Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Araba şöferleri bize saygı göstermiyür

Motovento
    REKLAM ALANI
    Wing750 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CRF1000L Africa Twin
    Herkese günaydın,
    Sabah henüz karga kahvaltısını yapmadan pek sevgili bir moturcu (özellikle moturcu yazıyorum) kardeşimiz bana cilve yaptı. Çağlayan-Mecidiyeköy arasında şeridimde giderken arabamın tamponuna yapıştı önce. Sonra ben solda olmama rağmen benimle sol bariyerler arasına girmeye çalıştı. Yolda hız sınırı 80 biliyorsunuz. Yol açık ve hız sınırında ilerliyorum. Ne yapmaya çalışıyor diye beklerken bu kez sağıma geçti moturcu kardeş. Eliyle birkaç hareket ve sanırım küfür ettikten sonra, zarif bir kalça hareketiyle önüme geçti. Plakasını almayı akıl edemedim o arada. Videoda da pek belli olmuyor. 34CUP302 gibi okudum videoda. Ya da yakın bir plaka. Yine zarif kalça hareketleriyle gazı açtı ve gitti. Burada yazarken özellikle ağır ve küfürlü yazmamak için dikkat ediyorum.
    Bu arada arabamın arkasında da motosikleti fark et diye nal gibi stiker de var.

Bak sevgili moturcu kardeş. Ben de motosiklet sahibiyim. Böyle yaparsan bir gün senden daha ağır testis sahibi birine denk gelirsin mazallah. Benden sana tavsiye moturcu kardeş, daha usturuplu, daha saygılı ve dikkatli kullan. Allah göstermesin böyle artistlik yapacağım derken bir gün kendi kendine bariyere yapışırsın. Sevenlerin arkandan ağlamasın.
    Bu moturcu kardeşin videosunu da alta ekledim. Videoyu kesmediğim için moturcu kardeş 30'uncu saniyede sahne alıyor.

http://www.youtube.com/watch?v=Uq5ak...Yamako%C4%9Flu

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Sağınızdaki şeritler müsait olmasına rağmen en sol şeridi kullanmışsınız. Kamera süper bu arada. Marka model nedir?

Motosikleti
    CRF1000L Africa Twin
    Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sağınızdaki şeritler müsait olmasına rağmen en sol şeridi kullanmışsınız. Kamera süper bu arada. Marka model nedir?
    Dikkat ederseniz orta şeritten sola geçiyorum, diğer araçlardan daha hızlıyım. Soldaki şeridi kullanmamam için bir sebep mi var? Ya da moturcu kardeşin sol şerit önceliği mi var Benim takıldığım mesele saygı.
    Kamera Xiaomi 70Mai

Motosikleti
    cb250r
    Selamlar,
    Peki siz neden yol vermediniz?

Motosikleti
    CRF1000L Africa Twin
    Alıntı Mr.wind adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Selamlar,
    Peki siz neden yol vermediniz?
    Sanırım konu başka noktaya taşınmaya çalışıyor. Şöyle izah edeyim. Moturcu kardeş tamponuma yapıştığında ben hız sınırında gidiyordum. Orta şerit moturcu kardeş için de boştu. Benimle soldaki bariyerin arasına girmeye çalışmasının pek bir anlamı yoktu. Orta şeritten de geçebilirdi. Hız sınırı her şerit için aynı, sol için daha fazla değil. Bu olan mesele bir ya da iki saniyelik olay. Sağıma geçip el kol hareketleriyle ve muhtemelen küfür ederek bana bakmasının da pek bir gereği yoktu. Benim kızdığım bu.

f0cus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CF Moto 250 CL-X
    Bence haklısınız, trafik okumayı bilmeyenler sizi ve bu yorumumu çok eleştirecektir eminim.
    Sollama yapmak orta yada sağ şeritte öndeki aracın dibine kadar girip solu boş görünce atlamak yada geçmeyi beklemek değildir.

Öndeki araçlardan hızlıysanız solda seyretmek doğru, ki hızlısınız da
    Motorcu arkadaşın biraz sabırlı olması lazımdı muhtemelen ya geç kalıyordu yada bir olay yaşadı sinirini sizden çıkarmak istedi
    Wing750, Thesinner83, volkan190 ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    CRF1000L Africa Twin
    Alıntı f0cus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bence haklısınız, trafik okumayı bilmeyenler sizi ve bu yorumumu çok eleştirecektir eminim.
    Sollama yapmak orta yada sağ şeritte öndeki aracın dibine kadar girip solu boş görünce atlamak yada geçmeyi beklemek değildir.

Öndeki araçlardan hızlıysanız solda seyretmek doğru, ki hızlısınız da
    Motorcu arkadaşın biraz sabırlı olması lazımdı muhtemelen ya geç kalıyordu yada bir olay yaşadı sinirini sizden çıkarmak istedi
    Sadece motosiklet sürücülerinin de trafik kurallarına uymak zorunda olduğunu anlatmaya çalışıyorum.

Motosikleti
    cb250r
    Alıntı Wing750 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sanırım konu başka noktaya taşınmaya çalışıyor. Şöyle izah edeyim. Moturcu kardeş tamponuma yapıştığında ben hız sınırında gidiyordum. Orta şerit moturcu kardeş için de boştu. Benimle soldaki bariyerin arasına girmeye çalışmasının pek bir anlamı yoktu. Orta şeritten de geçebilirdi. Hız sınırı her şerit için aynı, sol için daha fazla değil. Bu olan mesele bir ya da iki saniyelik olay. Sağıma geçip el kol hareketleriyle ve muhtemelen küfür ederek bana bakmasının da pek bir gereği yoktu. Benim kızdığım bu.
    Yok hocam biryere cekmeye calistigim yok tabiki motorcu arkadasin saygisizligi yanlis. oyle tampon dibine girmek falan, apacilik yapmis.

ote yandan sunu da unutmamak lazim, sol serit sollama serididir. Yol bosken surekli sol seritten gitmek trafik kurallarima aykiridir. Hiz sinirinda olabilirsiniz farketmez, sol seritte giderken arkadan arac gelirse yol vermek zorundasiniz.
    Thesinner83 ve xtrafrozen bunu beğendiler.

Motosikleti
    CRF1000L Africa Twin
    Arkadaşlar, burada küçük bir ekleme yapayım. Motosiklet de aynı diğer plaka taşıyan, trafik ruhsatı olan araçlar gibi trafik kurallarına uymak zorunda. Hatırlatayım, ehliyet almak için motosikletlere ayrı trafik kuralı ve sınavı yapılmıyor. Otomobil, kamyon, otobüs, minibüs, motosiklet hepsinin uyacağı kurallar aynı. Levha da aynı, şerit de aynı. Motosikletin kaldırıma çıkmak, emniyet şeridine girmek, ters yoldan gitmek gibi bir ayrıcalığı da yok. Beni burada kızdıran bu arkadaşın gelip aracımın yanından bana el kol hareketleri yapması. Bunu otomobille de birisi yapsa aynı şekilde kızarım. Sanırım bana özel bir durum değil bu. Hepinizin başına da öyle ya da böyle gelmiştir ya da gelecektir. Konu bu saygısızlıktan ibaret. Yoksa burada felsefi bir tartışma yok. Son derece basit ve net.
    zapalka bunu beğendi.

Motosikleti
    cb250r
    Arkadaşlar, burada küçük bir ekleme yapayım. Motosiklet de aynı diğer plaka taşıyan, trafik ruhsatı olan araçlar gibi trafik kurallarına uymak zorunda. Hatırlatayım, ehliyet almak için motosikletlere ayrı trafik kuralı ve sınavı yapılmıyor. Otomobil, kamyon, otobüs, minibüs, motosiklet hepsinin uyacağı kurallar aynı. Levha da aynı, şerit de aynı. Motosikletin kaldırıma çıkmak, emniyet şeridine girmek, ters yoldan gitmek gibi bir ayrıcalığı da yok. Beni burada kızdıran bu arkadaşın gelip aracımın yanından bana el kol hareketleri yapması. Bunu otomobille de birisi yapsa aynı şekilde kızarım. Sanırım bana özel bir durum değil bu. Hepinizin başına da öyle ya da böyle gelmiştir ya da gelecektir. Konu bu saygısızlıktan ibaret. Yoksa burada felsefi bir tartışma yok. Son derece basit ve net.
    Hocam onu anladik zaten, arkadasin yaptigi yanlis o konuda hemfikiriz.

Sizin de anlamaniz gereken asagidaki gibi bir yasa var:

"Sol*şeritler sadece acil durumlarda kullanılmakta ve bu durumların dışında kullanıldığında 46/2 – a maddesine göre trafik*cezası*sebebi olarak nitelendirilmektedir. 2021 yılında yapılan düzenlemeler ile birlikte*sol şerit*ihlal*cezası*341 Türk Lirası cezai işleme tabii tutulmuştur."

Diger araclarin hiz siniri asip asmamalari sizi ilgilendirmez ki. Siz kendinizden sorumlusunuz, ve sol seridi kapatarak trafik kuralini ihlal ediyorsunuz.
    xtrafrozen, Thesinner83 ve DickName bunu beğendiler.

Motosikleti
    CRF1000L Africa Twin
    Hocam onu anladik zaten, arkadasin yaptigi yanlis o konuda hemfikiriz.

Sizin de anlamaniz gereken asagidaki gibi bir yasa var:

"Sol*şeritler sadece acil durumlarda kullanılmakta ve bu durumların dışında kullanıldığında 46/2 – a maddesine göre trafik*cezası*sebebi olarak nitelendirilmektedir. 2021 yılında yapılan düzenlemeler ile birlikte*sol şerit*ihlal*cezası*341 Türk Lirası cezai işleme tabii tutulmuştur."

Diger araclarin hiz siniri asip asmamalari sizi ilgilendirmez ki. Siz kendinizden sorumlusunuz, ve sol seridi kapatarak trafik kuralini ihlal ediyorsunuz.
    Sevgili kardeşim, sol şerit ihlali nedir bilmeden yazma. Lütfen önce şunu oku ondan sonra yaz: Sol Şerit İhlali: Gidişli ve gelişli en az iki şeritli yollarda; aracıyla seyir halinde olan bir sürücü; eğer ki aksine bir işaret yoksa; sürekli sol şeritte gitmesi ve arkasından seyir halinde olan diğer araçlara yol vermemesidir. Sollama şeridini tapulama durumudur.
    Burada bahsedilen yol gidiş gelişli yol. Oysa benim kullandığım yol bölünmüş yol. Yani senin o sol şerit ihlali yapılan türden bir yol değil. Trafik kurallarını bilmeden kendinizce yorum yapmayın.
    Tüm dünyada kural şudur: Yolda kaç şerit olursa olsun her şerit için hız sınırı aynıdır. Sağ şerit yaklaşma şerididir ve ileride yoldan ayrılacaksan onu kullanırsın. Orta ve sol şerit gidecek yolun varsa kullanacağın şerittir. Konudan uzaklaşmamak için hatırlatayım, bu arkadaşın motosiklet kullanması yaptığı saygısızlığı hoş göstermez. Ben ne onu taciz ettim, ne de kural ihlalim var. Alenen bana bulaştı. Siz farklı bakabilirsiniz ama konu bundan ibaret. Sonra trafikte saygıdan bahsetmeyin.

Motosikleti
    cb250r
    Sevgili kardeşim, sol şerit ihlali nedir bilmeden yazma. Lütfen önce şunu oku ondan sonra yaz: Sol Şerit İhlali: Gidişli ve gelişli en az iki şeritli yollarda; aracıyla seyir halinde olan bir sürücü; eğer ki aksine bir işaret yoksa; sürekli sol şeritte gitmesi ve arkasından seyir halinde olan diğer araçlara yol vermemesidir. Sollama şeridini tapulama durumudur.
    Burada bahsedilen yol gidiş gelişli yol. Oysa benim kullandığım yol bölünmüş yol. Yani senin o sol şerit ihlali yapılan türden bir yol değil. Trafik kurallarını bilmeden kendinizce yorum yapmayın.
    trafik yonetmeligini, ilgili maddeleri okudum. sizin bahsettiginiz gibi bir ayrim goremedim. Demekki bilmiyoruz. ilgili maddeyi paylasirsaniz okuyup ogrenelim.
    Wing750 bunu beğendi.

Motosikleti
    CRF1000L Africa Twin
    trafik yonetmeligini, ilgili maddeleri okudum. sizin bahsettiginiz gibi bir ayrim goremedim. Demekki bilmiyoruz. ilgili maddeyi paylasirsaniz okuyup ogrenelim.
    siz yollarda bildiğiniz gibi kullanmaya devam edin.

Motosikleti
    cb250r
    siz yollarda bildiğiniz gibi kullanmaya devam edin.
    Yok yok paylasinda ogrenelim.

"sol seridi kapatmanin kural ihlali olmasi bazi yollarda gecerli bazilarinda gecerli degilmis."

Nerde yaziyor yazinda ogrenelim. Bekliyoruz buyrun.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Sol şeritte sürekli gitmemek lazım tamam ama orta şerit çok hızlı değilse hepsinden hızlı gitmek için so şeritten gidilir. arkadan daha hızlı araç geliyor diye orta şeride ancak orta şerit boşsa geçerim, orta şeride geçmek için ciddi şekilde yavaşlayacaksam yani orta şerit doluysa orta şerit müsait olana kadar geçmem.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    O motorcu büyük ihtimalle size defalarca selektör yaparak çok hızlı geldi , siz sağa geçmeyince sinirlenmiş olabilir , hız sınırına uygun gidiyorum diyerek solda kalmanız gereksiz bir ısrar olmuş , orta şerit boşsa ordada 80 le gidebilirsiniz , motorcunun yaptığı hareketlerde gereksiz , üç şerit yolda otomobilden yol istedin vermedi mi solun soluna girmeye ne gerek var sağdan yardır git

Motosikleti
    falcon flash 100
    Videoyu seyreden 37. kişiyim. Bu videoda derdiniz nedir sıkıntı nedir anlayamadım.

Sizi sağınızdan nazik bir bale hareketi ile geçmesi mi rencide etti?

Beni sağımdan nasıl geçersin tribi mi?

Not: Yol boş orta veya sağ şeridi kullanmanız gerekir lüzumsuz yere sol şeridi işgal ediyorsunuz!
    kurubuzz, xtrafrozen, Mr.wind ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

Luc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R25 (2019)
    Bahsettiğiniz yol 1.köprüye giden E5 karayolu anladığım kadarıyla. Böyle bir gerekçe olamaz maalesef. Sol şerit kimsenin babasının şeridi değildir ve yalnızca sollama için kullanılmak zorundadır. (Bu bir zorunluluktur trafik kanununa göre)

Motosiklet sürücüsü sağdan sollama yapılmaz mantığına uyarak yol istemiş ve yol vermeyerek hem agreve etmişsiniz hem de sollama kurallarına uymasını engelemişsiniz. Motosiklette bir taşıttır ve her taşıt yol verme, geçme dönme, sollama kurallarına uymakla mükelleftir. Ve tekrar ediyorum, Sol şerit sürekli işgal edilebilecek bir şerit değildir. Orta şeridin müsait olduğunu belirtmişsiniz. Dolayısıyla arkanızdan daha hızlı gelen bir araç varken olmanbız gereken yer orasıydı. Muhtemelen şerit değiştiriken geldiğini gördüğünüz ve buna rağmen dğeiştridiğiniz o şeridi ve sinirlendi veya görmediniz yine şeridi aniden değiştirdiniz ve sinirlendi.

Videoya göre motosikletli gayet haklı muhtemelen önüne atladınız. O kadar uzun bir boşluk varken sol şeritte olmak ve arkadakini sağdan sollamaya teşvik etmek hiç hoş değil. Umarım benzer veya daha kötü bir durumla karşılaşmazsınız bir gün motosiklet sürerken. Zira yazılanlara göre yorum yapmak gerekirse farkındalıkla alakalı bir sıkıntı var. O stikerin araçta olmasına gerek yok bence. Zira anlatılanlarla aksiyonlar biribine tamamen zıt.

Normal bir sürücü aniden sol şeride geçip öndeki aracı solladıktan sonra orta şeride geri dönerdi. Muhtemelen sinyal falan da vermediniz o manevrayı yaparken..

Çok üzücü ve düşündürücü bir durum...
    Mr.wind bunu beğendi.
    MotoXPR

https://www.youtube.com/@MotoXPR

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250

Karayollarında Trafiğin Akışı ve Karayolunun Kullanılması

Madde 94- Karayollarında trafik sağdan akar.

Aksine bir hüküm veya işaret bulunmadıkça karayollarında;

A) Araç sürücüleri;

a) Araçlarını durumun elverdiği oranda gidiş yönüne göre yolun en sağından, yol çok şeritli ise trafik durumuna göre hızının gerektirdiği şeritten sürmek,
    b) Şerit değiştirmeden önce, gireceği şeritte sürülen araçların güvenle geçişlerini beklemek,
    c) Trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak şekilde şerit değiştirmemek,
    d) Gidişe ayrılan yol bölümünün en son şeridini sürekli işgal etmemek,
    e) İki yönlü dört veya daha fazla şeritli yollarda, motosiklet, otomobil, kamyonet, minibüs ve otobüs dışındaki araçları sürenler, geçme ve dönme dışında en sağ şeridi izlemek,zorundadırlar.

Sürücülerin;

f) Geçme, dönme, duraklama, durma ve parketme gibi mecburi haller dışında şerit değiştirmeleri,

g) İki şeridi birden kullanmaları,
    h) Kavşaklara yaklaşırken; yerleşim yerlerinde 30, yerleşim yerleri dışında 150 metre mesafe içinde ve kavşaklarda şerit değiştirmeleri,
    ı) Araçlarının cinsine ve hızına uygun olmayan şeritten gitmeleri,
    j) İşaret vermeden şerit değiştirmeleri,
    k) Bölünmüş yollarda karşı yöndeki trafik için ayrılan yol bölümüne girmeleri,
    l) Dört veya daha fazla şeritli ve iki yönlü yollarda, karşı yöndeki trafik için ayrılan yol bölümüne girmeleri,
    m) İki yönlü ve üç şeritli yollarda en sol şeride girmeleri,yasaktır.

https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?M...evzuatTertip=5
    DickName, xtrafrozen, Luc ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motorcu kardeş tamponunuza neden yapıştı hiç düşündünüz mü? Trafikte otomobil içerisinde sizin fark edemeyeceğiniz hızlarda yaklaşma kabiliyetine sahip o yüzden olabilir mi mesela? Bunu motosiklet kullanan bir çok insan da yaşar. Otomobil içindeki algı farklı malum.

Araç sollama yapmışsınız peki kabul edelim, sonrasında neden müsait olan orta şeride geçmiyorsunuz? Geçmek zorunda olduğunuzu bilmediğiniz için olabilir mi? Tren rayı değil gittiğiniz yol. Bölünmüş yol. Bölünmüş yollarda en sol şerit/şeritler daha hızlı araçların geçmesi için boş bırakılır müsait olunduğunda.

Sadece motosiklet sürücülerinin de trafik kurallarına uymak zorunda olduğunu anlatmaya çalışıyorum.
    Hız sınırı hız sınırı diyip duruyorsunuz ancak kimseyi siz hız sınırlarına uydurmak gibi bir görev ya da hakkınız yok! Siz polis misiniz? Görevde misiniz?

Bu şekilde araç kullanarak bırakın motosikleti yolda giden diğer hiç bir araca saygı göstermemişsiniz... Bravo!
    DickName ve Mr.wind bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)