Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Cf moto 150nk termostat iptali

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba arkadaşlar sizlere bi sorum olacaktı nk150 kullanıcısıyım bi süredir hareret sorunu yaşıyorum (yaza girdiğimizden beri) 5-6 tane motorcu gezdim nereye gittiysem hepsi termostat dedi 3 defa termostatı değiştirdim ama düzelmedi bugün bi tane motorcuya gittim daha derdimi anlatmayı bitirmeden beni anladı termostatı iptal etti ve şu an hararet yükselmiyor yaptığı açıklama ise bu motor oraya göre ayarlanmış bi motormuş yani sıcaklığı orda havalar soğuk olduğu için bizim Türkiye’de de havalar sıcak olduğu için su içerde fazla ısınıyormuş çok ısındıktwn sonra termostat devreye girince fayda etmiyormuş bana mantıklı geldi ama siz ne düşünürsünüz bilmiyorum hararet 4 e gelince fan açıyordu ama yükselmeye devam ediyodu kışın hiç böyle sorunla karşılaşmadım ama yaz gelince başladı yani merak ettiğim termostatı söktü yaz boyunca böyle kullansam sorun olur mu sizce(fazla yakması dışında)
    1996furkan bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    cb250r
    iyi de termostat in gorevi, motor belli sicakliga gelince fan acmak degil mi?

termostat iptal olunca motor nasil fan acacak?

IRau - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax
    motor hep suyu radyatörde dolaştırıp soğuk çalışıcak

bu iyi bişey değil sanki

başka seçeneğim yoktu diyosun insallah uzun vadede bişi olmaz
    espresso bunu beğendi.

Evet öyle ama termostat takılıykwn 4 e gelince fan açıyordu ama hararet düşmüyordu yükselmeye devam ediyodu termostat yokken yine 4 e çıkınca fan açıyor ama böyle hareret yükselmiyo

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:37 ----------

Yani termostatı takan adam boşuna takmamıştır illa ki ama onu takınca hararet tavan yapıyo yükselmiyo bunu çıkartınca yükselmemeye başladı
    Motoru komple söktürdüm başka bi yerinde de sorun gözükmüyo

IRau - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax
    Alıntı murat çiftci adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet öyle ama termostat takılıykwn 4 e gelince fan açıyordu ama hararet düşmüyordu yükselmeye devam ediyodu termostat yokken yine 4 e çıkınca fan açıyor ama böyle hareret yükselmiyo

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:37 ----------

Yani termostatı takan adam boşuna takmamıştır illa ki ama onu takınca hararet tavan yapıyo yükselmiyo bunu çıkartınca yükselmemeye başladı
    Motoru komple söktürdüm başka bi yerinde de sorun gözükmüyo
    acaba soğutma suyunun havasını alamıyolar mı

sorun bundan kaynaklı olabilir mi

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Önemli olan sorunun asıl nedenini bulmak. Termostat mı arızalı? Devirdaim pompası mı yetersiz çalışıyor. Radyatör mü yetersiz kalıyor. Radyatör fanı mı çalışmıyor(başıma geldi) Fan müşürü, hararet müşürü hangisi arızalı? Uyguladığınız çözüm ancak temmuz, ağustos aylarında geçerli olur. Haricinde hiç önermem. Düşük motor sıcaklığı nedeniyle yakıt tüketimi artar, motor aşınması artar.

Bu çözüm de işe yaramadı malesef bugün dedim biraz gidim yükselecek mi diye termostatı sökmeme rağmen hararet yine sona dayandı. Şimdi size her şeyi anlatim belki yardımcı olabilirsiniz tam 3 kere termostat değiştim çözülmedi bugün gittim devirdaim pompasına baktırdım sorun yok radyötere baktı bişey gözükmüyo fan müşürü desek hararet 4 e gelince fan açıyo ama düşmüyo havasını da aldırdım suyunu değiştirip antifriz koydurdum ama yok biraz gidince hararet yükseliyo su gelmeye başlıyo bastırabileceğim yerlere baktırdım bişey gözükmüyo o zaman sorun nerde cidden bilmiyorum kafayı yicem

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Su eksiltme var mı ? varsa silindir kapak contası sorunludur..

İşte hararet yükseldiği zaman su akıtıyor

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:28 ----------

Dediğim gibi baktırmadık yer bırakmadım bi yerin de sorun gözükmüyo bi tek motorun içini açmadı dedi yağa su falan karışmamış ama dedi açmadan bilemeyiz üst silindir kapak contası olabilir mi diyosun

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hararet yükselmesi sorununda ilk aklına gelen termostatı çıkarmak olan kişi usta falan değildir. Usta sorunu halının altına süpürene denmez. Sorunu çözene denir.
    Yaptığı açıklamalar çocukça. "Motor içindeki su olması gerekenden daha fazla ısınıp termostat geç açıyormuş" Onu öyle demezler. Termostat bozuk derler. Ayrıca demek ki sorun termostat ta değilmiş.
    espresso ve maktama bunu beğendiler.

