Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Zafer AKÇAY - youtube kanalındaki videoların hayati önemi

Motovento
    REKLAM ALANI
    atalayalper - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CFMoto NK250
    Selamlar,
    Zafer Abinin ( 5S riders ) youtube kanalındaki kaza yorumları videolarının tamamını neredeyse büyük bir dikkatle kulaklığımı takarak defa kez izledim. Cidden bulunmaz nimet. 15 küsür senedir motosiklet sürüyorum fakat dikkat etmediğim veya bu zamana kadar beni zora sokmamış ama aslında tehlike arz eden durumların olduğunu fark ettim. Mutlaka ama mutlaka bu kanaldaki videoların hepsini izleyin, izlettirin. Daha sonra ne kadar yararlı olduğunu sürüş esnasında fark edeceksiniz. Kendisine çok teşekkür ederim bu videoları ders niteliğinde yorumlayıp bizleri ekstra bilgilendirdiği için.

http://https://www.youtube.com/c/ZaferAKCAY/videos
    KROSNO, Hayruls, Voltaren ve 7 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    250r
    Zafer Akçay'ın videolarını her pazar izlerim. Rahmetli AEA'dan sonra, sürüş hakkında videolardan bir şeyler öğretebilen değerli bir eğitmendir benim için.
    stubborn, Metehan48, Dxsec ve 4 diğerleri bunu beğendiler..

Metehan48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Rocket 3 GT 221 Edition
    Yaklaşık 2-3 ay önce keşfettiğim ve kesinlikle tanışmak istediğim bir insan.
    İlk videosunu izlediğim gün aynı gün baştan sona bütün videolarını tek tek izlemiştim.
    Hem sıkmıyor, hem size sürekli bir şeyler katıyor, baba yürekli adam.
    Herkesin takip etmesi gereken biri diye düşünüyorum, çok yararlı gerçekten.
    atalayalper bunu beğendi.

Motosikleti
    CFMoto NK250
    Anlatılan bilgiler ve yorumlar altın değerinde resmen. Yılların birikimini oturmuş tek tek yorumlayarak video üzerinden anlatıyor parayla istesen satın alamazsın böyle bir hizmeti.

Ayrıca bir şey fark ettiniz mi motosiklet kullananların %70-80'i düz yol motosikletçisi. Bir tane ters veya beklenmeyen viraj geldi mi hepsi yolun dışına çıkıyorlar. Ben de diz değdirmiyorum asfalta ama bakışı kaçırdığın anda geçmiş olsun.
    Metehan48, tommygun ve espresso bunu beğendiler.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Dediklerinde son derece haklı, güzel bilgiler veriyor. Kesinlikle takip edilesi bir insan.

Sadece takıldıgım iki unsur var. Hız limitleri ile ilgili cok yorum yapıyor, kendisi 1200 cc motoru ile sehir içi 50 ile mi gidiyor.

İkinci takıldıgım şeyde her ne kadar iyiliğimii düşündüğünden emin olsam da "bunu fark etmesi lazımdı" dediği şeylerin bir kısmı motor üstünde fark edilemeyecek şeyler. Aynı anda 360 derece kontrollü gitmek o kadar kolay değil.
    atalayalper bunu beğendi.

Motosikleti
    CFMoto NK250
    Evet yorumlarda sürekli "bunu fark etmeliydi" diyor çünkü o dediği şeyler ona göre kabul edilebilir şeyler değil. Yani standart eğitimlerini almış ehliyet almaya hak kazanmış bir sürücünün o şeyleri yapabilir seviyede olduğunu farz ediyor bundan ötürü de aslında bazı şeyleri öngörebileceğimizi ama yeterince dikkat etmediğimiz ve kural ihlali yaptığımız için öngöremediğimizi söylüyor.

