Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Türkiye insan ruhuna zararlı bir ülke

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Kawasaki Z250SL
    Merhaba tekrardan herkese. Türkiye'de değildim yaklaşık 40 gündür. Gidip bir şekilde yolumu bulmayı denedim,hatta bir kaç sponsor firma da buldum ama bazı prosedürlerden dolayı seve seve geri dönmek zorunda kaldım.

Sizle bu ülkenin bende yarattığı etkileri paylaşmak istedim. Belki bu durumların aynısını yaşayanlar varsa,çözüm onlar için de yurt dışı olabilir.

Hollanda'da bulunduğum süre boyunca,Türkiye'de iki senede edinecegim arkadaşı edindim. Sabah saat bile kurmadan tık diye uyanıp duş alıp kendimi sokaklara attım.(Her gün)
    Kendimi sokağın,insanların,ortamın akışına bıraktım. Gerildiğim tek an oteldekilerin birbirine pata küte girdiği an oldu. Alışveriş yaptım,canımın çektiğini yedim. Hoslandigim biri varsa hemen gidip tanıştım. Hatta iş kalıcı olacak gibiydi,kendime üç ay para biriktirip ne alabilirim diye araştırmalar yapmaya başlamıştım. 20.000de GSXR K7 ler 2.750-5.000€ arasındaydı. Meraktan H2 SX baktım,14.000€ ya sanırım sıfır falan vardı. Ekipmanlar zaten çift parça deri 750€ falan. Neyse işler olmayinca geldik mecbur.

Hemen öğrenci evine çıktım dönem arası kimse ev arkadasi aramadigi için ayağımızın tozuyla depozito cart curt 10K yı hebil ettik.
    Burada güzel giden,servis ağı geniş japon ne bulabiliriz dedim hemen...

Gitmeden önce 92.500 olan R25 bir baktım 108 yada 104 olması lazım. Bir ayda %10 u yemiş... Birde bayide motor kalmayıp millet sıraya girince millet bayiden aldığı motoru 140.000'e koyuvermiş...

Mayıs fiyat listesi de muhtemelen bu taleple ve diğer faktörlerle artacaktır... 70.000km de XJ6 lar CBR lar ucmus gitmiş...

5 Senedir motosikletle ilgileniyorum. İlk motosikletime 2018 de bindim sanırım ya da 19.
    O günden bu güne ilk defa motosiklet süresim kaçtı. Vazgeçtim almıyorum. Bayiyi ailem arayıp sormuş, sürpriz yapalım diye. Vallahi hayatımda ilk kez ailem motosikletle ilgili pozitif bir harekette bulunmuş , oda böyle sonuçlanmış.
    Uzun lafın kısası ben hobilerimi de eğitimimi de bıraktım. Nasıl olsa girip İş bankasında çalışırsam da 36 tane dil biliyorsam 10k verecekler, ömür boyu getir kuryesi olsam da 10k verecekler. Artık ot gibi yaşama kararı aldım. Bir tane PC alıcam,ne kız arkadaş ne motosiklet ne de eğitim. Karnımı doyuracak bir de ise girerim. Oyumu da Erdoğan'a veriyorum. Onu buraya kadar getirenlere hakkım helal değil,inşallah bir daha kazanır. Bizim gençlik heba oldu,ben daha bu yaşta torunu torbayı düşünüp mücadele etmeyi bıraktım. Bu arada Türkiye gerçekten ucuz. Bize az para veriyolar. Gurbetçi gibi konuşmuş olmayayım ama aklı olan sektörü arasın bulsun ihracat yapsın. Türkiye'de emek artık bedava aylık 250 dolar.
    Mobilya,el işi ürünler,teknik servis,boyacı ,sıvacı , yazılımcı varsa dışarıya hizmet veya mal satsın Türkiye'de elli liralık pazarliklarla uğraşmaktansa,emeğin değeri var. İnsanlar gülüyor. Kadını trip atmıyor,erkeği kendini üstün bir varlık gibi görmüyor. İlk önce bize medeniyet lazım. Sonra ekonomiyi düşünürüz.

Sigaralara 2 lira zam gelmiş. Sivri biber uçmuş gitmis... Orada ki dertlerle buradakiler bir değil. Burada gözüme uyku girmiyor. GBT yapan polislerle falan makara yapmaya başladım artık alsın götürsünler iki tokat ceksinlerde aksiyon olsun diye. Bu memleket benim canımdan can alıyor...

Her sokakta ekonomist dayılara denk geliyorsun... Okulu da saldım, Türkiye'den aldığım eğitimle iktisatçı olsam ne oluuuur olmasam ne olur dusuncesindeyim. Ben sanırım baya baya 24 yaşımda burn out(tükenmişlik sendromu) gibi bir şey oldum abiler... Allah hepimize şifa versin...
    Voltaren, Italian, adiltas ve 9 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Çok güzel ozetlemissiniz. Ben de 40 yaşındayım. Sizinle aynı fikirdeyim
    Italian bunu beğendi.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Ama diğerlerinde proje yok. Bir de bu namazlı oruçlu. Zengin müteahhitlere de devletin kasasından (sizin bizim para yani) bağış yapacak kadar da hayırsever.
    Italian bunu beğendi.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeğenim bu kadar konuşmuşsun da önce cıkar bir telefonunu.
    killingroad, isoozdmr, potasyum ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Birçoğumuz gerçek anlamda kalitesiz, dandik hayatlar sürüyoruz ve gündelik hengamede bunun farkına varamıyoruz. Ancak şehir dışı, yurtdışı gibi farklı ortamlara girip oradaki yaşamı gözlemlediğimizde bunu anlayabiliyoruz. Hollanda da cennet değil, oranın da orada yaşayan halkın da kendine has sorunları olabilir, belki bir 40 gün daha orada kalsanız o sorunları siz de görüp o sorunlardan rahatsız olmaya başlayacaktınız.

Gerçi ne olursa olsun bu yaşta bir gencin yaşadığı bıkkınlık, geleceğe dair umutsuzluk, depresyon gerçekten bu halk için, hepimiz için acı verici olmalıdır. Öyle gençlerle tanışıyorum ki evladım olacak yaşta olmalarına rağmen babam, dedem gibi bir ruh haline sahipler.

İnşallah bazı şeyler olumlu anlamda değişmeye başlar artık bu ülkede.
    Voltaren, espresso, M.balibey ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

Beto87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 650F
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Birçoğumuz gerçek anlamda kalitesiz, dandik hayatlar sürüyoruz ve gündelik hengamede bunun farkına varamıyoruz. Ancak şehir dışı, yurtdışı gibi farklı ortamlara girip oradaki yaşamı gözlemlediğimizde bunu anlayabiliyoruz. Hollanda da cennet değil, oranın da orada yaşayan halkın da kendine has sorunları olabilir, belki bir 40 gün daha orada kalsanız o sorunları siz de görüp o sorunlardan rahatsız olmaya başlayacaktınız.

Gerçi ne olursa olsun bu yaşta bir gencin yaşadığı bıkkınlık, geleceğe dair umutsuzluk, depresyon gerçekten bu halk için, hepimiz için acı verici olmalıdır. Öyle gençlerle tanışıyorum ki evladım olacak yaşta olmalarına rağmen babam, dedem gibi bir ruh haline sahipler.

