Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Noter satışı var ama tescil yok

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar çıkmaza girdim. Bundan tam 12 yıl önce motor almıştım notere gidip işlemleri yaptık ama sonra trafiğe gidip tescil ettirmemişim (bunun sebebini bilmiyorum belkide unuttum). Motoru aldıktan sonra kullanamadım iş için başka şehire gittim sonra askerlik sonra araba satın aldım derken motor yıllardır evde yatıyor.
    Motoru satan kişi beni aradı, motor hâlâ benim üstüme dedi gittim sordum tescil yapılmamış dedi. Bu kişi motoru bana vermek istiyor ama eşinden boşandığı için herşeye haciz konulmuş. Notere gittiğimde hic bir işlem yapılmıyor. Hacizi kaldırın gelin diyor. Ama sata adam buna birşey yapamam mahkeme devam ediyor diyor yani hacizi kaldıramıyoruzda

Şimdi ne yapmam gerek bu konuda bilgisi olan var mı arkadaşlar? Bu motorun satış sözleşmesi var ama tescil olmadığı için benim adıma değil. Şu aşamada haciz olduğu için işlemde yapamıyoruz

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mavellen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yazdığından anladığım kadarı ile noter satışı yok. Başlıkda var yazmışsın. Bu durumda motor senin değil. Sözleşmende pek işe yaramaz. Daha doğrusu hiç işe yaramaz.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Davalık olduğu eşinden veya avukatından durumu anlatıp rica edin hacizi kaldırsın. Fazla bir sorun olacağını zannetmiyorum.

Unutmayın tatlı dil hacizi kaldırır.
    ferhatkars bunu beğendi.

Motoru satan kişi ile noterde satış yaptık. Satış sözleşmesi noterde mevcut. Para karşılığı bu sözleşmeyi noter veriyor bunda bir sıkıntı yok. Sanırım 30 gün içinde trafiğe gidip tescil ettirmem gerekiyordu bunu yapmadım. Ruhsattada satıcının ismi var hala. Ama ruhsatin sağ bölümünde noterin imza ve damgası var satışa dair

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:24 ----------

Alıntı mavellen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yazdığından anladığım kadarı ile noter satışı yok. Başlıkda var yazmışsın. Bu durumda motor senin değil. Sözleşmende pek işe yaramaz. Daha doğrusu hiç işe yaramaz.
    Noterde satışa dair sözleşmemiz bulunuyor para karşılığı bu sözleşmeyi veriyorlar

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:28 ----------

Alıntı yaşlıveacemi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Davalık olduğu eşinden veya avukatından durumu anlatıp rica edin hacizi kaldırsın. Fazla bir sorun olacağını zannetmiyorum.

Mantıklı bir cevap eğer çözüm bulamazsam bunu deneyeceğim teşekkürler Satıcı hacizin kalktığını duyunca motor hâlâ kendi üstüne olduğu için bu motoru başka birine satabilir mi? İnsanoğlu belki bu durumdan yararlanmak isteyebilir (Noterde sözleşme var ama motor hala onun üstüne görünüyor bu nedenle soruyorum)

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı yaşlıveacemi adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Es kismi riskli, ese gore degisir, adamin donunu bile alirlar.

"Aaaaa motosiklette mi vardi?"

Alıntı gurcanozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Es kismi riskli, ese gore degisir, adamin donunu bile alirlar.

"Aaaaa motosiklette mi vardi?"

Ama haczi koyduran adamın boşanmış eşi zaten. Hangi mal varlığına haciz koydurmuştur biliyordur bence.

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı Mchlscfld01 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ama haczi koyduran adamın boşanmış eşi zaten. Hangi mal varlığına haciz koydurmuştur biliyordur bence.
    O zaman bir bardak su hocam
    Bosanmis bir kadindan daha tehlikelisi, kin tutan bosanmis bir kadindir.
    M.balibey, Mr.wind, tommygun ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

yamtareroglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Satıldı :(
    Noterden resmi satış yapılmışsa ve elinizde ıslak imzalı evrak varsa araç sizindir, Tescil edilip edilmemesi ayrıdır, motoru zaten kullanmıyorsanız mevcut duruma karşı tarafın mahkemesi sonuçlanıncaya kadar devam edin, haciz işlemi başlatırlarsa noter satışını gösterirsiniz, karşı taraf uğraşır durur ve muhakkak onu hacizden düşürür.