1) Sola sinyal veren aracı solundan geçmeye çalışmak
    2) Sağa sinyal veren aracı sağından geçmeye çalışmak
    3) Sağ yol ayrımına gelip hala araçları sağından geçmeye çalışmak
    4) Fren lambaları yanan bir aracın arkasından takip mesafesini korumadan seyir etmeye devam etmek.
    5) Zaruri bir sebeple aniden duran bir aracın sağından veya solundan geçmeye çalışmak

İlk aklıma gelen şeyler bunlar. Şimdi bunlar ön görülemeyecek şeyler mi? Ölmeyi bayılmak zanneden biri değilsek bu kuralların hepsini uygulayacağız kaçarı yok.
    espresso ve tecrube0 bunu beğendiler.

harun27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2023 Vespa Primavera 150
    yav şu adam resmen motorsikletin ilber ortaylısı dinlemekten keyif alıyorum resmen
    atalayalper ve Thesinner83 bunu beğendiler.

Bilmem, öngörülemeyecek şeyler mi?

Sonucta ben "bir kısmı" demişim, benim adıma örnekleri sen vermişsin.Benim yerime örneği sen veriyorsan cevabı da sen ver hocam
    TOTEMONS, gurcanozturk ve atalayalper bunu beğendiler.

tecrube0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ns 160, Dominar 400 Tur Versiyon
    Alıntı atalayalper adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet yorumlarda sürekli "bunu fark etmeliydi" diyor çünkü o dediği şeyler ona göre kabul edilebilir şeyler değil. Yani standart eğitimlerini almış ehliyet almaya hak kazanmış bir sürücünün o şeyleri yapabilir seviyede olduğunu farz ediyor bundan ötürü de aslında bazı şeyleri öngörebileceğimizi ama yeterince dikkat etmediğimiz ve kural ihlali yaptığımız için öngöremediğimizi söylüyor.

1) Sola sinyal veren aracı solundan geçmeye çalışmak
    2) Sağa sinyal veren aracı sağından geçmeye çalışmak
    3) Sağ yol ayrımına gelip hala araçları sağından geçmeye çalışmak
    4) Fren lambaları yanan bir aracın arkasından takip mesafesini korumadan seyir etmeye devam etmek.
    5) Zaruri bir sebeple aniden duran bir aracın sağından veya solundan geçmeye çalışmak

İlk aklıma gelen şeyler bunlar. Şimdi bunlar ön görülemeyecek şeyler mi? Ölmeyi bayılmak zanneden biri değilsek bu kuralların hepsini uygulayacağız kaçarı yok.
    Üçüncü madde yüzünden 45 gündür evde yatıyorum tarak kemiklerim kırıldı esasında yolumda gidiyordum solumdaki araç birden sağa dönmek istedi .Çarptıktan sonra çok endişeli olduğu için sorun çıkarmadım evde yatıyorum zararım yaklaşık 40 000 tl motosikletn sol tarafı haşat daha sigortaya bile başvuramadım kırıklardan biran önce tellerimin çıkmasını bekliyorum

Çift şeritli yolda sinyalini yakmayan aracın birden sağa sinyal vermeden dönebileceğini düşünmem gerekirdi :/
    isoozdmr, espresso ve atalayalper bunu beğendiler.

Motosikleti
    CFMoto NK250
    Verdiğim cevap sana hitaben değildi sevgili hobidaşım ama yine de cevap vereyim bence öngörülebilecek şeyler bunlar. Mesela sağa yanaşıp duran belediye otobüsünün yine sağ yanından aynı hızla geçmeye çalışmak nasıl bir akıl tutulması? Sonra kapı açılıp motor sürücüsünün üstüne atlayan onlarca kaza göriyoruz duyuyoruz. Bu kadar basit kuralları bile uygulamıyorsunuz diyor aslında ve bence sonuna kadar haklı.
    espresso, Thesinner83 ve tecrube0 bunu beğendiler.

