Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

250cc aldım psikolojim bozuldu

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    2013 Suzuki Inazuma - 2013 Honda CB125ACE
    Alıntı blueway2 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    20 yaşındayken inazuma almışsın daha ne istiyorsunki,sat o zaman aldığın fiyatın üzerine satıp 125 liğe geri dön,zor değil ,psikoloji bozacak bir durum göremedim ben
    doğru abi, 40 yaşıma gelince borç harç bi enduro alıp devam ederim. adam gibi motora binmek gençliğin ne haddine
    espresso ve haluk23 bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    murattatoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilla RS660
    Alıntı blueway2 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    20 yaşındayken inazuma almışsın daha ne istiyorsunki,sat o zaman aldığın fiyatın üzerine satıp 125 liğe geri dön,zor değil ,psikoloji bozacak bir durum göremedim ben
    akp oy verdin dimi ? Yani eleştirmiyorum sadece merak ettiğim için sordum.
    TATOĞLUBİLİŞİM

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı zeynelhazan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    evet aldım... ormancılık okurken son dönem okulu bırakıp altımdaki 200cc motoru cb125ace ile takasladım ve trendy0la girdim... 3-4 aydır biriktirdiğim para ve bir miktar borçla suzuki Inazuma aldım...

böylece 2018(motorlu bisikletle beraber 2017)de başlayan motosiklet hayatımda 4 sene sonra 125cc devri sona erdi derkeeen,

aldığımda benzin 13-14 arasıydı şimdi benzin 22 oldu, alırken zincir dişli pazarlığı yapmıştık o sıra 1000 küsür liraydı şimdi 2000 olmuş, ben en son motul kullandığımda 5100 50 7100 70 liraydı şimdi 7100 120 lira olmuş...

şu an motor otoparkta yatıyor iki haftada bir anca çıkarabiliyorum... bakım kmsi yaklaşıyor...

tüm bu finansal etkenler beni 250cc ve üstü motosikletten soğuttu,125ten kendim soğudum zaten...

20 yaşındayım ve şimdiden mt07,cbf600,cbr600f gibi hayalini kurduğum motorlar hayal olarak kalacak diye düşünüyorum...
    Sana Hacamat abiden bir hikaye anlatayım.
    Adamın birini asacaklarmış. Cellat demiş ki; "son bir sözün var mı?"
    adam; "Son bir sözüm yok. Görevini yap" demiş.
    cellat; "Yahu sen ne biçim adamsın. Birazdan ölüp gideceksin. Umurunda değil."
    adam; "Öyle deme, öyle deme, beterin beteri vardır." demiş. (Buradan sonrasını hacamat abi ağlayarak anlatıyor)
    tam cellat işini yapacakken bir atlı hızla gelerek bağırmış; "Durun padişahın emri var. O adam asılmayacak"
    Cellat şaşkınlıkla ilmeği elinden bırakmış. Atlı bağırmış; "Padişahımız kazığa oturtulmasını emretti"

Kıssadan hisseyi çıkar bence. Beterin beteri vardır

Motosikleti
    Hayabusa
    Eski inazumaci olarak tam ne sorun cikardi acaba derken sorun ekonomik demissin dostum. Cozumun siradaki secimlerde(garanti olamamakla birlikte). İnazumanin kendi adina cok bi dert tasa yasamatmayacagini dusunuyorum.(30bin km kullandim).

joshua - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLX 250 (2016) KLR 650 (2006)
    inazuma limuzin gibi motor hacmine göre kalıplı, rutin bakımları zamanında yapılır düzgün kullanılırsa ömürlük bir motosiklet. Yakıt işi çığrından çıktı artık az yakıyor denebilecek model kalmadı gibi. Benim Klr arabamdan fazla yakıyor , klx çok daha ekonomik tüketime sahip.

