Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Honda Dio ile İzmir - Alanya 600km yolculuk tavsiyeleriniz

Motovento
    REKLAM ALANI
    batuhanaslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2022 Pcx 125
    Herkese merhaba tekrardan. Otobüs yerine motosikletle gitme kararına varmış bulunmaktayım.
    Daha önce bu hedeflerdeki yolculuğu yapan var mı? Önerisi tavsiyesi olan var mı? Neler alayım yanıma
    mete_han bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    - Lastik tamir kiti/spreyi/solusyonu vs.
    - Yagmurluk, yagmurluk yoksa battal boy cop torbasi. (Cop torbasi yagmurda cantaniz varsa sarmanizi da saglar, hayat kurtarir)
    - Esya baglamak gerekirse diye cengelli elastik ipler veya ahtapot seklindekiler.
    - Hava hala serin yukseklerde, fazladan giyecek, fazladan corap. (Ayaginiz usurse 2 corap yaparsiniz.)
    - Kucuk bir el feneri. (Isigin az oldugu saate denk gelirseniz gerekebilir.)

Izmir - Alanya icin 2 yol var bana gore,
    - Izmir - Aydin - Denizli - Korkuteli - Antalya - Alanya (Bol kamyonlu, hizli bir yol)
    - Izmir - Aydin - Fethiye - Demre - Antalya - Alanya (Genelde dar, guzel manzarali, virajli, zor bir yol)

Ilk aklima gelenler bunlar. Keyifli surusler.
    yosunum83, GoGi, SuleymanE ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

RideForLife. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Hocam, Gürcan Beyin söylediği iki yolu da yaptım. Fethiye Demre üzerinden gelmeyin. Sadece Fethiye - Antalya Arası 5 saat sürüyor ve virajlar bir yerden sonra hırpalıyor. İzmirden Antalyaya 6 saatte inebilirsiniz motorla Denizli üzerinden (biraz hızlı olursanız). İzmirde girersiniz otobana temiz, daha sonra Denizlide bi yemek yersin. Ordan Söğüt köyünde bi mola verirsin. Zaten ondan sonra Antalyaya iniş. Antalyada da bi mola verip Alanyaya devam edersiniz. Yolda manzaralar güzel, otoban harici sıkılacağınızı zannetmiyorum. Havanın açık olduğu bi gün denk getirilip bir günde o yol yapılır. Ben geçen yaz İzmir - Antalya arasını öğlen çıkıp ikindin Antalyada olacak şekilde yapmıştım.
    Bir de dip not düşeyim, Denizliye giderken radar olabiliyor ona dikkat edin.

Motosikleti
    Bajaj Dominar 400 UG
    1 günde gitmeye zorlama bence kendini. çok yorar ve hata yapma riskin artar. ortalama 60 ile bile gitsen(ki sanmıyorum) 10 saat durmaksızın sürmen gerek. insan işi değil.

konaklamalı, kamplı falan gitmeni tavsiye ederim.

trattataa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Mutlaka
    Memory foam yastık al.

yoksa alt taraf
    çok acı çeker.

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Gayet güzel açıklamış arkadaşlar. Bende veteran bir uzun yol sürücüsü olarak birkaç ufak ilave daha yapayım:

Günümüzde cep telefonu yol tarifi vb durumlar için hayati önem taşır, şarj sorunu yaşamamak için yanına bir powerbank al.

Yanında mutlaka su, gofret, çikolata vb bulundur. (bazen insanın kan şekeri düşebiliyor, ufak atıştırmalıklar zindelik verir.

Yorulduğunu, dikkatinin dağıldığını hissettiğin an mola ver. Mümkünse manzarası güzel bir yer seç, hem hatıra fotoğrafları çekersin.

Eğer çok yorulduğunu hissedersen kendini devam etmek için zorlama, en yakındaki il merkezine hareket et. Uygun fiyatlı bir otelde/pansiyonda bir gece konakla. Turistik olmayan pansiyonların fiyatları gayet uygun olur. Hiç gidememektense geç gitmek her zaman daha iyidir.

