Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Motosiklet alırken aileniz engel olmak istedi mi? Nasıl ikna ettiniz?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    R25
    Motosiklet almak ayrı dert, engelleri aşmak apayrı dert. Bütçeyi ayarlıyorsun bu kez; ailen, sevgilin ya da sevdiklerin engel olmak istiyor.

Vakti zamanında ailem istemiyordu, engel olmuştu. Ekipmanları alınca, iş ciddiye binince yavaş yavaş alıştılar.
    Motor alma seni reddederim diyen babam, şu an CC yükseltmemi istiyor. Sana daha güçlü motor alalım vs.

Peki ya size engel olan var mıydı?
    espresso bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    IRau - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax
    2014 yılında önce söyledim motor istediğimi hayır olmaz dediler

sonra akbanktan kredi çekip vespa lx150 aldım resminide facebook ta koyunca plakadan sorgulamışlar benim olduğunu anladılar

alıştılar şuanda bi sorun yok

o zamanlar 10 bin tl kredi çekip motor alabiliyodun tabi

şimdiki genç kardeşlerimiz ailesi izin verse bile alamaz herhalde şahsım hükümeti sayesinde
    espresso bunu beğendi.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    yaşa bağlı değişir

parayı onlardan alıyorsan dinlemek zorundasın. yok özgürlüğünü eline almıssan boşver.

bana kmse hayır demedi, diyemezler de zaten.
    espresso ve GoGi bunu beğendiler.

Motosikleti
    domicik 400 ug
    26 yaşında aldığım için öyle problem olmadı. ki anca düşüncelerini söyleyebilirler. almak istediğim şeyi alırım. kız arkadaşım evlenince satarız çok tehlikeli vs diyordu başta ama satmayacağımı o da anladı. yani sakatlık vs yaşamazsam kötü bir şey yaşamazsam hayatımın bir gerçeği motor.

araba aileyle gezerken, motor tek başıma işe güce giderken.

Motosikleti
    cb250r
    Bizim toplumumuzda maalesef ebeveynler asiri korumaci/kisitlayici.

Cocuk itaat ederse saman gibi hayat yasayip, pisirik ozguvensiz, karakteri gelismemis bir birey oluyor.

Eger itaat etmezse yaramaz, şımarık, hergele gibi sıfatlarla yaftalaniyor. Toplumun kendisine bictigi sifatin cizgilerini asamayan bu birey, kuraltanimaz bir bireye donusuyor.

Aşıri korumaci/kisitlayici bir ailede yetisip, kisinin karakter gelisimini duzgun tamamlamasi maalesef mumkun degil.
    espresso ve muyurekli bunu beğendiler.

erensel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hunk
    18 yaşımda motosiklet almayı çok istiyordum birikmiş paramda vardı ama ailemi ikna edemedim.
    35 yaşımda ilk motosikletimi alabildim

Motosikleti
    xmax250
    ilk motorumu aldıgımda babam vefat etmişti annem de doğal olarak karşı cıkıyordu uzun süredir motosiklet almama..

bu yaptığımı tabii ki yapmayın çünkü ehliyetim dahi yoktu ama o dönem işler de iyi giderken bir gün kadiköde ki sym bayisinin önünden geçerken içeri girdim ve ilk motorum olacak ne almalıyım diye sormayla kredi kartımı uzatmamın arasında 3-5 dakika vardı herhalde..

2-3 gün sonra plaka ruhsat hazır diye aradılar ve gidip teslim aldım evin kapısının önüne koydum motoru..

balkonda kahve içerken annem aaa 4 numara yine motor almış dedi..

anne o motor benim dedim ve içeri girdim...

bundan sonrası klasik anne nasihatlarından sonra o gün bugün bir çok motorum oldu o da alıstı bir şekilde..

şu günlerde maalesef motosikletim yok. keşke olsaydı da şuan yollara vurabilseydim kendimi...

blueway2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Nc 750x ed
    Kendi paramı kazanıp yaş kemale erdikten sonra gidip aldım ilk motorumu.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Bende 44 yaşında ilk motorumu alırken Eşim ve Annem karşı çıkmışlardı.Tabi dinlemeyip aldım.Yaptığım hobiyi nasıl ciddiye aldığımı bildiklerinden çok üstelemediler.
    Bu bayram tatilinde arkadaşlar aradı günü birlik bir yerlere gidelimmi diye.Bizimki çocuğu onların arabaya verelim biz motorla gidelim diyor.
    GoGi ve espresso bunu beğendiler.

