Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Motorlu taşıtlar vergisi ne için alınır?

Motovento
    REKLAM ALANI
    -Black- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DL650 2014
    7 -10 yaş arabam ve motosiklet için 620TL. mi ödedim. Niye ödedim? Nasıl ödedim? Neden ödedim?
    Karışık duygular içerisindeyim, hepsi küfürlü.

Hazineye yardımın haricinde bu verginin neden alındığını mantıklı olarak açıklayacak arkadaşa bi ara kahve ısmarlayayım.
    Neden alındığına dair tahmin yürütsem bu sefer vergi adaletsizliğine takılıyorum da.
    Voltaren bunu beğendi.
    Sentis ad medullis!
    Dengeliyorum.com
    youtube.com/we2strom

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Devletin görevini yerine getirdiği normal çağdaş ülkelerde MTV araç trafikte yer işgal ettiği için,havayı kirlettiği için alınır.Yada devlet belli araçlara teşvik etmek için alınır.Genelde egsoz emisyonuna göre yani havayı kirletme seviyesine göre belirlenir.Eski ve çevreyi kirleten araçlardan daha fazla alınır.Bazı ülkeler havayı az kirlettiği için elektrikli araçlardan ya çok az yada hiç MTV almaz.

Ülkemize gelirsek...Dünya çapında en az vergi oranına sahip elektrik araçlardan çok yüksek vergi alınır,havayı en az kirleten yeni teknoloji yeni model araçlardan yüksek vergi alınır.Yani özetle çağdaş ülkelerin tam tersi uygulama var.Daha da yazacak çok şey var ama gene siyasete girecek.Özetle normal bir ülkede aracınızın havayı kirletme seviyesine bağlı alınır,bizim ülkemizde bazıları hak etmediği halde milletin vergileri ile lüks hayatlar yaşasın diye alınır.Normal ülkede MTV havayı kirletme vergisidir,bizim ülkemizde "hopp gardaş sen arabaya biniyosun ama araba lüks.Madem ses çıkarmıyorsun ver o zaman her yıl 2 kere ...mizin keyfine göre belirlediğimiz MTVyi ver.Makam arabaları yenilecek,hanımlara 20.000 eyroluk çanta alınacak,çocuklar pudra şekeri diye ağlıyor" vergisidir.
    -Black-, Voltaren, DickName ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

Gökhan_Aygün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Asıl amaç "devlete ek gelir sağlama" ya da "sosyal değişimleri teşvik" olarak geçer. Ama ülkemiz açısından "kullanımı zorunlu" olan şeylerin SERT vergilendirildiğini düşünüyorum. Aklıma da hep Mısır ile ilgili bir vergilendirme bilgisi geliyor.

O da şu; Mısırda yemek pişirmeye yarayan yağ vergiye tabiydi. Neden? Çünkü bu yağ firavunun tekelindeydi ve mecburen bu tekelden yağ satın alınması gerekiyordu.

Bizde de otomobilin olmasa bile taksi ya da toplu taşıma kullanmak zorundasın. Dolayısı ile bu "kullanımı zorunlu" araca vergi getirilmesi (satın alırken ödediğin hariç, verginin devamlı olması iyidir) muhteşem bir gelir kaynağı.
    ----------------------
    Sosyal değişimi destek için de şöyle bir örnek var; Rus Çarı Deli Petro, zamanında sakal üzerine vergi koymuştur. Bu verginin amacı, ülkesindeki erkeklerin Batı Avrupalılar gibi traşlı olmalarını sağlamaktı. Yani modernleşmeyi teşvik amaçlı da geçmişte vergi koyulmuştur. Gelecekte de koyulabilir.
    Voltaren bunu beğendi.
    Honda NSS Forza 300 İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=E9QdDCCxKpc ]

Mondial 150 Sentor İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=Rl79HfGpcS4 ]

Motosikleti
    Yamaha MT09 2021+yadea g5
    sadece verginin değilki sokaktaki çöp kutusunda bile adaletsizlik var alışman lazımdı bunlara şu an gayet normal
    ben sadece motora 6 aylık 650 tl ödedim.1200cc olan bir otomobil sürücüsüyle aynı yani işgal ettiği yeri geç asfaltı bile eskitiyor adam ama vergimiz aynı
    Voltaren bunu beğendi.

salih dalkıl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Dominar 250
    2005 1.0 yaris 2x 60 olması lazım 2005 1.9 doblo 2x560 1997 şahin 1.6 2x 110 2007 150lik motosiklet 2x16 tl garip bir vergilendirme usülümüz var

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Alıntı -Black- adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    7 -10 yaş arabam ve motosiklet için 620TL. mi ödedim. Niye ödedim? Nasıl ödedim? Neden ödedim?
    Karışık duygular içerisindeyim, hepsi küfürlü.

