Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

1 lt benzinden çıkan gaz miktarı

Motovento
    REKLAM ALANI

Kaynaktan okudum 1 lt benzinden 1 lt den daha çok gaz çıkıyormuş.Bu nasıl oluyor ki 1 kg elmadan sallıyorum en fazla 700 800 gram su çıkar fazlası çıkmaz ki
    Kaynak:https://www.otoguncel.com/teknik-bil...isyonu-icerir/

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yanma sırasında o2 ile bileşim oluyor.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı motoloto adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kaynaktan okudum 1 lt benzinden 1 lt den daha çok gaz çıkıyormuş.Bu nasıl oluyor ki 1 kg elmadan sallıyorum en fazla 700 800 gram su çıkar fazlası çıkmaz ki
    Kaynak:https://www.otoguncel.com/teknik-bil...isyonu-icerir/
    Biri sıvı, biri gaz olduğu için olmasın sakın? Hani var ya, ilk okulda da öğretirler. Gazların moleküller arası boşluğu daha çoktur, hatta "gaz" olmasının nedeni budur... diye. Ondan olmasın.
    espresso, birbilent ve pea bunu beğendiler.
    ...

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hökümat o gazı Karadenizde bulmuştur.

redlion999 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1250R
    Alıntı Kural [ Z ] adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Biri sıvı, biri gaz olduğu için olmasın sakın? Hani var ya, ilk okulda da öğretirler. Gazların moleküller arası boşluğu daha çoktur, hatta "gaz" olmasının nedeni budur... diye. Ondan olmasın.
    Dersin yarısını mı dinlediniz ilkokulda acaba? Kütle ve hacim farklı şeylerdir.
    Yasata bunu beğendi.

Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı redlion999 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dersin yarısını mı dinlediniz ilkokulda acaba? Kütle ve hacim farklı şeylerdir.
    Yok dinlemedim, ama sizin için atom nasıl parçalanır anlatabilirim. Aslında okulda en son basit bir nükleer bomba nasıl yapılır ondan bahsetmiştim. Konu elektron hareketlerinden ve plazmadan oraya gelmişti, bizde ders kaynatma öyle oluyor.

Atladığınız kısım; vatandaş ilk mesajında kütle-hacim konusuna hiç girmemiş. Bilmem fark ettiniz mi

Benzin ve benzin buharından bahsedilmiş. Sizin için basitleştirip bir soruyla anlatmaya çalışayım o zaman, hem ilk okuldaki bilgileriniz pekişir. Benzin buharının(gaz hal) benzinden(sıvı hal) daha az yoğun olduğunu bildiğinizi var sayarsak, vatandaş konunun ilk mesajında ne anlatmak istemiş olabilir sizce?
    espresso bunu beğendi.

yamtareroglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Satıldı :(
    1 kilo yoğurttan 2 litre ayran yapabilirsin öyle düşün.
    DickName bunu beğendi.

Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Konu benzinin verimli yakılma şeklinde. Benzin atomize edilerek daha kolay yakılan bir yakıt. Sıkıştırılma direnci nispeten düşük bir yakıt. Sıvı formu gaz formuna göre daha güvenli bir yakıt v.s v.s. Onun için hala benzini atomize ederek(çok küçük zerreciklere ayırmak anlamında kullanılır, molekküllerine ayırmak değil) yakmayı tercih ediyoruz. Tabi ki benzini doğrudan sıkıştırılmış ortama püskürterek yakan motorlar da var ancak benzini bu şekilde yakmanın zorlukları nedeniyle deneysellikten pek çıkamıyorlar, tıpkı Wankel motorlar gibi.

Bu yüzden benzin buharı ile çalışan motorlar daha verimli olduğu halde tercih edilmiyor. Tabi bu verim konusu da günlük kullanımda ne kadar doğru sonuç verir tartışılır. LPG verimsiz ancak fiyatı açısından daha ekonomik bir yakıt olduğu halde hala seri üretimde ciddi bir alternatif göremeyişimiz bunun kanıtlarındandır.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Puhahaha.Okulda nukleer bomba nasil yapilir bahsetmis..yaaa vallahi yeni hasmet oldu iyice bu cocuk

Once 3 kiloluk yangin tupunu bosaltiyoruz.Yarisina kadar zengilestirilmis uranyum koyuyoruz..uranyum yerine kullanilacak baska radyoaktif maddeler olsa da zengilestirilmis uranyum bulmak daha kolay..

Ondan sonra icine c4 patlayici koyuyoruz c4 patladiginda zengilestirilmis uranyum da patliyor,al sana atom bombabasi.

Nasil ama ? Hey allahiim, bu tiplerle bizi mi siniyosun ?

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Kimya bilimi bu başlığı okuduktan sonra intihar etti
    YasinC ve gurcanozturk bunu beğendiler.

Kerem34_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 ABS
    1 mol su= 3 mol element
    Nerede ulan kütlenin korunumu? Demeyeceksin.

Gazı kütlesiyle almıyorsun, kütle/hacim macim bölüp toplam atom sayısına göre alıyorsun. Hah işte o da mol, 22,4 litre hacimdeki gaz, 6,02x10²³ tane atom.

Hangi elementti unuttum, metal ama. Terazinin üstünde duruyor 100 gram, çakmağı bir çakıyorsun hop terazideki sayı birden oluyor 150 gram. Neden, oksijen bağlandı yanma tepkimesi sonucu. Fe'idi diyelim FeO2 oldu çakmağı çakınca. Benzinin yanma tepkimesi de böyle. Tüm yanma tepkimeleri böyle, co2 ve hidrojenli(organik) bileşikse su çıkıyor.

1 mol benzini yakman için 15 mol oksijen lazım, e kalan 14 mol ne, çıkan gaz. Çok basit hesap oldu 14 mol kalmıyor tabii ki, arada bağlananı, yananı, çıkan karbonu falan bir ton dalga var ama Nobel ödülü vermeyecekseniz anlatmayayım öğlen öğlen. Nobelde tanıdığı olan varsa yazayım tepkimeyi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Oktan'dan gidersek; 2 mol Oktan'ın yanması için 25 mol Oksijen gerekiyor, yanma sonucu 16 mol Karbondioksit gazı ve 18 mol su buharı çıkıyor. (Bunlar kabaca; yanma %100 değil + yakıt saf Oktan değil...) Yani havadan 25 mol Oksijen gazı alıp 34 mol Karbondioksit gazı + su buharı salıyorsunuz. Yani her 2 mol yakıt için atmosfere ekstra 9 mol (nşa 9 × 22,4l) gaz salıyorsunuz.

2C8H18 + 25O2 -> 16CO2 + 18H2O
    ellaksakir ve YasinC bunu beğendiler.

sallami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Downtown350i/Dominar 400
    Abi yemin ediyorum Einstein hayatta olup, şu forumda yorum yapsa ona da ders verirdiniz. Bilmemek ayıp değil. Bizim 2 kuruşluk aklımız var onuda mol ile yedik. Abi basit anlatımaz mı?
    yaşlıveacemi bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Bir kisi de cikip verilen ilk linkteki bilgiler hatali dememis.

Adam firgulu iki kaydirmis

1 lt benzin 2 kusur gram co2 çıkarir.

Bu forumda bir tek ben varim vallahi,yaxik yazik

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı ❤️Honda❤️ adlı üyeden alıntı Mesajı göster

İlgili videoyu izlemedim.

1l benzin = 6 mol Oktan diye kabul edersek (Google kabaca böyle olduğunu söylüyor, onun yalancısıyım...), yukarıdaki eşitlikten 1l benzinden 48 mol CO2 çıkacağı bulunur. 1 mol CO2 44g, yani 1l benzin 48mol × 44g = 2.112g CO2 çıkaracaktır.

