Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Uluslararası posta işleme merkezi (Yurtdışından Kargo)

Motovento
    REKLAM ALANI
    zanyoscar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Herkese Merhaba,

Yaklaşık 15 gün önce motoin.de sitesinden motosiklet eldiveni aldım. Ürün fiyatı 60 Euro. Kargosu 12 Euro. Alışveriş yaptığım motoin.de sitesi de kargoyu DHL'e verdikten sonra takip numarasını bana gönderdiler. Dün akşam kontrol ettiğimde ürünün Türkiye'ye giriş yaptığını ve alıcı tarafından alınmasını beklediği yazıyordu. Bir gariplik olduğunu anladım çünkü Hem DHL ile gelmesine rağmen hem de ürün 75 Euro'nun altında olmasına rağmen direk eve gelmeyişi şüphelendirmişti. Neyse ki az önce kapıya gelen postacı tebligat zarfını bana verdi ve üzerinde yazanı okumamla beraber sinir tepeme çıktı. 20 gün içerisinde İkitelli'de bulunan Posta işleme merkezine bizzat gidip ürünün gümrük muayenesinden geçeceğinden dolayı kendim teslim almam gerekiyormuş. 20 gün içerisinde gitmezsem ürün geldiği ülkeye geri kargolanacakmış.

Yani 60 euroluk bir eldiven bile gümrüğe takılıyor ise işimiz var demektir. Önceden defalarca DHL ile ürün sipariş etmeme rağmen vergisini online olarak ödeyip direk evimden teslim almıştım. Fakat bu durumda Anadolu yakasından ikitelli'ye hafta içi mesai saatlerinde gidip ürünü teslim almam gerekecek. Bilseydim bu alışverişi yapmazdım.

Yurtdışından alışveriş yapacak arkadaşlar için yazmak istedim. Yapılan değişikliklerden sonra bütün ürünler posta işleme merkezinden alınacakmış gibi geliyor bana.
    birbilent, yamtareroglu ve GoGi bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    < iLk@yy > - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '01 CBR600F4i(2011-?) / '07 Burgman400(2018-?)
    Alıntı zanyoscar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herkese Merhaba,

Yaklaşık 15 gün önce motoin.de sitesinden motosiklet eldiveni aldım. Ürün fiyatı 60 Euro. Kargosu 12 Euro. Alışveriş yaptığım motoin.de sitesi de kargoyu DHL'e verdikten sonra takip numarasını bana gönderdiler. Dün akşam kontrol ettiğimde ürünün Türkiye'ye giriş yaptığını ve alıcı tarafından alınmasını beklediği yazıyordu. Bir gariplik olduğunu anladım çünkü Hem DHL ile gelmesine rağmen hem de ürün 75 Euro'nun altında olmasına rağmen direk eve gelmeyişi şüphelendirmişti. Neyse ki az önce kapıya gelen postacı tebligat zarfını bana verdi ve üzerinde yazanı okumamla beraber sinir tepeme çıktı. 20 gün içerisinde İkitelli'de bulunan Posta işleme merkezine bizzat gidip ürünün gümrük muayenesinden geçeceğinden dolayı kendim teslim almam gerekiyormuş. 20 gün içerisinde gitmezsem ürün geldiği ülkeye geri kargolanacakmış.

Yani 60 euroluk bir eldiven bile gümrüğe takılıyor ise işimiz var demektir. Önceden defalarca DHL ile ürün sipariş etmeme rağmen vergisini online olarak ödeyip direk evimden teslim almıştım. Fakat bu durumda Anadolu yakasından ikitelli'ye hafta içi mesai saatlerinde gidip ürünü teslim almam gerekecek. Bilseydim bu alışverişi yapmazdım.

Yurtdışından alışveriş yapacak arkadaşlar için yazmak istedim. Yapılan değişikliklerden sonra bütün ürünler posta işleme merkezinden alınacakmış gibi geliyor bana.
    malum herkes aliexpressten ürün alırken ürünün ücretini düşük kargosunu yüksek göstermeye çalışıyor biraz bu gibi durumlardan olabildiğince kaçabilmek için ve son değişiklikler sonrasında malumunuz her yerden çarpmaya çalıştıklarından sizden fatura ibrazını sitedeki ödeme görüntüsünü vs isteyeceklerdir bunların çıktısını alıp gidin derim. Muhtemelen baktılar türkiyedeki satış rakamı belirlenen limitin üzerinde kalıyor ve buna göre vergilendirme yapmak istiyorlar eğer siz belge sunamazsanız.

zaman zaman olabiliyor böyle şeyler ne yazıkki
    Hayat çok küçük bir olasılık ile gerçektir...
    Bunu size kanıtlayabilirim !

