Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Kredi Kartıyla taksitli alışverişin iadesi ve para iadesi problemi

Motovento
    REKLAM ALANI
    ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Mr.wind adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @ufoz kesinlikle katiliyorum, taksitle iade isi sacmaligin daniskasi.

Black&decker marka aku sarj aletim bozuldu. garanti tamirati icin servise yolladim. servis tamir olmuyor, para iadesi yapicaz dedi.

ben urun degisimi istedim, ayni urunden kalmadigi icin para iadesi yapicaz dediler. Muadil urun verin dedim, onu yapmak zorunda degiliz para iadesi tek secenek dediler.

Muadil urunun fiyati 3-4 katina cikmis iken bana 200 tl verdiler.

Magdurum Hakim bey.
    Muadil ürün yoksa bir üst modelini vermek zorunda.

Ürün servise giriş yaptığında Garantisi bitsin ya da bitmesin hiç farketmez Yasal Onarım süresi içerisinde(20 iş günü) içinde onarılamazsa ürün değişimi, para iadesi, Muadil ürün(Benzer özellikte yada üst model) servis vermek zorundadır.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    atalayalper - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CFMoto NK250
    Alıntı gerivites adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim bildiğim ödediğimiz tutarlar iade işlemi yapıldığında karta geliyor. Ödemediğiniz taksitler için sonraki aylarda borç ve alacak olarak ekstrede gösteriliyor. Neredeyse 7-8 senedir online taksitli alışveriş yapıyorum. Hiç söylediğiniz gibi birşey yaşamadım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:04 ----------

Kredi kartıyla taksitli satılan mal işletmenin anlaşmasına göre (bankaya ödediği komisyon da buna bağlı) ertesi gün dahi hesabında olabilir. 3 gün 5 gün 1ay veya her taksit vadesi geldiğinde gibi vade seçenekleri uzadıkça komisyon azalır. Biz onlina satışta 12taksitle satış yapıp %12-13 komisyon kesintisiyle ertesi gün ya da 1ay gibi bir vade ile alışveriş tutarının tamamını alıyorduk. Bu vade farkını da fiyata yansıtıyorduk. Tüketici görüp karar veriyordu zaten. Senetle vs satış yapanlar için dediğiniz doğru.
    Hocam çok kafa karıştırmaya gerek yok aynen senin dediğin gibi oluyor. Eğer iade etmeden önce ödediğin taksit varsa o taksit hemen kartına + bakiye olarak iade ediliyor diğer taksitler de taksit zamanı gelince ekstreye +/- şeklinde yansıyor.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Anladığım kadarıyla benim iade olayında hem terslik var hem yok diyen arkadaşlar var.
    Tam durum aşağıdaki listedeki gibi.

Benim kesilen ve kesilecek kredi kartı ekstrelerim şu şekilde...

5.Şubat.2022 ... -103 TL ... ödedim 1.taksit
    5.Mart.2022 ... -103 TL ... ödedim 2.taksit
    5.Nisan.2022 ... -103 TL ... ödedim 3.taksit
    5.Mayıs.2022 ... -103 TL ... ödedim 4.taksit

4.Haziran.2022 ... +103 TL ... iade 1.taksit
    5.Haziran.2022 ... -103 TL ... ödeyeceğim 5.taksit

4.Temmuz.2022 ... +103 TL ... iade 2.taksit
    5.Temmuz.2022 ... -103 TL ... ödeyeceğim 6.taksit

4.Ağustos.2022 ... +103 TL ... iade 3.taksit
    5.Ağustos.2022 ... -103 TL ... ödeyeceğim 7.taksit

4.Eylül.2022 ... +103 TL ... iade 4.taksit
    5.Eylül.2022 ... -103 TL ... ödeyeceğim 8.taksit

4.Ekim.2022 ... +103 TL ... iade 5.taksit
    5.Ekim.2022 ... -103 TL ... ödeyeceğim 9.taksit

4.Kasım.2022 ... +103 TL ... iade 6.taksit
    4.Aralık.2022 ... +103 TL ... iade 7.taksit
    4.Ocak.2023 ... +103 TL ... iade 8.taksit
    4.Ocak.2023 ... +103 TL ... iade 9.taksit

Bizim şirkette iadeyi nasıl yaptığımızada gelirsek,
    Ne kredi kartıyla çok satış nede pek iade olmaz bizde ama olduğunda,
    direkt olarak ödenen bedeli müşterinin kredi kartına değil,
    banka hesabına veya elden kendisine makbuzla iade ediyoruz.

O yüzden şu benim çatal bıçak takımındaki iade tecrübesi tuhaf ve hakkaniyetsiz geldi bana.
    atalayalper bunu beğendi.

tecrube0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ns 160, Dominar 400 Tur Versiyon
    Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Anladığım kadarıyla benim iade olayında hem terslik var hem yok diyen arkadaşlar var.

O yüzden şu benim çatal bıçak takımındaki iade tecrübesi tuhaf ve hakkaniyetsiz geldi bana.
    Bu olmaz BDDK cezayı yapıştırır. İlk ekstrenizde sizin görmediğiniz toplu bir iade daha olmalı hiçbir banka ödediğiniz tutarları son ayda iade etmez.

Ayrıca sizin yaptığınız iade esasında karta olmadığı için istismar edilebilir birşey ben sizden 10000 liralık 10 taksit işlem yapıp sonra iade ettiğimde siz bana 10 ay taksitli 10000 lira kullandırmış oluyorsunuz ödediğiniz komisyon da caba (müşteriden almıyorsanız) Bu yüzden pos cihazı iptal olan biliyorum hatta pos cihazı çalışıyormu diye kendi posundan kendi kartıyla 1 lira çektiği için posu kapanan biliyorum.

Eğer dediğiniz gibi bir ödeme planı varsa bankanızı arayıp ödediğiniz kısmın ekstrenize yansıtılmasını talep edin sonuç alamazsanız durumu anatan bir mesajla bddkya şikayet edin.

https://ebulten.bddk.org.tr/esikayet/

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Kredi kartıyla yapılan taksitli alışverişin iadeside taksitle yapılıyor.

Kredi kartıyla taksitli bir mal aldınız.

Siz yine para iadesini 1.000 er liralık taksitler halinde 12 ayda alacaksınız.

Paranız pul olacak yani...

Böylede biline...
    Hocam 12 bin liralık malı 12 taksitte 1.000 tl ödeyerek aldınız. Banka sizden 12 bin lirayı peşin alacağı, onunla yatırım yapıp 12 bin lirayı 1 yıl sonra 15-20 bin yapacağına, 1.000 liralık taksitlerle sizden aldı. Hatta satıcıya da 12 bin lirayı peşin verdi, parayı sizden taksitle aldı.

Daha nadir olarak mal bozulup iade olunca, bu sefer aynı işlem terse dönüyor. Bunda bir sıkıntı yok. O zaman herkes taksitle mal alır, taksit bitince iade eder, toplu para alır. Bankayı para biriktirme aracı olarak görür. Yani kızacak birşey yok.

Hatta ben ne Almanya'da ne Amerika'da taksit olayı gördüm. Almanya'da yakın zamana kadar şubeye gidip EFT formu dolduruyordunuz. Öğleden önce işlem yaparsanız akşama doğru, öğleden sonra işlem yaparsanız ertesi gün hesaba geçiyor. Banka kartınız size postayla geliyor, 2-3 gün sonra şifre zarfınız geliyor. Almanların sadece ve sadece bankacılık konusunda bizi kesinlikle kıskandığına eminim :D

Bankacılık "sistemimize" laf ettirtmem
    “Bir delil ile 40 alimi yendim; ama 40 delil ile bir cahili yenemedim.” Mevlana

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Öncelikle banka hiçbir zaman kaybetmez.
    Herzaman kazanır.

Fiyatı herzaman satıcı belirler. Satış fiyatı içerisine bankanın keseceği kredi kartı komisyonunuda ilave eder.

Çünkü o komisyon satıcının maaş, kira, elektrik gibi finans maliyetidir.

Banka her zaman kardadır. Çünkü topladığı parayı zaten başka mecralara kredi olarak satar.

Uzun hikaye ama banka demek yoktan para yatatmak demek. İsteyen olursa bunun nasıl olduğunuda anlatırım.

Benim derdim şu. Para iadesi yapılması kabul edildi. Buraya kadar güzel.
    O zaman şubat, mart, nisan, mayıs aylarında ödediğim taksitler tek seferde nakden iade edilmeliydi.
    Hazirandan sonraki taksitlerse iptal olmalıydı.

Şu olursa yanlış olurdu, (ki böyle bir beklentim yok);

Nokia örneğinde olduğu gibi, ilk taksidi bile ödemeden nakden 12 taksidin toplamını iade aldım. Ben yine o bedeli 12 taksitte geri ödedim. Bu bedelsiz kredi kullanımı ve yanlış.

Bu sistem geçerli olsaydı herkes e ticaretten taksitli alışveriş yapıp 14 gün içerisinde iade eder, tüm bedeli hiç birşey ödemediği halde geriye alır, bankaya faizsiz taksitlerle geri öderdi.
    Bu ise elbette yanlış olurdu.

Doğru olansa, ödenmiş olan taksit toplamlarının yekten tek seferde nakden geriye iade edilmesi. İster 1, ister 3, ister tüm taksitler ödenmiş olsun.
    Enflasyon ister %8, ister %80 olsun.
    Doğrusu budur...

Çünkü banka komisyonunu çoktan aldı.
    Kaybeden yada kaybetmesi beklenen kişiyse satıcıdır burada. O risk zaten hep var. Sanayi bakanlığı üretici/ithalatçı/bayi/satıcı, hepsini teker teker garanti şartlarını sağlaması konusunda müteselsilen sorumlu tutuyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:25 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:19 ----------

Alıntı tecrube0 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu olmaz BDDK cezayı yapıştırır. İlk ekstrenizde sizin görmediğiniz toplu bir iade daha olmalı hiçbir banka ödediğiniz tutarları son ayda iade etmez.

Ayrıca sizin yaptığınız iade esasında karta olmadığı için istismar edilebilir birşey ben sizden 10000 liralık 10 taksit işlem yapıp sonra iade ettiğimde siz bana 10 ay taksitli 10000 lira kullandırmış oluyorsunuz ödediğiniz komisyon da caba (müşteriden almıyorsanız) Bu yüzden pos cihazı iptal olan biliyorum hatta pos cihazı çalışıyormu diye kendi posundan kendi kartıyla 1 lira çektiği için posu kapanan biliyorum.

Eğer dediğiniz gibi bir ödeme planı varsa bankanızı arayıp ödediğiniz kısmın ekstrenize yansıtılmasını talep edin sonuç alamazsanız durumu anatan bir mesajla bddkya şikayet edin.

https://ebulten.bddk.org.tr/esikayet/
    Ekstrelere tekrar tekrar baktım toplu bir iade yok ve yazdığım listeye görede olamaz zaten.

tecrube0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ns 160, Dominar 400 Tur Versiyon
    Sizin işleminizde yanlışlık var çağrı merkezini arayın ve bu nasıl işlem banka benim paramı kullanıyor mu diye hafif sesi yükselterek sorun detaylı bilgi alabilirsiniz.Kayıt oluşturursunuz incelenir iade olur , uğraşmak istemezseniz haklı müşteri hattı,hizmet hattı gibi bankanın şikayet hattını arayın ve ya netten direk şikayet kaydı oluşturun onlar dönüş yapsın böylece sağlıklı ve detaylı bilgi alabilirsiniz. Dediğiniz gibiyse sorununuzu çözebilirsiniz malesef bankalarda işler şikayetle yürür.

Bu arada o 12 bin liranın 1000 ila 500 lira arası komisyonu var taksitli işlemlerde komisyon hesaplaması farklıdır , müşteri ödemezse kk faizi , gecikmeye düşerse gecikme faizi kazanıyor bankalar zarar edecekleri işe girmezler yatırım yapmazlar . Size arada verilen ödüller vs kredi kartı kullandırma alışkanlığını tekrar kazandırmak için yapılıyor daha siz harcarken kazanıyor .

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v

Hmm bu tablodan benim anladığım ödenen taksitleri iptal tarihinden bir sonraki ay taksit taksit geri ödeyecekler, ödenmemiş taksitleri de iptal etmiş olacaklar.

Şimdi burada kim haklı dersen ne sen haklısın nede banka haklı diyebilirim, bence iki taraf da haklı Yani bir ürünü taksitle alırken sonuçta taksit adedi kadar sürede ana parayı kullanıp değerlendirmek mümkün.
    Yani 120 bin tl lik bi ürünü 12 taksitle aldık diyelim. Aylık ödeme 10 bin tl olacak. Eğer nakit alsak satıcının kasasına direkt 120bin tl girecekti. Ama biz ilk ay sadece 10 bini verip kalan 110 bin tl yi de kullanma şansı elde ettik.

Burada kullanıcı da haklı, şöyle ki zaten bir ürün taksitli satılacaksa genelde satıcı peşin fiyatının üzerine taksit oranına göre farkı ekleyip fiyatını yazıyor. Ama kimi zaman bazı bankalar peşin fiyatı üzerinden de taksit yapabiliyor.

Yani bu durumda bankanın geri ödemeyi de taksit taksit yapmasını pek hukuksuz bulmadım.

Genelde birçok firma da taksitli alışveriş iadesinde bu yöntemi uyguluyor.

Ha uygulamayan da var. Ben arabama ağır bakımı için şehrimdeki bir oto parçacının dükkanına gidip 3 taksitle tüm lazım malzemeleri aldım. Parçalardan 2 tanesi aracıma uyumsuz çıktı, iade için parçacıya gittiğimde bana iade ettiğim 2 parçanın parasını elden nakit verdiler. Yani karttan iptalle uğraşmaktansa iade tutarının miktarını nakit elden verdiler, bende taksitlerin vakti gelince ödemeye devam edeceğim. Aslında beklediğim taksitlerden vakti gelince parça tutarının düşmesiydi, ama sanırım parçacı bankayla uğraşmak istemedi.

Ama her firma bu kadar anlayışlı davranmıyor, direkt iadeyi bankaya geçiyor banka da taksit taksit iade ediyor.

Aslında ülkede hiper-enflasyon olmasa çok da sorun olmayan bir mevzu ama enflasyon karşısında iadeler gelene kadar para pul olacak haliyle. Ha birde yeni ürünün fiyatının 2 katına çıkması sorunu var.
    Burada yapılacak en iyi şey paranın iadesinin bitmesini beklemeden alternatif başka ürünü de taksitle satın almak. En azından iade gelene kadar ürüne gelecek zamlardan zarar etmezsiniz.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)