Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

PLAKAM DÜŞTÜ

Motovento
    REKLAM ALANI
    gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı isoozdmr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar öncelikle son yorumlara istinaden şunu söylemek isterim, plakam katlanır değil ki zaten ns 200 kullanıyorum öyle birşeye ihtiyaç duymadım. Gençlik vs demişsiniz kısmen o yaşlarıda geçtim 36 yaşındayım. Birde benim plakalığım çerçevesiz değil standart olması gerektiği gibiydi fakat benim geçtiğim yollar okadar kötüydükiplakayı kaybettiğim rotada, hızım biraz fazla olsa muhtemelen dengemide bozabilirdi. Devlet sağolsun plaka düştü diye bize yapıştırmayı biliyor fakat yollar patates tarlası...
    Konuyu siz actiniz diye her yazilan mesaji kendinize yorum olarak algilamayin, alinti yapmayi bilmeyenler olabilir o ayri.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Bajaj Dominar 400
    Alıntı gurcanozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Konuyu siz actiniz diye her yazilan mesaji kendinize yorum olarak algilamayin, alinti yapmayi bilmeyenler olabilir o ayri.
    Estağfurullah. Sadece orada yazılan ihtimallerin bende olmadığını ve yinede düşme durumuyla karşılaştığımı belirtmek istedim.
    gurcanozturk bunu beğendi.

SoloMoto2006 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2020 Xmax 250 - 2022 MV Agusta TVL
    Yukarıda benimde paylaştığım deneyimim Scooter'da gerçekleşti ki çok uzun yıllar içerisinde içinde SS 'lerin de dahil olduğu onlarca farklı motosiklet sahibi oldum ve hiçbirinde plaka düşmesi gibi bir durum yaşamamıştım. Plakanın düşme sebebi hakkında da hiç bir fikrim yok ve sadece kanuni yolu seçecek arkadaşlar için güncel prosedürü anlatmaya çalıştım. Sonuçta isteyen istediği yolu seçmekte özgür. Kanuni yoldan sapacağım tek durum şayet çuvalla para verip özel plaka almış olmam olabilirdi.

caglar48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW S1000R
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Plaka kaybolması gibi bir basit konu yüzünden yasadışı iş yapmayı ben doğru bulmuyorum. İlle devletle zıtlaşılacaksa plak gibi konular dışında çok daha önemli konular var. O konular varken plaka gibi bir konuda standart işlemi yapmak daha mantıklı. Zaten başımız ağrıyor bir de bu saçma nedenle ağrımasın diyoruz bu yüzden yasal süreç neyse onu yapın başınıza dert açmayın diyoruz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:38 ----------

Plaka kayıp değilse ama hazarlıysa, mesela buldunuz ama yolda üzerinden kamyon geçmiş yamulmuş vb. ya da vida deliği yüzünden muayeneden geçmez yenileyeyim dediğinizde eski hasarlı plaka ile notere gidince noter imha etmek üzere hasarlı plakayı teslim alıp yeni plaka çıkartmak için gerekli belgeyi veriyor. Bu arkadaş da bunu demek istemiş sanırım. Plaka komple kayıpsa noterde ruhsat da plaka numarası da değişiyor haliyle.
    Yasadışı bi durum yokki bu zor günlerde insanlar gereksiz paralar verecegine ruhsat değiştirdiğinde nasıl sana muhurlu plaka veriyolarsa bu bahsettiğim yerde sana aynı şekilde mühürlü orjınal plaka veriyor. 500 600 lira vermek yerine 100 lira veriyorsun o kadar
    https://www.instagram.com/besafes1kr/

Motoseverrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Alıntı isoozdmr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar öncelikle son yorumlara istinaden şunu söylemek isterim, plakam katlanır değil ki zaten ns 200 kullanıyorum öyle birşeye ihtiyaç duymadım. Gençlik vs demişsiniz kısmen o yaşlarıda geçtim 36 yaşındayım. Birde benim plakalığım çerçevesiz değil standart olması gerektiği gibiydi fakat benim geçtiğim yollar okadar kötüydükiplakayı kaybettiğim rotada, hızım biraz fazla olsa muhtemelen dengemide bozabilirdi. Devlet sağolsun plaka düştü diye bize yapıştırmayı biliyor fakat yollar patates tarlası...
    Kullandığım Cgde arka çamurlukta dehşet derecede titreşim mevcut ve plakanın vidalarının düşmesine sebebiyet veriyordu bende civatacıya gitmedim idareten bir tarafını plastik kelepçe ile tutturdum benim durumum ayrı benim plakalığı tutan yerlerde kırık o yüzden böyle şeye giriştim, ama genel olarak sağlamlaştırmak isterseniz plakanızda mutlaka çerçeve olsun ve çerçeveyi sıkılan civata ve somun varsa somunu mutlaka faturalı somun alın eskimediği sürece ve çok sökülüp takılmadığı sürece gevşeme yapmaz o somun türleri birde aklımdayken paylaşayım sıktığınız yerlere pul ve kalın plastik koyarak titreşimi plastiğe vermiş olursunuz böylelikle gevşeme düşme riskini en aza indirmiş olursunuz.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Plakanın düşme sebebini açıklıyorum toplanın. Bu plastik plakalık lar hani servislerin falan reklam olsun diye taktığı.Bunları servisler bedava taktıkları için en ucuzunu temin ediyorlar.O plakalıkların kaliteli malzemeden basılmışı yoktur heralde çünkü öyle bir talep yok.Bu plakalıkları en adi plastikten hatta çöpten falan toplanan geri dönüşüm plastiklerden genelde içine moblende karıştırıp basarlar.Bu malzeme çok kırılgan ve serttir.
    Eee zaten ucuz olsun diye plakalığın plastik et kalınlıklarıda incecik olunca fazla malzeme yemesin ucuz olsun diye.

Sonuç bu plastik parçayı plakalık sacına vidayla bağlıyorlar plakayıda bu plakalığın içine yerleştriyorlar.İşte titreşim ve kasislerden geçerken bu vidalı yerlerden kırılıp vidalr plakalık sacında kalıp plakaya elveda diyorlar.
    natijax ve espresso bunu beğendiler.

Metela - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 2019
    Düşmüştü gittim yeni plaka çıkarttım, çünkü ne olur ne olmaz demek durumundayız, böyle bir ülkede düşen plakayı kötü amaçla kullanacak çok kişi ve ihtimal var, aklınız kalmasın yenisini çıkartın, sonrada plakalığa benim yaptığım gibi silikon ile yapıştırın. Geçmiş olsun.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı natijax adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    plakanın düşmesi nasıl bu kadar çok yaygın olmuş çözemedim. katlanır plaka tarzı şeyler mi yapıyor bu plakasını düşüren kişiler yoksa bildiğin motoru aldığında kendisiyle gelen plaka bildiğin düşebiliyor mu? enteresanmış. bir dahaki motora bindiğimde bir plakamı kontrol edeyim sallanıyor mu acaba
    ha yok mevzu katlanır plaka ise. ki onu da bilmiyorum sadece sonradan işlem yapmışlar ve sağlam yapmamışlar diye düşürmüşlerdir düşüncesiyle söylüyorum, ne kadar illegal plakasını kapatma meraklısı adamlar varmış sözlükte. benim bilgisizliğime verin şaşırdım vallah.
    Bayilerin veya servislerin üzerinde kendi markaları yazan plastik plakalıklar çok kolay çatlayabiliyor, plakaları da çok sağlam tutmuyor, bunları monte ederken arkalarından silikon yapıştırıcı ile yapıştırılmazsa plaka kolayca düşebiliyor.
    Hep dandik plastik plakalıklar yüzünden yani.
    Artık plakalara vida da yasak olunca yalnızca o plastik plakalığıa geçme plakaların düşmesi normal. silikonla vb. iyice sağlam yapıştırmak lazım.
    natijax bunu beğendi.

