Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Tamir sonrası eski parçaları almak

Motovento
    REKLAM ALANI
    Thesinner83 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax 250-R25
    Herkese merhaba. Geçtiğimiz ay bir araç bana çarptı ve motorumda hasar oluştu. Egzos, grenaj ve manetlerde sorunlar vardı hepsi sigortadan değişecek. Merak ettiğim nokta şurası tamir sonrası değişen eski parçaları alabilir miyim?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Alamazsın.

onurordek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 150>GW 250>RX3İ>XMAX400+RKS RT 250+SHERCO 250
    Ben ekipmanları istemiştim. Biz onları sigorta şirketine gönderiyoruz diye 'uydurmuşlardı.'

Motosikleti
    Xmax 250-R25
    Alıntı degerk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Alamazsın.
    Düşüncenizin bir dayanağı var mı?

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:34 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:32 ----------

Alıntı onurordek adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben ekipmanları istemiştim. Biz onları sigorta şirketine gönderiyoruz diye 'uydurmuşlardı.'
    Yani sigorta şirketi alıyorsa eyvallah hadi. Ama tamirci hem sigortadan para alıp birde üstüne eski parçaları alıyorsa burada haksız bir kazanç oluşmuyor mu? Tabi sigorta firmasıyla bir anlaşma yoksa.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Şöyle özetlenebilir,
    yeni parçanın parasını kim veriyorsa eski parça ona gider.
    Sigortaysa sigrotaya, garantiyse üreticiye. Parasıyla müşteri değiştiriyorsa da o alır.
    Thesinner83 bunu beğendi.

Alıntı Thesinner83 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Düşüncenizin bir dayanağı var mı?

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:34 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:32 ----------

Yani sigorta şirketi alıyorsa eyvallah hadi. Ama tamirci hem sigortadan para alıp birde üstüne eski parçaları alıyorsa burada haksız bir kazanç oluşmuyor mu? Tabi sigorta firmasıyla bir anlaşma yoksa.
    Bir dayanağı olmasına gerek yok tamir edilmiş motorun eski parçalarını alabilen bir babayiğit yok. Sigorta şirketi vermiyor.

Motosikleti
    Xmax 250-R25
    Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şöyle özetlenebilir,
    yeni parçanın parasını kim veriyorsa eski parça ona gider.
    Sigortaysa sigrotaya, garantiyse üreticiye. Parasıyla müşteri değiştiriyorsa da o alır.
    Mantıklı

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:25 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:23 ----------

Alıntı degerk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir dayanağı olmasına gerek yok tamir edilmiş motorun eski parçalarını alabilen bir babayiğit yok. Sigorta şirketi vermiyor.
    Yani işte sigorta şirketi alıyorsa sorun yok. Ama tamirciye kalıyorsa bu onun için baya karlı bir iş oluyor.

yamtareroglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Satıldı :(
    Parça değiştiriliyorsa çıkan parça geri alınabilir, ama çıkan parçayı ücretten düşerlerse geriye verebilirsiniz ki onu da yapmazlar. Sadece akü de bir istisna var sanırım, eski aküyü vermiyorlar ama ben aküyü de ısrar ederek aldım.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Yani işte sigorta şirketi alıyorsa sorun yok. Ama tamirciye kalıyorsa bu onun için baya karlı bir iş oluyor.
    Günde şu kadar motosiklet tamir etse ayda şu kadar olur. Her motosikletten üç, beş cıvata somun kalsa yirmi gramdan bu kadar yapar. Tabi sadece cıvata somun olmaz başka parçalarda değişir onu da motosiklet başına yüz gram desek zaten ayda şu kadar motosiklet geliyordu toplam bu kadar yapar onu da hurda demiri fiyatı ile çarparsak üüüüüüüü adamlar sadece kalan cıvata somundan malı götürüyor beeeee
    DickName ve Dxsec bunu beğendiler.

Motosikleti
    Xmax 250-R25
    Şimdi benim olayda 14 bin hasar kaydı çıkacak. Egzos 4600, Sağ yan kapak ise 1200 dü. Sadece bu iki parçaya max 500 tl harcansa çok rahat 2500 e satabilir. İyi para bence.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Sigorta şirketleri bunu zaten satıyordur.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Artık Yok...
    Alamazsın…

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    SİGORTA şirketi bence bunları tamirciye satıyordur
    alıp hurdaya satmakla uğraşmaz

Yunus Özbek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Dominar D400 2023 & Kanuni Mati 125 2023
    Ben kaza yaptığımda dosyayı bi tane oto kaportacıya açtırmıştım. Kazada ben haklıydım. Değişecek parçaları kendim tespit edip fiyat bilgileriyle birlikte kaportacıya yazılı olarak verdim. Sonra eksper gelip baktı onayı verdi ve ben tüm parçaları kendim alıp kendim taktım. Çıkan parçalarıda doldurdum bi torbaya attım çatıya. Sigortadan da aldım paramı.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:24 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:21 ----------

Hatta bazı parçaları çıkma bulup taktım sigortadan sıfır parası aldım.

Motosikleti
    Xmax 250-R25
    Bu arada tamiri servis yapıyor. Yani servisin parçaları verme şansı olabilir mi? İsteyenin bir yüzü vermeyenin iki yüzü kara demeli miyim sizce?

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Bu arada tamiri servis yapıyor. Yani servisin parçaları verme şansı olabilir mi? İsteyenin bir yüzü vermeyenin iki yüzü kara demeli miyim sizce?
    Honda'nin servis formunda bir secenek var; musteri degisen parcalari istiyor mu? diye. Simdiye kadar 10 kere servis formu imzalamisimdir, hic birinde o secenek isaretsiz gelmedi, yani Honda bastan degisen parcalari musteri ISTEMIYOR olarak isaretliyor :D

Normal bakimdan bahsediyorum bu arada, sigortanin odedigi servis parcalarindan degil.

Motosikleti
    rks blazer 50cc
    araçta da motosiklette de geri dönüştürülebilir tamir edilebilir yada kullanılabilir parçayı sigorta şirketi geri alır...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler