Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Trafik sigortasına %260 zam yapmışlar

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı gurcanozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sigorta isinde maliyet oyle hesaplanmiyor. Sigorta dedigimiz sey adi uzerinde zaten, kullanmayanlardan da prim alip havuza koyup kaza/hasar olusanlar icin kullaniliyor limitler dahilinde. Yani aslinda riski satin aliyorlar, boluyorlar prim odeyenlere. 5 kisiden 690TL aliyorsun, bunlar 1 yil boyunca hic kazaya/hasara ugramiyor, kazaya ugrayan baska 1 kisinin 2000TL odemesi yapiliyor, havuza kaliyor 1450TL.

Biraz daha karmasiktir elbette, daha iyi bilenler daha iyi aydinlatacaktir.
    Kabaca tüm sigorta sistemleri böyle çalışır zaten.
    Ancak sorun, sigorta adının kökenine ters olacak şekilde bu işin maksimum kapitalizm ile çevirilmesi, daha derine ineceksek Banka = Sigorta zaten bambaşka yerlere gider.

Ama kabaca şöyle hesap edebilirsin.
    O havuzdaki 1450TL'den genelde en cücük verilmeyen acenteler =) sonrasında merkezdeki çalışanlardan üst yöneticilerin maaşlarına ve primlerine gidiyor para. =) Hiç devletçi bir ekonomi taraftarı değilim alakalı konularda yazmışımdır, ancak sigorta doğası gereği biraz eğitim-sağlık gibi bir sektör ve devletin varlığı fena fikir gibi gelmiyor.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    fazil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xv250 / fz6
    Cimere şikayet ettim, gelen yanıta bakın:

Başvuru CevabıBaşvurunuz incelenmiştir.
    Bilindiği üzere, Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmeliğin “Trafik sigortası poliçelerine ilişkin primlerin tespiti” başlıklı Geçici 11’inci maddesiyle birlikte, 12.04.2017 tarihinden itibaren zorunlu trafik sigortasında araç grubu, basamak ve il grupları bazında azami prim uygulaması yürürlüğe girmiştir. Söz konusu mevzuat hükümleri doğrultusunda, zorunlu trafik sigortasında primler azami primleri aşmamak üzere sigortacılık esasına ve genel kabul görmüş aktüeryal tekniklere uygun olarak il ve araç türü temelinde ilgili araç işleteni dikkate alınarak yapılan risk değerlendirmesi neticesinde serbestçe belirlenmektedir. Söz konusu azami prim listesine https://www.sbm.org.tr/upload/Sbm/raporlar/trafik/2022/Trafik_Azami_Prim_2022_Haziran.pdf bağlantısından ulaşabilirsiniz.
    Bilgi edinilmesi rica olunur.

Sayın Yetkililer,
    Geçen yıl 263TL'ye yaptırdığım zorunlu trafik sigortasına bu yıl sbm'den aldığım en düşük teklif 592TL'dir. (Geçen seneki sigorta şirketinin teklifi ise 670TL'dir)
    Hasarsızlık indirimi 7. basamak olmasına ve herhangi bir kazaya karışmadığım halde, yapılması zorunlu bir işleme yapılan zam, geçen yılın iki katını geçmiş durumdadır.
    Durumun değerlendirilmesi ve zorunlu olan bir sigortanın fiyatının devlet tarafından makul bir üst sınırla belirlenmesi gerekliliği, bu üst sınırın da makul bir ücrete getirilmesini rica ederim.

f0cus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CF Moto 250 CL-X
    Alıntı fazil adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Bilindiği üzere, Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmeliğin “Trafik sigortası poliçelerine ilişkin primlerin tespiti” başlıklı Geçici 11’inci maddesiyle birlikte, 12.04.2017 tarihinden itibaren zorunlu trafik sigortasında araç grubu, basamak ve il grupları bazında azami prim uygulaması yürürlüğe girmiştir. Söz konusu mevzuat hükümleri doğrultusunda, zorunlu trafik sigortasında primler azami primleri aşmamak üzere sigortacılık esasına ve genel kabul görmüş aktüeryal tekniklere uygun olarak il ve araç türü temelinde ilgili araç işleteni dikkate alınarak yapılan risk değerlendirmesi neticesinde serbestçe belirlenmektedir. Söz konusu azami prim listesine https://www.sbm.org.tr/upload/Sbm/raporlar/trafik/2022/Trafik_Azami_Prim_2022_Haziran.pdf bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Sayın Yetkililer,
    Geçen yıl 263TL'ye yaptırdığım zorunlu trafik sigortasına bu yıl sbm'den aldığım en düşük teklif 592TL'dir. (Geçen seneki sigorta şirketinin teklifi ise 670TL'dir)
    Hasarsızlık indirimi 7. basamak olmasına ve herhangi bir kazaya karışmadığım halde, yapılması zorunlu bir işleme yapılan zam, geçen yılın iki katını geçmiş durumdadır.
    Durumun değerlendirilmesi ve zorunlu olan bir sigortanın fiyatının devlet tarafından makul bir üst sınırla belirlenmesi gerekliliği, bu üst sınırın da makul bir ücrete getirilmesini rica ederim.
    Aynı şikayeti 3-5 kişi daha cimere yazsak bir sonuç alır mıyız acaba

