Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 123

İkinci el motor alirken kimsenin dikkat etmedigi çok mühim konu

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yakıtı ayarlarken elbette, ama tüketim hesabı o kadar ciddiyetle yaptığı bir şey olmak zorunda değil, + gaz kapatıldığı zaman %99,9 cutoff devreye giriyor ama her zaman da değil. Vİtes küçültüyorum mesela blipper gaz veriyor, bunu hesaba katıyor mu? Rölantiyi keza nasıl hesaplıyor?

Ben daha hatasız bir tüketim görmedim açıkçası, ne arabada ne motosiklette. Ha Ford Fiesta daha yakındı, iki farklı jenerasyon BMW 1, ikisi de daha fazla hatalıydı mesela. Fiesta yaktığından fazla yazabiliyordu, BMW'lerin ikisi de yaktığından az gösterdi. En garantisi yıllık falan alınan bütün yakıtı km'ye bölmek, ölçek o kadar büyüdüğü zaman küsüratlar önemsizleşiyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:58 ----------

Lastik basıncının formüldeki yerini kabul ediyorum ama yol bilgisayarının hatasız olacağını düşündürtmüyor bu buna. Bir başka bela parametre sadece.
    Dediğin gibi yakıtın içindeki karışımlar bir değil, aldığımız bütün yakıtların özkütlesi de bir değil, sürüş yaptığımız esnadaki depo sıcaklıkları da bir değil. Neticede ECU MAF, RPM ve TPS'ten aldığı veriye göre enjektörde bir açıklık ve pompadan da bir yakıt isteği oluşturuyor. Ancak gelen yakıtın özütlesinden de haberdar değil, hesabı da 1cl benzin ver diyerek yapmıyor ki.
    Evet ECU bir çok parametreye göre doğru çalışmak için uğraşıyor ama imkanları sınırsız değil, bir hava filtresi takınca fakire düşebiliyor mesela, halbu ki MAF ölçüyor gelen havayı.
    Mutlaka çok etken ve detay var ama bütün bunlar virgülden sonra 1 hane detayda +/- 1 birim mertebesinde bir fark oluşturur en fazla. O da çok mühim değil esasında; 4l ortalama tüketimde %2,5 bir fark yapar. İhmal edilebilir. Kullanım şekli ve şartları çok daha etkili. Ortalıkta çok optimum gaz kullanan, buna ek olarak; bakımları zamanında düzgün yaptıran, tüm ayarları düzgün yapan sürücü olduğunu hiç zannetmiyorum, oldukça azdır...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı ❤️Honda❤️ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    dururken falan benim yakit tuketimim hayvan gibi yuksekiyor bu dediginin amatorlugu hic bir yazilimci yapmaz
    Eski 90'larda üretilen Vectra B lerde araç durur vaziyette çalışırken yol bilgisayarı anlık tüketimi lt/100 km yerine lt/saat şeklinde gösteriyordu.Ve yanlış hatırlamıyorsam ortalama tüketime galiba dahil etmiyordu.Çoğu yeni aracın yol bilgisyarında bu tarz bi özellik görmedim.

XGAMER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    N-Max 155

satoyama - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Gilera Runner / Aprilia Sr GT200
    Sürpriz bir durum yok gibi zaten bu motosiklet ilk çıktığında sıfır alanlar arkadaşlarımızda bu verileri söylemişlerdi, belki eski konularda görebilirsiniz.

benim runner şehir için 4.5 lt diyor acımıyor karbüratörlü 200cc şehir dışı 3.5 4lt depo kuyu gibi 12lt.

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    Alıntı satoyama adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sürpriz bir durum yok gibi zaten bu motosiklet ilk çıktığında sıfır alanlar arkadaşlarımızda bu verileri söylemişlerdi, belki eski konularda görebilirsiniz.

benim runner şehir için 4.5 lt diyor acımıyor karbüratörlü 200cc şehir dışı 3.5 4lt depo kuyu gibi 12lt.
    Aynen Mustafa.. az kaldı gerçek ortaya çıkacak..
    satoyama bunu beğendi.
    Biliyorsan konuş,ibret alsınlar...
    Bilmiyorsan sus ki,seni ADAM sansınlar...

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı Samet Ağır adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aynen Mustafa.. az kaldı gerçek ortaya çıkacak..
    Ya Samet,valla kusura bakma olay tamamen senin motoru konusup tartismaya dondu,gercekten boyle bir amacim yoktu,muhtemelen uyuz oldun bana

Seni ornek vererek,samet i bile ugrastiranlar bize neler yapmazlar demeye calismistim aslinda ama iste olay farkli yere evrildi..

