Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Adana'da petrol bulundu!

Motovento
    REKLAM ALANI
    Sagopa K - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Asya Swift-R 170
    Adana'da tarlasında petrol bulunan çiftçi konuştu;

Ceyhan'da 1 milyar dolar rezervlik petrolün bulunduğu tarlanın sahiplerinden Cengiz Buhur, gördüğü rüyadan etkilenerek tarlasına yıllar önce kuyu açtığını söyledi.

Adana'nın Ceyhan ilçesine bağlı Soysalı Mahallesi'nde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'na (TPAO) bağlı ‘Çukurova 1 ve Çukurova 2' isimli araştırma sahasında 2 yıldır süren çalışmalar sonucu petrol bulundu.

Petrolün yapılan araştırmalar sonucu yüksek kalitede olduğu öğrenilirken, alanda çalışmalar genişletildi.

Rüyada kanlı bir su gördüm

1998 yılında suyu düşünürken rüya gördüğünü dile getiren tarla sahiplerinden Cengiz Buhur, "Gördüğüm rüyamdan çok etkilendim. Babama buraya su vuracağımı söyledim. O da bana bu bölgede su olmadığını, 1950’li yıllarda bir araştırma yaptılar ve onlar da burada su olmayacağını söyledi.

Fakat ben rüyamdan çok etkilenmiştim. Kanlı bir su görmüştüm. Ben de onu tabir ettim, ben suyu buldum dedim. Buraya kuyu vurdurdum 204 metre indim ama suyu bulduk.

Suyu bulduğumuzda vana pompasında içinde çok hafif yağ geliyordu. Kuyucuya sordum bu olayı rotarin yağıdır dedi. O arada Ceyhan depremi oldu.

"Sudan devamlı su gelmeye başladı"

Deprem olunca her şeyi orada bıraktık, deprem olan bölgeye koştuk. Bir hafta sonra tekrar geldik. Yeniden sulamaya başladık, sudan devamlı yağ gelmeye başladı.

Ben de bundan etkilendim. Bir kısmını topladım, bir varilden fazla topladım. O zaman Adana’daki MTA’ya getirdik. Burada petrol olduğu öğrendik
    ” diye konuştu.

HABERİN DEVAMI: https://www.ensonhaber.com/gundem/ad...ciftci-konustu

2023'de lozan anlaşmasının hükmü kalkınca dış minnaklar petrolu işlememize engel olamayacak..
    Ey Büyük Atatürk!
    Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    f0cus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CF Moto 250 CL-X
    Sagopa K bunu beğendi.

Motoseverrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Edindiğim tecrübelere göre zam kapıda
    Sagopa K bunu beğendi.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Şimdiye kadar bulunan hiçbir maden düşük kalitede çıkmadı zaten.
    Sagopa K bunu beğendi.

joshua - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLX 250 (2016) KLR 650 (2006)
    MTA Türkiye’nin maden haritasını 1970 lerde hazırladı, her karış toprakta ne var yıllardır biliniyor zaten, yeni bulduk müjde dedikleri rezervlerin çoğu zaten biliniyordu, asıl pas geçilen nokta bulunan rezerv yatırım yapmaya değecek mi, 320 milyar m3 bulunmuş diye müjde veriliyor, Türkiye yılda 60 milyar metreküp tüketiyor, sadece beş yıl yetecek doğalgaz için o tesisi kurmak mantıklı olmuyor yoksa çoktan kendi gazımızı çıkarmıştık, asıl üstüne gidilmesi gereken madenler elimizde dünya rezervlerinin en büyüğü olan toryum ve bor. Toryum üzerine çalışma yapan profesörümüzün ve diğer bilim adamlarımızın başına geleni hepimiz biliyoruz (ısparta uçak kazası).
    Sagopa K ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Ah be bir bıraksalar ben neler neler yapacağım ama Amerika izin vermiyor.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Geçmişte, Trakya ve Adıyaman bölgesinde haddi sayılır sayıda TPAO istasyon ve pompalarına iş yapmıştım.

Adıyamanda 4 ay kadar kaldığımda oldu.
    Tabi mühendislerle sahalarda iş arası çay ve sohbet oluyor.

O zamanlar sormuştum "nden bizim memlekette arap yarımadasında olduğu gibi petrol fışkırmıyor" diye.

Aldığım cevap şuydu...

"Arap yarımadasındaki petrol yeraltında büyük öbekler halinde. Yeraltı mağarasındaki su gibi.

Bizdeki petrolse kumulların arasında. Öyle büyük petrol gölleri yok bizde.

Onlar bidona pompayı daldırıp petrolü çekiyor.

Bizde ise yeraltındaki kumullar sanki çok büyük bir sünger, bu sünger petrolü emmiş,
    bizde süngerin içinden petrolü çekmeye çalışıyoruz."

demişlerdi.
    espresso bunu beğendi.

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Petrol değil ya ''JELİBON'' bulundur.. Lütfen yanlış bilgi vermeyelim )

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçmişte, Trakya ve Adıyaman bölgesinde haddi sayılır sayıda TPAO istasyon ve pompalarına iş yapmıştım.

Adıyamanda 4 ay kadar kaldığımda oldu.
    Tabi mühendislerle sahalarda iş arası çay ve sohbet oluyor.

O zamanlar sormuştum "nden bizim memlekette arap yarımadasında olduğu gibi petrol fışkırmıyor" diye.

Aldığım cevap şuydu...

"Arap yarımadasındaki petrol yeraltında büyük öbekler halinde. Yeraltı mağarasındaki su gibi.

Bizdeki petrolse kumulların arasında. Öyle büyük petrol gölleri yok bizde.

Onlar bidona pompayı daldırıp petrolü çekiyor.

Bizde ise yeraltındaki kumullar sanki çok büyük bir sünger, bu sünger petrolü emmiş,
    bizde süngerin içinden petrolü çekmeye çalışıyoruz."

demişlerdi.
    Petrol yaklaşık 65 milyon yıl önce yaşamış bitkilerin ve hayvanların fosillerinden oluşmuş. Yani petrol çıkan yerler eski kara parçaları. Anadolu o zamanlar denizin diindeydi, Kıtalar hareket ederken Afrika kıtası Asya'ya doğru ilerlerken arada ezilip yukarı kayıp da deniz seviyesinin üzerine çıktı, yani yaklaşık 30 milyon yıl öncesinde denizin dibindeydi, haliyle çok fazla petrol olmaması normal bizim buralarda.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Bizde şans yok. Biz rüyamızda su görsek gece evi su basar, bir de alt komşunun boyasının badanasının masrafı bize itelenir.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Petrol yaklaşık 65 milyon yıl önce yaşamış bitkilerin ve hayvanların fosillerinden oluşmuş. Yani petrol çıkan yerler eski kara parçaları. Anadolu o zamanlar denizin diindeydi, Kıtalar hareket ederken Afrika kıtası Asya'ya doğru ilerlerken arada ezilip yukarı kayıp da deniz seviyesinin üzerine çıktı, yani yaklaşık 30 milyon yıl öncesinde denizin dibindeydi, haliyle çok fazla petrol olmaması normal bizim buralarda.
    Aslında petrol eskiden deniz olan yerlerde çıkar, "deniz karı" denen şeyin fosilleşmiş ve yüksek sıcaklık ve basınçla dönüşmüş halidir. Arap yarımadası, Irak vs buralar eskiden Thetys Okyanusu denilen bir yermiş. Eskiden kara olan yerlerde kömür çıkar.
    espresso bunu beğendi.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aslında petrol eskiden deniz olan yerlerde çıkar, "deniz karı" denen şeyin fosilleşmiş ve yüksek sıcaklık ve basınçla dönüşmüş halidir. Arap yarımadası, Irak vs buralar eskiden Thetys Okyanusu denilen bir yermiş. Eskiden kara olan yerlerde kömür çıkar.
    Ama işte bizim buraları eskiden denizmiş ama deniz olması da o kadar eski değil sanırım. Yani jeolojiden çok anlamam ama benim anladığım anadolu plakası mağmadan oluşması bile çok eski değil bu yüzden deniz altında fosil birikecek vakti de olmamış, genç bir kara parçasındayız yani.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)