Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Cf moto bayilerinin iki yüzlülüğü

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    23 YAMAHA R25
    İyi günler arkadaşlar cf moto yu bilen vardır belki, 3 gün önce satın almak için bir bayiye gittim. Aradığım modelden en az 2-3 tane sıfır durduğunu gördüm jelatinleri üstünde plaka vs olmadığı halde bayi sahibi arkadaş bunların satıldığını arkadaşının oglunun askerden dönünce alıcağı gibi saçma bir hikaye uydurdu biliyorsunuz motor piyasası hergün fiyatlar oynıyor ancak bayinin yaptığı bu hilekarlığı şikayet edebileceğimiz bir yer varmıdır veyahut denetliyen kurum kuruluşlar nelerdir ben şikayette bulunmak istiyorum. Daha önce başından bu tür olaylar geçen oldu mu bir bilgisi olan varmı?
    (Not: Bu bayinin sahibindende vs ilanları halen aktif duruyor telefon ile arandıklarındada ellerinde kalmadıklarını bildiriyorlar.)

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Yamaha MT09 2021+yadea g5
    ay sonu yaklaştıkça motorları saklıyorlar yada satıldı süsü veriyorlar.malum ay başında zamlı fiyattan satıcaklar.2 yüzlülük diyemiyorum artık kim olsa yapıcak,3k kar edicekken 10 gün sonra satıp 5k kar ediyorlar normal bu dönemde.yaptıkları ayıp yalan söylemek oluyor,onların ticaret ahlakları bu şekildeyse yapacak bir şey yok.al koy arkada kimse görmesin insanlara reklam edecek diye satış ahlakından vazgeçiyorlar.malum adam malı görmeden de almak istemez görüncede gaza geliyor tamam diyor bekleyelim.

Motosikleti
    23 YAMAHA R25
    Anlamadığım şey niye bunları denetliyen bir kurum/kuruluş yok serbest piyasa ayağı değil bu bildiğimiz dolandırıcılık adam resmi bayi iken satış yapmıyor elindeki malı

Adam bugün o motoru 50 bine satsa 1 hafta sonra liste fiyatı 55 bin olucak. Aynı motoru tekrar vitrine koymak için aradaki 5 bin lirayı cebinden vermesi gerekecek. Ay sonu 55 bine sattığı zaman aynı malı tekrar 55 bine alıp dükkana getirecek. Yani ortada kar etmek için saklıyorlar durumu yok. Günümüz Türkiye’sinde ticaretle uğraşanların silinip gitmemesi için böyle yollara başvurması artık mecburi. Bu siteminizi ve şikayetinizi fiyatların her ay artmasına sebep olanlara gösterseniz keşke.
    Alper_tim, erensel ve Gaahl bunu beğendiler.

Motosikleti
    23 YAMAHA R25
    Dostum bayiler fiyatı satış fiyatından almaz. Motor şuan 70binse bayi onu 3-5 ay önce 30binden almıştır zaten buna aç gözlülük denir iki yüzlülük denir. Bende ticaretin içindeyim

Örnek olması açısından yazdım. Bayiler ucuza alıyor zaten ama bayinin alış fiyatı da zamlanıyor demek istediğim bu.

nicknamer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hayaller Tracer 9 Gt, gerçekler Metro/Metrobüs
    Doğru bir örnek değil ki bu?

50.000 TL'ye sattığı ürünü %100 karla satıyorsa örneğin, 25.000 TL'ye alıyor.

Yani yerine koymak için cebinden verdiği falan yok. 55.000 TL olunca daha çok kar elde edebilirim diye düşünerek tutuyor.

Bayinin iki yüzlülüğüdür bence bu. Ki sadece cf'de değil, mondial, rks, yuki, kuba vb. türevi olan hepsinde var.

Doğru denetim mekanizması olmadığından kaynaklanan durum.
    atalayalper bunu beğendi.

Motosikleti
    cb250r
    bayi o motorlari satsa da sana bana kalmaz ki. Bu isin ticaretini yapan kan emiciler zaten sulalesini siraya yazdirip japonlari stokluyorlar.