Ve son olarak, gezi bitiminde foruma girip bol fotoğraflı bir yolculuk konusu açıp tecrübelerini paylaş

gurcanozturk, espresso, GoGi ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ben sabır tavsiye ederim.
    Eğer amaç geze-geze gitmek ise, 2-3 günde bu rota yapılabilir, keyifli de olur, güzergah üstünde çok güzel yerler var, özellikle de Kaş-Demre üzerinden gelinecekse.
    Lakin amaç sadece en kısa sürede hedefe varmak ise, o güçte ve ergonomide bir motorla baya bi işkence olur.

Kendin için bişeyler alabalilirsin, motor için çokta bişeye gerek yok, güzergah tenha bir yol değil çünki.

satoyama - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Gilera Runner / Aprilia Sr GT200
    Çok keyifli ve rahat bir gezi olur, geze geze mis gibi gidilir. dio oldukça ergonomik bir scooter, hızı da yeterli 80 sabit yerine göre 100km çıkıyor. arkadaşların önerdiği eşyaları yanınıza almanız faydanıza. 3 günde ben 200cc scooter ile rusyaya gittim..
    GoGi, Green Arrow ve espresso bunu beğendiler.

batuhanaslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2022 Pcx 125
    Yorumlarınız için çok teşekkür ederim arkadaşlar sabah 5 te çıkcam yola duruma göre yorulursam bir pansiyonda dinlenicem dediğiniz şeyleri alıcam sağa sola sapmadan direk bir yolculuk olucak

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    * Varsa kendinden ipli bir ik ibüyük boy çöp torbası edinin. Yağmurda panço olarak da kullanılır, acil durumda torba olarak da, eşya doldurup motora bağlamakta da...

* Kancalı bagaj lastiklerinden iki tane alsanız yeter sanıyorum.

* Disk kilidinizi ve zincirinizi ihtmal etmeyin. Konaklama durumunda hatta bir lokantaya girdiğinizde dahi motosikletinizi kaybedebilirsiniz. Tedbirli olmakta yarar var.

* Çok büyük olmayan ama sağlam bir sırt çantasına yarım litrelik su şişesinden iki adet(gereksiz hacmi azaltır), kuru meyve(elma kurusu almanızı önermem, daha çok acıktırır), biraz atıştırmalık ve hatta akşamdan hazırlanmış bir yarım ekmek sandvic harika olur.

* Sn. SuleymanE' nin de belirttiği gibi, cep telefonu ve bilimum şarjlı eşyanız için akşamdan doldurup yine akşamından çantaya koyacağınız bir powerbank(aksi halde sabah unutulabiliyor), kablolu(mutlaka) ve varsa kablosuz kulaklık, tüm bunların kablolarını çantanıza yerleştirin.

* Topcase varsa çantanızı oraya koyun, yoksa da çantanızı kancalı lastik file ve kancalı lastiklerler artçı tarafına bağlayın. Sırtınızda taşımayın. İlk bir saat farkedemeyebilirsiniz ama uzun yolculuklarda sizi çok yorar.

* Bir lastik tamir köpüğü varsa onu da çantaya atın.

* Yolda depo yarıya geldiğinde doldurmaya gayret edin, böylelikle kafanız rahat olur. Şahsen "Keşke önceki istasyonda alsaydım" tedirginliğini benim gibi çok yaşayacağınız anlar olabilir. Özellikle bilmediğiniz uzun yollarda bu tip tedirginlik sizi göstergeye daha sık bakmaya zorlar ki bu da birçok açıdan sizi sürekli riske sokacaktır. Aklınız rahat olsun.

* Mutlaka içlik giyin. Çok rahatsız olursanız benzincinin birinde çıkarır çantaya atarsınız. Ama giymezseniz sorun olur. Bir de yanınıza (özellikle sabahın erken saatleri ve gece yaşayacağınız ayaz yüzünden) evde varsa "havalı kargo poşeti(nette aratırsanız görselini bulacaksınız" alın. Özellikle göğüs ve böbrek kısımlarınıza mont içinden yerleştirirseniz çok iyi olur.

* Yanınıza nakit almayı ihmal etmeyin. K.kartı teknik sorunlar nedeniyle sorun çıkarırsa benzincide stres yaşamanızı engeller, yol kenarında bir köfteciden yarım ekmek yemenize yardımcı olur.

* Yola çıkmadan önce veya en azından ilk yakıt istasyonunda lastik basınçlarınızı ve yağ seviyenizi kontrol edin. Motorla sürekli yüksek devir çevirmekten kaçınız, arada az da olsa yavaşlamaktan çekinmeyin. Böylelikle motor çok daha az yorulacaktır.

* Yola çıkmadan önce bir kahve iyi gelir.

* Eldivenlerinizi ihmal etmeyin. Motosiklet eldiveniniz yoksa da yağmur geçirmeyen eldivenlerden varsa soğukta giyersiniz. Öğlene doğru giymek içinde yün eldiven hiç yoktan iyidir. Emin olun o yün eldiven dahi hiç yoktan iyidir. Merak etmeyin, hava sıcak da olsa motosiklette elinizi fazla ısıtmaz, rahatsızlık vermez.

* Yol çok uzun değil, yolunuz genelin kullandığı bir yol. Kuş uçmaz kervan geçmez yola gitmiyorsunuz. Bunun için çok ihtiyaç olmayacak gereksiz malzeme yanınıza almayın. Yukarıdakiler fazlasıyla yeterli olacaktır.
    fz6_fazer, 19051919, espresso ve 4 diğerleri bunu beğendiler..

joshua - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLX 250 (2016) KLR 650 (2006)
    Aynı günde varmak olacak iş değil, iki güne bölmek lazım. 600km sadece iki yakıt molası ile aralıksız çok sürdüm ama 650cc ile, 100cc ile asla süremem diye düşünüyorum kendi adıma.

Motosikleti
    Mondial 100 SFC Snappy xi
    Bu yol bir günde yorar, İki güne yaymalısınız.
    Toto ağrısından perişan olursunuz.

caglar48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW S1000R
    bi marmarisli olarak kesinlikle aydın mugla dalaman yolundan gitmenizi onerırım o cc bi motorla dıger yollarda zor durumlarda kalabılırsınız ve asfaltıda guzeldır gokovada akçapınar tostu yemeyı unutmayın :D yok lastık patlama kiti yok yagmurluk falan bunlar boş şeyler azcık heyecanıyla rıskıyle yola çıkın keyıf alırsınız

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:48 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:44 ----------

Alıntı Kural [ Z ] adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    * Varsa kendinden ipli bir ik ibüyük boy çöp torbası edinin. Yağmurda panço olarak da kullanılır, acil durumda torba olarak da, eşya doldurup motora bağlamakta da...

* Kancalı bagaj lastiklerinden iki tane alsanız yeter sanıyorum.

* Disk kilidinizi ve zincirinizi ihtmal etmeyin. Konaklama durumunda hatta bir lokantaya girdiğinizde dahi motosikletinizi kaybedebilirsiniz. Tedbirli olmakta yarar var.

* Çok büyük olmayan ama sağlam bir sırt çantasına yarım litrelik su şişesinden iki adet(gereksiz hacmi azaltır), kuru meyve(elma kurusu almanızı önermem, daha çok acıktırır), biraz atıştırmalık ve hatta akşamdan hazırlanmış bir yarım ekmek sandvic harika olur.

* Sn. SuleymanE' nin de belirttiği gibi, cep telefonu ve bilimum şarjlı eşyanız için akşamdan doldurup yine akşamından çantaya koyacağınız bir powerbank(aksi halde sabah unutulabiliyor), kablolu(mutlaka) ve varsa kablosuz kulaklık, tüm bunların kablolarını çantanıza yerleştirin.

* Topcase varsa çantanızı oraya koyun, yoksa da çantanızı kancalı lastik file ve kancalı lastiklerler artçı tarafına bağlayın. Sırtınızda taşımayın. İlk bir saat farkedemeyebilirsiniz ama uzun yolculuklarda sizi çok yorar.

* Bir lastik tamir köpüğü varsa onu da çantaya atın.

