Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Önceden Lastik almak bir yatırımmıdır?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı blueway2 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba,
    Motorum nc750x lastiklerim orjinal lastiği 2020 üretim dunlop 18,500 km'ye geldim.Daha kullanılacak vaziyette,çatlama yok sadece arka lastikte az düzleşme mevcut.
    Gelecek sene veya daha sonraki sene takacağım lastiği şimdiden alıp kenara koymak mantıklı olurmu.Geçen sene 2,500 tl olan road4 takımı bu sene 5.000 tl oldu.Lastik kullanım ömrü takıldıktan sonramı başlar?Anlaş capra 3,500 tl michelin road4 5,000 tl.Tavsiyeleriniz ne yönde olur acaba?
    Puhsjahgda

Ya blue,valla alem adamsin sen.

Simdi alacagin lastik 300 usd olsun,lastigi alma 300 usd yi bir kenara koy.

2 sene sonra 300 usd yerine 310 usd belki yine 300 usd ye o lastigi alabilirsin.

Logaritmik bir,sen iki napiyinuzzz anlamiyorum
    espresso bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Yamaha MT09 2021+yadea g5
    yatırım olur evet niye olmasın.ama bence max 1 sene olmalı bu iş.örneğin geçen sene bu zamanda güzel bir set 3000 tl falandı şu an 7 binlerde falan geziyor.1 sene sen o lastiği güzelce saklardın şimdide takardın.tutupta atıyorum 0 motor almışındır yanında da set almışsındır 3 sene sonra takıcam falan dersen olmaz o setin hakkı yattığı yerde gider.olurmu evet olur ama tam randıman alamazsın 1 sene max bence kararında ve mantıklı olur saklıcak yerin var ise

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    https://tradingeconomics.com/united-states/inflation-cpi

Motosikleti
    Artık Yok...
    Kullanım ömrü başka raf ömrü başka doğru koşullarda saklarsan bir senede bir şey olmaz ama alırım kömürlüğe koyarım bahçeye poşetler koyarım dersen alma …

Lastiğin sıfır gibi görünmesinin bir önemi yok hamur özelliğini yitirirse o lastik çöp ..

Basit örnek veriyim bazı Çin malı motorlarda naylon lastik olur adam 5-6 sene o lastikle sürer 20-30 bin km yol yapar lastiğe bak ilk günkü fabrikadan sanki dün çıkmış gibidir .. yani lastiğin şekline çok takılmayın hamuru özelliğini yitirirse o lastik çöptür ..

Burda mevzu paranın değeri değil seneye yüksek maliyetlerden firmalar bazı üst sınıf pahalı lastikleri getirtmeye bilir enflasyon oranlarından döviz artışlarından ötürü alınırsa konulursa bir köşeye bundan alınır..

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Yaa abd enflasyonunu biliyoruz cok sukur.Enflasyomist ortamda gelen parayi harcamak mantikli da nereye kadar ?

Camasir deterjanina zam gelmiyor mu ? Haftada iki kutu ton baligi yiyorum,zam gelecek diye 100 kutu ton baligi mi alayim napim

Enflasyonu cok dusunen varsa yuzde 5 usd faiz veriliyor veya buyuk sirketlerin doviz tahvilini alsin,300 usd lik hahaha

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:32 ----------

Bu arada enflasyon var diye her mal ayni oranda fiyati artmaz.

https://ridermagazine.com/2014/08/06...ere-es-review/

https://www.motorcycle.com/specs/yam...t-n-r-/es.html

2014 yilinda super tenere es 16.000 usd mis.
    2022 yilinda 16.300 olmus

Ozellikle super tenere sectim cunku 2014 ile 2022 ayni motor diyebiliriz.

8 yillik abd enflasyonu nerdeeee aradaki cuzzi fark nerdeee.

Resmen yine ekonomi dersi veriuorum..logaritmikk,ogren bunlari

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:57 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:43 ----------

Sok sok sok 2014 yilinda 16.000 degil 16.200 mus..8 yilda 100 usd fark !!

Kenara koyayim su super tenereyi enflssyon var diyenlere gecmis olsun :p

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Enflasyonun olmadığı geçmiş 8 yıl ile %10'a dayanan enflasyonun olduğu bugünü ve yarını kıyaslamak.
    Çıtayı her seferinde daha da yükseğe çıkarıyorsun.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Enflasyonun olmadığı geçmiş 8 yıl ile %10'a dayanan enflasyonun olduğu bugünü ve yarını kıyaslamak.
    Çıtayı her seferinde daha da yükseğe çıkarıyorsun.

https://thumbs.dreamstime.com/z/cute...-132742155.jpg
    https://www.in2013dollars.com/us/inf...4?amount=16200

2014 yilinda 16.200 dolar ne olmus bir bak o zaman zeki cocuk.

Hayir neden sidik yarışına giriliyor onu anlamiyorum.

1 milyon dolarlik yat aliyim mi bekleyim mi denmemis.

300 usd icin bu kadar takla atacaksaniz ton baligi stoklamayi da ihmal etmeyin

İsin ironik tarafi da su;

Ben az yaktiriyirum diye cimri diyolar,motorun hakkkiii ver hakkini falan diyorlar ama gel gor ki milllet biten balatasini sanayide caktirma kivamina gelmis

Alllahin sopasi var,kafaniza kafaniza vuruyor.ama bunlar daha iyi gunlerimiz

compaq - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 700
    Al gitsin kanka, ya da getir beraber yiyelim paraları 😂
    blueway2 bunu beğendi.

blueway2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Nc 750x ed
    Birde lastik seçimi yakıtı ne derece etkiler acaba,iastik seçiminde bu konu ne derece önemlidir.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Kullanım stili ve güzergah ile (varsa) fazla kilolardan kurtulmak yakıta iki lastik arasındaki farktan 100 hatta 1000 kat fazla etki edecektir. O kadar detaya kafa yormaya gerek yok. Stilinize güzergahınıza ve yükünüze uygun şişirin yeter ki.
    blueway2 ve espresso bunu beğendiler.

Gökhan_Aygün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Alıntı blueway2 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Birde lastik seçimi yakıtı ne derece etkiler acaba,iastik seçiminde bu konu ne derece önemlidir.
    Lastik modeli değil de ebatı etkiliyor daha çok. Genişledikçe tüketim artıyor, inceldikçe düşüyor. Ama şöyle bir şey de var. Bazı lastikler "yumuşak hamur" mu diyeyim artık bilemiyorum, yere daha çok yapışma (zemine esneme) özelliğinden dolayı biraz daha yakıt tüketimi yaratır çünkü "düşük hava basıncı ile sürme/negatif yuvarlanma direnci" efekti yaratır. Bu da hareket etmek için daha fazla enerji gereksinimi demek.

Şu an otomobile göre konuştum ama herhalde matematik aynıdır.
    blueway2 bunu beğendi.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Alıntı Gökhan_Aygün adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Lastik modeli değil de ebatı etkiliyor daha çok. Genişledikçe tüketim artıyor, inceldikçe düşüyor. Ama şöyle bir şey de var. Bazı lastikler "yumuşak hamur" mu diyeyim artık bilemiyorum, yere daha çok yapışma (zemine esneme) özelliğinden dolayı biraz daha yakıt tüketimi yaratır çünkü "düşük hava basıncı ile sürme/negatif yuvarlanma direnci" efekti yaratır. Bu da hareket etmek için daha fazla enerji gereksinimi demek.

Şu an otomobile göre konuştum ama herhalde matematik aynıdır.
    Gökhan tamamen aynı.

2 ayrı motorda Anlas Winter Grip 2 ve Plus kullandım.
    Ebatlar söktüğümle aynı olmasına rağmen çok azda olsa yakıt sarfiyatı artıyor.

Konfor ve güvenliği dikkate alınca o çok çok az fazla sarfiyata değer.
    espresso ve Gökhan_Aygün bunu beğendiler.

blueway2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Nc 750x ed
    Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gökhan tamamen aynı.

2 ayrı motorda Anlas Winter Grip 2 ve Plus kullandım.
    Ebatlar söktüğümle aynı olmasına rağmen çok azda olsa yakıt sarfiyatı artıyor.

Konfor ve güvenliği dikkate alınca o çok çok az fazla sarfiyata değer.
    Sürekli kullanım için grip2'yi tavsiye edermisiniz,yakıt konfor ve uzun ömür açısından
    İyi bir yol arkadaşınız varsa hiçbir yol uzak değildir.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)