Gidin sorun yamaha ya bakalim sifir motor icin bu ekim kasim dan oncesini telaffuz edebileceklermi?

Eminim sirada bekleyenlerin yuzde 90 i al satcidir.
    atalayalper ve Gaahl bunu beğendiler.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    "Şikayet var" sitesi epey takip edilen bir mecra, bayi ismi vererek şikayetinizi yazabilirsiniz.

Motosikleti
    23 YAMAHA R25
    Bahsettiğiniz siteye şikayetimi bildirdim ayrıca bu site global bir site daha açmış orayada ingilizce olarak anlaşılır bir dilde şikayetimi bildirdim bakalım marka ne tür bir çözüm izliycek veyahut bir çözüm yolu sunucaklarmı burdan müşteriye verilen hizmetin kalitesini görebileceğim eğer zaten hiçbirşey yapmazlarsa bende bu markadan dahada birşey alıp satmam

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Zabıta ilgileniyor galiba (Büyük meblağlara da bakıyorlar mı, bilmiyorum). Satışta olan bir malı satmama hakkı yok tüccarların. Zabıta bakar, gerçekten satılmışsa bir şey yapmaz, satılmamışsa idari ceza verir.

Bu arada, bu satmamanın mantığı nedir? Tamam, zam gelecek diye bekletiyorlar da her ay zam geliyor zaten. Beklet beklet ne kadar bekletecek? 2023'ü mü bekliyorlar?

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Beklet beklet ne kadar bekletecek? 2023'ü mü bekliyorlar?
    Lozanın açık maddeleri iptal olacak, gizli maddeleri geçerli olacak.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Piyasa çok garip bir hale gelmiş , bende bugün şahit olduğum ilginçligi yazayım , şu an Manisa Setmog motosiklet festivalindeyim , alanda Honda nın bölge bayisinin standı var , adamın biri son kalan Honda Monkey i 98 bine satın aldı parayı havale yaptı ama motoru standda bıraktı , stand görevlisine de 128bin e bunu sat sanada 3-5 ateşleyeyim dedi , motor kesin satılacak , şimdi bayi 98 e sattığına pişman degilmidir? boyle bir ortamda bayileride suçlamak gelmiyor insanın içinden , gerçekten piyasa allak bullak , tanıdığım toptancılar var , adamın depo dolu ama mal satmıyor , abi 5 e satsam 7 ye alıp yerine koyucam diyor , müşteriye 7 desem kötü olucaz , bizde ne yapacağımızı şaşırdık diyorlar , adamlarda haklı , Allah sonumuzu hayr etsin..

Motosikleti
    Dominar 250
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Piyasa çok garip bir hale gelmiş , bende bugün şahit olduğum ilginçligi yazayım , şu an Manisa Setmog motosiklet festivalindeyim , alanda Honda nın bölge bayisinin standı var , adamın biri son kalan Honda Monkey i 98 bine satın aldı parayı havale yaptı ama motoru standda bıraktı , stand görevlisine de 128bin e bunu sat sanada 3-5 ateşleyeyim dedi , motor kesin satılacak , şimdi bayi 98 e sattığına pişman degilmidir? boyle bir ortamda bayileride suçlamak gelmiyor insanın içinden , gerçekten piyasa allak bullak , tanıdığım toptancılar var , adamın depo dolu ama mal satmıyor , abi 5 e satsam 7 ye alıp yerine koyucam diyor , müşteriye 7 desem kötü olucaz , bizde ne yapacağımızı şaşırdık diyorlar , adamlarda haklı , Allah sonumuzu hayr etsin..
    7 ye alçak ama 10 a satacak piyasa bu yapacak birşey yok

atalayalper - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CFMoto NK250
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Onu satma beklet bunu satma beklet hepsine zam gelecek diye peki bu adamlar ne satarak para kazanıyorlar?? Doğruya doğru sene başında stok çektiğin motorları sene sonuna doğru en yüksek fiyattan model yılı da geçmeden satmak istiyorlar ya bütün bir yıl iş yapmadan yatıp sene sonuna doğru satışları başlatıp 2-3 aylık bir iş yapıp bütün bir yılın acısını çıkartıyorlar herhalde olan son kullanıcıya oluyor kazanan da galeriler şerefsizler kimse kusura bakmasın azar azar kazanayım sürüm olur yine yolumu bulurum demiyorlar hep bana hep bana son kullanıcı al bak nah sana mantığı olduğu sürece çok konuşuruz bunları. Görsen bir de müslüman hacı hoca tayfası çoğu. 2018 yılından sonra rezil bir hal aldı bu ülke insanıyla, yaşanan olaylarıyla, yönetilemeyişiyle…
    tommygun ve espresso bunu beğendiler.