Motosikleti
    Verdiğim cevap sana hitaben değildi sevgili hobidaşım ama yine de cevap vereyim bence öngörülebilecek şeyler bunlar. Mesela sağa yanaşıp duran belediye otobüsünün yine sağ yanından aynı hızla geçmeye çalışmak nasıl bir akıl tutulması? Sonra kapı açılıp motor sürücüsünün üstüne atlayan onlarca kaza göriyoruz duyuyoruz. Bu kadar basit kuralları bile uygulamıyorsunuz diyor aslında ve bence sonuna kadar haklı.
    Bana mesela sürekli tetikte olmak çok saçma geliyor umursamaz araba sürücülerine bir yaptırım bişey olmalı bence .Motosiklet sürenler melek demiyorum bir çok kuryede bir sürü hata görüyorum. Kızınca motosikletin üzerine kıran yol benim deyip kıran trafik kurallarını bilmeyen dönel kavşakta yol vermeyen şöförlere bir güzellik yapmalılar bence ki ayaklarını denk alsınlar eskiden whatsapp tan şikayet edebiliyorduk.

Motosikleti
    CFMoto NK250
    Alıntı tecrube0 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Üçüncü madde yüzünden 45 gündür evde yatıyorum tarak kemiklerim kırıldı esasında yolumda gidiyordum solumdaki araç birden sağa dönmek istedi .Çarptıktan sonra çok endişeli olduğu için sorun çıkarmadım evde yatıyorum zararım yaklaşık 40 000 tl motosikletn sol tarafı haşat daha sigortaya bile başvuramadım kırıklardan biran önce tellerimin çıkmasını bekliyorum

Çift şeritli yolda sinyalini yakmayan aracın birden sağa sinyal vermeden dönebileceğini düşünmem gerekirdi :/
    Keşke olmasaydı ama zamanı geriye çeviremiyoruz maalesef acı da olsa bu kötü olayların hepsi birer tecrübe oluyor bizlere. Allah beterinden korusun hocam seni. Çok dikkat etmeliyiz trafiği okumak da belli bir tecrübe istiyor her an her yerden bir tehlike çıkacakmış gibi defansif sürmek lazım tabi gerektiğinde. Ben arabayla değil motorla işe gittiğim günlerde Zekeriyaköy - Bomonti arasında gidiş dönüş yaklaşık 52km sürüyorum ve tamamına yakını bu şekilde defansif sürüş.
    espresso bunu beğendi.

onlara sözüm yok hocam zaten

Ama mesela otobanda sağa dönüş varken sen normal şeridinde giderken orta şeritten ya da sol şeritten bir adamın aniden üstüne kıracağını, viraj yaparken konumlanman dogru oldugu halde karşıdan gelen bir aracın sağından solundan göremediğin birisinin fırlayacağını öngöremezsin. Zaten her an bu 2 örnek olabilir diye motosiklet tepesine cıkarsak otobana da gidemeyiz viraja da .

%95'inde Zafer hocam haklı, ama dediğim gibi bazen öngörülemeyecek şeyleri bile öngörmemiz gerektiğini söylüyor.
    Thesinner83, tecrube0 ve atalayalper bunu beğendiler.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Motosikleti
    6 saniye de 1 aynaya bakarsan görebilirsin esasında bi çok şeyi ama ben bakamıyorum mesela 1 dk da bir filan bakıyorum yalan yok

...

Geçmiş olsun.

Evet. Çift şeritli yolda sinyalini yakmayan aracın birden sağa sinyal vermeden dönebileceğini düşünmemiz gerekiyor. Daha önce de yazdım, çift şeridi bırak, 4 şeerit varken en soldan, 3 şerit sağa aniden giren araçlar var, Ümraniye Buyaka AVM katılımında. Orada "ya dönerse" diye düşünüyorsun ve 10 araçtan ikisi dönüyor da.
    Maalesef sürekli tetikte olmak zorundayız. Yorucu ama böyle. "Çıkar mı çıkar, döner mi döner, durur mu durur!"
    espresso ve atalayalper bunu beğendiler.

M.balibey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dediklerinde son derece haklı, güzel bilgiler veriyor. Kesinlikle takip edilesi bir insan.

Sadece takıldıgım iki unsur var. Hız limitleri ile ilgili cok yorum yapıyor, kendisi 1200 cc motoru ile sehir içi 50 ile mi gidiyor.