XGAMER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    N-Max 155
    Aynı durum büyük ihtimal fc moto içinde geçerli olacaktır. Normalde 150€'ya kadar gümrüğü online ödeyip kapıya kadar 2 3 gün içinde geliyordu ürünler DHL Express ile. Bu böyle ise DHL in yurt içi dağıtımı ile ilgili hiç bir işi de kalmayacak o zaman çalışanlar yaşadı daha az paket getirecekler veya işsiz kalacaklar ilerde. Anca kitap ve evrak kalacak geriye. Umarım bir sorun olmuşturda bari 150€ ya kadar bu çözüm devam eder.

Lütfen hafta içi ürünü teslim aldıktan sonra son durumu bildirin.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Yetmez ama evet.
    birbilent ve M.balibey bunu beğendiler.

fazil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xv250 / fz6
    Rezillik. Oraya kadar gidip bir gununuzu rezil edeceginize, bosverin geri gitsin, parayi iade ederler. Belki sadece posta ucreti yanar.

zanyoscar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Herkese yeniden merhaba,

Bugün ürünü teslim almaya gittim. Önce kutuyu yanınızda açıyolar. Memur kaç para ödediğimi sordu ve ödemeyle ilgili bir evrak ya da mail görüntüsü vs bir şey görmek istedi. Gösterdikten sonra makbuza hesaplayıp ne kadar ödemem gerektiğini yazdı(176 TL) ve vezneye gidip ödedim. Bu arada vezne 12 tl ekstra vezne masrafı ve 1 tl damga parası gibi bir meblağ alıyor. Yani toplamda 60 Euroluk ürün için 189 TL para ödedim. Ödeme makbuzunu memura verdikten sonra dedim ki ''Normalde bu fiyata alınan ürünün direkt eve gelmesi gerekmiyor mu? sınır 150 Euro olduğu için neden buraya kadar geldim? diye sorduktan sonra memur '' Normalde eve gelmesi gerekiyor evet ama kutunun üstünde herhangi bir ürün faturası ya da kaç para olduğuyla ilgili bir şey yazmadığı için buraya alıyoruz. Bazen büyük ürünler geliyor ve üstünde hem gift(hediye) yazıyo hem defiyat olarak da 3-5 dolar yazıyolar o yüzden inandırıcı olmadığı için ürünleri burda tutuyoruz'' dedi.

Verdikleri cevap yine de bana çok inandırıcı gelmedi ama mecburen ürünü teslim almak için parayı ödemek zorundaydım. Anladığım kadarıyla kafalarına göre belirliyorlar. Yani bir kuralı yok bu işin. Şüpheli gördükleri her ürün için gümrüğe çağırıyorlar. İster 20 dolar olsun ister 149 dolar.

Bu arada 150 Euro'yu geçmeyen Avrupa'dan gelen ürünler %18 , Avrupa dışından gelen ürünlere %30 vergi uygulanıyormuş. 150 Euro üstü için beyanname açılması gerekiyormuş.

Evi İkitelli OSB'ye yakın olmayanlar bence yurtdışından sipariş verirken iki kez düşünün Çünkü yaktığınız benzin parası ve kaybettiğiniz zamana değmeyebilir. Anadolu yakasından gittiğim için bugün bu iş tam 4 saatimi aldı.

Motosikleti
    speederbike
    Yine saçma. Şüphelendikleri ürünler için aynı belgeleri e-posta ile göndermenizi de isteyebilirlerdi. Paketi açma yetkileri zaten var.

joshua - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLX 250 (2016) KLR 650 (2006)
    Artık vergi hesaplanarak yani vergi dahil ödeme yapılan alışveriş siteleri sorun yaşamamak adına daha makbul sanırım, tabi şu an sınırlı seçenek var amazon, aliexpress, hepsiburada, n11 gibi siteler bu şekilde işlem yapıyor.

