Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Önceden Lastik almak bir yatırımmıdır?

Motovento
    REKLAM ALANI
    blueway2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Nc 750x ed
    Merhaba,
    Motorum nc750x lastiklerim orjinal lastiği 2020 üretim dunlop 18,500 km'ye geldim.Daha kullanılacak vaziyette,çatlama yok sadece arka lastikte az düzleşme mevcut.
    Gelecek sene veya daha sonraki sene takacağım lastiği şimdiden alıp kenara koymak mantıklı olurmu.Geçen sene 2,500 tl olan road4 takımı bu sene 5.000 tl oldu.Lastik kullanım ömrü takıldıktan sonramı başlar?Anlaş capra 3,500 tl michelin road4 5,000 tl.Tavsiyeleriniz ne yönde olur acaba?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    EUOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mt 25
    olmaz. ömürlü malzemenin yatırımı olmaz
    blueway2 bunu beğendi.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Evet.
    Kalkıp 5 sene sonra takacağın lastiği almıyorsan tabi.
    Şubat'ta fuardan Mitas Sport Force aldım, işte ya Eylül-Ekim gibi ya da kışın yatırma kararı alırsam Mart-Nisan gibi seneye bu lastiği takacağım. Mevcut lastik asfalt biraz da kayıyorsa fıldır fıldır etme sinyalleri vermeye başladı.
    Düzgün bir yerde saklıyorum, bir sene saklamayla bir şey olmaz lastiğe.

2024 biraz manasız olabilir belki, zira parayı bağlamış da oluyorsun uzun süre, ama şu an bitmeye yüz tutan bir lastiğin varsa, bu motoruna lastik alıp devam da edeceksen, şu an lastik almak kesinlikle güzel hareket olur.

- Daha doğrusu hayır.
    Buna yatırım denmez. Para verken önceden uyguna almak denir.
    blueway2 bunu beğendi.

Seneye kesin değiştiririm dersen 2022 üretim tarihli bir lastik alıp kenara koyabilirsin. Lastiğin kullanım ömrü janta takılıp hava basıncı görmeye başladığı an başlar. Takmadan uygun koşullar altında saklarsan raf ömrü devreye girer. 5 Yıl raf ömrü, 2 yıl kullanım ömrü vardı galiba emin değilim ama şahsen bir yıldan fazla beklemiş lastiği kullanmam. Sonuçta kauçuk malzeme.
    blueway2 bunu beğendi.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    2023te değiştireceksen 2022 üretimli lastik alıp kenara koymak yatırımdır
    blueway2 bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Dostum ne acı durumdayız. Fiyatlar artıyor korkusu-gerçeği herkesi sarmış durumda. Senin durumuna "enflasyondan kaçınma" deniyor. Yani fiyatlar artar diye aynı malı ihtiyacından erken almak.

Bence 2022 üretimi bir lastik alırsan seneye kullana bilirsin. Doğru bir davranış. Bütçen varsa al.
    blueway2 bunu beğendi.
    “Bir delil ile 40 alimi yendim; ama 40 delil ile bir cahili yenemedim.” Mevlana

Motosikleti
    Honda Nc 750x ed
    Alıntı Öz_Musti adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dostum ne acı durumdayız. Fiyatlar artıyor korkusu-gerçeği herkesi sarmış durumda. Senin durumuna "enflasyondan kaçınma" deniyor. Yani fiyatlar artar diye aynı malı ihtiyacından erken almak.

Bence 2022 üretimi bir lastik alırsan seneye kullana bilirsin. Doğru bir davranış. Bütçen varsa al.
    Evet çok güzel özetledin.Durum tamda bundan ibaret.Meblağ'da yüksek olunca bir türlü karar veremedim.
    İyi bir yol arkadaşınız varsa hiçbir yol uzak değildir.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    18500 km.ye geldiğiniz lastiğiniz eğer aktif olarak motosiklet kullanıyorsanız seneye ve bir sonraki seneye kadar size muhakkak sorun çıkartacaktır. Çatlama, patlama gözüyle bakmayın konuya. Öyle bir an panik fren yapma ihtiyacınız olur ki abs bile sizi kurtaramaz, öyle bir virajda motosikletinizi yatırırsınız ki Allah korusun hem siz, hem de motorunuz zarar görür. Lastik çok çok önemli. Bu işler ekonomi meselesi ama ben sizin yerinizde olsam şu an takım olarak lastikleri alıp değiştirmiştim. Ben Road 4'te 2. takımımı kullanıyorum. Şu yaz sıcaklarında bence iyi değil ama geriye kalan her ay için çok güzel lastik.
    espresso, Cyan ve blueway2 bunu beğendiler.

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Lastik hasarından dolayı fabrika 2020 de yeni lastik gönderdi. Zaten yeni lastik taktırmıştım. Gelen lastiği streç filmle sarıp sakladım. Raf ömrü nedeniyle gönderilen lastiğin pek bir anlamı kalmayacak (:
    blueway2 bunu beğendi.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Bir yıl içinde değişim yapacaksan üretim tarihi güncel lastik alınabilir ama ben yinede bir kampanyaya vs denk gelmişsem yani fiyat çok güzelse alırdım , birde saklama derdin olacak , kuru serin güneş görmeyen biryer lazım..lastikleri üst üste de koymamalınız , iki üç ayda bir çevirmelisiniz , ha lastik bayilerinde bunlara dikkat ediliyor mu ? ben hiç şahit olmadım :D
    blueway2 bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda Nc 750x ed
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    18500 km.ye geldiğiniz lastiğiniz eğer aktif olarak motosiklet kullanıyorsanız seneye ve bir sonraki seneye kadar size muhakkak sorun çıkartacaktır. Çatlama, patlama gözüyle bakmayın konuya. Öyle bir an panik fren yapma ihtiyacınız olur ki abs bile sizi kurtaramaz, öyle bir virajda motosikletinizi yatırırsınız ki Allah korusun hem siz, hem de motorunuz zarar görür. Lastik çok çok önemli. Bu işler ekonomi meselesi ama ben sizin yerinizde olsam şu an takım olarak lastikleri alıp değiştirmiştim. Ben Road 4'te 2. takımımı kullanıyorum. Şu yaz sıcaklarında bence iyi değil ama geriye kalan her ay için çok güzel lastik.
    Yaz sıcaklarında neden iyi değil acaba?Viraj performansı nasıl?

