Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Hayatına Renk Kat !!!

Motovento
    REKLAM ALANI
    SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Dostlar merhaba,

"Bu garip başlık da ne? Yine mi kişisel gelişim zırvalıkları ulan..." demeden önce beni bir dinleyin hele

2 Gündür aktif olarak arabayla dolaşıyorum. Önemli bir şey fark ettim.

Biz motorcuların bir kesimi siyah giymeyi, sade tek renk kıyafet ile dolaşmayı çok seviyor. Ama böyle olunca trafikte hiç fark edilmiyoruz dostlar.

Bir tane Xmaxliye neredeyse çarpacaktım fark edilmediği için. Son anda aynamın ucunda ufacık karaltı olarak gördüm de şerit değiştirmeyip kazadan kurtuldum. Sis farı, uzunlar vs yok aga bi yere kadar. Gri mont, gri motor, gri kask, siyah bot, her şey çok karizma ama dostlar böyle giyinince fark edilmiyoruz.

Oysaki sarı veya turuncu bir reflektörlü yelek olsa en az 100mt mesafeden "o ne la" diyecek araba sürücüleri. Hiç değilse bir tık daha görünür olacağız.

Siyah kask karizma ama şöyle renkli kırmızı-sarı-turuncu desenli bir kask görünürlük açısından çok daha iyi. Reflektörlü yelek resmen hayat kurtarıcı. Trafikte reflektörlü yelek giymiş bir motorcuyu her şartta kolayca fark edebiliyorum hem aynamdan hemde uzak mesafelerden.

Biraz uzun yazdım kusura bakmayın. Ama bu hatırlatmayı yapmadan geçmek istemedim.

Reflektörlü yelek olsun, başka renkli kıyafetler olsun mutlaka kullanın dostlar.

Görünür olmak çok önemli.

Hepinize kazasız belasız sürüşler dilerim
    tommygun, Nasate, bursalıali ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    xmax250
    gündüz şahsen dert etmem giymem de ama gece özellikle sakin saatlerde ve uzun yolda yelek net giyilmeli..
    Voltaren ve bursalıali bunu beğendiler.

Motosikleti
    Alıntı nvrmnd adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    gündüz şahsen dert etmem giymem de ama gece özellikle sakin saatlerde ve uzun yolda yelek net giyilmeli..
    Hocam sen yinede gündüz de giymeye çalış. Güneş var, hava açık, beni görürler sanma. Güneşten beyni dönen araba sürücüleri sokak arası ve güneş/gölge geçişi olan yerlerde siyah giyinmiş motorcuları hiç farketmiyorlar.

Bende severim koyu ve sade tonlarda giyinmeyi, ama arabada direksiyon başına geçince fark ediyorum ki öyle giyinince gerçekten fark edilmiyoruz.

Reflektörlü yelek veya hiç değilse çeşitli farklı renklerde ekipman giymek önemli.
    bursalıali, Voltaren ve espresso bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    duke 390
    Arabasi olanlar sol aynadan baksin 100-150 metre arkadan gelen siyah motosiklet aynada nokta olarak gozukuyor.dikkatsiz birinin gormesine imkan yok...o yuzden renkli motosiklet kullanmakda ve renkli motosiklet kiyafeti giymekde fayda var...google istatistik var.en cok farkedilen renk trafikde turuncu...sonra sari,sonra beyaz ve kirmizi
    bursalıali, Voltaren, espresso ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Geçen yıl haziran ayında yeni kask için seçeneklere bakarken sarı kask alayım görünür olsun diyordum. Mağazada denedim, sarı olanın kafama uyanı yoktu, lacivert aldım. Üzerine reflektörlü çıkartmalar yapıştırmayı düşünüyorum.

Yazlık mont bakıyorum, sırf bu görünürlük nedeniyle açık renk bakıyorum. Açık renkler çabuk kirleniyor ama biraz pasaklı gezmeyi dert etmiyorum zaten.
    bursalıali ve SuleymanE bunu beğendiler.

bursalıali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial RX3İ EVO-Honda Falcon NX4- FYM 250
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçen yıl haziran ayında yeni kask için seçeneklere bakarken sarı kask alayım görünür olsun diyordum. Mağazada denedim, sarı olanın kafama uyanı yoktu, lacivert aldım. Üzerine reflektörlü çıkartmalar yapıştırmayı düşünüyorum.

