Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Acemi ve rodaj ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Yasin D - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    22" Bajaj NS 200
    Herkese selamlar.

İlk motorum olan, Kymco Agility scooter ile 3 Sene 15.000 kmlik süren maceramızı geçen hafta sonlandırmış bulunuyoruz.

2. Motor olarak Bajaj Pulsar 200NS de karar aldım ve ilanlara bakmaya başladım. Sıfırı 66,750TL olan motorun 2017 model 30bin km de olan motorları 60,000 TL ye ilanda görünce 1 ay beklerim diyerek sıfır aldım.

Vitesli motor tecrübem yok, haliyle ilk sürüşlerde bi hassa yokuşlar da biraz zorlanacağım. Sıfır tecrübe ile sağlıklı bir rodaj yapabilir miyim?
    Rodaj da olan motorda tecrübe edinmek motora, rodaja zarar verir mi? Olmadı bir güvendiğim arkadaşa verip 1000km sürmesini rica etmeli miyim?
    Metehan48 bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Kerem34_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Asıl rodajı acemi yapar, zaten gaz açmaya korkacaksın

Ben şimdi benim motordan yeni bir tane alsam imkanı yok rodaj yapamam. Zaten bindiğim, bildiğim motor diye açtıkça açarım.

Sen yavaş yavaş, güzel güzel yaparsın rodajı. Rahat ol.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Dominar 250
    Alıntı Yasin D adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herkese selamlar.

İlk motorum olan, Kymco Agility scooter ile 3 Sene 15.000 kmlik süren maceramızı geçen hafta sonlandırmış bulunuyoruz.

2. Motor olarak Bajaj Pulsar 200NS de karar aldım ve ilanlara bakmaya başladım. Sıfırı 66,750TL olan motorun 2017 model 30bin km de olan motorları 60,000 TL ye ilanda görünce 1 ay beklerim diyerek sıfır aldım.

Vitesli motor tecrübem yok, haliyle ilk sürüşlerde bi hassa yokuşlar da biraz zorlanacağım. Sıfır tecrübe ile sağlıklı bir rodaj yapabilir miyim?
    Rodaj da olan motorda tecrübe edinmek motora, rodaja zarar verir mi? Olmadı bir güvendiğim arkadaşa verip 1000km sürmesini rica etmeli miyim?
    Sen en kralını yaparsın, belki debriyaj balatasıni hirpalarsin biraz ama sorun değil ömrü o kadar kısa değil bu aletlerin. Hayırlı olsun 🙏 Allah kaza bela vermesin. Başkasına verme hor kullanacaktir.

jonvolkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Yamaha Xmax 400 ABS
    İlk motosikletim YBR 125 idi. Sabırla rodajı yaptım. Rodajda önemli olan sabırlı olabilmektir zaten. Servisten verilen devir bilgisi limitlerine uyarak gayet kolay yapabilirsin. Bir de vitesi düzenli olarak değiştireceksin. Uygun devir aralığına kadar hızlanıp yahut yavaşlayıp sürekli vites değiştireceksin. Kilometreyi doldurup rodaj bakımını yaptırınca keyfine bakacaksın artık. Hem rodajı kendin yaparsan sürekli vites değiştireceğin için debriyaj ile tecrüben de artar.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Sıkıntı yok, sadece gazı biraz fazla açtığını düşünerek bir yerleri kıracağın psikolojisine girme.
    Nasıl kullanacaksan öyle kullan. En en ideal rodaj bu değil, ama bu şekilde kullanarak bir zarar vs veremezsin.

Çok aşırı çekinden davranma, trafikte sıcakta bekleyecek durumlara düşme yeterli.

Metehan48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Rocket 3 GT 221 Edition
    Herkese selamlar.

Hayırlı olsun hocam. Vitesli tecrübeniz olmadığı için motoru sınırlarında denemeyeceksiniz haliyle, rödaj verilerine uyarak şehir içi, dışı artık sizin bileceğiniz iş kendiniz yaparsınız rödajı. Başkasına güvenip rödaj yaptırmak saçma olur, yapamayacağından vs. değil fakat kendiniz yapmanız daha doğru bence, motor sizin sonuçta.

Nacizane tavsiye, rödaj yapıcam diye tehlikeli bir durum içerisine girdiğinizde sakın ha gaz vermiyim fabrika verisi 3000devirdi geçmiyim etmiyim demeyin, bazı arkadaşlar bu şekilde kendilerini çok riskli durumlara sokuyorlar, kaza yapıyorlar. Kaçmanız gerekiyorsa kaçın, o kadar da dert etmeyin.

