicak icin)
    - Gezerek gidin, kendinizi de motosikleti de zorlamayin.
    Guzel plan cikaririm ben buradan

Ankara ve Sivas'ta 1'er gece kalinir, keyifle gezilerek gidilir. Ben su ana kadar 1 gunde maksimum 600km filan yaptim ama bir daha yapmam,
    300-400 max su an.
    Muqarnas bunu beğendi.

Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Onceki iki yılda, sym wolf 250 ve dominar 400 ug ile, kocaeli-elazig arasi, 12 saatte 1200 km yol yaptım. Dönüşte ayni surede idi. Ama tavsiyem yolun yarisinda konaklamak ve dinlenmek olur, onun haricinde kulak tıkacı kullanip ve motorun butun bakimlari eksiksiz yapilmali. Çok keyifli yolculuk bana gore, ama herkese uymayabilir.
    Muqarnas bunu beğendi.

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Xevo 250 güzel bir motosiklet. Bakım eksikliği, sorunu yoksa yapılır tabi. Önemli olan kendi limitlerini zorlamaya çalışmamak.
    Muqarnas bunu beğendi.

Motosikleti
    MT-07
    Yapılır. Tek günde de yapılır 5 günde de yapılır. Güzel bir güneş gözlüğün olsun yeter. Zira güneş suratına suratına vuracak giderken.
    Muqarnas bunu beğendi.

Motosikleti
    Piaggio X-Evo 250
    Tüm cevaplarınız için teşekkür ederim arkadaşlar. Şu an üzerinde anlas Winter gripler var sizce city grip 2 takmalıyım uzun yol için? Yağmura falan denk gelirsek anlas daha mı iyi olur sizce? Bir de boyum 1.83 sırt dayama yerini biraz daha yükseltebilsem şahane olacak tavsiyesi olan var mı?

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:41 ----------

Hocam bugün gp kompozit deflektör aldım biraz daha yükseldi cam. Şu şekilde oldu;

https://www.hizliresim.com/v1m9syj

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:48 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:43 ----------

Hocam Ağustos 13'te yola çıkmayı düşünüyorum. Erzincan'a gideceğim önce zaten. Dereyolu denilen üstten giden yol 1010 km görünüyor. 13-15 arasına yayabilirim sanırım planımı.

Motosikleti
    Artık Yok...
    Yaparsın heleki piaggio ile Kaya gibi motor sadece sele altına yumuşak kilim gibi bir şey koy rahat edersin
    Muqarnas bunu beğendi.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Hocam bakın bize 2 alakasız lastiği falan soruyorsunuz, ayın 13üne daha bir dünya zaman var. Acaba direkt böyle bir uzun yola çıkmaktan ziyade ufak ufak 300-500 km kendinizi alıştırsanız mı ne dersiniz?
    GoGi, Muqarnas ve ufoz bunu beğendiler.

Motosikleti
    MT-07
    Tüm cevaplarınız için teşekkür ederim arkadaşlar. Şu an üzerinde anlas Winter gripler var sizce city grip 2 takmalıyım uzun yol için? Yağmura falan denk gelirsek anlas daha mı iyi olur sizce? Bir de boyum 1.83 sırt dayama yerini biraz daha yükseltebilsem şahane olacak tavsiyesi olan var mı?
    Benim de boyum 1.83 yani sırt çantası takacaksan ağrır yoksa tırsma. Ayrıca oralarda hava sıcaklıkları şu an yüksek, winter grip'lerle çıkmaman daha mantıklı. city grip varsa onu tak. Winter grip'lerin optimum çalışma sıcaklığı 7C veya daha düşük hava sıcaklıklarında.
    Muqarnas bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda Forza 250

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:41 ----------

Hocam bugün gp kompozit deflektör aldım biraz daha yükseldi cam. Şu şekilde oldu;

https://www.hizliresim.com/v1m9syj

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:48 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:43 ----------

Hocam Ağustos 13'te yola çıkmayı düşünüyorum. Erzincan'a gideceğim önce zaten. Dereyolu denilen üstten giden yol 1010 km görünüyor. 13-15 arasına yayabilirim sanırım planımı.
    - City Grip.

- Surucu icin sirt/bel destegini yukseltmek istiyorsaniz tek onerim, otomobiller icin boyun yastiklari var, onlardan takin seleye. Lastikli zaten onlar selenin altindan geciriyorum ben. (https://www.trendyol.com/pd/gala/ara...ota-p-86577320)

- Deflektor iyi bir sey, sadece koyu renk almazdim ben olsam.

- Koltuga file takarsaniz muthis konfor saglar, terlemezsiniz, yapismazsiniz, kaymazsiniz. (https://www.trendyol.com/yamaha/x-ma...eli-p-37152656)

- Eger aliskin degilseniz; her ne kadar evo 250 rahat bir scooter olsa da, 1000+ km yolu tek gunde yapamazsiniz, diger gun rahat edemezsiniz, beliniz/sirtiniz/poponuz agrir. Scooter oldugu icin tek faydasi bacaklar rahat olacaktir. Son 2 yildir, her biri ortalama 3000km civarinda 10-20 gun suren geziler yapiyorum, gunde 400km'yi genelde asmam diger gun kullanacaksam ki en az evo kadar rahat bir scooter kullaniyorum.

- Yagmur icin mutlaka alt-ust yagmurluk, ekstra corap ve battal boy cop torbasi bulundurun. (Cop torbasi cok ise yarayan bir malzeme. Hem esya tasimayi kolaylastirir, hem yagmurluk olarak kullanilir, hem canta yagmurdan korunur vs.)

13-15 Agustos'a yayarim derken gidisi bu tarihlere yaymaktan mi bahsediyorsunuz?
    Muqarnas bunu beğendi.

Ramazan Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW GS 1200 / Honda Africa Twin dct1000L- VESPA LX
    O motorla dünya turuna çıkılır istanbul Erzurum çok basit bile kalır …!
    Yağını suyunu kontrol et. Uzun yolda yüksek sıcakta yağ eksiltme olabilir yolda ikende kontrol edersin . Kayış kontrol ettir eski ise değiştir bas gaza devam. Yanına alınması gerekenleri uzun uzun yazmayayayım
    Muqarnas bunu beğendi.

Motosikleti
    Piaggio X-Evo 250
    Tommygun hocam rotayı çok kez arabayla gittim geldim o açıdan sıkıntı yok. Her gün yaklaşık 60-70 km yapıyorum ama haklısınız tabi 300-500km şimdiye kadar yapmadım. Tavsiyenizi dikkate alacağım teşekkür ederim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:35 ----------

Kayış-varyatör-baskı balata vesaire yeni değişti hocam yetkili serviste 5250 liralık bir bakım yaptırdım. Yanıma soğutma suyu ve yağ almakta fayda var dediğiniz gibi.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:36 ----------

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim hocam. Selede bel desteğinin biraz daha yüksek olması çok daha iyi olurdu x evo için. 1.83 boyum. Dediğiniz aksesuarları temin edip daha konforlu bir seyahat yapabilirim sanırım. Evet 13'ünde yola çıkıp 15'inde varma.
    tommygun, gurcanozturk ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    MT-07
    Yanıma soğutma suyu ve yağ almakta fayda var dediğiniz gibi.
    Yanına ne die soğutma suyu ve yağ alacaksın onu anlamadım? 1300km de ne yağ eksilir ne de soğutma suyu akar gider. @gurcanozturk'ün dediklerine bak, adam yağmurluk, çöp torbası, seleye takılan file kılıfı gibi yükte hafif ama gerekli şeylerden bahsetmiş. Gerisi ile uğraşma boşuna.

Uzun yolun olmazsa olmazı 1 güneş gözlüğü, 2 intecom
    espresso ve gurcanozturk bunu beğendiler.

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Kayış-varyatör-baskı balata vesaire yeni değişti hocam yetkili serviste 5250 liralık bir bakım yaptırdım. Yanıma soğutma suyu ve yağ almakta fayda var dediğiniz gibi.[COLOR="Silver"]
    Hocam, scooterinizin kitapcigina baktim, her 6000km'de bir sogutma suyu seviyesinin kontrol edilmesi gerektigi yaziyor, eger herhangi bir sekilde kacak yoksa, geziye cikmadan once tamamlayin, cikin yola, sizin gidis gelisiniz bile o kadar surmeyecek. Bosu bosuna yuk etmeyin sogutma suyu filan.

Tommygun gibi ER6F kullanmiyorsunuz, yag kacirmiyorsa scooteriniz gerek yok yag tasimaniza

Yanlis okumadiysam yine her 6000km 'de bir yag degisimi oneriliyor scooterinizin kitapciginda, servise girdi demissiniz, servis degistirdiyse yaginizi en son yag tasimaniza gerek yok. 2013 model, hor kullanilmis Scarabeo ile gezerken bile yag tasimadim yanimda.

Motosikletinizin basina teknik bir sey gelmesinden once kendi konforunuzu guvenliginizi dusunmenizi oneririm, o daha onemli cunku. Benim her zaman yanima aldiklarimi sayayim;

- Gunes gozlugu (olmadan suremem, mumkun degil)
    - Yedek buff (kaybolursa filan diye)
    - Termos (500ml, soguk su icin)
    - Tornavida/Alyen anahtar. (buyuk tamiratlar icin degil, ne olur ne olmaz)
    - 3-5 tane islak mendil, kolonyali mendil. (Vizor ve on cam temizligi)
    - 3-5 tane Cirt bant (kelepce ya da zip tie diye gecer)
    - Naylon poset (yine ne olur ne olmaz)
    - Ince elyaf mont (ne kadar az yer kaplarsa o kadar iyi)
    - Yagmurluk alt/ust (ne kadar az yer kaplarsa o kadar iyi)
    - 2-3 tane Ucu kancali bagaj lastigi.
    - U-kilit ve alarmli disk kilidi
    - Kucuk sirt cantasi (yurumem gerekirse buyukten kucuge malzeme aktariyorum)
    - Kamp bicagim (ne olur ne olmaz diye genelde yanimdadir)

yukaridakilerden kamp bicagi ve kucuk sirt cantasi disindaki her sey, zaten scooterin bir yerlerinde su an, sehir icinde bile. Sonucta scooter kullaniyorum, SS degil. Sadece bu yuzden bile uzun yol icin scooter bicilmis kaftandir bana gore.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:05 ----------

Hocam, scooterinizin kitapcigina baktim, her 6000km'de bir sogutma suyu seviyesinin kontrol edilmesi gerektigi yaziyor, eger herhangi bir sekilde kacak yoksa, geziye cikmadan once tamamlayin, cikin yola, sizin gidis gelisiniz bile o kadar surmeyecek. Bosu bosuna yuk etmeyin sogutma suyu filan.

Tommygun gibi ER6F kullanmiyorsunuz, yag kacirmiyorsa scooteriniz gerek yok yag tasimaniza

Yanlis okumadiysam yine her 6000km 'de bir yag degisimi oneriliyor scooterinizin kitapciginda, servise girdi demissiniz, servis degistirdiyse yaginizi en son yag tasimaniza gerek yok. 2013 model, hor kullanilmis Scarabeo ile gezerken bile yag tasimadim yanimda.

Motosikletinizin basina teknik bir sey gelmesinden once kendi konforunuzu guvenliginizi dusunmenizi oneririm, o daha onemli cunku. Benim her zaman yanima aldiklarimi sayayim;

- Gunes gozlugu (olmadan suremem, mumkun degil)
    - Yedek buff (kaybolursa filan diye)
    - Termos (500ml, soguk su icin)
    - Tornavida/Alyen anahtar. (buyuk tamiratlar icin degil, ne olur ne olmaz)
    - 3-5 tane islak mendil, kolonyali mendil. (Vizor ve on cam temizligi)
    - 3-5 tane Cirt bant (kelepce ya da zip tie diye gecer)
    - Naylon poset (yine ne olur ne olmaz)
    - Ince elyaf mont (ne kadar az yer kaplarsa o kadar iyi)
    - Yagmurluk alt/ust (ne kadar az yer kaplarsa o kadar iyi)
    - 2-3 tane Ucu kancali bagaj lastigi.
    - U-kilit ve alarmli disk kilidi
    - Kucuk sirt cantasi (yurumem gerekirse buyukten kucuge malzeme aktariyorum)
    - Kamp bicagim (ne olur ne olmaz diye genelde yanimdadir)

yukaridakilerden kamp bicagi ve kucuk sirt cantasi disindaki her sey, zaten scooterin bir yerlerinde su an, sehir icinde bile. Sonucta scooter kullaniyorum, SS degil. Sadece bu yuzden bile uzun yol icin scooter bicilmis kaftandir bana gore.
    Sunu da eklemis olayim, bulunsun kenarda.

https://drive.google.com/file/d/1gYe...LN4fwxboM/view
    tommygun ve espresso bunu beğendiler.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Er6F ne? Askerlik arkadaşın mı o senin? Allah'ın unuttuğu bozkırda denk geldiğin İbraam emmi mi? "Kawasaki Heavy Industries 2008 Ex650A8F Europe Model - Metallic Diablo Black" diyeceksin
    gurcanozturk ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Er6F ne? Askerlik arkadaşın mı o senin? Allah'ın unuttuğu bozkırdaki İbraam emmi mi? "Kawasaki Heavy Industries 2008 Ex650A8F Europe Model - Metallic Diablo Black" diyeceksin
    Ahuahaha. Koptum ya

Kesinlikle cok haklisin tommy ya, kusura bakma )))
    tommygun ve espresso bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)