Simdi bende her gun ise motor ile gidip geliyorum,sozde sehirici yol yapiyorum ama yolun yuzde 80 i tem de,trafige takildigim cok az, dolayisiyla benim sehirici verim ile baskasinin ayni olmuyor.

Senin de benzer bir durumdur bence,insallah oyledir yani.oyle olmasa bile bir sekilde cozulur herhalde..

Eee benzin 30 tl..nolcak ya,yaksin 1 litre fszla demek zor.

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    250cc inazuma normal sürüşte 5 - 6 lt civarı yakıyorsa çok fena, benim tracer900 de yaklaşık o civarda yakıyordu yaw

İnazuma normalde o kadar yakmaması lazım. Lastik basıncı yakıtı etkiler, depodaki benzin bayatsa veya kötü bir istasyondan alındıysa yakıt miktarını çok etkiler, buji eskiyse de az etkiler.
    Benim bi arkadaş kampanyalı yakıt satan bir istasyondan dizel arabasına mazot alıyordu yüzde 5 indirimli. Yakıt ortalaması hep 5,5 - 5,7 falandı. Daha sonra başka bir istasyondan deposunu fullemiş. Yeni ortalaması 4,6 lara falan düştü, çok şaşırdı. Üstelik arabası daha sessiz ve daha az titreşimli çalışmaya başladı. Yüzde 5 kar edeyim derken aslında fazla tüketim yüzünden totalde zarar ediyormuş. Sizde de belki böyle bir durum olmuş olabilir, yakıt aldığınız yeri de bir değiştirin derim.

Bence inazumanın normali 4lt hadi bilemedin çok agresif sürüşte 5lt olsun. ama 5 üzeri yakıyorsa bence de biraz yüksek gibi
    espresso bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Aekadaslae rica ediyorum samet i rahat birakin artik

Yakiyosa yakiyo,bulur bir cozum.adam dusman olacak bana,zaten dusmanim cok

Motosikleti
    Alıntı SuleymanE adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    250cc inazuma normal sürüşte 5 - 6 lt civarı yakıyorsa çok fena, benim tracer900 de yaklaşık o civarda yakıyordu yaw

İnazuma normalde o kadar yakmaması lazım. Lastik basıncı yakıtı etkiler, depodaki benzin bayatsa veya kötü bir istasyondan alındıysa yakıt miktarını çok etkiler, buji eskiyse de az etkiler.
    Benim bi arkadaş kampanyalı yakıt satan bir istasyondan dizel arabasına mazot alıyordu yüzde 5 indirimli. Yakıt ortalaması hep 5,5 - 5,7 falandı. Daha sonra başka bir istasyondan deposunu fullemiş. Yeni ortalaması 4,6 lara falan düştü, çok şaşırdı. Üstelik arabası daha sessiz ve daha az titreşimli çalışmaya başladı. Yüzde 5 kar edeyim derken aslında fazla tüketim yüzünden totalde zarar ediyormuş. Sizde de belki böyle bir durum olmuş olabilir, yakıt aldığınız yeri de bir değiştirin derim.

Bence inazumanın normali 4lt hadi bilemedin çok agresif sürüşte 5lt olsun. ama 5 üzeri yakıyorsa bence de biraz yüksek gibi
    Bence benim yazdıklarımın tamamını okuyan olsa sebebini tahminen de olsa yazdığımı anlar.
    Çok aşırı kısa mesafelerde hep.soğuk motorla otomatik jiglede ve oğlanında hevesiyle sokakta kısa mesafede kullanması sebebiyle bu değer diye düşünüyorum.
    Hani arabalarda yazar ya ortalama hız 12 km diye. Hep trafikte şehir içindedir kullanım. Benimkide sanırım o hesap çıkacak. Benim kullanımımla istanbul adapazarı yapsam 3 litre yakarım diye düşünüyorum.

Aekadaslae rica ediyorum samet i rahat birakin artik

Yakiyosa yakiyo,bulur bir cozum.adam dusman olacak bana,zaten dusmanim cok
    Yok be senle ne alakası var.. ben buldum sanırım sorunu aslında sorun da değil ama..
    Belki yarın belkide ......

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:33 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:30 ----------

Ya Samet,valla kusura bakma olay tamamen senin motoru konusup tartismaya dondu,gercekten boyle bir amacim yoktu,muhtemelen uyuz oldun bana

Seni ornek vererek,samet i bile ugrastiranlar bize neler yapmazlar demeye calismistim aslinda ama iste olay farkli yere evrildi..

Simdi bende her gun ise motor ile gidip geliyorum,sozde sehirici yol yapiyorum ama yolun yuzde 80 i tem de,trafige takildigim cok az, dolayisiyla benim sehirici verim ile baskasinin ayni olmuyor.

Senin de benzer bir durumdur bence,insallah oyledir yani.oyle olmasa bile bir sekilde cozulur herhalde..

Eee benzin 30 tl..nolcak ya,yaksin 1 litre fszla demek zor.
    48 yaşına gelmiş 35 senedir motosiklet kullanan adam bu konu sebebiyle sana uyuz mu olmalı?
    Yok o kadar genç değilim ben..
    Arkadaşlar fikirlerini beyan ediyorlar işte..
    Aynı motoru aynı yerde aynı şartlarda iki AYRI kişi kullansa aynı değeri yakalayamaz..
    GoGi, satoyama ve espresso bunu beğendiler.

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Bence benim yazdıklarımın tamamını okuyan olsa sebebini tahminen de olsa yazdığımı anlar.
    Çok aşırı kısa mesafelerde hep.soğuk motorla otomatik jiglede ve oğlanında hevesiyle sokakta kısa mesafede kullanması sebebiyle bu değer diye düşünüyorum.
    Hani arabalarda yazar ya ortalama hız 12 km diye. Hep trafikte şehir içindedir kullanım. Benimkide sanırım o hesap çıkacak. Benim kullanımımla istanbul adapazarı yapsam 3 litre yakarım diye düşünüyorum.

Yok be senle ne alakası var.. ben buldum sanırım sorunu aslında sorun da değil ama..
    Belki yarın belkide ......

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:33 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:30 ----------

48 yaşına gelmiş 35 senedir motosiklet kullanan adam bu konu sebebiyle sana uyuz mu olmalı?
    Yok o kadar genç değilim ben..
    Arkadaşlar fikirlerini beyan ediyorlar işte..
    Aynı motoru aynı yerde aynı şartlarda iki AYRI kişi kullansa aynı değeri yakalayamaz..
    İnşallah öyle bi durumdur. Eskiden olsa 1-2 lt fazla yaksın nolcak yaw derdik de bu benzin fiyatlarıyla 1-2 lt fazla yakması can sıkıcı olur. Benzin olmuş 27 tl, yakıt ekonomisi önemli

Motosikleti
    Alıntı SuleymanE adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İnşallah öyle bi durumdur. Eskiden olsa 1-2 lt fazla yaksın nolcak yaw derdik de bu benzin fiyatlarıyla 1-2 lt fazla yakması can sıkıcı olur. Benzin olmuş 27 tl, yakıt ekonomisi önemli
    Yüksek ihtimal ile öyle görünüyor.
    Hoş eskiden de olsa benzim 2 lira da olsa emsallerine göre +2 litre adamı psikolojik olarak yorar..

Motosikleti
    Evet arkadaşlar çift ayakta depoyu gırtlağa kadar hassasça doldurdum. Trip 2 yi sıfırladım.
    Önce pendik merkezden yukarı sülüntepeye yaklaşık 9 km sağlam yokuş çıkarak ve 2 kişi volkan kardeşimin yanına gittim ve dolayısıyla aynı yolu geri döndüm.
    Yine 2-3 bakka market yaptım.
    Sonra iki sabah önce sahilden pendik tuzla akşam tuzla pendik yaptım.
    Bu gün de yine sahilden pendik tuzla tuzla pendik yaptım. Yol normal trafik arada durkalk ışıklar vs idi. Tamamen kesintisiz değildi yani. En yuksek hızim o da kısa süreli olmak kaydıyla 80 km civarıydi. Sürekli vites değiştirmekle uğraştım yolda.
    Tam 75 km olduğunda tesadüfen depoyu fullediğim benzincinin önündeydim.
    Dayanamadım aynı pompada aynı şekilde fulledim.
    Tam 3 litre aldı.
    Yani 75 km 3 ise 100 km de 4 litre yakmış oldum.
    Bu şehirlerarası yol değil.
    Konuda ki tam anlamıyla anlaşılmayan göreceli olan şehiriçi kavramı.
    Demekki evden çıkıp durmadan Ankaraya gitsem.bende 3 yada 3.2 leri göreceğim. Şehir içinde 4 yaktığıma göre yani..