İkinci takıldıgım şeyde her ne kadar iyiliğimii düşündüğünden emin olsam da "bunu fark etmesi lazımdı" dediği şeylerin bir kısmı motor üstünde fark edilemeyecek şeyler. Aynı anda 360 derece kontrollü gitmek o kadar kolay değil.
    şehir içinde 50 km tabelasının olduğu yerde keyfi yüksek hızda seyir eden ve kazaya sebebiyet veren şahısa bilinçlı taksir hükmü uygular mahkeme. Sadece hıza takılmayın u dönüşü yapılmaz sağa sola dönülmez vs. hepsini kapsar.

Dersseniz sen uyuyor musunda bunu yazdın bende dikkat ettiğimi söyleyemem.

nicknamer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hayaller Tracer 9 Gt, gerçekler Metro/Metrobüs
    Alıntı muam adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun.

Evet. Çift şeritli yolda sinyalini yakmayan aracın birden sağa sinyal vermeden dönebileceğini düşünmemiz gerekiyor. Daha önce de yazdım, çift şeridi bırak, 4 şeerit varken en soldan, 3 şerit sağa aniden giren araçlar var, Ümraniye Buyaka AVM katılımında. Orada "ya dönerse" diye düşünüyorsun ve 10 araçtan ikisi dönüyor da.
    Maalesef sürekli tetikte olmak zorundayız. Yorucu ama böyle. "Çıkar mı çıkar, döner mi döner, durur mu durur!"
    Ümraniye de sürüsüne bereket katil viraj var. Devlet hastanesi yönünde küçüksu dönüşü mesela, arabayla dönerken bile zorlanıyorum. Buyaka avm orası keza dediğiniz gibi.

Yada henüz yeni yapılan şile otobanından çekmeköye giderken huzur mahallesi yol ayrımı noktası, tam bir kaza yeri. Üstelik otobanın ortasında 2 büyük çukur var. Ayrıca tam oradaki shell den yakıt alıp, çekmeköy istikameti için üst geçitten geçerken de yılda çukurlar var. Bu köprüler 10 yıl evvel yoktu, çok yeniler. Kaç kere şikayet ettim. Araba geldi, ekiple yolda gösterdim.

Oy istemeye gelecekler nasılsa..
    muam bunu beğendi.

-Black- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DL650 2014
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ama mesela otobanda sağa dönüş varken sen normal şeridinde giderken orta şeritten ya da sol şeritten bir adamın aniden üstüne kıracağını,
    Bu şekilde o kadar çok kaza yaşandı ki, artık görebiliyor olman lazım.

Uyarılar da o doğrultuda zaten.

Bunun olabileceğini önceden dikkate alarak, tedbirini al.

Öngörmen lazım. (Aksi takdirde kaza yapıyorsun)

Çok zor da değil. Bir çıkış varsa, herhangi biri, kurallı veya kuralsız olarak o çıkışı kullanabilir.
    En sağda seyretmezsen, üstüne kırmamış olur.
    Sen de dönmeyeceksin, zaten orası doğru konum değil.
    Thesinner83 ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    Alıntı -Black- adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu şekilde o kadar çok kaza yaşandı ki, artık görebiliyor olman lazım.

Uyarılar da o doğrultuda zaten.

Bunun olabileceğini önceden dikkate alarak, tedbirini al.

Öngörmen lazım. (Aksi takdirde kaza yapıyorsun)

Çok zor da değil. Bir çıkış varsa, herhangi biri, kurallı veya kuralsız olarak o çıkışı kullanabilir.
    En sağda seyretmezsen, üstüne kırmamış olur.
    Sen de dönmeyeceksin, zaten orası doğru konum değil.

Spontini ile otobanda gidiyosun sağ şeritte zor yer bulmuşsun .Max 80 km hıza çıkan bir araçla nasıl orta şeride çıkacaksın.

Motosikleti
    CFMoto NK250
    Spontini ile otobanda gidiyosun sağ şeritte zor yer bulmuşsun .Max 80 km hıza çıkan bir araçla nasıl orta şeride çıkacaksın.
    Maksimum 80km hıza çıkan bir motosiklet otoyol kullanımına uygun değildir. Kamyon ve otobüsler otoyollarda 120-130 km gibi hızları görebilmekteler. Oldukça tehlikeli olur böyle bir motosikletin otoyolda kullanımı.
    espresso bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler