Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yurt disindan ekipman getirirken GUMRUK SORUNU

Motovento
    REKLAM ALANI
    Quantrell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arkadaslar hepinize merhabalar oncelikle, yurt disindayim birkac aydir nasipse eylul gibi donecegim.

Donerken yanimda telefon veya elektronikten ziyade hem kendime kullanmaya ve ekipmanlari yenilemeye hem birkac arkadasima hediye ederim hatirlari var dusuncesi ile motosiklet ekipmani getirmek istiyorum, daha once yurt disindan valizinde ekipman getiren var midir? bu urunlerde herhangi bir sinir veya ekstra vergi cikma ihtimali soz konusu mudur? Dikkat etmem gereken neler var?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    f0cus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CF Moto 250 CL-X
    Sanırım vergilendirme kısmına girebilmesi için valizde
    Aynı yada benzer üründen 1 adetten fazla olması gerekiyor.

Kaskı eldiveni yapamazsınız belki ama motosiklet montu ve kevlar pantolonu üstünüze giyin,
    Ekstra olacak götüreceklerinizi valize atarsınız

Tabi şöyle bir konuda var gümrük işleri çok hassas kaçakçılık vb durumlarından
    İyi araştırın kesin bilgi edinmeye çalışın çünkü sorguya alınır iseniz bir şekil açıklarsınız belki 3-4 saatinizi yerler ama boştan yere biletinizi yakarsınız

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Hükümet gümrüğü sıkılaştırdı ki müteahhitlerin affettiği vergileri dengeleyebilsin. Yurda girerken görevli sorarsa gümrüğe tabi eşya var mı diye, var diyorsunuz.
    Var demezseniz, görevli de valizi açıp gümrüğe tabi ürün bulursa direkt kaçakçı durumuna düşüyorsunuz.

Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hükümet gümrüğü sıkılaştırdı ki müteahhitlerin affettiği vergileri dengeleyebilsin. Yurda girerken görevli sorarsa gümrüğe tabi eşya var mı diye, var diyorsunuz.
    Var demezseniz, görevli de valizi açıp gümrüğe tabi ürün bulursa direkt kaçakçı durumuna düşüyorsunuz.
    hmm ancak urunler sifir ambalajinda gelen urunler degil? bizzat benim bedenime uygun kiyafet katagorisindeki urunler, gumruge tabi olmasinin bir mantigi aciklamasi yok, sonucta motosikletim var kullaniyorum.
    Boyle dusununce benim takim elbiseme veya normal esyalarima da gumruk malzemesi muhabbeti yapmasi gerekmiyor mu?

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:24 ----------

Alıntı f0cus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sanırım vergilendirme kısmına girebilmesi için valizde
    Aynı yada benzer üründen 1 adetten fazla olması gerekiyor.

Kaskı eldiveni yapamazsınız belki ama motosiklet montu ve kevlar pantolonu üstünüze giyin,
    Ekstra olacak götüreceklerinizi valize atarsınız

Tabi şöyle bir konuda var gümrük işleri çok hassas kaçakçılık vb durumlarından
    İyi araştırın kesin bilgi edinmeye çalışın çünkü sorguya alınır iseniz bir şekil açıklarsınız belki 3-4 saatinizi yerler ama boştan yere biletinizi yakarsınız
    Buradan cikarken sorun olacagini dusunmuyorum ben girerken millet PS5, Telefon vs geciriyordu kutusu yok kisisel esyam diyerek gecirmisti eleman guvenlikten
    İnstagram üzerinden beni takip etmek, eğlenceli 3-5 video görmek için : @mertsunar.r

Motosikleti
    speederbike
    Sıfır getirmezseniz sorun olmaz tabii ki.

Motosikleti
    Yamaha MT09 2021+yadea g5
    orası göreceli bir şey atıyorum hem yazlık hem kışlık 2 tane mont aldın adam açtı baktı dedin böyle böyle 2 adet ve üzeri sıkıntı çıkabilir ama aynı ürün değil mesela.ben deri mont kask hatta kutusuyla falan getirdim kimse bu nedir bile demedi.al getir hiç bir şey diyemezler.tax free ni almayı unutma ordan o zaman uyguna geliyor gerçekten.kredi kartınada tek çekim yapıyorlar onuda buraya gelince cepten taksitlendir seçeneği çıkıyor onuda bölebiliyorsun.etiketini bile sökmedim ben kıyafette çok sorun çıkartmıyorlar zaten.atıyorum 4 tane laptop alırsan o zaman anlat şimdiden hayırlı olsun.bu arada ne kadar üst seviye malzemeler alırsan o kadar ucuza geliyor.alt seviye almanı tavsiye etmem buradaki fiyatlara çok yakın tutuyor taşıdığına değmez
    espresso bunu beğendi.

f0cus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CF Moto 250 CL-X
    Alıntı Quantrell adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hmm ancak urunler sifir ambalajinda gelen urunler degil? bizzat benim bedenime uygun kiyafet katagorisindeki urunler, gumruge tabi olmasinin bir mantigi aciklamasi yok, sonucta motosikletim var kullaniyorum.
    Boyle dusununce benim takim elbiseme veya normal esyalarima da gumruk malzemesi muhabbeti yapmasi gerekmiyor mu?

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:24 ----------

Buradan cikarken sorun olacagini dusunmuyorum ben girerken millet PS5, Telefon vs geciriyordu kutusu yok kisisel esyam diyerek gecirmisti eleman guvenlikten
    Getiriyordur getirmiştir, belki halen rahatça getirebilmektelerdir
    Olay tamamen memur ile alakalı

İlk uçuşumda Ankara'dan Antalya'ya deodorant taşıdım, kullandım
    Yine aynı uçuşun dönüşü İzmir'den Ankara'ya aynı deodorantı geri getirdim.

İç hatlarda ikinci uçuşumda ankara-istanbul arası uçarken el çantama deodorant koymuştum,
    Ankara'dan çıkışta gayet normal hiç problem olmadan çıktım,
    İstanbul'dan dönüşte memur fark edince valizim, üstüm, el çantam güvenlik tarafından arandı.
    Deodorant'da el koydular. Meğerse yasakmış uçakta bilmiyordum

Kıssadan hisse dikkatli olmakta fayda var

Ya emek emek herkes yazmış ama atomu parçalamıyoruz. Üzerinde etiket yoksa yeni bile olsa gümrükte motosiklet kıyafetinin “M”sine bakmazlar. Alın, getirin, üzerinize olmasına falan bile gerek yok.

En fazla orada motora bindim, giderken yanımdaydı falan denir.

Gümrük için daha çok yanınızda aynı anda 278 adet telefon, 5 play station falan var mı ona bakıyorlar.

Ayrıca hem Avrupa’nın, hem bizim vergi kanunumuza göre her şeyin vergisi bir defa ödenir. Orada alınan ve vergisi ödenen faturalı bir malın bizim gümrüğümüzde tekrar vergilendirilmesi kanuna aykırıdır. Adet olarak çoklu elektroniğe bakıyorlar, başka bir şeye değil.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı sanausbe adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Ayrıca hem Avrupa’nın, hem bizim vergi kanunumuza göre her şeyin vergisi bir defa ödenir. Orada alınan ve vergisi ödenen faturalı bir malın bizim gümrüğümüzde tekrar vergilendirilmesi kanuna aykırıdır. Adet olarak çoklu elektroniğe bakıyorlar, başka bir şeye değil.
    Git Almanya'dan tax refund al derler, kimse çifte vergilendirme olmaz diyerek gümrükten mal geçişine izin vermez.

Sıfır paketli falan olmadığı müddetçe ben gittim orada motora bindim kendi eşyam diyerek sıkıntısız geçilir, sorun olmaz manyağın birine denk gelmediğiniz müddetçe. Hangi uçuşla gelindiği, saat kaçta gelindiği de önemli tabi, ama çok paranoya yapmaya gerek yok.

Bir de freeshop'tan küçük bişey alın çıkarken, elinizde df poşeti görünsün.

Motosikleti
    speederbike
    1 Mayıs'tan sonra tarifeler ve uygulamalar değişti. Geçmişte sıfır kutusuyla onu bunu getirmiş olabilirsiniz. Şimdi musluk kurudu, denetimi arttırmış olabilirler. Gümrüğe tabi mal getirdim derseniz sorun yok, vergisini verirsiniz. Yok der ve açın bagajı derlerse kaçakçısınız bu kadar basit.
    Aldığınız ürünü öyle böyle edip kullanılmış ürün gibi gösterebilirseniz, aramayı atlatabilirsiniz.
    Asıl olay, arama yapılırsa o malın yurtdışından alındığının anlaşılmaması.

Gaahl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    250 nk 2018
    mont alıp üstümde getirsem diyecek bişeyleri olmaz heralde?

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı f0cus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Getiriyordur getirmiştir, belki halen rahatça getirebilmektelerdir
    Olay tamamen memur ile alakalı

İlk uçuşumda Ankara'dan Antalya'ya deodorant taşıdım, kullandım
    Yine aynı uçuşun dönüşü İzmir'den Ankara'ya aynı deodorantı geri getirdim.

İç hatlarda ikinci uçuşumda ankara-istanbul arası uçarken el çantama deodorant koymuştum,
    Ankara'dan çıkışta gayet normal hiç problem olmadan çıktım,
    İstanbul'dan dönüşte memur fark edince valizim, üstüm, el çantam güvenlik tarafından arandı.
    Deodorant'da el koydular. Meğerse yasakmış uçakta bilmiyordum

Kıssadan hisse dikkatli olmakta fayda var
    Güvenlik ile ilgili sizinki, gümrük farklı işliyor.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Tarifeler değişti, sıklaştı da ok, ama şunu unutmamak lazım.
    Asla bir uçaktan gelen herkesi denetleyemezler, bu mümkün değil.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Ben İstanbuldan Konyaya giderken yanımda ölçü aleti kumpas götürdüm.Müşteriden gönerken Konyada kumpas yasaklı dediler.Alamazsın yanına.Valiz yok bişey yok.Atabileceğin bir şeyde değil.

Gidip silah noktasına teslim ettim.Neyse indik İstanbula bekliyorum silah teslim noktasında.
    Gelen silahı alıp şakır şukur harekler falan beline takıp çıkıyor.Bende bekliyorum.Genç kız bi memur dedi bu kumpas kimin.Benim dedim.Ne işe yarıyo diye sordu.Dedim bunların tırıvırı tabancalarına benzemez çok tehlikeli.Aldım açmadan bende kutuyla belimin arkasına soktum.
    Yanındaki tecrübeli memur başladı gülmeye ölçü aleti bu diye.Kız diyorki niye o zaman beline soktun.

Dedim buranın jargonu böyle heralde baksana herkes şakır şukur alıp beline sokuyor.Gülüşmüştük bayaa.
    tommygun, f0cus, DickName ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    speederbike
    Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tarifeler değişti, sıklaştı da ok, ama şunu unutmamak lazım.
    Asla bir uçaktan gelen herkesi denetleyemezler, bu mümkün değil.
    Doğru. ama uçak başına bir iki bavul açtırsalar 1/200 civarında kontrole takılma riski var. İsteyen o riski alabilir tabii.
    May the Force be with McLaren Mercedes

Degerli yorumlariniz icin hepinize tesekkur ediyorum

Kafamda toparladigimda urun sayisi bakimindan b*kunu cikartmadigim 1-2 adet aldigim ve her ihtimale karsi cebimde taxlerini de getirdigimde bir sorun cikmayacagini umit ediyoruz
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha MT09 2021+yadea g5
    Alıntı Quantrell adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Degerli yorumlariniz icin hepinize tesekkur ediyorum

Kafamda toparladigimda urun sayisi bakimindan b*kunu cikartmadigim 1-2 adet aldigim ve her ihtimale karsi cebimde taxlerini de getirdigimde bir sorun cikmayacagini umit ediyoruz
    kıyafetten gümrüğe yakalananı ne duydum nede gördüm rahat ol istesende bakmazlar.onların derdi şu aralar sigara alkol cep telefonu.heleki yanında bir arkadaş varsa bokunu çıkarmanıda tavsiye ederim

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    2019'da ipsaladan arabayla girerken toplam 2 litre alkol deniyor diye yanımızda selanikten marketten aldığımız litrelik uzo vardı, free shoptan da bir şişe baileys aldım. Türk tarafında giriş yaparken sordular, free shotan bir tane almışsınız başka var mı dediler, ben de bri tane de litrelik uzo aldık demiştim, arabada 4 kişisiniz 4 tane 2 litre alabilirdiniz dediklerinde geri dönesim gelmişti. Ben saftirik saftirik toplam 2 litre herhalde demiştim.

Giyim eşyası ise, yanızca birer tani yani ticari olmadığı bariz belli, üzerinize uyan yani s beden biri olup xxl beden getirmiyorsanız bir şey olacğaını sanmıyorum.

Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2019'da ipsaladan arabayla girerken toplam 2 litre alkol deniyor diye yanımızda selanikten marketten aldığımız litrelik uzo vardı, free shoptan da bir şişe baileys aldım. Türk tarafında giriş yaparken sordular, free shotan bir tane almışsınız başka var mı dediler, ben de bri tane de litrelik uzo aldık demiştim, arabada 4 kişisiniz 4 tane 2 litre alabilirdiniz dediklerinde geri dönesim gelmişti. Ben saftirik saftirik toplam 2 litre herhalde demiştim.

Giyim eşyası ise, yanızca birer tani yani ticari olmadığı bariz belli, üzerinize uyan yani s beden biri olup xxl beden getirmiyorsanız bir şey olacğaını sanmıyorum.
    Yok hocam sonucta belli motosiklet sahibi oldugum e devlette, burada da birkac kere kiraladim kagitlari duruyor ancak hani belki farkli bir katagoridedir ve bunda da tipki alkol gibi sinir vardir diye dusunmustum, isimizi garantiye almak lazim malum

Tek basima geliyorum bir de ekstra birisi adina da gosteremem urunleri
    espresso bunu beğendi.
    İnstagram üzerinden beni takip etmek, eğlenceli 3-5 video görmek için : @mertsunar.r

Motosikleti
    speederbike
    Sınırlar gümrüğe beyan edilecek mallar için geçerli. Siz beyan etmeden geçirmeyi düşünüyorsunuz. Sınır olsa bile sizi bağlamaz.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)