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı fazil adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Bilindiği üzere, Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmeliğin “Trafik sigortası poliçelerine ilişkin primlerin tespiti” başlıklı Geçici 11’inci maddesiyle birlikte, 12.04.2017 tarihinden itibaren zorunlu trafik sigortasında araç grubu, basamak ve il grupları bazında azami prim uygulaması yürürlüğe girmiştir. Söz konusu mevzuat hükümleri doğrultusunda, zorunlu trafik sigortasında primler azami primleri aşmamak üzere sigortacılık esasına ve genel kabul görmüş aktüeryal tekniklere uygun olarak il ve araç türü temelinde ilgili araç işleteni dikkate alınarak yapılan risk değerlendirmesi neticesinde serbestçe belirlenmektedir. Söz konusu azami prim listesine https://www.sbm.org.tr/upload/Sbm/ra...22_Haziran.pdf bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Sayın Yetkililer,
    Tarihin en ödlek hükümeti bizi yönetiyor, 2-3000 kişi daha Cimer'e şikayette bulunsa seçim öncesi trafik sigortası bile iptal edilebilir.
    espresso bunu beğendi.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Cimer'e yeşil ışıkta geçtiğim halde ceza yazıldı deyin, "Kırmızı ışıkta geçmek trafik kurallarına aykırıdır ve ceza yazılır" diye cevap gelir.
    Dedikleri doğru, ama soruyla alakasız.
    birbilent bunu beğendi.

TOTEMONS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1991 MODEL MZ 251-YAMAHA MT-125-2014CBR500R-CBF150
    geçen yıl 660 tl
    haziran 6 da yaptım 1540 tl
    Zıkkım olsun!

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    2018 yilinda 0km tescilli motosiklet

460tl corpus sigorta

sallami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Downtown350i/Dominar 400
    1 temmuzda hasar, 100.000 Tl ye çıkıyor dedi sigortacım. Bu fiyatlar x2 olacak dedi.

Bugün 1360 liraya yaptırdım. Geçen sene 600 küsur liraydı. 600 civarına yaptırdığına dua et bence. Sana nasıl bu kadar ucuz çıkmış anlayamadım.

Ali Mert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RS200
    2000TL kasko, bu sene 4900 TL. %30 indirimle birlikte.
    Şahlanıyoruz.

Kasko + sigorta 6000.

İlk defa üstüme araç aldım 3 hafta önce anadolu sigorta 1.200 e yaptırdım, 50bin hasar karşılamalı, 150 tl farkla hasar 100bin olanı vardı kabul edilmedi. İlk ruhsata göre normal gibi geldi bu fiyatlara bakılırsa

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    21 Haziran'da yenilendi benim motorun trafik.
    50bin standart kapsama 50bin tl ek İMM eklendi.

733 TL tuttu.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Arabamın kaskosu geçen sene 1200 tl idi, 2 gün önce 4.500 tl verdim. Sebep olanlar davul olsun !!
    tommygun ve espresso bunu beğendiler.

-Black- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DL650 2014
    Fırından bugün çıktı..

Biraz daha fark verip geçen sene de quickten yaptırmıştım. 220 yada 225 gibi.
    Sentis ad medullis!
    Dengeliyorum.com
    youtube.com/we2strom

f0cus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CF Moto 250 CL-X
    Gene bu konu karşıma çıkmışken yazayım

Bu sbm teklif sitesinden en son geçen sene 30 gün kalınca teklif alınıyordu, her seferinde de tarihinden önce yaptırdım
    Şimdi 15 gün önce teklif alabilirsiniz diyor

https://prnt.sc/qU-gV03wMoBR

-Black- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DL650 2014
    Alıntı f0cus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gene bu konu karşıma çıkmışken yazayım

Bu sbm teklif sitesinden en son geçen sene 30 gün kalınca teklif alınıyordu, her seferinde de tarihinden önce yaptırdım
    Şimdi 15 gün önce teklif alabilirsiniz diyor

https://prnt.sc/qU-gV03wMoBR
    Aylık otomatik artışa bağladılar ya, ondandır.
    Sentis ad medullis!
    Dengeliyorum.com
    youtube.com/we2strom

istanbuls34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NS 200 (218,03 TL yıllık vergisi + ek vergiler.)
    2016 ns 200 geçen hafta yaptırdım 1600 gayme.

atalayalper - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CFMoto NK250
    Alıntı drtayfun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arabamın kaskosu geçen sene 1200 tl idi, 2 gün önce 4.500 tl verdim. Sebep olanlar davul olsun !!
    Geçen hafta 2022 model citroen C4 için 10.000 TL'ye yaptırdım full kaskoyu ve hasarsızlık indirimi de düşüldü sigorta şirketi türkiye sigorta. Fakat şöyle bir durum var ruhsat eşimin üstüne ve ehliyetini geçen sene aldı. Bu kadar fark eder mi sizce de? Ve bu arada tanıdık sigortacı var elinden gelen her türlü zorladı en düşük bu çıktı maalesef.
    levend84 bunu beğendi.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Bu ay bir de MTV var.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Alıntı atalayalper adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçen hafta 2022 model citroen C4 için 10.000 TL'ye yaptırdım full kaskoyu ve hasarsızlık indirimi de düşüldü sigorta şirketi türkiye sigorta. Fakat şöyle bir durum var ruhsat eşimin üstüne ve ehliyetini geçen sene aldı. Bu kadar fark eder mi sizce de? Ve bu arada tanıdık sigortacı var elinden gelen her türlü zorladı en düşük bu çıktı maalesef.
    Yanliş hatirlamiyorsam,

Ehliyeti 3 yıldan küçük ise boyle bir durum oluyor.

Şirketler kaza potansiyeli ekstra yüksek kategorisinde değerleme yapiyor.

Hatta arac kiralama şirketlerinde de benzer bir durum var.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)