caglar48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW S1000R
    Alıntı okanbagiscan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Plakanın düşme sebebini açıklıyorum toplanın. Bu plastik plakalık lar hani servislerin falan reklam olsun diye taktığı.Bunları servisler bedava taktıkları için en ucuzunu temin ediyorlar.O plakalıkların kaliteli malzemeden basılmışı yoktur heralde çünkü öyle bir talep yok.Bu plakalıkları en adi plastikten hatta çöpten falan toplanan geri dönüşüm plastiklerden genelde içine moblende karıştırıp basarlar.Bu malzeme çok kırılgan ve serttir.
    Eee zaten ucuz olsun diye plakalığın plastik et kalınlıklarıda incecik olunca fazla malzeme yemesin ucuz olsun diye.

Sonuç bu plastik parçayı plakalık sacına vidayla bağlıyorlar plakayıda bu plakalığın içine yerleştriyorlar.İşte titreşim ve kasislerden geçerken bu vidalı yerlerden kırılıp vidalr plakalık sacında kalıp plakaya elveda diyorlar.
    marmariste 09 u bakıma soktugumda kendı plakalıgını takmıstı bak bu duser dandık dedım yok abi taş gibi oldu daha kimse dusuremedi dedi ver bi tur atıp geleyım dedım 5 dakıka gazladım geldıgımde plaka yoktu elemana yenı plaka bastırttım bide saglam plastıkten plakalık aldırttım bana bi çıtır kurulmuş olabilir
    tommygun bunu beğendi.
    https://www.instagram.com/besafes1kr/

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    App plaka (Ne demekse? hangi aklıevvel çıkarttı ise artık bu deyimi? Abartı egzoz gibi saçma sapan bir şey, neyse...) tavsiye edenler hiç haybeye otoyol ve köprü parası ödememişler anlaşılan.

Benim motosikletim çalındığında yenisini üç ay sonra almıştım (malum kasko işlemleri vs sürüyor biraz, sonrasında da uygun bir ikinci el bulmak falan, uzadı biraz...), HGS kartı yeni motosiklete / plakaya bağlarken farkettim, çalınan motosikletle veya plakasıyla kaç kere otoyol ve köprü kullanılmış. Büyük paralar değil ama o zamanlar Osmangazi köprüsü ve İzmir otobanı yoktu. Bugün düşen plaka ile birisi bu yolu yapsa yeni ruhsat parasından fazlaya çıkıyor zaten...
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    R1200GS
    Plakada vida yasak değil, herkes ezbere aynı şeyi yazmış.

Vida, yazılar okunmayacak şekilde harf ve rakam aralarında olursa muayeneden geçemiyorsunuz. Benim plakada 1 adet alyan cıvata var, üzerini de beyaza boyadım, 2 kere muayeneden geçtim.

Bilginize, sonra plaka kaybediyorsunuz.
    Cyan ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı mehmetyasin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Plakada vida yasak değil, herkes ezbere aynı şeyi yazmış.

Vida, yazılar okunmayacak şekilde harf ve rakam aralarında olursa muayeneden geçemiyorsunuz. Benim plakada 1 adet alyan cıvata var, üzerini de beyaza boyadım, 2 kere muayeneden geçtim.

Bilginize, sonra plaka kaybediyorsunuz.
    Doğrudur: TÜVTÜRK'te ilgili sayfa.