Aynen termostatta sorun olmadığını ben de biliyorum ama sorun nerde onu da bulamıyoruz her şeyine baktırdım yok

1996furkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CF MOTO 250CLX
    Aynı motorun kullanıcısı olarak sana cevabını vereyim ben 2016 model kullanıcısıyım henüz böyle birşey yaşamadım fakat iş arkadaşımda da aynı motor var hergün beraber gider geliriz aynı sorun onun 2019 model motorunda da oldu gaz yemiyor hararet yapıyor arıza ışığı yakıyor vs. servise götürdük oktay motorda hamza usta var bu motorların kronik sorunu olduğunu söyledi sanırım radyatör hava mı alıyormuş hava alıyor dedi işin kısası antrifrizi değiştirdi havasını aldı henüz böyle bir sorunla daha karşılaşmadık kendiside söylemişti bir gelen bir daha gelmiyor bu sorunla alakalı diye istersen bir görüş.

Knka ben de götürdüm havasını aldırdım antifrizini değiştirdim ama düzelmedi malesef

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:09 ----------

Dediğin gibi bende de aynı oluyo önce arıza lambası yanıyo gaz yemiyo bazen sonra hararet lambası yanıyo su akıtıyo her şeyine baktırdım ama bi sorun gözükmüyo bi yerin de nerde sorun var bulamadık yani dediğin usta nerde bilmiyorum ben bodrumdayım

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:12 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:11 ----------

Dediğin yer İstanbul’da mı

sallami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Downtown350i/Dominar 400
    İşte hararet yükseldiği zaman su akıtıyor

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:28 ----------

Dediğim gibi baktırmadık yer bırakmadım bi yerin de sorun gözükmüyo bi tek motorun içini açmadı dedi yağa su falan karışmamış ama dedi açmadan bilemeyiz üst silindir kapak contası olabilir mi diyosun
    Açmadan bilebilir. Sıvı ile yapılan bir test var. Sudaki CO miktarına bakıp renk değiştiriyor.
    ''Bir adam hangi yolda gidiyorsa, o yol onun kendi seçimidir.'' İp Man

satoyama - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Gilera Runner / Aprilia Sr GT200
    Motor da hararet sorunu var ise bu gerçek hararet mi yalancı hararet mi öncelikle onu bulmak lazım. yani su kaynatıyor mu yoksa ibre mi yükseliyor sadece. termostat sökmen hiç bir fayda sağlamaz, hatta su daha hızlı dolaşacağı için düşük hızlarda sıcaklık daha aniden yükselecek, termostat diğer bir görevi de motor ve radyatör arasında dönen suyu yavaşlatmak ve radyatörde soğumasına zaman tanımaktır, bende bir honda sh300 vardı kronik hararet sorunlu, ben de denedim söktüm falan bir şey değişmedi öyle sattım gitmişti. motor sürüş esnasında fan açık gidiyordu :D

Motosikleti
    Honda CBR 600RR
    Eğer yedek su deposundan suyu boşaltıyorsa, benim cbf 600 de olduğu gibi conta yanıktır. Su kanalına kompresyon kaçırdığı için hararet yükseliyordu sürekli ve yedek su deposundan suyu tahliye ediyordu.

Su kaynatıyor hatta bi kere kapak bile attı

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:44 ----------

Aynen dediğin gibi oluyor kardeşim hararet yükselince su atmaya başlıyo yağa su karışma durumu falan yok ama şu an benim de şüphelendiğim tek o kaldı çünkü dediğim gibi başka bi yerin de sorun gözükmüyo

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Su kaynatıyor hatta bi kere kapak bile attı

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:44 ----------

Aynen dediğin gibi oluyor kardeşim hararet yükselince su atmaya başlıyo yağa su karışma durumu falan yok ama şu an benim de şüphelendiğim tek o kaldı çünkü dediğim gibi başka bi yerin de sorun gözükmüyo
    kardeşim senin silindir kapak contası sıkıntılı , hararet yaptıkça conta daha çok ısıya maruz kalacak ve iyice deforme olacak , sonra su sadece dışarı değil bloğun icindeki yağada akacak , silindir kapağı söküldüğünde bir rektifiye atelyesinde mutlaka yüzey kontrolü yapsınlar , hatta çatlak testide yapılsa iyi olur , aynı zamanda subap lastikleride yenilenmeli , aşırı hararet nedeniyle sertleşmişlerdir , yoksa ileride 40-50 bin civarı motor aşırı yağ yakmayada başlar..

Tamamdır kardeşim haftaya motoru götürecem buraya söylicem size sonucu umarım öyledir de artık şu sorun nerde öğrenmiş oluruz

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler