Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Motosiklet 40 Promil ile B ehliyeti ne el konulur mu...

Motovento
    REKLAM ALANI
    tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Ben de 2020 başında şirket arabasında ehliyeti kaptırdım. Şirkete de söyleyemedim. Pandemiyle beraber sokağa çıkma yasakları ve evden çalışmaya geçiş başladı. Buna rağmen o 6 ay kabus gibiydi. Ehliyet de geri alınır, ceza da ödenir ama insan o kafayla kaza yapıp birilerinin hayatına zarar verebileceğini idrak edemiyor. Bana da ders oldu.
    ero__, levend84, GoGi ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı yaşlıveacemi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yani zaten tavan diyorsun.
    Hayır yaşlı, acemi ve bilgisiz. Bilimden bahsediyor...

http://www.muratartan.com/promil/index.html

birbilent, Thesinner83 ve espresso bunu beğendiler.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Motosiklet sürücüsü için alkol sınırının 20 promil olduğunu bilmiyordum. Öğrendiğim iyi oldu.

Bu arada alkol testinde yüksek çıkmasına sebep olan yiyecek içecek ve ilaçlarla ilgili akademik bir çalışma buldum.

Sonuç bölümünde şöyle diyor,

"Nefes alkol testleri, analizi etkileyen bazı ilaçlar, ağız bakım suları, alkolsüz içecekler ve yiyeceklerin
    alımından hemen sonra veya ilk 15 dakika içinde yapılırsa yalancı pozitif sonuçlara neden olmaktadır.
    Ölçümlerde bu husus dikkate alınmalı, nefes alkol testi ve bu testin sonucunu etkileyebileceği düşünülen
    faktörlerin kullanımı arasında en az 15 dakikalık bir sürenin geçmiş olduğuna dikkat edilmelidir"

Yazının linki aşağıda:

http://dergipark.org.tr/en/download/...e-file/1260400
    DickName, espresso ve birbilent bunu beğendiler.

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motosiklet sürücüsü için alkol sınırının 20 promil olduğunu bilmiyordum. Öğrendiğim iyi oldu.

Bu arada alkol testinde yüksek çıkmasına sebep olan yiyecek içecek ve ilaçlarla ilgili akademik bir çalışma buldum.

Sonuç bölümünde şöyle diyor,

"Nefes alkol testleri, analizi etkileyen bazı ilaçlar, ağız bakım suları, alkolsüz içecekler ve yiyeceklerin
    alımından hemen sonra veya ilk 15 dakika içinde yapılırsa yalancı pozitif sonuçlara neden olmaktadır.
    Ölçümlerde bu husus dikkate alınmalı, nefes alkol testi ve bu testin sonucunu etkileyebileceği düşünülen
    faktörlerin kullanımı arasında en az 15 dakikalık bir sürenin geçmiş olduğuna dikkat edilmelidir"

Yazının linki aşağıda:

http://dergipark.org.tr/en/download/...e-file/1260400
    En iyisi karakola gidip ehliyeti peşin peşin teslim etmek.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:33 ----------

Şalgam içip ehliyeti kaptırmak da var.

espresso ve M.balibey bunu beğendiler.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı DickName adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    En iyisi karakola gidip ehliyeti peşin peşin teslim etmek.

https://i.ibb.co/26B97Qj/yaprak.jpg

https://pillintrip.com/style/images/...furosemid1.jpg
    https://i.ytimg.com/vi/EB3FtP2F1PE/hqdefault.jpg

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:33 ----------

Şalgam içip ehliyeti kaptırmak da var.

https://imgyukle.com/f/2022/06/06/VJWist.jpg
    Bi cesme suyu yok gibi listede :D
    espresso, DickName ve M.balibey bunu beğendiler.

ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yahu bu kadar bilimsel yaklaşmayın olaya, 2 ezan okuruz geçer...
    Italian ve M.balibey bunu beğendiler.

Motosikleti
    Xpulse 200t
    Az önce haberlerde geçti.
    Adam alkollü olarak martı benzeri elektrikli scooter kullandığı için hem ceza kesilmiş hemde ehliyetine el konulmuş !!!

İlginç bir olay.
    Bakalım mahkeme sonucu ne olacak.

Haberin linki aşağıda.

http://www.ntv.com.tr/amp/turkiye/iz...zUKndh5j2ThbOg
    espresso ve M.balibey bunu beğendiler.

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Az önce haberlerde geçti.
    Adam alkollü olarak martı benzeri elektrikli scooter kullandığı için hem ceza kesilmiş hemde ehliyetine el konulmuş !!!

İlginç bir olay.
    Bakalım mahkeme sonucu ne olacak.

Haberin linki aşağıda.

http://www.ntv.com.tr/amp/turkiye/iz...zUKndh5j2ThbOg
    Sacmalik, ehliyet olmadan kullanilabilen bir arac. Adamin ehliyeti olmasaydi ne olacakti ?

Motosikleti
    Xpulse 200t
    Alıntı gurcanozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sacmalik, ehliyet olmadan kullanilabilen bir arac. Adamin ehliyeti olmasaydi ne olacakti ?
    Nüfus kağıdına 6 ay el konulurdu herhalde
    M.balibey bunu beğendi.

Alıntı gurcanozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ehliyetsiz alkol kullanmaktan dolayı "yaslanabilirdi".

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Nüfus kağıdına 6 ay el konulurdu herhalde
    2000 yılında taksim meydanında polisler kırmızı ışıkta geçen yayaları çevirip ceza yazıyorlardı, ben de yanımda bir arkadaşımla lafa dalmış konuşa konuşa giderken orada yol boşsa her zaman ışığa bakmadan geçtiğimiz yerde geçtik. Karşımıza bir polis çıktı kırmızıda geçtiniz ehliyet ve ruhsat lütfen dedi. nası yani ne ehliyeti deyince de pardon ağzımız alışmış, kimlikleri verin dedi. kimliği alıp ceza makbuzunu yazdı verdi. Kağıdı alıp ilerlerken kağıdı yırtıp parçalayıp yere çöp atmamak için cebime tıktığımı görmüş diğer polis, tekrar çağırdılar bizi, sen devletin resmi evrağını nasıl yırtarsın falan diye uzatmıştı. Sen belgeyi bana verdin mi verdin artık işin bitti ben ne yaparsam bana kalmış demiştim ama "vay kutsal develtin kutsal resmi evrağı" yüzünden karakolluk olacaktık. Neyse aklı başında bir polis gelip tamam siz gidin dağılın dedi de uzaklaşıp yolumuza gitmiştik.
    tommygun ve ufoz bunu beğendiler.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bisikletteyken de alkol muayenesine girip ehliyetini kaybedebilirsin.
    Yazdık ama bunu.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Artık yok
    Alkolmetrelerin belli zamanlarda ve belli ölçüm aralıklarında kalibrasyona/doğrulamaya girmesi gerekir. Sertifikalıdır. Bir cihaz 50 diğeri 30 okuyabilir. Türkiye de bu cihazlarla ilgili doğrulama prosedürü var mı bilmiyorum. Ama, başka cihaz istiyorum deme hakkınız var. Şirket aracı ile çevirmede, içmediğim halde 0.25 çıkmıştı. İtiraz ettim, yeni cihazı bekledik, 0 çıktı. Yoluma devam ettim.
    Rusya da çevirmede bir polis şöyle bişey demişti; üst üste yüksek promil okursa cihaz, sonra gelene ölçmesi gerekenden fazla veriyor. Bu yüzden bazı ekipler 2 3 cihaz taşır.
    M.balibey ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı Gouranga adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Alkolmetrelerin belli zamanlarda ve belli ölçüm aralıklarında kalibrasyona/doğrulamaya girmesi gerekir. Sertifikalıdır. Bir cihaz 50 diğeri 30 okuyabilir. Türkiye de bu cihazlarla ilgili doğrulama prosedürü var mı bilmiyorum. Ama, başka cihaz istiyorum deme hakkınız var. Şirket aracı ile çevirmede, içmediğim halde 0.25 çıkmıştı. İtiraz ettim, yeni cihazı bekledik, 0 çıktı. Yoluma devam ettim.
    Rusya da çevirmede bir polis şöyle bişey demişti; üst üste yüksek promil okursa cihaz, sonra gelene ölçmesi gerekenden fazla veriyor. Bu yüzden bazı ekipler 2 3 cihaz taşır.
    Rusya'da 2-3 taneden fazla cihaz gerekir sanki
    M.balibey ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Rusya'da 2-3 taneden fazla cihaz gerekir sanki
    Seri baglayalim :D
    espresso ve Cyan bunu beğendiler.

M.balibey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Gouranga adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Düzenli olarak hem hız tespit cihazları hemde alkol metreler kalibrasyona gidiyor zaten ama yazdığınız doğru bir müddet geçmeden çakmak çaksan tutuşacak adamın üflediği cihaza çubuğu değiştirsende alkol çıkıyor. Arık içine tükürüğü mü kaçıyor havadaki alkol yoğuşup cihazın okuyan ucuna yapışıyor bilmiyorum.

Alkollü bisiklet kullanmak bile yasak
    espresso bunu beğendi.

KARAYOLLARI TRAFİK KANUNU

[B]Tanımlar:
    Madde 3
    – Bu Kanunda kullanılan terimlerin tanımları aşağıda gösterilmiştir.
    ...
    Araç : Karayolunda kullanılabilen motorlu, motorsuz ve özel amaçlı taşıtlar ile iş makineleri ve lastik tekerlekli traktörlerin genel adıdır.
    Taşıt : Karayolunda insan, hayvan ve yük taşımaya yarayan araçlardır. Bunlardan makine gücü ile yürütülenlere "motorlu taşıt" insan ve hayvan gücü ile yürütülenlere "motorsuz taşıt" denir.
    Sürücü : Karayolunda, motorlu veya motorsuz bir aracı veya taşıtı sevk ve idare eden kişidir.
    Şoför : Karayolunda, ticari olarak tescil edilmiş bir motorlu taşıtı süren kişidir.
    ...
    Yolcu : Aracı kullanan sürücü ile hizmetliler dışında araçta bulunan kişilerdir.
    ...
    Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin etkisi altında araç sürme yasağı:
    Madde 48 – Uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri almış olan sürücüler ile alkollü olan sürücülerin karayolunda araç sürmeleri yasaktır.

(Şoförlerin alkollü araç sürmesi yasaklanmamış, sürücülerin sürmesi yasaktır diyo kanun. )

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)