İnşallah bazı şeyler olumlu anlamda değişmeye başlar artık bu ülkede.
    Hocam onların da sorunları var ama onlarda sorun 1 ise bizde 1000. Adamlarda geçinme sıkıntısı yok, güvenlik sıkıntısı yok ve en önemlisi kazandıkları paranın değeri var. Mutlu ve huzurlu oldukları yüzlerinden okunuyor. Burada herkes tedirgin ülke elden gideli yıllar oldu insanlar birbirinden korkuyor manyağın biri saldırır mı diye. Çünkü ceza almayacağını o da biliyor biz de. Bugün yönetim değişse ülkenin kendine gelmesi en az 10 15 yılı bulur. Konuyu açan arkadaş sonuna kadar haklı. O ortamdan buraya gelince insanın yaşama isteği kalmıyor. Biraz uzun oldu ama hepimiz doluyuz bu konuda.
    M.balibey, tommygun, birbilent ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    Dominar 400 UG - Hero xPulse
    Gerçekten şok oldum (!). Avrupa bizi kıskanmıyor mu yani? Orda market rafları boş, her yerde insanlar kuyrukta bekliyormuş diye söylüyorlar. Mesela orada benzin Türkiye'den daha pahalıymış. Halimize çok şükrediyorum.
    adiltas ve DickName bunu beğendiler.

"aşk tesadüfleri sever"

zorlu(zevkli) parkur

"konfor alanını terk et"

dört tekerden, iki tekere geçince; yerinde duramaz olursun (ruh, kaç tekersin)

ruh; bağlantısız(bağlantıya müsait), tanrıya en yakın

"akıl kendi mekânını yaratır, kendi başına cehennemi cennete, cenneti cehenneme çevirebilir"

Motosikleti
    speederbike
    Arkadaş Hollandalı'yla tanışmış. Kadının derdi, bahçeye çiçek tohumu ekmiş de yeşerecek mi, yeşermeyecek mi? Dertse onların da derdi var.
    Avrupa'da kuyruk yok, çünkü sefaletten kuyruğa giremeden yolda ölüyorlar. Afrika bir, Avrupa iki.

Başlığı açan arkadaşım, sizin mutsuzluğunuzun sebebi Sayın Cumhurbaşkanımız değildir, onu seçmişler, ne yapsın adam, milletin verdiği görevi kabul etmesin mi? Beni de seçseler ben de geri çevirmem görevi.
    Mutsuzluğunuzun sebebi ATP, Bursalı, Mira, Batuhan ve muadilleridir.
    DickName, drtayfun ve Italian bunu beğendiler.

harun27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2023 Vespa Primavera 150
    30 yaşındayım. Mesleğim gereği dünyada cok az ülkeyi görmedim. Her renkten her ırktan insanı gördüm. Kutuplara yakın yerde de ekvatorda da bulundum. Türkiye, gurbetci vatandaşlarımızın dediği gibi gerçekten cennet cennet.(Asla şaka yapmıyorum bu konuda) Ama bizim insanımızın kafa yapısı malesef bu hale getiriyor. Bunda hepimizin payı var malesef. Çuvaldızı kendimize iğneyi başkasına batıralım. Ben mesela seçim zamanlarında yurtdısında görevde oldugum için dogru düzgün oy kullanamadım. Ama bu sefer her ne pahasına olursa olsun o gun sehrimde olup oyumu kullanacağım ve kendi adıma düşeni yapacagım.
    espresso, adiltas, F54 ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    speederbike
    Çok ortaya bir mesaj olmuş.

-ZERO- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    avrupa kaçak yaşamak bakımından çok zor çok rafine bir coğrafya. kuralları katı.
    gitme hevesin varsa amerikadan başka ülke önermem. türlü çeşitli illegal ya da kağıt üzerinde legal yol var kalmak için. amerika hakkında 7 yıldır araştırmadığım konu kalmadı. en basitinden parayla kağıt üzerinde seni öğrenci gibi gösterip vizenin devam etmesini sağlayan bir yığın okul var. kaçak çalışma da oldukça yaygın. biraz araştırmaya bakar herşey. bırak avrupayı. esas olay amerikada.