Jeansque - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Kimse benim motosiklet alacağıma ihtimal vermiyordu. Ehliyete yazıldığıma bile inanmamışlardı çünkü daha önce doğru düzgün bisiklet bile sürmemiştim. Baktılar iş ciddiye biniyor ehliyet alındı, ekipmanlar dizildi bir motosiklet kaldı o zaman almasan mı etmesen mi demeye başladılar. Tabi atı alan Üsküdar'ı geçti

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    14 yaşımda ilk motorumu babama aldırdığımda yazlık sitemiz içerisindeki 100 metrelik yolda kullanacağımı söylemiştim. İlk gün kaçtım farklı farklı yollara. Babam gizli aldığı için sonradan öğrenen annem ve diğer aile büyükleri sıkıntı çıkardı ama 4 sene kullandım o motoru. 35 yaşımda 2. motosiklet dönemime girdiğimde eğitim ve ekipmanları tamamlamamın ardından motorumu aldım. Ailem birkaç ay sonra motora bindiğimi öğrendi, hala sattırmaya uğraşıyorlar.
    M.balibey, espresso ve levend84 bunu beğendiler.

Yunus Özbek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Dominar D400 2023 & Kanuni Mati 125 2023
    Bana babam öğretti motosiklet kullanmayı. Kendisi de 1994 ten 2010 a kadar evrak kurye işi yaptı. 2018 de boyun fıtığı, sırt ağrıları, nefes darlığı ve romatizma şikayetleriyle motoru bıraktı araba aldı. (Evet babam motoru bırakana kadar yıllarca hiç arabamız olmadı ) Son motoru ybr125 ti bana devretti. 2020 yazına kadar onu kullandıktan sonra mondial rx3 e geçtim. Şimdi de en azından bi dominar 400 ug alayım diyorum ama alamıyorum.
    espresso bunu beğendi.

M.balibey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Evet başlarda engel oldular fakat üiversite okurken para biriktirip aldım tvs apacheyi o yüzdende satamıyorum. Almadan önce uzun bir süreçte ekipmanları teker teker alıp eksiksiz bir şekilde ve bilinçli bineceğimede ikna ettim. Tabi şimdiki gibi fakirleşseydik almam imkansız olurdu.
    tommygun bunu beğendi.

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    1991 yılıydı. Babama söylemek zorundaydım. Çünkü senetle alacağım için kefil istemişlerdi. Yakın arkadaşlarını trafik kazasında kaybettiği için ömrü boyunca araba ve ehliyet almamış bir insandı. Çok dil döktü. Sonra senetlerime kefil oldu. Sonraki yıllarda motor almam için para desteği yaptığı da oldu. Fakat hep "yanlış yapıyorsun" dedi.

nicknamer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hayaller Tracer 9 Gt, gerçekler Metro/Metrobüs
    Annemdi.

Bir yerden yaşamaya başlamak lazım, yoksa kendi hikayemi yazamayacağım dedim. Korkuyordum, halen korkuyorum. Korkarak yaşanmayacağını, her korkuyu eğitimle yenebileceğimi öğrettiler bana hayatım boyunca; tahsilimin hep temel ortak özelliğiydi bu. Ama ilk kez hayatımla ilgili belki de tüm eğitimimi ve kararlarımı çöpe atacak riskli bir kararda yalnız başımaydım.

Şu an 30 ay oldu motosikletle tanışalı. 100 ün üzerinde eğitim aldım. 10.000 km geride kaldı. Otobüsle dahi çıkmadığım kamp tatiline gittim. Uçakla seyahat hayal ettiğim yerlere motosikletimi sürdüm. Pandemide hep sözünü ettiğimiz; motosikletimizi o maviliklere sürelim mottosunun canlı örneği oldum. Kısmetse önümüzdeki 90 günde yine yapacağım. Eğitimimdeki anahtarı kullandım; eğitim aldım ve uyguladım. Riski mi? her gün, ilk günkü gibi. O kadar taze. Belki sakat kalırım, belki ölürüm yada yaşarım. Tek bir şey mutlak: Yürüdüğüm yolu kendim çiziyorum. Keşke herşey biraz daha güzel olsa memlekette.. Kurallara uyulsa, tehlike olmasa, fiyatlar böyle olmasa..

Öyle yada böyle Galatasaray'dan sonra hayatıma damga vurdu. Beni ben yaptı. Yalnızlaştırdı. Düşündürdü. Bir sürü resim bıraktı. Herşeyi unutturdu kimi zaman. Hayatıma dair verdiğim en gold kararlardan birisi.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Annem kati suretle kabul etmedi. Ama benim verdiğim kararı engelleyebilecek bir güç de yoktu elinde.
    Bu noktaya ulaşmadıktan sonra aile konusunu çözmek mümkün değil.

Şu an ise beni sürerken yavaşlatan tek şey. Bu açıdan faydalı oluyor.
    levend84 bunu beğendi.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    14 yaşımda ilk motorumu babama aldırdığımda yazlık sitemiz içerisindeki 100 metrelik yolda kullanacağımı söylemiştim. İlk gün kaçtım farklı farklı yollara. Babam gizli aldığı için sonradan öğrenen annem ve diğer aile büyükleri sıkıntı çıkardı ama 4 sene kullandım o motoru. 35 yaşımda 2. motosiklet dönemime girdiğimde eğitim ve ekipmanları tamamlamamın ardından motorumu aldım. Ailem birkaç ay sonra motora bindiğimi öğrendi, hala sattırmaya uğraşıyorlar.
    Reis motor honda kinetik di değil mi?

Daha once foto eklemistin.

Varsa tekrar ekle de gözlerimizin pası silinsin.

Bende ilk motoru mu 2010 da almiştim.

Balkonun altina kilitlemistim.

Ertesi gün valide çamasir sererken farketmis,aksam eve geldim,oglum bizim balkonun altina birisi motor birakmis,o motor benim dedim,hayirli olsun dedi,bunlar hep kuzeninin başinin altindan çikiyor dedi

4 sene sonra kuzen motor kazasinda vefat etti,izmirde bornova tuneli cikisinda,hatta o zaman haberlere bile cikmisti(Rahmetliyi tekrar yad ettik,Allah rahmet eylesin)

Motor gsx600.

O olaydan sonra motora karşi ciddi anlamda karşi çikti.

Gel zaman git zaman,artik ses etmemeye başladi.
    tommygun ve espresso bunu beğendiler.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Reis motor honda kinetik di değil mi?

Daha once foto eklemistin.

Varsa tekrar ekle de gözlerimizin pası silinsin.

Bende ilk motoru mu 2010 da almiştim.

Balkonun altina kilitlemistim.

Ertesi gün valide çamasir sererken farketmis,aksam eve geldim,oglum bizim balkonun altina birisi motor birakmis,o motor benim dedim,hayirli olsun dedi,bunlar hep kuzeninin başinin altindan çikiyor dedi

4 sene sonra kuzen motor kazasinda vefat etti,izmirde bornova tuneli cikisinda,hatta o zaman haberlere bile cikmisti(Rahmetliyi tekrar yad ettik,Allah rahmet eylesin)

Motor gsx600.

O olaydan sonra motora karşi ciddi anlamda karşi çikti.

Gel zaman git zaman,artik ses etmemeye başladi.
    Allah rahmet eylesin Başkan, mekanı cennet olsun kuzeninin.
    levend84 bunu beğendi.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Allah rahmet eylesin Başkan, mekanı cennet olsun kuzeninin.
    Amin abi,dostlar sağolsun,

Bundan 10 sene evvel motosiklet kullanimi şimdiki gibi değildi,

Hem motosiklet adedi düşüktu hem de arac suruculerinde iki teker farkindaligi yoktu.

Hee,yine de çok şey değişmedi ama,buyukşehirlerde motosiklet kullanimi ciddi anlamda artti,ister istemez 4 teker suruculeri az da olsa iki tekerleri farketmeye başladi.

Herşey bir yana 30tl ye trafik sigortasi,20 tl ye bandrol yaptiriyordukhatta 2009 oncesi motosiklete fenni muayene bile yoktu.

Malum sitede motosiklet ilanlari max 10 sayfayi gecmiyordu.

Trafik,kask vs.kontrolude pek olmuyordu.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Annem kati suretle kabul etmedi. Ama benim verdiğim kararı engelleyebilecek bir güç de yoktu elinde.
    Bu noktaya ulaşmadıktan sonra aile konusunu çözmek mümkün değil.

Şu an ise beni sürerken yavaşlatan tek şey. Bu açıdan faydalı oluyor.
    Bu arada burada kastettiğim (sadece) maddi anlamda engel olabilme gücü değil. İşin diğer yanında da aile ile olan ilişkinin daha "sağlıklı" kurulmuş olması veya bu noktaya gelmesi lazım.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)