Onun dışında da çoğunlukla verilen devir aralığında viteslerle oynayın, yükseltin, düşürün, 400-500 km'den sonra atıyorum 500-1000 devir aralığında biraz daha yükseltin. 2 ise 2,5 3 arası ara ara zorlayın devirleri.

Motora rödaj bile olsa kolay kolay zarar verebileceğinizi düşünmüyorum. Zaten sakin kullanacaksınızdır tecrübe olmadığı için.

chcts1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crypton s 2019
    ya bu rodaja ne kadar çok kafayı takıyorsunuz. rodaj yeni motoru çok sıkma motorla ilgili bir sıkıntı çıkarsa firma geri almak zorunda kalmasın diye uydurulmuş bişey. Sen yavaş gitsen nolur hızlı gitsen nolur motor çalışmıyor mu sanki. Bir de ilk içine kalın yağ koyuyolar ki bence o da bir sahtekarlık

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Rodaj:

Şehir içi kullan

Uzun yola çıkma

Max devrin %60' ını geçme

tamamdır.

Motosikleti
    Yamaha MT09 2021+yadea g5
    benimde ilk viteslim pulsardı.korkma bu işi kendi motorunda öğreniceksin zaten.tabi sürmeden önce tüm detayları vites kullanımı debriyaj vs sözde biliyorsan pratikte sürerek tecrübe ediceksin.ne kadar çok video vs izlersen motoru o kadar az yorar yıpratırsın.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı chcts1 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ya bu rodaja ne kadar çok kafayı takıyorsunuz. rodaj yeni motoru çok sıkma motorla ilgili bir sıkıntı çıkarsa firma geri almak zorunda kalmasın diye uydurulmuş bişey. Sen yavaş gitsen nolur hızlı gitsen nolur motor çalışmıyor mu sanki. Bir de ilk içine kalın yağ koyuyolar ki bence o da bir sahtekarlık
    Rodaj öyle bişey olmadığı için kafaya takılıyor.

Yasin D - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    22" Bajaj NS 200
    Tavsiyeleriniz için teşekkür ediyorum. Kağıt üzerinde vites nasıl atılır nasıl düşürülür biliyorum, sadece bi süre pratik yapmam gerekiyor. Bu dönemde de motora zarar verir miyim acaba diye düşündüm. Tavsiyeleriniz üzere kendim yapma kararı aldım trafik saatleri dışında ufak ufak süreceğim artık 🙂

Metehan48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Rocket 3 GT 221 Edition
    Tavsiyeleriniz için teşekkür ediyorum. Kağıt üzerinde vites nasıl atılır nasıl düşürülür biliyorum, sadece bi süre pratik yapmam gerekiyor. Bu dönemde de motora zarar verir miyim acaba diye düşündüm. Tavsiyeleriniz üzere kendim yapma kararı aldım trafik saatleri dışında ufak ufak süreceğim artık ��
    Benim ilk motorum Yamaha Virago 535 99 modeldi. Motoru almaya gittiğimde sürmeyi bilmiyordum, aynı sizin gibi kağıt üzerinde biliyordum. Motoru aldım iki tur attım 1. viteste alıştım. Sonra vites atmayı deneyim, baktım bir esprisi yok, frenlemeye baktım oda tamam, sonra motoru alıp 300km yol geldim. Tabi hız yapmadım, oldukça sakin ve dikkatli geldim, yaptığım doğru yanlış tartışılır (bence çok doğru değildi) ama yaptım. O kadar zor bir alet değil, kol bacak koordinasyonunuz varsa biraz, kontrol edebiliyorsanız, yavaş yavaş sürer alışırsınız.
    Yasin D bunu beğendi.

Motosikleti
    250r
    Tavsiyeleriniz için teşekkür ediyorum. Kağıt üzerinde vites nasıl atılır nasıl düşürülür biliyorum, sadece bi süre pratik yapmam gerekiyor. Bu dönemde de motora zarar verir miyim acaba diye düşündüm. Tavsiyeleriniz üzere kendim yapma kararı aldım trafik saatleri dışında ufak ufak süreceğim artık ��
    Arabacıların heel and toe dediği devir ayarlayarak vites düşürme işi söylenildiği gibi pratik işidir, arada (bence) yüksek viteslerde deneyerek tecrübe edinebilirsiniz. Naçizane fikrim, o süre zarfına kadar debriyajı yavaşça bırakmak şanzımanın ve sizin yararınıza olacağıdır.

Daha tecrübe sahibi arkadaşlar varsa yanlışlarımı düzelteceklerdir.
    Yasin D bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)