Demekki motosiklette çok yakma sorunu yada herhangi bir sorun yokmuş.
    Sadece çok aşırı kısa mesafede soğuk kuĺĺanımdaki otomatik jigle ve birazda oğlumun hevesi sebepmiş bu yakıta..
    Bir sorunun daha böylece sonuna geldik herkese selamlar..
    espresso, Thracian, Cyan ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Evet arkadaşlar çift ayakta depoyu gırtlağa kadar hassasça doldurdum. Trip 2 yi sıfırladım.
    Önce pendik merkezden yukarı sülüntepeye yaklaşık 9 km sağlam yokuş çıkarak ve 2 kişi volkan kardeşimin yanına gittim ve dolayısıyla aynı yolu geri döndüm.
    Bu gün de yine sahilden pendik tuzla tuzla pendik yaptım. Yol normal trafik arada durkalk ışıklar vs idi. Tamamen kesintisiz değildi yani. En yuksek hızim o da kısa süreli olmak kaydıyla 80 km civarıydi. Sürekli vites değiştirmekle uğraştım yolda.
    Tam 3 litre aldı.
    Demekki evden çıkıp durmadan Ankaraya gitsem.bende 3 yada 3.2 leri göreceğim. Şehir içinde 4 yaktığıma göre yani..

Sadece çok aşırı kısa mesafede soğuk kuĺĺanımdaki otomatik jigle ve birazda oğlumun hevesi sebepmiş bu yakıta..
    BU yaptığınız yol bile kısa. 10km nedir ki. hele bi 50km gidip gelin de öyle anlaşılır. Sevindim sorun olmamasına.

Benzerini bizim arabada yaşamıştım. Kasım ayında dizel clio aldım, dizel ya az yakacak sanıyordum, bizim büyükçekmece'nin yokuşlu yollarında ortalama tüketim göstergesinde 8.5 litre/100km falan görüyordum, oha bu ne demiştim. Sonra uzun yolda 5 küsürleri görünce anladım, kısa mesafe bol yokuş falan derken haliyle çok yakıyormuş.

Motosikleti
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    BU yaptığınız yol bile kısa. 10km nedir ki. hele bi 50km gidip gelin de öyle anlaşılır. Sevindim sorun olmamasına.

Benzerini bizim arabada yaşamıştım. Kasım ayında dizel clio aldım, dizel ya az yakacak sanıyordum, bizim büyükçekmece'nin yokuşlu yollarında ortalama tüketim göstergesinde 8.5 litre/100km falan görüyordum, oha bu ne demiştim. Sonra uzun yolda 5 küsürleri görünce anladım, kısa mesafe bol yokuş falan derken haliyle çok yakıyormuş.
    Yok be 10 değil toplamda 75 km de dayanamadım tekrar doldurdum.
    75 km sonucunda 3 litre yaktim yani..
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Tam 3 litre aldı.

Motor soğukken yapılan kısa mesafeler çok yanıltıcı oluyor; benim 20km git - 20km gel olan şehir içi yolda bile aynı sürüşle yazın 3,6 kışın 3,9 yakıyordum. Aradaki 0,3l (%8-9) fark tamamen motorun ısınmasının daha uzun sürmesinden kaynaklanıyor.

Bahsi geçen tüketimler Inazuma cüssesinde 250cc motor için (üstelik kısmen yolculu olarak) şehir içi sürüş için gayet normal görünüyor.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motor soğukken yapılan kısa mesafeler çok yanıltıcı oluyor; benim 20km git - 20km gel olan şehir içi yolda bile aynı sürüşle yazın 3,6 kışın 3,9 yakıyordum. Aradaki 0,3l (%8-9) fark tamamen motorun ısınmasının daha uzun sürmesinden kaynaklanıyor.

Bahsi geçen tüketimler Inazuma cüssesinde 250cc motor için (üstelik kısmen yolculu olarak) şehir içi sürüş için gayet normal görünüyor.
    Ben ise 13x4 km ile üstüne ekleyerek yaptım 75 i..
    Ama motor iyi ısındı bu sefer
    espresso bunu beğendi.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Bu inazuma'ya ağır diyorlar ama nen kadar ağır? Benim xmax da boş hali 185 kilo, o da 250cc xmax da 250cc, daha ağır olacak değil ya, 200 kilonun altındadır o da.

Motosikleti
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu inazuma'ya ağır diyorlar ama nen kadar ağır? Benim xmax da boş hali 185 kilo, o da 250cc xmax da 250cc, daha ağır olacak değil ya, 200 kilonun altındadır o da.
    181 ve 183 diye iki boş ağırlık okudum klavuzda sanki..
    Iki kilo için tartışmayım .
    Kalkışı ağır hantal diyorlar bazı yerlerde..
    Ben 105 oğlum 80 kg.. önümdeki arabaya sinirlenip (1 km boyunca 3-5 km hızla gıtti ne sağdan ne soldan açıklık da bırakmadı ki geçelim)
    Birde asıldım ikide asıldım oğlan havaya uctu baba bu ne nasıl hantal bu diye
    .
    Hantallığı v.s göreceli olabilir ama bana göre gayet başarılı yeterli..
    espresso bunu beğendi.

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 123

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)