* Yolda depo yarıya geldiğinde doldurmaya gayret edin, böylelikle kafanız rahat olur. Şahsen "Keşke önceki istasyonda alsaydım" tedirginliğini benim gibi çok yaşayacağınız anlar olabilir. Özellikle bilmediğiniz uzun yollarda bu tip tedirginlik sizi göstergeye daha sık bakmaya zorlar ki bu da birçok açıdan sizi sürekli riske sokacaktır. Aklınız rahat olsun.

* Mutlaka içlik giyin. Çok rahatsız olursanız benzincinin birinde çıkarır çantaya atarsınız. Ama giymezseniz sorun olur. Bir de yanınıza (özellikle sabahın erken saatleri ve gece yaşayacağınız ayaz yüzünden) evde varsa "havalı kargo poşeti(nette aratırsanız görselini bulacaksınız" alın. Özellikle göğüs ve böbrek kısımlarınıza mont içinden yerleştirirseniz çok iyi olur.

* Yanınıza nakit almayı ihmal etmeyin. K.kartı teknik sorunlar nedeniyle sorun çıkarırsa benzincide stres yaşamanızı engeller, yol kenarında bir köfteciden yarım ekmek yemenize yardımcı olur.

* Yola çıkmadan önce veya en azından ilk yakıt istasyonunda lastik basınçlarınızı ve yağ seviyenizi kontrol edin. Motorla sürekli yüksek devir çevirmekten kaçınız, arada az da olsa yavaşlamaktan çekinmeyin. Böylelikle motor çok daha az yorulacaktır.

* Yola çıkmadan önce bir kahve iyi gelir.

* Eldivenlerinizi ihmal etmeyin. Motosiklet eldiveniniz yoksa da yağmur geçirmeyen eldivenlerden varsa soğukta giyersiniz. Öğlene doğru giymek içinde yün eldiven hiç yoktan iyidir. Emin olun o yün eldiven dahi hiç yoktan iyidir. Merak etmeyin, hava sıcak da olsa motosiklette elinizi fazla ısıtmaz, rahatsızlık vermez.

* Yol çok uzun değil, yolunuz genelin kullandığı bir yol. Kuş uçmaz kervan geçmez yola gitmiyorsunuz. Bunun için çok ihtiyaç olmayacak gereksiz malzeme yanınıza almayın. Yukarıdakiler fazlasıyla yeterli olacaktır.
    dostum bizim oralarda öyle şeyler olmaz ya yok motoru kitleyin falan ben ne motorları gidonu bile kitlemeden sokakta bırakıyorum kanı bozuk ınsanlar oralarda pek olmaz , sırt cantasına yemek koymasındna falan bahsetmısın adamın yolunun ustunde çine köftecileri var :D diğer maddelerde komikti begendım yorumunu yeni mizahsorum sensın D
    https://www.instagram.com/besafes1kr/

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı caglar48 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bi marmarisli olarak kesinlikle aydın mugla dalaman yolundan gitmenizi onerırım o cc bi motorla dıger yollarda zor durumlarda kalabılırsınız ve asfaltıda guzeldır gokovada akçapınar tostu yemeyı unutmayın :D yok lastık patlama kiti yok yagmurluk falan bunlar boş şeyler azcık heyecanıyla rıskıyle yola çıkın keyıf alırsınız

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:48 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:44 ----------

dostum bizim oralarda öyle şeyler olmaz ya yok motoru kitleyin falan ben ne motorları gidonu bile kitlemeden sokakta bırakıyorum kanı bozuk ınsanlar oralarda pek olmaz , sırt cantasına yemek koymasındna falan bahsetmısın adamın yolunun ustunde çine köftecileri var :D diğer maddelerde komikti begendım yorumunu yeni mizahsorum sensın D
    Eğlenmenize sevindim. Umarım başınıza gelecek bir durumda da hatırlayıp güler eğlenirsiniz
    ...

joshua - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLX 250 (2016) KLR 650 (2006)
    Geçen yıl Datça’da dikkatimi çekmişti, park halinde gördüğüm çoğu motorda kontak anahtarları üzerindeydi, vespa vb gibi pahalı modeller dahil. Bir de mantar gibi türeyen popüler zincir fast food veya kafelerden göremedim, ağırlıkta hep yerel esnaf işletmeleri var.

kasırga genç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    arora kasırga ar 50-50
    yolculuğu yaptınmı ?

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)