Yazlık mont bakıyorum, sırf bu görünürlük nedeniyle açık renk bakıyorum. Açık renkler çabuk kirleniyor ama biraz pasaklı gezmeyi dert etmiyorum zaten.
    Demek kin bizim melmekette-- biraz pasaklı gezmeyi dikine takmayan tek demirden
    beygirci -- ben değilmişim. Benzerlerimin bulunmasina sevindim . Yine de beni
    öyle çok pis bi ehtiyar moruk olaraktan tehayyül etmeyiniz. İnanin her sene 2 kez motorumu pırıl pırıl mintaxınan yıkarim. Bi nisanda bi de ekimde. 67 yaşımızda hiç kimse kusura kalmasın, daha da sık yıkamaya urgaşamaaaacam.
    Voltaren ve GoGi bunu beğendiler.

Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı bursalıali adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Demek kin bizim melmekette-- biraz pasaklı gezmeyi dikine takmayan tek demirden
    beygirci -- ben değilmişim. Benzerlerimin bulunmasina sevindim . Yine de beni
    öyle çok pis bi ehtiyar moruk olaraktan tehayyül etmeyiniz. İnanin her sene 2 kez motorumu pırıl pırıl mintaxınan yıkarim. Bi nisanda bi de ekimde. 67 yaşımızda hiç kimse kusura kalmasın, daha da sık yıkamaya urgaşamaaaacam.
    Senede iki kere mi?
    Benim motoru en son geçen Ağustos'da falandı sanırım bahçede hortumla yıkamıştım. En son 2 hafta önce ön camı ıslak bezle sildim önümü göreyim diye o kadar.
    Neyse ki motor biraz tozlu olması dışında temiz duruyor. Daha iki ay idare eder böyle. Hem çok su tutup da paslandırmayayım.
    bursalıali, Voltaren ve GoGi bunu beğendiler.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    karanlıkta kısa mesafe hariç sürmem. gecen ay 40 km kadar aksam 11de sürmem gerekti.

sabahına reflektörlü yelek sipariş ettim.
    Voltaren ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Ben bezen sele altı bagajında yer kalmıyor laptop çantamı sırtıma alıyorum. Siyah çanta, görünür olsun diye cırtlı reflektör şerit alıcam çantanın orasına burasına sarıcam. şekli önemli değil, görünür olsun yeter.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    beni de dikiz aynasında göremeyen göz doktoruna gitsin
    montum beyaz yelek var kask yeşil bana diyorlar beyaz motorcu montu mu olur ben böyle seviyorum kardeşim her kamp dönüşü yıkıyorum sıkıntı yok
    GoGi, Voltaren, Cyan ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    Lambretta V200 Special, Peugeot Django 150 Sport
    Benim motorum turuncu zaten komple..

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    beni de dikiz aynasında göremeyen göz doktoruna gitsin
    montum beyaz yelek var kask yeşil bana diyorlar beyaz motorcu montu mu olur ben böyle seviyorum kardeşim her kamp dönüşü yıkıyorum sıkıntı yok
    https://i.hizliresim.com/5o1oftb.jpg
    Ben de yazlık montları hep beyaz tercih ediyorum hem iyi görüneyim diye hem de güneşi yansıtır daha serin olur diye. Yaz yaz siyah giyenleri de ben anlamıyorum.
    Voltaren, espresso ve F54 bunu beğendiler.

Ekrem_06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar 200NS
    Yıl 2017 50cc motorlu bisikletimi almış geziniyorum. Genellikle gündüzleri geziniyordum ama bir gün gece kullanmam gerekti. Minnacık bir motordu zaten altımda kayboluyordu. 1 tl büyüklüğündeki stop lambası ise 5 metreden sonra seçilmiyordu. Ben çok sık sırt çantası kullanan biriyim. Motorlarımda çanta olmaz o yüzden her neyse kendime gidip bir sarı çanta aldım. Ardından gidip şerit reflektör alıp elimle diktim. Aşağı yukarı şuna benzedi. Şu an şehir dışında olduğum için atamıyorum ama Ankara'ya gidince atarım. Gel gelelim gece ve gündüz halen motor üzerindeyken hala özellikle o çantamı kullanırım. Bir keresinde beni 112 acil sandılar ama demek ki dikkat çekebilmişim.

GoGi ve espresso bunu beğendiler.