Motosikleti
    Yamaha MT09 2021+yadea g5
    daha 20sin inazuma almışsın heleki şu şartlarda.göbek atıp dans etmen lazım.ben 24ümde sym scooter anca alabilmiştim.1 2 sene sonra pulsar alabilmiştim.z800 ler vs vardı o zaman lan dedim bunu alma ihtimalim olurmu imkansız diye düşündüm hala faceebokta bilmem kaç yıl önce üstüne binip çektirdiğim fotolar çıkıyor.33 olduk şimdi şu şartlarda 0 km mt9 aldık.40 yıl düşünsem dolar 18 ken motor alıcaksın deseler g.tmle gülerim.kısacası hiç bir şey için geç kalmadın daha yeni başlıyor tek sıkıntı bu işlerin istediğin zamanda gerçekleşmiyor olması.atıyorum 20 yaşında r25in olsa 50inde 2050 model r1 in olmasından çok daha zevk alır sevinirdin
    blueway2 bunu beğendi.

Italian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax 250 2016
    Alıntı Mr.wind adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    37 yasindayim. Batiya ve uzak doguya gore genc, ama ortadogu coplugune gore orta yasliyim.

Memur cocugu olarak ve kendim de ogretmen olarak butun hayatim hesap kitap ile gecti.

Beynimin bir bolumu sadece ekonomi, fiyat-performans, kampanya, ucuzluk, tasarruf gibi konulardan sorumlu.

Bu bolum oyle "surda firsat varmis devreye gireyim" seklinde calismiyor maalesef.

Arka planda surekli calisip, bataryanin monakoyan uygulamalar gibi surekli calisiyor bu bolum ve gunumun icine siciyor, hayati bana zehir ediyor.

Bu bolum ayrica bolca gelecek kaygisi pompaliyor ve "anı" yaşamani engelliyor. Tam birseyden keyif alicam, kafamda simsekler cakiyor ve "tasarruf modundan cikildi pis fakir" uyarisi beynimi yiyor.

Genc kardeslerim firsatinizi bulunca degil, firsatinizi yaratin ve şu leş ortadogudan arkaniza bakmadan kacin gidin.

Omur gecip gittikten sonra mikmisim milliyetciligini de, "kalip mucadele edecegim" mentalitesini de, ampulunu de, ampul fetisi ruh hastalarini da.
    Durumumuza tercüman olmuşsun, zamanında devlet, millet demeseydik keşke, olan bize oldu.
    Mr.wind bunu beğendi.

ARBETUS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '93 Kawasaki EN 500 Vulcan
    Benim 20-30 yaş aralığımda şartlar daha iyiymiş demekten başka bir şey diyemiyorum. Şükürler olsun ki hayal ettiğim motorların büyük çoğunluğuna sahip oldum (1200 GS hariç ) 2006 yılında Mondial MCT 250 sahibiyken 5 liralık benzinle 50 km gittiğimi hatırlıyorum. Hafta sonları 10 liralık benzin, 10 lira da Eskihisar-Topçular Feribot gidiş dönüşle arkadaşlarla güzel anılar biriktirebildim. 2010 Yılında '97 Model Kawasaki VN 800 ü sadece 6250 Liraya aldığımı, fazla değil 2015 yılında '95 Model BMW R1100 GS i 8500 liraya alıp, elden geçirip 2017 ye kadar kullandıktan sonra 10500 liraya sattığımı hatırladıkça yeniden alamayacağım için hem üzülüyor, hem de bir sürü anı biriktirdiğim için halime şükrediyorum.

Bu alemden bir Mikey geldi geçti diyorum

Yeni nesil motor tutkunlarının durumu çok zor...
    siyanoz bunu beğendi.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı ARBETUS adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim 20-30 yaş aralığımda şartlar daha iyiymiş demekten başka bir şey diyemiyorum. Şükürler olsun ki hayal ettiğim motorların büyük çoğunluğuna sahip oldum (1200 GS hariç ) 2006 yılında Mondial MCT 250 sahibiyken 5 liralık benzinle 50 km gittiğimi hatırlıyorum. Hafta sonları 10 liralık benzin, 10 lira da Eskihisar-Topçular Feribot gidiş dönüşle arkadaşlarla güzel anılar biriktirebildim. 2010 Yılında '97 Model Kawasaki VN 800 ü sadece 6250 Liraya aldığımı, fazla değil 2015 yılında '95 Model BMW R1100 GS i 8500 liraya alıp, elden geçirip 2017 ye kadar kullandıktan sonra 10500 liraya sattığımı hatırladıkça yeniden alamayacağım için hem üzülüyor, hem de bir sürü anı biriktirdiğim için halime şükrediyorum.