Motosikleti
    MSX-125 & X-Pulse 200 & 790 Adv
    Gümrük tecrübenizi paylaştığınız için teşekkürler.

Bildiğim kadarıyla Türkiye'de standart DHL yok. Sadece DHL express var. O yüzden paketler TRde PTT tarafından teslim ediliyor. fc-moto'dan alışveriş yaparken 'express' biraz daha pahalı ayrı bir seçenek, onu seçerseniz DHL express getiriyor paketi. Gümrüğü falan da hallediyor. Doğrusu bu yeni 150 Euro üzeri beyan gerektiren durumlarda ne yapıyorlar ben de merak ediyorum.

sedattemiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TNT249-S
    Merhaba,

Yurtdışı alışveriş ile ilgili bir tecrübemi de ben belirtmek isterim. Amazon.jp üstünden 76,501 yen tutarında ekran kartı satın aldım. Tabi bu tutar içerisinde gönderim ücreti ve olası gümrük işlemi için %20 kadar tutarda dahil(eğer daha az bir miktar tutarsa gümrük işlemleri iade ediliyor tutar).

DHL kargo ile Türkiyeye giriş yaptıktan sonra Yurtiçi Kargo firması ile bana kargolandı. Kargocu arkadaş özellikle açmamı ve sağlamlık durumunu görmek istediğini belirtti.

Yaşadığınız durum için yorumum şu olur. Naylon fatura ile 150 euro üstüne vergi alınıyor diyerek 5 euro fatura kesiyorlar kocaman paketlere bu sebepten dolayı gümrük ekipleri bunları durduruyor ve kontrol sonrası geçiriyor veya geçirmiyor.

Bana tüm masraflarıyla 8500 TLye gelen kartı aynı firmalardan satın alıp sarı sitede 7500-8000 arasında ''Sıfır ürün açılmamış'' adı altında satılan bir sürü ilan var.

Gümrükte tanıdıklarınız olması birçok şeyi değiştiriyor anlayacağınız.

Bu tür olaylarla karşılaşmamak adına gümrük vergisini peşin alan firmalardan alışveriş yapmanızı önerebilirim.

M.balibey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Herkese Merhaba,

2020 yılında 50 dolarlık bir tek parça siparişim takıldı. Beyanname yazmışlar biraz üsteleyince kağıdı yırtıp. Gümrük ücretini ödeyip geçirdim ama işim ihracat ithalat olmasaydı o kağıdı elektronik ortama girdiklerine inanıp gümrükçüye gitmem gerekecekti. Tabi tüm bu işlem için bursada 3 saat zaman harcadım o zamanlar yakıt ucuzdu.

Motosikleti
    speederbike
    Standart DHL, normal posta gibi bir şey. Tam Deutche Post kıvamında değil ama onun gibi bir şey, onu normal posta sayın. Ve her normal posta gibi Türkiye'de işi PTT devam ettiriyor.

Motosikleti
    Artık Yok...
    Herkese Merhaba,

Dhl bir değişiklik olmadıysa ptt kargo ile anlaşmalıdır vergisi olsa dahi ptt görevlisi kapıya gelir alır ..

İkitelli’ye de çok gittim oraya çağırma nedenleri ya ürünün faturasında bir eksiklik vardır yada o tip bir şeydir yani vergisini kesememişlerdir burda adamlara kızılacak bir durum yok gidiceksin içeri gireceksin numara alıcaksın seni odaya çağıracaklar ürünü açacaklar gerek görürlerse internet sitesine nerden aldığını satış alma faturalarını istiycekler sende elindeki mail dekont artık ne varsa göstereceksin adamlar ona göre bir vergi çıkartacaklar büyük bir şey çıkartacaklarını sanmam ürününle gidiceksin yandaki vezneye ödemeyi yapıp malını alıcaksın ..

Burda seninde bir suçun yok gümrüğün de yok yollayan karşı taraf içeriği eksik yollamıştır ya fatura yoktur üründe herhangi firmanın bir dekontu ücret tutarı falan yada fiyatda tuhaflarına giden bir şey olmuştur ondan çağırmışlardır…

Bana sorarsan adamlar eldiveni sarıp yollamışlardır üstüne hiç fiyat bilgi etiketi ücrete dair bir şey olmadan gümrük de ücrete ait bir şey göremeyince seni çağırmışlardır..

