Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

2021 mt09 terleme sorunu

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhabalar 2021 model 8500 kmde mt 09 sahibiyim bugün motorun yağ seviyesine baktığımda azdı yağ seviyesine bakarken karter kısmından motorun terleme yaptığını gördüm sizce normal mi?
    https://www.hizliresim.com/dik81kl

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    IRau - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax
    normal değil siz ellemeden hemen yamaha servisine götürün

Motoseverrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    8500 kilometrede terleme yapması zor bir durum garantiden oradaki O ring veya contanın değişimini talep edin, belki vidaların ufak bir gevşemesidir veya fazla yağ koyulmasından da kaynaklanıyor olabilir, servise gitmeniz en iyisi olucaktır.

Motosikleti
    Artık Yok...
    Garanti kapsamında motor yüksek ihtimal conta ver servise garantiden yapsınlar

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Fazla yağdan ötürü böyle bir kaçak olacağını sanmıyorum, çok çok çok çok çok fazla olması gerekir.

Yamaha servislerinin halini düşündüğüm zaman işin uzama ihtimali, kaçağın tam noktasını bulamama ihtimalleri aklıma geliyor. Yağı orada görmen yağın orada geldiği anlamına gelmiyor, bunu unutmamak lazım.

Benim önerim, abartıya kaçmadan yağ söken kimyasallar ile öncelikle blokta görülen her yerin bir güzel temizlenip motorun yıkanması. Sonrasında yerlerin kuru olduğu bir gün sürüş yapıp 20-40-60km'lerde kontrol etmek işte yağ tekrar görünene kadar. Ondan sonra servise gidersen doğrudan yağın ilk sızdığı yeri bulmak daha kolay olacaktır.

-
    Yağın azaldığını görmüştün zaten, muhtemelen uzun bir süredir buradan sızıyor, zira görünen miktarda kaçak senin ölçebileceğin bir yağ azalmasına sebep olmaz. Ciddi miktarda azaldıysa üzerine biraz ekle tabii, ama yine MIN seviyeden hatırı sayılır şekilde yüksek ise yukarıda bahsettiğim şekilde sürerken de korkmana gerek yok. Servise gitmeden öyle kendim süreyim mi diye çekinirsen diye yazıyorum.

Terleme yapması normal değil. Yağ soğutucusunun contasından da şüphelenilebilir. Karterdense civataların tork anahtarıyla sıkılması lazım yoksa tekrar terleme yapabilir.

Motosikleti
    Artık Yok...
    Dert edeceğin burda kafa yorulacak bir olayda yok garanti dahilinde kullanıcı hatası olabilecek bir unsurda değil garantiden neyi varsa yapıcak vericekler ..

Motosikleti
    Yamaha MT09 2021+yadea g5
    conta gibi duruyor bende kontrol ediyim.kronik olarak böyle bir sorun yok ama belli olmaz.servis işi çözer erken fark etmişsiniz

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Soğukken civataları bir tık sıkıver kesebilir , görüntü kötü ama o kadar terleme dert edilecek birşey değil , en azından yağ eksiltmeye sebep olacak bir durum yok orada , bahsettiğin eksiltmeyi oradan yapsa park ettiğin yerde zeminde leke olurdu..
    bassturbin bunu beğendi.

Motosikleti
    Artık Yok...
    Ne gerek var orasını burasını sıkmaya garanti kapsamında motor.. resmî servis hizmetinden bedava faydalanma hakkı var ..

Motosikleti
    Alıntı logaritma adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ne gerek var orasını burasını sıkmaya garanti kapsamında motor.. resmî servis hizmetinden bedava faydalanma hakkı var ..
    aa sohbet ediyoruz hocam herşeyi servise havale edeceksek kapatalım forumu , soru sorana yallah servise mi yazalım :D
    fz6_fazer bunu beğendi.

Motosikleti
    Artık Yok...
    Yok garanti kapsamında ondan dedim garantisi olmasa konuşalım tabide bedava yaptırma hakkı var ondan dedim .

Motosikleti
    falcon flash 100
    Bir yaşında 8.500 km'de Yamaha mt9 gibi büyük bir makine bu yağ kaçağını yapmamalı.

Belki başından bir şey geçmiştir veya abartılmayacak ufak bir durumdur bence de kurcalanmadan olduğu gibi servise götürmekte fayda var.

Motosikleti
    Artık Yok...
    Kör sağır motorlarda olabiliyor…

Motosikleti
    Dominar D400
    Tork anahtarınız yok ise servise gidin derim. Tork anahtarınız var ise vidaları torkuna uygun sıkmayı deneyebilirsiniz. Ancak yine devam eder ise ,servis vidalarda sizin yaptığınız bir aşınma/parlatma vs görürse " buna daha önce başkaları dokunmuş/ellemiş/sökmüş vs vs" gibisinden zırvalayıp garantinizi geçersiz bile bırakabilir. Burası Türkiye, her şey mümkün.

Sonuç: siz en iyisi diğer arkadaşın da dediği gibi temizleyip foto çekip, sonra sürüş yapıp kaçağın yerini bulup, foto çekip öyle servise gidin.

Kör sağır motorlarda olabiliyor…
    İroniyse komik:D

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    aa sohbet ediyoruz hocam herşeyi servise havale edeceksek kapatalım forumu , soru sorana yallah servise mi yazalım :D
    Paşam adamsın alkışlıyorum seni...ustaların tavsiyesi başka oluyor anlayana...

3 vidayı eşit sık...fazla yağdan dolayı öyle terleme veya bazı keçelerden terleme yapar benim motorumdada olmuştu ve motoru çok sıkıştırıncada olma ihtimali var.

O rayı balata spreyiyle motor soğukken temizleyin.300 500 km binin bakın varmı yine öyle terleme yağlanması.Yoksa sorun yok varsa garantideyse servis yapsın çok biliyorlarsa...

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:33 ----------

Ya o karter kapağı açılmış bişeyler yapmışlar yada eşit torkla sıkılmamış.Eski conta takılacaksa zar gibi hafif terleme yapmasın diye siyah sıvı conta sürülmeli hafif parmakla gezdirmeli.

Motosikleti
    Artık Yok...
    Arkadaşlar garanti kapsamında motorun vidasını dahi sıksa servis sen bu motoru kurcalamışsın diye garanti dışı bırakabilir ..

Adamın motoru garanti dışı bıraktırmak için niye bu kadar çabalıyorsunuz götürücek servise yapacaklar cebinden bir kuruş parada çıkmıycak .. diğer türlü o motora anahtar değdirsin servisin kullanıcı hatası araç sahibi motoru kurcalamış deyip garanti dışı bırakma hakkı var …

Motosikleti
    Arkadaşlar garanti kapsamında motorun vidasını dahi sıksa servis sen bu motoru kurcalamışsın diye garanti dışı bırakabilir ..

Adamın motoru garanti dışı bıraktırmak için niye bu kadar çabalıyorsunuz götürücek servise yapacaklar cebinden bir kuruş parada çıkmıycak .. diğer türlü o motora anahtar değdirsin servisin kullanıcı hatası araç sahibi motoru kurcalamış deyip garanti dışı bırakma hakkı var …
    Hocam şu servisleri gözünüzde bu kadar büyütmeyin , çalışanların neredeyse tamamı çırak seviyesinde tecrübesiz çocuklar , iki civatayı sıkıcaz o çocuklarda bunu anlayıp ooo garanti dışı diyecekler öylemi , güldürme beni yahu benim motorun sentesini kaçık takmışlar , aldığım adam illallah dedi sattı ben kendim düzelttim , bunu yapana Piaggio nun Tr de efsane ustası diyorlar yetkili servisi , adını yazsam ağzın açık kalır..
    bassturbin bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)