Bu alemden bir Mikey geldi geçti diyorum

Yeni nesil motor tutkunlarının durumu çok zor...
    R 1100 Gs nasıldı? Problem yaşadınız mı o dönem?

ARBETUS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '93 Kawasaki EN 500 Vulcan
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    R 1100 Gs nasıldı? Problem yaşadınız mı o dönem?
    Ben 1100'ü aldığımda baskı balata bitikti, ABS çalışmıyordu. Bu şekilde İzmir'den alıp getirdim. ABS yi resetledim, debriyajı kendim değiştirdim, orta sehpayı değiştirdim. Yeni lastik, yan çanta, fren balataları, ön rotil ve hatırlamadığım bir sürü başka parçayı da yeniledim.

1 defa yolda kaldı, Sinop dönüşünde. Onda da benzin pompasını değiştirmiştim kabloları eklerken bant kullanma gibi bir ahmaklık yapmıştım. Bant çıkıp pompanın ağzını tıkamış. Tam devir yükselecekken bant ağzı tıkıyor ve hızlanamıyordum. Bunu yol kenarında depoyu sökünce farkedemedim. sabah 10'da çıktığım Boyabat'a Tosya'dan geriye saat 20'de dönebilmiştim.

Eski ve bilinir bir motor olduğu için yurtdışı kaynaklı pekçok site ve forumda kronik sorunlara dair pek çok çözüm mevcut. Günümüz şartları için konuşmuyorum. Ama 2014-2015 yılları arasında bu motora sahipken pek çok parçayı çıkma ve 0 olarak uygun bulabiliyordum. Örnek vermek gerekirse Lucas marka debriyaj balatasını 500 liraya alıp kendim taktım. Motor ve şanzıman sistemi otomobillerle aynı olduğu için çok da devirlenmediği için, otomobile uygun motor yağı kullanabiliyordun (Kuru DEbriyaj). BEnzin pompası 3 BAR olan herhangi bir pompa kullanılabiliniyor. Ben en son KİA nın pompasını kullanmıştım. Tüm rulmanlarının numaraları belli olduğu için piyasadan kaliteli rulmanları BMW haricinde temin edilebiliyor. Ben o zaman sadece konik diferansiyel rulman fiyatına neredeyse tüm rulmanları temin edebilmiştim. Sadece salıncak rulmanlarını bulamadım.
    Hiç mi negatif yönleri yok? Elbette var. Benim boyum 163 cm, haliyle pek çok yerde ayaklarım yere değmiyor. Bu yüzden birkaç defa düşmüşlüğüm vardır. Ağır bir motor, devirince tek kaldırmak zor. 1200 GS çok daha hafif. Normal olarak nitelendirilen bir yağ eksiltme sorunu var. Boxer tayfası eksiltmiyorsa sorun vardır diyorlar . Halledilmesi gereken gıcık sorunları vardı tabi. Örneğin TPS ayarı. Gaz kelebeği konum sensörü. Bunun ayarını bozarsanız düzeltmek çok vakit harcatıyor. Hassas bir işlem. Senkron ayarı var sağ ve sol silindire giren hava miktarını saat vasıtasıyla ayarlnması gerekiyor. Ben bir tek bunu yapamadım motoruma. Buna rağmen gidişi ara hızlanması iyiydi.
    Çok efsane bir avadanlık seti vardır. içinde 3 adet karbondioksit tüpü bile mevcuttu. Ben orman yolunda kullanmak zorunda kalmıştım.

Bu zamana kadar 16-17 civarında motorum oldu. Aralarından en keyif aldığım ilk üç motordan birincisidir diyebilirim. hareket edip ayakları peglere koyduktan sonra en güvenli ve engeli motor oluveriyor onca heybetine rağmen... 2 sene kadar kullandım sanırım. 5. viteste 50 60 km civarı gidebilen ve gaza yüklendiğinde vites düşürmene bile gerek kalmadan hızlanan, virajları hiç dert etmeyen bir motordu benim için.
    Yakıt olayına gelince ben 350 km de 22.5 litre yaktırdım. Bu da 100 km'de 6.4 litreye denk geliyor sanırım.

başka sormak istediğin olursa özelden yazabilirsin. sayfalarca yazabilirim

Sağlıcakla
    tommygun bunu beğendi.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)