Hazineye yardımın haricinde bu verginin neden alındığını mantıklı olarak açıklayacak arkadaşa bi ara kahve ısmarlayayım.
    Neden alındığına dair tahmin yürütsem bu sefer vergi adaletsizliğine takılıyorum da.
    İtibar için harcıyorlar ödediğiniz parayı. Çöpe gitmiyor yani, içiniz rahat olsun.
    ozanturk ve Blackeagletr bunu beğendiler.
    May the Force be with McLaren Mercedes

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Babam 30 yıl devlette çalışıp emekli oldu. Sonra bir ofis açtı ve çalışmaya devam etti. Çalışırken 5 kişi de yanında çalışıyordu. Bu 5 kişi için SSK ödedi. Ama anlayamadığım bir zorunlulukla kendine de SSK ödemek zorunda kaldı. Oysa zaten 30 yıl SSK kesintileri yapılmış, emekli olmuş. Üstelik yanında 5 kişiye istihdam sağlayıp, bu sayede 5 kişilik ilave SSK ödüyor. Babam 20 sene daha işi sürdürürse tekrar emekli mi olacak?? Soysal güvenlikten yoksun kaldığı için doktor-ilaç parası için mi SSK ödüyor. Yoo. Öyle öde işte.
    “Bir delil ile 40 alimi yendim; ama 40 delil ile bir cahili yenemedim.” Mevlana

salih dalkıl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Dominar 250
    Alıntı Öz_Musti adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Babam 30 yıl devlette çalışıp emekli oldu. Sonra bir ofis açtı ve çalışmaya devam etti. Çalışırken 5 kişi de yanında çalışıyordu. Bu 5 kişi için SSK ödedi. Ama anlayamadığım bir zorunlulukla kendine de SSK ödemek zorunda kaldı. Oysa zaten 30 yıl SSK kesintileri yapılmış, emekli olmuş. Üstelik yanında 5 kişiye istihdam sağlayıp, bu sayede 5 kişilik ilave SSK ödüyor. Babam 20 sene daha işi sürdürürse tekrar emekli mi olacak?? Soysal güvenlikten yoksun kaldığı için doktor-ilaç parası için mi SSK ödüyor. Yoo. Öyle öde işte.
    amcam esnaftı bakkal olarak bağkurdan emekli olmasına rağmen dükkan açık kaldığı süreçte emekli maaşının 3 te 1 i kesintiye uğradı oda mecbur yengeme devretti dükkanı dediğiniz gibi öde öde öde
    ozanturk bunu beğendi.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bizim ülkede "sarayı aydınlatmak" için.

Diğer ülkelerde yer işgali, çevre kirliliği, sistem kaydı nedeniyle.
    ozanturk ve Voltaren bunu beğendiler.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Vergi nedir, neden alınır? Bunları anlamak için taa roma imparatorluğu zamanında kadar inmemiz gerekiyor çünkü vergi ilk olarak düzenli şekilde roma imparatorluğu zamanında alınmaya başlanmış.

Hatta daha geriye gidip bereketli hilal'de yaşayan sapienslerin doğada kendi halinde yetişen buğday bitkisinin tohumlarından un yapmayı keşfetmesi ve buna binaen ilk tarım toplumunun ortaya çıkması ile ortaya çıkan "sosyal hayatta sınıfsal tabakalar"a kadar inmemiz gerekiyor kanka.
    Voltaren ve espresso bunu beğendiler.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Vergi nedir, neden alınır? Bunları anlamak için taa roma imparatorluğu zamanında kadar inmemiz gerekiyor çünkü vergi ilk olarak düzenli şekilde roma imparatorluğu zamanında alınmaya başlanmış.

Hatta daha geriye gidip bereketli hilal'de yaşayan sapienslerin doğada kendi halinde yetişen buğday bitkisinin tohumlarından un yapmayı keşfetmesi ve buna binaen ilk tarım toplumunun ortaya çıkması ile ortaya çıkan "sosyal hayatta sınıfsal tabakalar"a kadar inmemiz gerekiyor kanka.
    Vergi dememis, MTV niye alinir demis.

Alıntı gurcanozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Vergi dememis, MTV niye alinir demis.
    Tamam işte, mtv de bir çeşit vergidir.

Vergi almak için bahane bulmak kolaydır. Devlet denilen organizasyonu ayakta tutabilmek için verginizi düzenli olarak ödeyiniz.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Devlet keşke "baba" yerine azıcık "ana" olsa.
    Voltaren bunu beğendi.

Şaka bir yana tr'de vatandaşlar üzerinde hayli ağır bir vergi yükü mevcut. Normalin çok üstünde. Ayrıca dolaylı vergi oranı anormal seviyede.

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Bunu o cahillere sorsana delikanlı.

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Devlet vergi alsın, kimse "almasın" demiyor ama hizmet sıfır. Motorum çalınsa karakola gitsem polisin umrunda değil benim motor, "hava güneşli virajlı dağ yollarında gezeyim" desem jandarma pusu kuruyor, 50'yi geçtiğim için cezayı iteliyor. Usd olmuş kol gibi, Reis dandirikten kur garantili finansal bir sistem açıkladı ama akaryakıt lobisi Reis'i zerre takmadığından 14 TL'den benzin alıyorum. Daha kötüsü yolda itin teki bana musallat olsa, benim gücüm ona yetmese, o beni indirse ceza almıyor. Şaka bir yana ben her mok için neden vergi ödüyorum?
    Voltaren ve espresso bunu beğendiler.

Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Devlet vergi alsın, kimse "almasın" demiyor ama hizmet sıfır. Motorum çalınsa karakola gitsem polisin umrunda değil benim motor, "hava güneşli virajlı dağ yollarında gezeyim" desem jandarma pusu kuruyor, 50'yi geçtiğim için cezayı iteliyor. Usd olmuş kol gibi, Reis dandirikten kur garantili finansal bir sistem açıkladı ama akaryakıt lobisi Reis'i zerre takmadığından 14 TL'den benzin alıyorum. Daha kötüsü yolda itin teki bana musallat olsa, benim gücüm ona yetmese, o beni indirse ceza almıyor. Şaka bir yana ben her mok için neden vergi ödüyorum?
    Hacı abi işim gereği söylüyorum, internette yıllar itibariyle ne kadar vergi toplandığı kalem kalem, bu vergilerin nerelere harcandığı kalem kalem yazıyor. Şimdi buraya yazsam çok uzun olur. Müsait bir zamanda bakabilirsiniz.

Şunu diyeyim, en çok harcama "cari transferler"e yapılıyor. Adeta bir kara delik gibi.
    tommygun bunu beğendi.

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hacı abi işim gereği söylüyorum, internette yıllar itibariyle ne kadar vergi toplandığı kalem kalem, bu vergilerin nerelere harcandığı kalem kalem yazıyor. Şimdi buraya yazsam çok uzun olur. Müsait bir zamanda bakabilirsiniz.

Şunu diyeyim, en çok harcama "cari transferler"e yapılıyor. Adeta bir kara delik gibi.
    Değerli kardeşim, enflasyonu yarı yarıya düşük gösteren adamlar o kalem kalem yazılan şeylerde de "bence" oynama yapmışlardır. Ben kendimi milliyetçi olarak tanımlıyorum ama milliyetçi birinin devletine zerre güvenmemesi kadar ironik birşey yok.
    Voltaren bunu beğendi.

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Devlet keşke "baba" yerine azıcık "ana" olsa.
    O zaman da veresiye felan yazdırırdı, olan yine bize olurdu.

F54 bunu beğendi.

Değerli kardeşim, enflasyonu yarı yarıya düşük gösteren adamlar o kalem kalem yazılan şeylerde de "bence" oynama yapmışlardır. Ben kendimi milliyetçi olarak tanımlıyorum ama milliyetçi birinin devletine zerre güvenmemesi kadar ironik birşey yok.
    Yanılıyorsun, bütçe bir kanun halinde onaylanarak meclisten geçiyor. Buradan yanıltıcı bir unsur çıkması mümkün değil. Toplanan belli, harcanan belli. Harcama kalemlerinde hangi kurumun ne kadar ödenek aldığı gösterilir. Nereye harcama yapıldığı belirtilir.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)