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı blueway2 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yaz sıcaklarında neden iyi değil acaba?Viraj performansı nasıl?
    Ben bu lastiklerle soğuk havada, yağmurlu havada bile viraj almaktan çekinmezdim ama geçen sene de bu sene de yaz sıcağında motoru yatırdığımda altımdan kayıyor gibi bir his oluşuyor. Kaç kere korkudan "aman aman aman" dedim. Fren mesafemde değişiklik ya da motoru kaldırırken patinaj gibi bir durum şu an söz konusu değil. Buarada geçen sene de bu sene de lastikler 16.000 km üzerindeydi. Belki yaz sıcağı kaynaklı değil de sadece lastiklerin km.siyle ilgilidir. Ama 2 takım lastiğim de hep güncel üretim tarihli ve en fazla 1 - 1,5 sene kullandığım lastiklerdir.
    blueway2, -Black- ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    Honda Nc 750x ed
    Ben bu lastiklerle soğuk havada, yağmurlu havada bile viraj almaktan çekinmezdim ama geçen sene de bu sene de yaz sıcağında motoru yatırdığımda altımdan kayıyor gibi bir his oluşuyor. Kaç kere korkudan "aman aman aman" dedim. Fren mesafemde değişiklik ya da motoru kaldırırken patinaj gibi bir durum şu an söz konusu değil. Buarada geçen sene de bu sene de lastikler 16.000 km üzerindeydi. Belki yaz sıcağı kaynaklı değil de sadece lastiklerin km.siyle ilgilidir. Ama 2 takım lastiğim de hep güncel üretim tarihli ve en fazla 1 - 1,5 sene kullandığım lastiklerdir.
    Sizin dışınızda başka kişilerdende duydum aynı durumu,sıcak havalarda virajlarda güven vermediği kayacak hissi yaşattığıyla ilgili.Tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim
    -Black- ve tommygun bunu beğendiler.

-Black- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DL650 2014
    Ben olsam alır kenara koyar, en ufak bir güvensizlik hissettiğimde değiştirirdim.
    Hiç kilometre yapmasam bile, önümüzdeki sezon uzun yol yapacağım zaman yine değiştirirdim.
    blueway2 bunu beğendi.
    Sentis ad medullis!
    Dengeliyorum.com
    youtube.com/we2strom

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Fiyat farkından korunmak için hemen lazım değilken lastik alacağınıza EUR, USD veya altın alın. Zaten fiyatı bunlara göre artacak - bunların arttığından fazla artmayacak. Belki motoru satarsınız vs. o zaman lastikleri ne yapacaksınız? En erken seneye takacağınız lastiği şimdiden almanın mantığı nedir?

Bu arada o Dunlop'larla 18500km zaten ömrü bitmiş sayabilirsiniz. Zaten sert karakterli oluyor onlar genelde - kısa zamanda çok yol yapacaksanız iyi verim alınır ama 2 seneyi de geçtiyse onlar artık kaput...
    blueway2 ve espresso bunu beğendiler.

Aktif lastik ömrü kaç sene kaç kmdir? 2 sene çok km yapılmıyorsa yine değiştirilmeli mi?

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    O his genellikle lastik havalarının düşük olmasından kaynaklanıyor , sıcak arttıkça yetersiz basınç nedeniyle lastik daha çok bocalıyor , hele yüklü ve yolculu motorda bunu yaşamanı hiç tavsiye etmem ciddi kayıyor , benzin istasyonlarındaki saatlere hiç güvenmeyin kalibrasyonları o kadar kötü ki ��
    tommygun ve -Black- bunu beğendiler.

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O his genellikle lastik havalarının düşük olmasından kaynaklanıyor , sıcak arttıkça yetersiz basınç nedeniyle lastik daha çok bocalıyor , hele yüklü ve yolculu motorda bunu yaşamanı hiç tavsiye etmem ciddi kayıyor , benzin istasyonlarındaki saatlere hiç güvenmeyin kalibrasyonları o kadar kötü ki ��
    Buaralar lastik havalarını kontrol etmeyi biraz ihmal ettim, doğruya doğru.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Sıcakta İstanbul asfaltı yüzünden (de) sorun yaşıyor olabilirsiniz.
    Sadece erimiş zift diye bakmayın. Ben Rossa Corsa 2 ile de evin etrafındaki "yazın buralara girilir ha" dediğim virajlara bazen daha bile yavaş giriyorum.

Buaralar lastik havalarını kontrol etmeyi biraz ihmal ettim, doğruya doğru.
    Geçen gün aynı hissi bende yaşadım. Denemek için lastik basınçlarını düşürmüştüm, sürüşün sonlarına doğru tutuş neredeyse sıfıra indi. İnip elimi arka lastiğe koyduğumda lastiğin ateş gibi olduğunu fark ettim. Lastik aşırı ısınınca tutuş düşüyor. Aşırı ısınma sebebi de düşük basınç.
    tommygun bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)