Super Moderator Alper_tim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Artık araba var
    Alıntı spoktıve adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dostum bayiler fiyatı satış fiyatından almaz. Motor şuan 70binse bayi onu 3-5 ay önce 30binden almıştır zaten buna aç gözlülük denir iki yüzlülük denir. Bende ticaretin içindeyim
    öyle bayi işi varsa hemen bende açayım bi bayi
    motosiklet kullanmak şeytanla kumar oynamaya benzer ,hep sen kazanırsın ama o kazandığında oyun biter

Motosikleti
    cb250r
    Corapci bir arkadasim var dolarin en ufak yukselisinde zammi yapistiriyor. Buna kizardim, firsatci derdim. Bir gun bana isin mantigini anlatti ve hak verdim.

Asagi yukari rakamlar sallama olsada isin mantigi soyle idi:

Dukkanda 100 corap var. Butun isletme maliyetleri dahil corabin maliyeti 1 tl. Ticaretin devam edebilmesi icin corabin 2 tl ye satilmasi lazim.

ticarette esas olan mal miktaridir. Dolar yukselince, corabin uretim maliyeti 1,5 tl, satis fiyati da 3 tl oldu.

Simdi corapci corabi 2 tl ye satarsa, eline gecen parayla dukkana 100 tane corap koyamayacak. o yuzden corabi 1 liraya mal etmesine karsin, maliyeti dolarin anlik seviyesine gore hesaplamak zorunda.

Elinde 10 tane sifir motor var diyelim. sana maliyetinin kac oldugu onemli degil. onemli olan bugun bu saatte o motorun fiyati.

10 motoru satip, sattigin parayla 10 notor daha alip, uste kar edemiyorsan isi yapmanin mantigi nerde?
    Alper_tim bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Yukarıdaki yanlış mantık değil ama diğer bir alternatifi var, sermayeyi artırmak. Bunu yapmak istemedikleri ve/veya güçleri olmadığı için stok maliyetinin farkını müşterilere yüklüyorlar. Esas olan mal miktarı ise zaten tasfiye ettikleri durumda malın bedelini her türlü alacaklar. Yani biraz uyanıklık var bu açıklamada; kısıtlı sermaye ile daha fazla kâr elde edilmiş oluyor.

erensel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hunk
    Alıntı degerk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Örnek olması açısından yazdım. Bayiler ucuza alıyor zaten ama bayinin alış fiyatı da zamlanıyor demek istediğim bu.
    Galiba esnaflık yapıyorsunuz yada geçmişte yaptınız.
    Verdiğiniz örnek aslında gayet doğruydu.
    Ticarette önemli olan istikrardır. Bir bayi sattığı ürünü tekrar reyonuna koyamazsa o maldan ne kadar kar ettiğinin çokta önemi olmuyor.
    Burada kızılması gereken bayilerden daha çok şuan ki ekonomik ortam.

-Black- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DL650 2014
    Herhangi bir malın alış maliyeti artarsa, stoğa daha önce bile girmiş olsa, satış fiyatı artar.
    Buna tek çözüm alış maliyetindeki istikrardır.
    Aksi durumda motor da alsan, peynir de satsan bu böyledir.
    Alış maliyetinin yükselmesi "ihtimali" de satıcıyı satmak yerine bekletmeye iter.

Bu tartışılacak, öyle olsa, böyle yapsalar denilecek bir konu değil.

Enflasyonist ortamın gerçeği budur.
    Sentis ad medullis!
    Dengeliyorum.com
    youtube.com/we2strom

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)