İlk okulda anlattılar mı bilemiyorum aradan seneler geçmiş hatırlamıyor da olabilirim İlkokul da anlatılacak kadar da basit bir şeye benzemiyor

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İlgili videoyu izlemedim.

1l benzin = 6 mol Oktan diye kabul edersek (Google kabaca böyle olduğunu söylüyor, onun yalancısıyım...), yukarıdaki eşitlikten 1l benzinden 48 mol CO2 çıkacağı bulunur. 1 mol CO2 44g, yani 1l benzin 48mol × 44g = 2.112g CO2 çıkaracaktır.
    Basligi acan dandik bir sitedeki yanlis hilgiyi alip ustune hacim kutle karmasasi yapscak sekulde degistirip sorunca ortaya boyle komik tartisma cikiyor.

İyi oldu ama,ulkede imkan verilse atom bombasi yapacak insanlarin olduguna sevindim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:06 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:05 ----------

İlk okulda anlattılar mı bilemiyorum aradan seneler geçmiş hatırlamıyor da olabilirim İlkokul da anlatılacak kadar da basit bir şeye benzemiyor
    Ulen bu forumu iyi tanıyosun,insanlari birbirine kirdirmak icin sordun di mi ?

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Basligi acan dandik bir sitedeki yanlis hilgiyi alip ustune hacim kutle karmasasi yapscak sekulde degistirip sorunca ortaya boyle komik tartisma cikiyor.

İyi oldu ama,ulkede imkan verilse atom bombasi yapacak insanlarin olduguna sevindim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:06 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:05 ----------

Ulen bu forumu iyi tanıyosun,insanlari birbirine kirdirmak icin sordun di mi ?
    Yalnız senin 2g hesabın da yanlış Honda; 1litre benzinden 2g değil 2,1kg CO2 çıkıyor. ;)

2.112g diye yazınca karıştı galiba? Oradaki "." Türk standartlarına göre olan binlik ayıracı, ondalık değil.

Kerem34_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Lise kimya konusu, ilkokulda anlatılmaz hocam. Orta sonda falan şöyle bir tatlıdan giriş yapıyorlar şu anki müfredata. Ama lise ikinci sınıf konusu normalde. Sayısal seçenler 3 ve 4.sınıfta detaylarıyla görüyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:21 ----------

Hırbo, 1 litre yanan şeyden nasıl 2 gram co2 çıkabilir. Allasen sen yapma bari, uzun uzun anlattım yukarıda. Kaç karbon zinciri varsa +1 diye hatırlıyorum alkanlarda

Forumdan Uzaklaştırıldı
    QUOTE=Kerem34_;4691210]Lise kimya konusu, ilkokulda anlatılmaz hocam. Orta sonda falan şöyle bir tatlıdan giriş yapıyorlar şu anki müfredata. Ama lise ikinci sınıf konusu normalde. Sayısal seçenler 3 ve 4.sınıfta detaylarıyla görüyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:21 ----------

Hırbo, 1 litre yanan şeyden nasıl 2 gram co2 çıkabilir. Allasen sen yapma bari, uzun uzun anlattım yukarıda. Kaç karbon zinciri varsa +1 diye hatırlıyorum alkanlarda[/QUOTE]

Mahvoldum kerem,bittim su an ben :(

Nukleer fuzikcinin diline duserim ben simdi :(

Yaaaa bu benzin yandigunda bir suru yan atik ortaya ciktigini bunun ancak 2 kusur grami co2 olur diye dusundum :(

Yalan yok,cikan atigin buyuk bir kisminin kurum dedigimiz(icerigi nedir bilmiyorum) sey olur diye sey yaptim.

Ulen o kadar kurum nerde birikiyor o zaman..burda buyuk amatorluk yaptim kabul ediyorum.

Bir de , 1 lt benzin karbon salinimi yazdim google a ilk link arabam com,orda 2.35 gr yaziy..allah belani verssin arabam.com :(

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)