AliExpress de hiçbir sıkıntı olmaz ürünü alır almaz artık site üstünde otomatik vergisi kesilip ürünü satın alırken vergisinide peşin ödüyorsun ..

Motosikleti
    BMW F650 GS (2006 Model)
    Selamlar,

FC-Moto'dan, 29 Nisan'da eldiven siparişi verdim; fiyatı 33,57 Euro.
    Nakliye ücreti de 19,90 Euro.
    Toplam 53,47 Euro.

DHL ile gönderdiler, Türkiye'ye giriş yapınca PTT Kargo'ya geçti.
    Her gün PTT'nin sitesine girerek kargonun yerini takip ettim.
    16 ve 17 Mayıs'ta PTT evime gelmiş ama beni bulamamışlar, halbuki hep evdeydim.
    Sonra da PTT Bakırköy şubesinde beklemeye almışlar.

20 Mayıs cuma günü Bakırköy PTT'ye gidip ürünü kendim teslim aldım.
    Gümrük masrafı, pul masrafı vs. gibi masraflar için elden (kredi kartı geçmiyor) toplam 113 TL ödedim.

Herhangi bir sipariş formu, mail vs görmek istemediler.

Bu kadar angarya işe rağmen kârlı çıktım.
    Şimdi 2 adet eldiven daha sipariş ederek önümüzdeki 4-5 yıl boyunca eldiven konusunu kapatmayı düşünüyorum.

Motosikleti
    Lambretta V200 Special, Peugeot Django 150 Sport
    Selam.. 154 Euro artı 15 Euro kargo bedeli ile Almanya'dan iki tane model araba almıştım. Bugün gümrüğe gittim ve 1 Mayıs'tan önce aldım, bilsem 4 Euro için risk almazdım, verin bir daha almam, hatta yüksek vergi kesin dememe rağmen vermediler. Gümrük müşaviri de hiç uğraşma model arabayı ticari bilmem neye sokuyorlar değmez, dedi. 19 yıldır ilk defa hobime böyle kısıtlama gördüm ve geri gitti. Limitli modeldi bir daha bulamam da. Pis şeyleri daha kolay sokanlar oluyor ülkeye, yani vatandaş neyden zevk alıyorsa ona yükleniyorlar.. Bilemiyorum..
    M.balibey bunu beğendi.

Motosikleti
    speederbike
    Model arabanın ticari şeyle ne ilgisi var? Ben de McLaren alacaktım. Bir hobilerimize el atmamışlardı, ona da attılar.
    birbilent bunu beğendi.

M.balibey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı birbilent adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Selam.. 154 Euro artı 15 Euro kargo bedeli ile Almanya'dan iki tane model araba almıştım. Bugün gümrüğe gittim ve 1 Mayıs'tan önce aldım, bilsem 4 Euro için risk almazdım, verin bir daha almam, hatta yüksek vergi kesin dememe rağmen vermediler. Gümrük müşaviri de hiç uğraşma model arabayı ticari bilmem neye sokuyorlar değmez, dedi. 19 yıldır ilk defa hobime böyle kısıtlama gördüm ve geri gitti. Limitli modeldi bir daha bulamam da. Pis şeyleri daha kolay sokanlar oluyor ülkeye, yani vatandaş neyden zevk alıyorsa ona yükleniyorlar.. Bilemiyorum..
    Geçmiş oolsun rc mi yoksa hot wheels mi benmde rc var parça alıyorum genelde çinden. Bu gidişle kuzey koreye döneriz
    birbilent bunu beğendi.

Motosikleti
    Lambretta V200 Special, Peugeot Django 150 Sport
    Alıntı M.balibey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçmiş oolsun rc mi yoksa hot wheels mi benmde rc var parça alıyorum genelde çinden. Bu gidişle kuzey koreye döneriz
    Sağ olun.. 1:18 diecast modellerden..

Motosikleti
    speederbike
    Ülke refah içinde, kişi başı gelir 30 bin dolar. Ama hükümet 75 avroluk diecast modeli çok görüyor bize. Kendisi har vurup harman savurmayı biliyor. Hakkımın 1 kuruşu bile helal değil.
    M.balibey ve birbilent bunu beğendiler.

XGAMER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    N-Max 155
    birbilent bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)