Benim motorun plakasında vida yok, ancak gittiğim servis oldukça sağlam ve kaliteli (iyi tasarım, kalın ve güçlü malzeme) bir plakalık takmıştı, bundan plakanın düşmesi (Allah korusun kaza vs. hariç) mümkün değil.

gerivites - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    D400
    Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yeni plaka alınca çerçeveli plakalık alırsınız içine de silikon sıkıp kapatırsınız bir daha düşmez
    bu plakalara vida olayı yasaklandı düşürme olayları çoğaldı
    Ben de fazla silikon sıkma sebebiyle düşürdüm :D herşeyi kararında yapmak lazım. Silikonun ek ağırlığı ile plakalık kırılmıştı
    instagram.com/gerivites
    youtube.com/user/nimbus8222

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Ben plakalık yerine alüminyumdan böyle bir sac yapıp motora bağladım.Plakayıda buna çift taraflı bant ve slikonla yapıştırdım.Sökülmesi düşmesi imkansız.
    [IMG][/IMG]
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı caglar48 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yasadışı bi durum yokki bu zor günlerde insanlar gereksiz paralar verecegine ruhsat değiştirdiğinde nasıl sana muhurlu plaka veriyolarsa bu bahsettiğim yerde sana aynı şekilde mühürlü orjınal plaka veriyor. 500 600 lira vermek yerine 100 lira veriyorsun o kadar
    2918 sayili Karayollari Trafik Kanunu'na bagli, Karayollari Trafik yonetmeliginin 30. maddesinin (h) bendi der ki;

"h) Tescil plakalarında, plaka basım işlemini gerçekleştiren kuruluşun mührü bulunur. Tescile yetkili kuruluşlar ile Emniyet Genel Müdürlüğünce
    yetkilendirilen kurum veya kuruluşlar tarafından düzenlenen plaka basım talep belgesi (Ek-45) yazılı veya elektronik ortamda ibraz edilmeden plaka
    basımı yapılmaz. Plaka basım talep belgesi veya buna ilişkin elektronik bildirim plakayı basan kuruluş tarafından en az üç yılsüre ile muhafaza edilir."

Sizin su maslaktaki yer yetkilendirilmis bir yer midir? Elimde plaka basim talep belgesi ile mi gidiyorum? Bu yer 3 yil sureyle belge tutuyor mu?

Muhur dedigin sey yetkidir, oyle her onune gelene de verilmez. Sizin bahsettiginiz bu plaka basan insanlar firsatcilik yapiyor, devletin kurumlari da goz yumuyor. Bunu da yasal diye yutturmaya calismayin.
    espresso bunu beğendi.

satoyama - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Gilera Runner / Aprilia Sr GT200
    Benim de bir sorum olacak, plakam 06 ve ben motosikletlerde 06 plakadan çok irrite oluyorum, ankara da satın alırken değişim yapmadı noter işi zora soktu, sıkışık zamana denk geldi. şimdi istanbulda ben kayboldu diyerek değiştirtebilir miyim 34 olarak?

Plakamı atıyorum kaybettim, yasal yollar ile yeni çıkartmak istedim. Aynı plakayı mı basıyorlar, yoksa plaka değişiyor yeni numaralı plaka mı çıkıyor?

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı tüküç adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Plakamı atıyorum kaybettim, yasal yollar ile yeni çıkartmak istedim. Aynı plakayı mı basıyorlar, yoksa plaka değişiyor yeni numaralı plaka mı çıkıyor?
    Yeni numaralı plaka çıkıyor haliyle ruhsat da değişiyor.

Motoseverrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Alıntı satoyama adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim de bir sorum olacak, plakam 06 ve ben motosikletlerde 06 plakadan çok irrite oluyorum, ankara da satın alırken değişim yapmadı noter işi zora soktu, sıkışık zamana denk geldi. şimdi istanbulda ben kayboldu diyerek değiştirtebilir miyim 34 olarak?
    Büyük ihtimal evet ama başka yöntem olarak yakınınıza satış gerçekleştirip tekrar devir alıp bu işlemide yapabilirsiniz hangisi daha kârlı olur orasını araştırmak gerekir.

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı satoyama adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Plakalar ikamet adresinize gore cikiyor diye biliyorum, Istanbul'da ikamet etmiyorsaniz 34 alamazsiniz sanirim. Imzanizda Avrupa Yakasi demissiniz, bu durumda cikarirlar, kayboldu demenize gerek yok, degisiklik kabul edilebilir.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)