Motosikleti
    Yamaha MT09 2021+yadea g5
    coğrafya kaderdir herkese geçmiş olsun.imkan olsa demicem o imkanı yaratırdım bu ülkeden göçerdim.hep bi umut oldu o yüzden herkes gibi bende amaaaaan geçer aamaaan düzelir diye diye c tipi açık ceza evinde kaldım.şu an 30k 40k maaş ta verseler mutlu olmam.para ile mutluluk huzur satın alamazsınız.1 yaşında kızım var onu bu ülkede yaşatmam.elimizden geldğince iyi bir eğitim verip yollicaz.buralar düzelir müzelir hikaye.açın kemal sunal şener şen ilyas salman filmlerini konu tamamen aynı.40 50 sene olmuş tamamen aynı gaz kuyruğu kira ev sorunları pahalılık stokculuk vs.ülkeden kaçan kaçana kim niye dursunki zaten imkan varken? 2 sene içinde 6 7 tane arkadaşım kaçtı gitti.öğretmen mühendis yazılımcı sanatcıyken bazıları şu an amazonun deposunda operatörlük yapıyor.öyle bıktırdılar milleti.
    espresso, Voltaren ve birbilent bunu beğendiler.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Yurtdışından her girişimde aynı duyguları yaşıyorum, nefesim daralıyor sanki bu ülkede. Sokaklara, insanlara bakıyorum, koyu bir karanlık çöküyor ruhuma.
    espresso ve Mr.wind bunu beğendiler.

Motosikleti
    Bajaj Dominar 400 UG
    Ülkedeki en büyük problem şu anda aslında ekonomi değil bence. Problem insanların yarınlardan ümitlerini kaybetmiş olmaları. İnsanların hayallerini çaldılar malesef. Ama sorun dışarıda değil içimizde. Yarın dolar 30 lira olsa, enflasyon %300 olsa, hemen seçim yapsalar bu yönetim yine en az %30-35 oy alacak mı? Evet, alacak. Takım tutar gibi parti tutuyoruz bu ülkede.

İTÜ'de inşaat mühendisliği bitiren bir arkadaşım dil okulu bahanesiyle Amerika'ya gitti, orada Uber taksicilik yapıyor kaçak olarak. Burada taksiciliğe devam ederim ama yine de geri dönmem artık dedi. Malesef geldiğimiz nokta bu. Ben de şahsi olacak hiçbirşeyin değişeceğine inanmıyorum bu ülkede bu noktadan sonra.
    Italian ve espresso bunu beğendiler.

4strings - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Memlekette geleceğe umutla bakan sadece afgan, pakistanlı vb kaldı sanırım. Onlar da avrupaya geçeriz umudunda zaten.
    harun27 bunu beğendi.

Motosikleti
    speederbike
    Gitmiş olan gelmiyor, buradaki gidiyor ve gitmek için çalışıyor. Ama bir kesim hala inatla "Biz Avrupa'dan daha iyiyiz" diyor.

Arkadaş söyledi. En son tıp uzmanlık sınavının birincisi patoloji yazmış, şiddete maruz kalmamak, emeğinin karşılığını almama durumunda olmamak, yurdum insanıyla uğraşmamak için. Doktorların en çalışkanı hasta bakmamayı tercih etmiş, anlayın artık.
    drtayfun ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Arabayla yurtdışına gidip gezme hayalim vardı. Pek çok kişi gibi 2017 de son fırsatı değerlendirerek yaptım.
    Yunanistan'da benzin alacam. Pompacı yok. Kredi kartımı kabul etmedi makine. Uğraştık didindik olmadı. 2 arabayız, bir türlü halledemedik. Evlerinden bizi gören bir çift indiler yadım ettiler. Kendi kredi kartlarından parayı çektiler ben onlara nakit verdim. Türkiye'de yapılır mı bilmiyorum. Allah onlardan razı olsun. Dindar bir arkadaşım müslüman olmayanlara Allah razı olsun dememem gerektiğini söyledi. Neyse konuyu dağıtmayalım.

Avrupa'nın pek çok yerini gezdim yıllar içinde. İnsanlar sakin. Pek çok arkadaşım yurtdışına yerleşti. Amaç para değil. Burada da zaten durumları iyiydi. Çocuğu okula bisikletle gitsin, başına bir iş gelirse adalet yerini bulsun, adalet yerini bulacağı için insanlar korksun, sevecen canayakın insanlarla rahat stressiz bir hayat yaşamak için gittiler. Ben de denedim gidemedim. Olmadı.

İnsanlar özellikle İstanbul'da hep biryerlere yetişiyor, koşuyor, yer kapıyor, park yeri buluyor, koltuk buluyor, atm de bekliyor, her yerde sıra. Sonra eve gidip tictoc kurcalıyor. Bunun için mi koştun olum. Sürekli bir kazıklanma korkusu, sürekli bir hizmet alamama durumu. Yahu bu sabah 8:30 da arabanın kışlık-yazlık lastik değişimi yaptıracağım diye lastikçinin önüne gittim. Ramazandır açmamış. 9 a doğru geldi, dükkanı beraber açtık, hayırlı sabahlar, lastikler değişçekti usta dedim. 2 araba daha var senden önce onlar gelecek çok beklersin dedi. Hani olum araba, benden başka, köpekler var, yapraklar uçuşuyor. Usta ne zaman gelecekler belli değil, sabah sabah sen bir yüzünü yıka birşeyler yiyeceksen ye çayını iç sorun değil beklerim dedim. Tutturdu 2 araba da 2 araba. "Para kazanmak istemeyenin zorla cebine para koyamam birader" dedim bindim gittim. Arkamdan, "ters konuşma, sabah sabah cikletten mi çıktın" falan diyor. Ne gereksiz esnaflar var ya. Gittim başkasında yaptırdım bana dert mi? Yani bu gib insanı sürekli sinir eden durumlar var ülkemizde malesef.

"Yöneticiler benim hayallerimi çaldı" diyen birisi vardı televizyonda. Gerçekten doğru.

Hep söylerim. Evlendim, 1 sene sonra 3 yaşında araba aldım, lpg taktırdım (prins marka 1.800 TL yıl 2013 inanmayan baksın) yurtdışında gemi turu yaptım, Suzuki'nin fuara katıldığı yıllarda İnazuma motor aldım fuardan.

Ey gençlik! Hanginiz bunu yapabildiniz? Ben çok mu zengindim. Yoo orta karar karı-koca çalışıyorduk işte. Maaşlı adam ne alabilirim. 30 yaşında CEO değildim ya. Ama bunları yapabildim. Şimdi 5 kat maaş alıyor olduğumu varsaysam da hiçbirini yapamıyorum. Ama en azından vaktiyle güldük eylendik, yedik içtik.

Sen?
    Italian, gitaristgkn, SuleymanE ve 5 diğerleri bunu beğendiler..
    “Bir delil ile 40 alimi yendim; ama 40 delil ile bir cahili yenemedim.” Mevlana

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı Öz_Musti adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arabayla yurtdışına gidip gezme hayalim vardı. Pek çok kişi gibi 2017 de son fırsatı değerlendirerek yaptım.
    Yunanistan'da benzin alacam. Pompacı yok. Kredi kartımı kabul etmedi makine. Uğraştık didindik olmadı. 2 arabayız, bir türlü halledemedik. Evlerinden bizi gören bir çift indiler yadım ettiler. Kendi kredi kartlarından parayı çektiler ben onlara nakit verdim. Türkiye'de yapılır mı bilmiyorum. Allah onlardan razı olsun. Dindar bir arkadaşım müslüman olmayanlara Allah razı olsun dememem gerektiğini söyledi. Neyse konuyu dağıtmayalım.

Avrupa'nın pek çok yerini gezdim yıllar içinde. İnsanlar sakin. Pek çok arkadaşım yurtdışına yerleşti. Amaç para değil. Burada da zaten durumları iyiydi. Çocuğu okula bisikletle gitsin, başına bir iş gelirse adalet yerini bulsun, adalet yerini bulacağı için insanlar korksun, sevecen canayakın insanlarla rahat stressiz bir hayat yaşamak için gittiler. Ben de denedim gidemedim. Olmadı.

İnsanlar özellikle İstanbul'da hep biryerlere yetişiyor, koşuyor, yer kapıyor, park yeri buluyor, koltuk buluyor, atm de bekliyor, her yerde sıra. Sonra eve gidip tictoc kurcalıyor. Bunun için mi koştun olum. Sürekli bir kazıklanma korkusu, sürekli bir hizmet alamama durumu. Yahu bu sabah 8:30 da arabanın kışlık-yazlık lastik değişimi yaptıracağım diye lastikçinin önüne gittim. Ramazandır açmamış. 9 a doğru geldi, dükkanı beraber açtık, hayırlı sabahlar, lastikler değişçekti usta dedim. 2 araba daha var senden önce onlar gelecek çok beklersin dedi. Hani olum araba, benden başka, köpekler var, yapraklar uçuşuyor. Usta ne zaman gelecekler belli değil, sabah sabah sen bir yüzünü yıka birşeyler yiyeceksen ye çayını iç sorun değil beklerim dedim. Tutturdu 2 araba da 2 araba. "Para kazanmak istemeyenin zorla cebine para koyamam birader" dedim bindim gittim. Arkamdan, "ters konuşma, sabah sabah cikletten mi çıktın" falan diyor. Ne gereksiz esnaflar var ya. Gittim başkasında yaptırdım bana dert mi? Yani bu gib insanı sürekli sinir eden durumlar var ülkemizde malesef.

"Yöneticiler benim hayallerimi çaldı" diyen birisi vardı televizyonda. Gerçekten doğru.

Hep söylerim. Evlendim, 1 sene sonra 3 yaşında araba aldım, lpg taktırdım (prins marka 1.800 TL yıl 2013 inanmayan baksın) yurtdışında gemi turu yaptım, Suzuki'nin fuara katıldığı yıllarda İnazuma motor aldım fuardan.

Ey gençlik! Hanginiz bunu yapabildiniz? Ben çok mu zengindim. Yoo orta karar karı-koca çalışıyorduk işte. Maaşlı adam ne alabilirim. 30 yaşında CEO değildim ya. Ama bunları yapabildim. Şimdi 5 kat maaş alıyor olduğumu varsaysam da hiçbirini yapamıyorum. Ama en azından vaktiyle güldük eylendik, yedik içtik.

Sen?
    Biz Müslüman Türk halkı olarak neden savunduğumuz değerlere uymuyoruz çok ilginç. Ben gayrimenkul sektöründe çalışmakta olup işin bayi yönetimi tarafındayım. Zamanında Didim Akbük'te bir bayimiz vardı, bir projenin satışını almış ve amacı da projeyi Avrupalılara pazarlamaktı. Kendi imkanlarıyla Belçika'dan bir gayrimenkul firmasının yöneticilerini getirmiş. Ben de tesadüfen toplantıya katıldım. Bayimizin sahibi süper İngilizce konuşuyor, bayi sahibinin asistanı süper Almanca ve İngilizce konuşuyor, ben hem Fransızca hem de İngilizce konuşuyorum. Belçikalılar da 3 dili çok iyi konuşuyorlar. Adamlara 3 lisanda bir mülkün satış fiyatıyla tapu öncesi gösterilen rayiç fiyat arasındaki farkı anlatamadık. Anlamıyorlar. Kafaları almıyor. Diyoruz "Düşük gösterin satış bedelini daha az vergi ödersiniz" , diyorlar "niye daha az vergi ödeyelim ki?" Velhasıl çakallık çukallık bizim artık ruhumuza işlemiş, kurtulmamız zor, Avrupalı ortalama bir vatandaş bizim kadar kurnaz değil ve daha dürüst.

Motosikleti
    speederbike
    Sözde Müslüman olan, bizden başka herkesi hakir gören, vergi borcu namus borcudur diyen de bizim millet, değil mi?

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)