Süleyman, umarım o xmax'ci ben değilimdir

Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı Ekrem_06 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yıl 2017 50cc motorlu bisikletimi almış geziniyorum. Genellikle gündüzleri geziniyordum ama bir gün gece kullanmam gerekti. Minnacık bir motordu zaten altımda kayboluyordu. 1 tl büyüklüğündeki stop lambası ise 5 metreden sonra seçilmiyordu. Ben çok sık sırt çantası kullanan biriyim. Motorlarımda çanta olmaz o yüzden her neyse kendime gidip bir sarı çanta aldım. Ardından gidip şerit reflektör alıp elimle diktim. Aşağı yukarı şuna benzedi. Şu an şehir dışında olduğum için atamıyorum ama Ankara'ya gidince atarım. Gel gelelim gece ve gündüz halen motor üzerindeyken hala özellikle o çantamı kullanırım. Bir keresinde beni 112 acil sandılar ama demek ki dikkat çekebilmişim.

https://m.media-amazon.com/images/I/..._AC_SX679_.jpg
    Bu fotodaki çanta kılıfı güzelmiş. Bulsam alırım.
    Ekrem_06 bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Bence çok önemli bir konuya değinmişsiniz.

Youtube 'da Can Karaman' ın Engin Pazarbaşı ile yaptığı söyleşiyi izlemenizi tavsiye ederim. Linki aşağıya bırakıyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=v1CRSFLz-S8

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    Alıntı Ekrem_06 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

https://m.media-amazon.com/images/I/..._AC_SX679_.jpg
    bende aynı kombinimi mavi tenere varken de giyiyordum bir gün sokak arasında biri bayılmış trafik durma noktasında yavaştan ilerliyorum kaldırımdan biri atladı önüme memur bey arkadaş bayılıp düştü dedi bende ambulans aradınız mı dedim evet dedi tamam arkadaşlar gelir şimdi dedim hiç bozuntuya vermeden cızladım
    bu hafta da kamp a giderken ekip çevirme yapmış sislerim cayır cayır yanıyor sağdan el etti devam ettim gülerek selam verdi devam et devam et bekleme yapma dedi bende selam ı çakıp gazladım
    beyköy de karşı şeritten gelen ambulans siren çaldı bana tabi bende kuru kuru korna kendi kendime dedim ki bana bi siren lazım
    espresso ve Motoseverrr bunu beğendiler.
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

Motosikleti
    Alıntı aLoneman adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Süleyman, umarım o xmax'ci ben değilimdir
    Valla sanmıyorum ama oladabilir de kesin birşey diyemem Zaten bir motorcuya çarpma fikri bile çok kötüyken hele hele tanıdık birine çarpmak olayı çok daha trajik bir hale sokardı.

Sanırım amerikada yaşanan bir kaza videosu vardı, annesi oğluna dikkatli sür deyip arabaya biniyor. Oğlu da motorla yola çıkıyo, ilk dönüşte anne arabayla elemana arkadan çarpıyo. Eleman isyan ediyordu "naptın anne yaaaa" falan diye bağırıyordu. İlginç bir durum yani...
    aLoneman bunu beğendi.

SoloMoto2006 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2020 Xmax 250 - 2022 MV Agusta TVL
    Ben bu konuda tamamen farklı düşünüyorum. Hiç bir motoruma ne sis ne de stok dışı bir aydınlatma veya fark edilecek bir şey takmam. Ekipmanlarım neredeyse tek renk (Siyah - Gri). Tüm motorlarım tek renktir. (Siyah - Antrasit). Bu arada konunun önemine ve tüm arkadaşların görünürlük üzerine fikir ve uygulamalarına da katılıyor ve destekliyorum. Peki ben neden tüm bu güvenlik için şart olan işleri yapmıyorum çünkü buna inancımı kaybettim. Bizi görmeyen güneş olsak da görmüyor ve olan oluyor. Bu yüzden bunu kabullendim - kimse beni görmüyor ve görmeyecekde. Her şeyi ben görmeye ve önlem almaya çalışıyorum. Bu sayede bu yaşa kadar büyük bir hasar almadan gelebildim ve defansif sürüş yetenekleri kazandım. Tavsiyem, herkesin görünürlük için olabilecek tüm önlemlerini alması yönünde ama ben farklı bir yoldayım.
    Herkese güvenli ve keyifli sürüşler.
    Motor demek, yolda olmak demek.
    Önce güvenlik sonra keyf.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler