Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motorun Pert Bedeli Nedir ?

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar geçtiğimiz hafta kazaya karıştım arkadan başka bir sürücü bana çarptı. Karşı tarafın sigortası karşılayacak masraflarımı o yüzden motoru geçtiğimiz günlerde servise götürdüm. Serviste motorumda yüksek mebla masraf çıktı. Servis elemanı yüksek ihtimalle aracımın perte çıkacağını belirtti. Bu durumda nasıl bir gidişat ve yol izleniyor ? Motorum şuan serviste karşı sigortaya fiyat bilgilendirmesi verilmiş ona göre ne yanıt gelirse bana belirtecekler. Pert olursa motorumun değerinde ücret karşı sigortadan alıyor muyum ? Ve sigortada bu parayı karşı araç sahibinemi ödetiyor ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    IRau - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax
    exper bey sarı siteye girip sizin motorun yaşını ve km bilgisini diğer motorlarla kıyaslıcak sonra teklifini yapıcak

muhtemelen ölü bi fiyat vericektir
    espresso bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    İlk olarak çok geçmiş olsun ve Allah beterinden korusun, umarım sen iyisindir. Sigorta yazmışsın? Sigorta karşılaması ve kasko karşılaması birbirine benzese de kendi içinde farklılıkları var ve sigorta daha uzun zor bir süreç kaskoya oranla. Yetkili servis bir masraf beyan ettikten sonra sigorta firması bunu araştırmaya başlayacak. 0-3 yaş ve 3 ve sonrası süreç farklı diye biliyorum. Eğer 0-3 yaş ise aracın orjinal parça 3 yaşından eski ise dengi yani yan sanayi ürünler hesaplanabiliyor. Pert kararı çıkar ise sigorta senin motosikletini alır ve ihaleye çıkartır, sattı fiyatın üstüne biçtiği bedeli tamamlayarak sana ödeme yapar. Tamir kararı çıkar ise, şuan ki servisten değil bir çok onların işine gelen yerden fiyat alır ve en uygun olana motosikleti yaptırır. En kısa haliyle işlemler bu yönde ilerlemekte ama bir sigortacı ile görüşsen çok daha sağlıklı olacaktır çünkü illaki kendi içinde detayları veya zamanla değişen kanunlar olmuş olabilir. Tekrardan çok geçmiş olsun, üzüldük.

f0cus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CF Moto 250 CL-X
    hasar bedeli aracın değerinin %70ini geçiyorsa perte ayrılır
    Kural [ Z ] bunu beğendi.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı IRau adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    exper bey sarı siteye girip sizin motorun yaşını ve km bilgisini diğer motorlarla kıyaslıcak sonra teklifini yapıcak

muhtemelen ölü bi fiyat vericektir
    Aracın değeri artık bu yöntemle mi belirleniyor ? benim bildiğim sigortaların ortaklaşa referans aldığı bir taşıt değerlendirme listesi vardı..

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aracın değeri artık bu yöntemle mi belirleniyor ? benim bildiğim sigortaların ortaklaşa referans aldığı bir taşıt değerlendirme listesi vardı..
    TSB rayiç bedel listesi. (Motosikletler için marka "Motorsiklet" seçin. Evet, bu şekilde hatalı yazılmış...) Ama yine de piyasa araştırması yapılıyor tabi. Şu sıralar piyasa fiyatları TSB fiyatlarının hayli üstünde olduğu için o listeyi dikkate alırlar.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    TSB rayiç bedel listesi. (Motosikletler için marka "Motorsiklet" seçin. Evet, bu şekilde hatalı yazılmış...) Ama yine de piyasa araştırması yapılıyor tabi. Şu sıralar piyasa fiyatları TSB fiyatlarının hayli üstünde olduğu için o listeyi dikkate alırlar.
    Liste ile arasında fark varsa sarı siteye hiç bakmazlar yani aracı perte ayrılan piyasa fiyatlarına göre zarar etmiş olacak..

Kerem34_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Liste ile arasında fark varsa sarı siteye hiç bakmazlar yani aracı perte ayrılan piyasa fiyatlarına göre zarar etmiş olacak..
    Yok ya bakılıyor sarı siteye, rayiç listesi falan yalan dolan. Benim motorun fiyatını 3 ay sonra güncelledi adamlar, her ay gelen zamı yakalayamıyorlar.

Mevzu verilen teklifi güzel reddetmekte, sarı site ortalaması 100k olan motora 50k teklif ederek başlıyor adamlar. 80-90 arası bir yerde el sıkışmak lazım.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Benim motor çalındığında TSB listesindeki tutar ne ise aynen almıştım. %10 kadar altını teklif etmişlerdi, kabul etmedim tabi, ikinci teklifte el sıkıştık.

Liste her ay güncelleniyor aslında. Prim hesaplarını da o liste üzerinden yaptıkları için ödemede de onu dikkate alırlar. Piyasa liste altı ise piyasa fiyatlarına göre bir şey önerirler. Sonuçta amaçları dosyayı mümkün olan en az ödeme ile kapatmak.

IRau - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax
    2-3 sene önce başıma geldi düz yolda giderken kurye motorcu bana yandan vurdu neyseki düşmedim sadece motorun sağını bariyere vurdum
    aslında motorda düşmedi sürüklenmedide yani sadece sağ yan kafa grenajı kırıldı

bu hasar için exper bey sarı siteye girmiş km ve model bilgisini kıyaslamış perte ayıralım demiş

neyseki tamircim izin vermemiş de sadece grenaj değişimiyle kurtardık

belki şimdi sistem değişmiştir

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Alıntı IRau adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2-3 sene önce başıma geldi düz yolda giderken kurye motorcu bana yandan vurdu neyseki düşmedim sadece motorun sağını bariyere vurdum
    aslında motorda düşmedi sürüklenmedide yani sadece sağ yan kafa grenajı kırıldı

bu hasar için exper bey sarı siteye girmiş km ve model bilgisini kıyaslamış perte ayıralım demiş

neyseki tamircim izin vermemiş de sadece grenaj değişimiyle kurtardık

belki şimdi sistem değişmiştir
    Benzer model yili
    Benzer km
    Benzer kondisyonda

Örnek araç 10 sayfa ilani var

Hemen bir filtreleme,

Fiyati yuksekten duşuge dogru siraliyor

5. Veya 6.sayfa ortalama arac degerini aliyor

Genelde 1.den 4 e kadar fiyatlar astronomik

7 den 10 a kadar da fiyatlar düşük veya hasarli araclar oluyor.

Hee bir de şu durum var,

0km si uretilmeyen veya ihtalati durmus araclarda da benzer fiyat mukayesesi yapiliyor.

Referans alinacak tek kaynak 2.el sitesi.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    2022 yılı için trafik sigortasının Maddi teminatı yeni yılda araç başına 50 bin liraya, kaza başına da 100 bin liraya çıkarıldı.Motor 50 bin liradan fazlaysa ne olacak.

erensel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hunk
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benzer model yili
    Benzer km
    Benzer kondisyonda

Örnek araç 10 sayfa ilani var

Hemen bir filtreleme,

Fiyati yuksekten duşuge dogru siraliyor

5. Veya 6.sayfa ortalama arac degerini aliyor

Genelde 1.den 4 e kadar fiyatlar astronomik

7 den 10 a kadar da fiyatlar düşük veya hasarli araclar oluyor.

Hee bir de şu durum var,

0km si uretilmeyen veya ihtalati durmus araclarda da benzer fiyat mukayesesi yapiliyor.

Referans alinacak tek kaynak 2.el sitesi.
    En yakın cevabı siz vermişsiniz.
    Bir raportör ve eksper adayı olarak şunları ekleyebilirim;
    Sigortaya iletilen rayiç bedel çalışmalarında internet haricinde yetkili bayilerden alınan fiyatlarda oluyor.
    Aracın model yılı, KM bilgisi, varsa geçmiş hasar kayıtları göz önüne alınıp ortalama bir fiyat çıkıyor.
    levend84 bunu beğendi.

Motosikleti
    ......
    Alıntı okanbagiscan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2022 yılı için trafik sigortasının Maddi teminatı yeni yılda araç başına 50 bin liraya, kaza başına da 100 bin liraya çıkarıldı.Motor 50 bin liradan fazlaysa ne olacak.
    Kusurlu aracin tarafik sigortasindan 50 bin aliniyor.
    Kusur oranina gore,kalan miktar da yine kusurlu arac sahibine rücu ettiriliyor.

80 bin tl motor diyelim

50 bin sigorta

30 bin kusurlu kişi cepten ödüyor.

Hakli tarafin sigortasi,karsi tarafin sigortasina fark ücreti icin dava açiyor.

Daha oncede yazdim,

Kasko yaptiramiyorsaniz

350-400 tl verin

Trafik sigortasina ilave
    250bin tl ye kadar kapsam genisletme yapin.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:09 ----------

Geçenlerde arkadaşim bir kaza anlatmişti,

Islak asfaltta eleman motoru toparlayamiyor,motor yatiyor ve suruklenip park halindeki luks bir aracin yandan altina giriyor,sol iki kapi,alt etek,hasar aliyor.

Hasar,servis ucretiyle toplam 75bin tl çikmiş.

Allahtan elemanda birsey yokmus,kendini atmis motordan.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Bileni yakalamışken sorayım madem.Tamam karşı tarafa rücu ettik.Adaamdan bu parayı almak öyle kolay olmasa gerek.Adam bende para yok dese ne olacak.
    İcra falan işleri işin içine girerse biz cepten yaptırıp sonra o paranın peşine düşeriz.

Kaldıki araba fiyatları 1 milyona yaklaştığı bu günlerde 50 bin Tl devede kulak.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:59 ----------

Hasar alan lüx araç sahibi birde değer kaybı davası açarsa ne olacak.Onuda ceptenmi ödeyecek arakdaşınız.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Değer kaybı ayrı bir madde, onu da trafik sigortası şirketi ödüyor, yanılmıyorsam hasar primiyle bağımsız.
    Ancak ödeyeceklerinin de garantisi yok. BEnim XJ6 ile olan kazada reddettiler mesela, neymiş plastik aksammış oymuş buymuş. Motora hiçbişey olmadı cincik gibiydi de, neticede hasar kaydı oluştu ve bu yüzden ben 2-3bin TL ucuza verdim motoru, zaten amaç da bu 2-3bin TL'yi bana ödemeleriydi ama, sigorta şirketleri işte.

Motosikleti
    ......
    Alıntı okanbagiscan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bileni yakalamışken sorayım madem.Tamam karşı tarafa rücu ettik.Adaamdan bu parayı almak öyle kolay olmasa gerek.Adam bende para yok dese ne olacak.
    İcra falan işleri işin içine girerse biz cepten yaptırıp sonra o paranın peşine düşeriz.

Kaldıki araba fiyatları 1 milyona yaklaştığı bu günlerde 50 bin Tl devede kulak.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:59 ----------

Hasar alan lüx araç sahibi birde değer kaybı davası açarsa ne olacak.Onuda ceptenmi ödeyecek arakdaşınız.
    Adamda para yoksa durumlari hakkinda bir yorum yapamam.

Kaza yapan kisi arkadasim degil,bu olayi anlatan kisi arkadasim daha once servis hasar danismani olarak calismisti.

Arac sahibi muhtemelen deger kaybi davasi acacaktir.

Anlattigi olay gecen sene olan mevzu,skoda superB şu an 700-800bin tl

O hasar şimdi olsa min 100bin tl çikardi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)