Alıntı yamtareroglu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Noterden resmi satış yapılmışsa ve elinizde ıslak imzalı evrak varsa araç sizindir, Tescil edilip edilmemesi ayrıdır, motoru zaten kullanmıyorsanız mevcut duruma karşı tarafın mahkemesi sonuçlanıncaya kadar devam edin, haciz işlemi başlatırlarsa noter satışını gösterirsiniz, karşı taraf uğraşır durur ve muhakkak onu hacizden düşürür.
    Peki beklemek istemesem nasıl bir çözüm bulabilirim. Bu motoru aldığımda satan kişi bekardı, evlenip boşanmış bu durum beni niye bağlıyor anlamadım. Birde satışı yapılmış bir motor tescil edilmedi diye neden hala eski sahibinin üstüne görünüyor onu anlamadım (noterde sözleşme olsa bile noter sisteme girdiğinde motor eski sahibinde görünüyor). Biz noter satışı yaparken satıcı tüm belgeleri teslim etti (satış işlemleri için gerekli olan belgeler borcu yoktur kağıdı gibi, sigorta iptali gibi şeyler hatırlıyorum). Zaten hacizli malı satamaz ben satın alırken üstünde herhangi bir haciz olmayan motor

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı Mchlscfld01 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu motoru aldığımda satan kişi bekardı, evlenip boşanmış bu durum beni niye bağlıyor anlamadım.
    Evlenen kisiler evlilik oncesi aralarinda "mal rejimi" sozlesmesi yapmamislarsa, evlilik oncesi edinilmiş mallara "katılma rejimi" olarak degerlendiriliyor. Yani adamin mali kadinin da mali olmus oldu. Bosanma sonrasi nafaka odenmesi gerektigi halde odenmemisse kadin icra islemi baslatmis ve adamin uzerine kayitli mallara haciz koydurmus olabilir, cunku resmiyette o mal kadinla ortak degerlendirilir.

Isin ic yuzunu bilmeden yazdim ama genel olarak boyle.

f0cus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CF Moto 250 CL-X
    Evlenen kisiler evlilik oncesi aralarinda "mal rejimi" sozlesmesi yapmamislarsa, evlilik oncesi edinilmiş mallara "katılma rejimi" olarak degerlendiriliyor. Yani adamin mali kadinin da mali olmus oldu. Bosanma sonrasi nafaka odenmesi gerektigi halde odenmemisse kadin icra islemi baslatmis ve adamin uzerine kayitli mallara haciz koydurmus olabilir, cunku resmiyette o mal kadinla ortak degerlendirilir.

Isin ic yuzunu bilmeden yazdim ama genel olarak boyle.
    normal şartlarda herhangi bir sözleşme vb olmadığında ( kim evlenirken sözleşme yapar ki )
    evlenilmeden önceki edinilen varlıklar edinen kişiye ait olmuyor mu ya?
    ben mi yanlış biliyorum, eğer yanlış biliyorsam evlenmeden önce sözleşme yapmak şart

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı f0cus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    normal şartlarda herhangi bir sözleşme vb olmadığında ( kim evlenirken sözleşme yapar ki )
    evlenilmeden önceki edinilen varlıklar edinen kişiye ait olmuyor mu ya?
    ben mi yanlış biliyorum, eğer yanlış biliyorsam evlenmeden önce sözleşme yapmak şart
    "22 Kasım 2001 kabul tarihli 4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu 1 Ocak 2002 de yürürlüğe girmiştir. Bu kanundan önce eşler arasındaki yasal mal rejimi mal ayrılığı iken, bu kanunla birlikte eşlerin tabi olduğu yasal mal rejimi “edinilmiş mallara katılma rejimi” olmuştur. Mal ayrılığı rejiminde mal kimin adına ise onun kabul ediliyorken, bu değişiklikten sonra malın kimin adına olduğu önemini kaybetmiş, malın nasıl edinildiğine bakılarak mal paylaşımına gidileceği düzenlenmiştir."

Hocam bu konu cok riskli bir konu, ben ustteki yazidan yola ciktim.
    Ama su var, arkadas bekarken motosikleti satin aldigini kanitlayabiliyorsa sorun olmamasi gerekli diye dusunuyorum. Ancak daha fazla kafa karistirmayayim, yasal bir danismanlik almakta fayda var.

xterkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha fz8 +bajaj pulsar 200+ discover 125 st +
    sen daha evlilik yokken almışsın, hiç bir sıkıntı olamaz ama ruhsatı yaptırmadığın ve sigortasını ve muayenesini o sebeple yüklü rakamlar çıkar, motor bu rakamlara değer mi ? önce bu konuyu araştır
    kanunen sıkıntı yok ,tabi mahkemelik te bir konu olursa ,arkadaşların belirttiği gibi ,birde orada süreç yaşanır ama normal şartlarda sıkıntı yok

Alıntı xterkan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sen daha evlilik yokken almışsın, hiç bir sıkıntı olamaz ama ruhsatı yaptırmadığın ve sigortasını ve muayenesini o sebeple yüklü rakamlar çıkar, motor bu rakamlara değer mi ? önce bu konuyu araştır
    kanunen sıkıntı yok ,tabi mahkemelik te bir konu olursa ,arkadaşların belirttiği gibi ,birde orada süreç yaşanır ama normal şartlarda sıkıntı yok
    Nasıl başlamam gerek ben bu motor mevzusu çözülsün istiyorum. Eski sahibi haczi bahane edip bekletiyor, noter de işlem yapmıyor. Boşandığı eşinin avukatı ile mi görüşmem gerek çünkü şuana kadar cevaplardan en mantıklısı bu Eski sahibi boşandığı eşinin avukatının bilgisini vermezse bu bilgiye nasıl ulaşırım?

yamtareroglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Satıldı :(
    Noterden resmi satış yapılmışsa motor size aittir. Eğer üzerinize görünmüyorsa ve satış yapıldığına dair ıslak imzalı noter belgesi elinizdeyse Noter ben işlem yapmıyorum diyemez, derse Noter'e dava açarsınız. Buradaki tek konu o dönemde noterden yapılan satış belli bir süre içindde tescil edilmediğinde geçersiz kalabiliyorsa hukuken (bunu ben bilmiyorum, bu ancak araştırılarak bulunabilecek bir bilgi) o zaman bir şey yapamazsınız.
    Ama normal şartlarda noter satışı yapılan bir meta için (belli bir süre iptal veya mal kaçırma davası gibi sebepler olmadığı sürece) noter satışı iki kişi arasındaki adi sözleşme değildir, resmi mutabakat ve sözleşmedir. Motorun üzerinize olmaması ise tescil ile ilgilidir. Yani bunun araç değil de örneğin bir tarım makinesi olduğunu düşünün, tarım makinesini noter kanalıyla satın alıyorsunuz, herhangi bir tescil işlemi olmadığından bu ürün hala satana ait olmaz, size ait olur. Dolayısıyla siz elinizdeki noter belgesi'nden eminseniz ve bu araç kişinin evlilik öncesinde satın alınmışsa böyle bir haciz uygulanamaz. Avukatınıza başvurmanızı tavsiye ederim. Bu cevap size yeterli gelmediyse ve anlaşılmadıysa bence epey uğraşırsınız, boşverin o zaman

xterkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha fz8 +bajaj pulsar 200+ discover 125 st +
    1 sigorta ,muayene, ruhsat, mtv gecikmelerinde çıkacak cezaları, sigortacıya, maliyeye ,emniyete ve tüve sorarak öğren, rica et durumu anlat, motorun değerlimi? değerinin üstünde cezalar çıkarsa ,ona göre maddi durum değerlendirmesi yap ve ruhsat işlemlerine devam edersin
    2 noter satış yaptığında, seninki eski satış ,şimdi direk ruhsat alıyorsun ,gerekli yerlere bildirim yapar, bu yapıldı mı ? yapılmadıysa ve üstüne haciz işlemi varsa, iş karışır, eski sahibi çağrılacak ve form dolduracak ,gerekli noter belgeleri v.s emniyet ve mahkeme süreçleri olacak

araç resmen senin ama çok yıl geçmiş ,üstüne bir de haciz konulmuş, bu kısım biraz uğraştırır ,eski araç sahibi bu duruma yanaşmıyorsa ona da dava açman gerekli, kısaca 1 .şıkkı değerlendir, ona göre bir avukat ile görüşüp devam edersin başkada ne desek boş

Alıntı xterkan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1 sigorta ,muayene, ruhsat, mtv gecikmelerinde çıkacak cezaları, sigortacıya, maliyeye ,emniyete ve tüve sorarak öğren, rica et durumu anlat, motorun değerlimi? değerinin üstünde cezalar çıkarsa ,ona göre maddi durum değerlendirmesi yap ve ruhsat işlemlerine devam edersin
    2 noter satış yaptığında, seninki eski satış ,şimdi direk ruhsat alıyorsun ,gerekli yerlere bildirim yapar, bu yapıldı mı ? yapılmadıysa ve üstüne haciz işlemi varsa, iş karışır, eski sahibi çağrılacak ve form dolduracak ,gerekli noter belgeleri v.s emniyet ve mahkeme süreçleri olacak

araç resmen senin ama çok yıl geçmiş ,üstüne bir de haciz konulmuş, bu kısım biraz uğraştırır ,eski araç sahibi bu duruma yanaşmıyorsa ona da dava açman gerekli, kısaca 1 .şıkkı değerlendir, ona göre bir avukat ile görüşüp devam edersin başkada ne desek boş

Arkadaşlar eski sahibinden bilgi aldım hukuk bürosunu avukatı buldum durumu izah ettim. Avukat;bizimle bir işin yok eşine 05/2021 tarihinden beri nafaka ödemiyor bu nedenle haciz konuldu o kişiyle konuşun nafakasını öderse sorun çözülür dedi. Eski sahibinin bu duruma olumlu yaklaşmaması durumunda ne yapabilirim dedim motorun tescilini kendi adınıza almak için mahkemeye verirsin ama hem uzun sürer hemde çok fazla paran çıkar avukat tutman gerekiyor dedi. Avukat bence nafaka ödetmek için beni eski sahibine yönlendiriyor. Eski sahibiyle konuştum ben nafaka ödemiyorum ilk avukat yüzünden bu duruma düştük ikinci avukatı tuttum dedi. Yani iki kapıda kapandı. Bunun başka yolu yoksa böyle ortada kaldım sanırım

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    duke 390
    Valla ilk aklima gelen adamin esini arayip durumu anlatip haczi kaldirmasi icin rica etmen

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Ana fikir; esinizi iyi secin, avukatinizi daha iyi secin.
    mavellen ve erensel bunu beğendiler.

Alıntı Atincozkan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Valla ilk aklima gelen adamin esini arayip durumu anlatip haczi kaldirmasi icin rica etmen
    Avukat ne derse eşide ona uyar ve onun sözünden çıkmaz diye düşünüyorum ve avukatin amaci şuan benle motorun eski sahibini karşıya karşıya getirtip nafaka ödemesini istiyor ama motorun eski sahibi böyle bir şey yapmayı düşünmüyor bu nedenle ikinci avukatı tutmuş. Sanırım davalarının sonuçlanmasını beklicez ne yapalım. Avukat tutmadan bu duruma satış sözleşmesi ile itiraz dilekçesi falan verilmiyor mu anlamadım gitti. Neden herşeyde avukat tutuyoruz :/

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:30 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:28 ----------

Ana fikir; esinizi iyi secin, avukatinizi daha iyi secin.
    Evet yazın bunu bir köşeye

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler