Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Motorlu taşıtlar vergisi ne için alınır?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    cb250r
    Bkz: Dolayli vergi, namert vergisi, kulak arkasi vergisi

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Motoseverrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Yontmak amacı ile başka sebebi olamaz. Aracı alırken vergi, yakıt alırken vergi, bakım yaparken vergi, yolda giderken vergi, otobana çık vergi, park et vergi, yıka-yıkat vergi, aracı seyrederken sigara yaktın vergi vergi vergi... bunların yanına ek diğer vergilere nazaran daha az aralıklarla istenen vergi :D. 100cc üstü motosiklet kullanmak her türlü cesaret ister.

M.balibey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Amacının ne olduğundan çok artık bana dün yine ödeme emri gönderilen ve 15 gün içinde ödenmezse mahkemeye verecekleri olayıyla daha çok ilgilenmeye başladım. Geçen eylül ayında temmuz ödemedim diye aynı tebligattan gelmişti. Artık işi şahsi algılamaya başladım. Çünkü kimseye böyle bir emir gitmiyor Bu mtv harici kuruş borcum yok.

-Black- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DL650 2014
    Alıntı M.balibey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Amacının ne olduğundan çok artık bana dün yine ödeme emri gönderilen ve 15 gün içinde ödenmezse mahkemeye verecekleri olayıyla daha çok ilgilenmeye başladım. Geçen eylül ayında temmuz ödemedim diye aynı tebligattan gelmişti. Artık işi şahsi algılamaya başladım. Çünkü kimseye böyle bir emir gitmiyor Bu mtv harici kuruş borcum yok.
    Sat kurtul
    Sentis ad medullis!
    Dengeliyorum.com
    youtube.com/we2strom

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Borcu olan herkese gidiyor merak etme bizzat işin içindeyim.
    -Black- bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı Öz_Musti adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Babam 30 yıl devlette çalışıp emekli oldu. Sonra bir ofis açtı ve çalışmaya devam etti. Çalışırken 5 kişi de yanında çalışıyordu. Bu 5 kişi için SSK ödedi. Ama anlayamadığım bir zorunlulukla kendine de SSK ödemek zorunda kaldı. Oysa zaten 30 yıl SSK kesintileri yapılmış, emekli olmuş. Üstelik yanında 5 kişiye istihdam sağlayıp, bu sayede 5 kişilik ilave SSK ödüyor. Babam 20 sene daha işi sürdürürse tekrar emekli mi olacak?? Soysal güvenlikten yoksun kaldığı için doktor-ilaç parası için mi SSK ödüyor. Yoo. Öyle öde işte.
    Daha önce yazıldı mı bakamadım ama emekli olduktan sonra çalışmaya devam ederseniz SGK'na gene prim ödersiniz, normal primden oldukça düşük olur çünkü emeklilik primi olmaz, sadece sağlık primi olur. SGK'na ödediğiniz primlerin tamamı emeklilik havuzuna gitmiyor, içinde sağlık havuzuna giden bir kısım var.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:59 ----------

Ödeseniz iyi olur, maaş vb. düzenli geliriniz varsa haciz gelir. Banka hesaplarınıza da haciz gelir. Vergi borcu olan bir tanıdığım var oradan biliyorum. Hesabına para düştüğünde gece 12'den sonraya bırakırsa temizliyorlar. Eğlenceli değil; Vergi Dairesi şakaya gelmez...
    espresso bunu beğendi.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Haciz gelse iyi, herşeyi blokluyorlar. Bir tanıdık üniversite kredisini ödemeyi unutmuş zamanında. O dönem internet, sms, falan yok, bu da takip etmemiş. Bir gün hesaptan para çekecek, şak, hesaplar bloke. Dedik ya internet vs yok, ne olduğunu öğrenmek için önce bankaya gidiyor, oradan vergi dairesine mi ne, ancak öğreniyor.

İlginç kısım da şu, devletin alacağı 2bin liraysa hesapta 20bin lira var. 2 bin lirayı otomatik haczetmiyor, hesapları bloke ediyor, gel bana öde diyor. E tabii hesap bloke olunca adam parasını da çekemiyor. Bolluk içinde olmasına rağmen gidip birinden borç alıyor da öyle ödüyor.

Tabii bu eskidendi. Şimdi belki direkt devlet haczediyordur.
    espresso bunu beğendi.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    daha 15 dakika önce ödedim 388*2 :(
    devletin bacası tüten bütün işletmeleri satıldı kuş beyinliler yaw devlette memur yatıyor iyi oldu satıldı diyordu yani altın yumurtlayan tavukları kesmediler sattılar
    şimdi hükümetimizin vergiden başka geliri yok
    bir motosiklet alırken noterde bir başlıyoruz vergi ve harç vermeye benzin alıyoruz mtv ödüyoruz sigorta yaptırıyoruz ötv ödüyoruz parça alıyoruz vergi vergi vergi
    aslında mtv'yi de gelir vergisi gibi maaşın içinden alsalar direk hiç biz uğraşmasak kattı tı nakitti vs ne kadar sevildiğimizi görmesek süper olur
    M.balibey bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Bu vergi meselesinin düzelmesinin tek çaresi var o da herkesi vergi mükellefi yapmak ve dolayısıyla beyan verme yükümlülüğü getirmek.

Bunun sonucu olarak da her türlü belgelendirilmiş giderinizi vergi matrahından düşebileceksiniz, yani yasa dışı işler dışında belgesiz işlem kalmayacak.

Bu ortamda da vergi kaçırabilen şirket varsa helâl olsun. Kobiler ve esnaf daha fazla vergi vermeye başlayınca (yani artık vergi kaçıramayınca) ücretliler üzerindeki vergi yükü (ve en önemlisi dolaylı vergiler) azalacaktır.

Devlet mükelleften alamadığını ücretliden (dolaylı vergiler yolu ile) topluyor şu an.
    DickName, espresso, gurcanozturk ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu vergi meselesinin düzelmesinin tek çaresi var o da herkesi vergi mükellefi yapmak ve dolayısıyla beyan verme yükümlülüğü getirmek.

Bunun sonucu olarak da her türlü belgelendirilmiş giderinizi vergi matrahından düşebileceksiniz, yani yasa dışı işler dışında belgesiz işlem kalmayacak.

Bu ortamda da vergi kaçırabilen şirket varsa helâl olsun. Kobiler ve esnaf daha fazla vergi vermeye başlayınca (yani artık vergi kaçıramayınca) ücretliler üzerindeki vergi yükü (ve en önemlisi dolaylı vergiler) azalacaktır.

Devlet mükelleften alamadığını ücretliden (dolaylı vergiler yolu ile) topluyor şu an.
    Taksiciler bunu begenmedi.
    espresso, Cyan ve DickName bunu beğendiler.

Luc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R25 (2019)
    Değerli arkadaşlar yukarıda yazdığınız mesajların aksine MTV bir "Servet Vergisidir"

Devlet sizden bunun vergisini tahsil eder.

Söyle bir link bırakayım aşağıya:
    http://dergisosyalbil.selcuk.edu.tr/...ticle/view/898

Okumaya üşenenler içinde kısa bir alıntı yapayım siteden:

Motorlu Taşıtlar Vergisi servet üzerinden alınan dolaysız bir vergi türüdür. Vergi miktarı belirlenirken vergi yükümlüsünün şahsi durumu, medeni hali, elde ettiği gelirin kaynağı ve miktarı gibi unsurlar göz önünde tutulmamaktadır. Vergi yaş, ağırlık veya hacim gibi ölçüler esas alınarak birim başına belirlenmektedir. Böylece hesaplanan vergi, parasal değeri yüksek vergi konularında oransal olarak düşük olmakta, parasal değeri düşük vergi konularında ise yüksek olabilmektedir. Tarifeler oluşturulurken dikkate alınan ölçütler aynı yaş grubundaki taşıtların değerlerindeki farklılıkları vergiye yansıtmada başarılı değildir. Bu durum vergilemede dikey adaleti zedelemekte ve tersine artan oranlılığı ortaya çıkarabilmektedir. MTV, bir çok Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkede bir çeşit yol ve çevre vergisi olarak değerlendirilirken, Türk Vergi Sistemi’nde servet vergisi kapsamında değerlendirilmekte ve vergi miktarı da bu doğrultuda hesaplanmaktadır.
    F54 bunu beğendi.
    MotoXPR

https://www.youtube.com/@MotoXPR

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Devlet bir kurumdur, vatandaşların güvenlik vb. gibi birtakım kendi başlarına halledemeyeceği hizmetleri vermek için vardır ve bu hizmetleri sağlayabilmek için de vatandaşlardan aldığı gelire vergi denir.
    Bu durumda benim motosikletim için ne hizmet alıyorum? Yollar bozuk, her an beni öldürebilecek motosikletler için tehlikeli bariyerlerle dolu yollar, bu konuda hizmetten memnun değilim yani. Motosikletim çalınırsa devlet bulur çalanı da cezalandırır gibi bir şey de uzun zamandır tek tük örnekler dışında göremiyoruz, motosiklet çalınıyor, vatandaj kamera kayıtlarından çalanı tespit ediyor polise veriyor ama çalan yine de yakalanmıyor.
    Demek ki devlet başka bir şey için var. Niye var anlamış değilim, çok pahalıya maloluyor ve olması gereken hizmeti de sağlamıyor.
    Cyan ve DickName bunu beğendiler.

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Vatandaşız. Vergi ödeyeceğiz. Bu konuda laf yok.
    Pek iyi vergi ödemeyenler hangi ülkenin vatandaşı?
    Biz vatandaşlar kapımızdaki hurdalara vergi ödeyelim. Yat sahipleri ÖTV ödemesin . MTV ödemesin. KDV'yi de yüzde 1 ödesin.
    Son söz Nasrettin hocadan; "Biraz da biz ölelim"

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı gurcanozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Taksiciler bunu begenmedi.
    O götürü vergi alınan tüm meslek dalları var ya... Neyse.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Suzuki DL650 2014
    O götürü vergi alınan tüm meslek dalları var ya... Neyse.
    Götürü vergi alınanlara değil de, götürüp de vergi alınmayanlara bakmak lazım.
    M.balibey ve DickName bunu beğendiler.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    daha 15 dakika önce ödedim 388*2 :(
    devletin bacası tüten bütün işletmeleri satıldı kuş beyinliler yaw devlette memur yatıyor iyi oldu satıldı diyordu yani altın yumurtlayan tavukları kesmediler sattılar
    şimdi hükümetimizin vergiden başka geliri yok
    bir motosiklet alırken noterde bir başlıyoruz vergi ve harç vermeye benzin alıyoruz mtv ödüyoruz sigorta yaptırıyoruz ötv ödüyoruz parça alıyoruz vergi vergi vergi
    aslında mtv'yi de gelir vergisi gibi maaşın içinden alsalar direk hiç biz uğraşmasak kattı tı nakitti vs ne kadar sevildiğimizi görmesek süper olur
    İşte maaşın içinden alındığı için itiraz etmiyor millet. Bizim millete vereceksin 7bin TL'yi, sonra git yarısını vergi dairesine öde diyeceksin. Millet ancak o zaman hükümet parayı nereye harcıyor takip eder.
    espresso bunu beğendi.
    May the Force be with McLaren Mercedes

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İşte maaşın içinden alındığı için itiraz etmiyor millet. Bizim millete vereceksin 7bin TL'yi, sonra git yarısını vergi dairesine öde diyeceksin. Millet ancak o zaman hükümet parayı nereye harcıyor takip eder.
    ALAMANLARIN BİZİ GISGANDIĞI TEK KONU verdiğimiz yüksek vergi ötv ler
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

M.balibey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Borcu olan herkese gidiyor merak etme bizzat işin içindeyim.
    Cimerdan yazınca hatalarını kabul ettiler durum düzeltildi sizin vergi dairesini bilmem ama 10den fazla kişiye sordum çevremde ki bunların çoğu muayeneden muayeneye vergi öder kimseye gitmiyor. Ayrıca bana gönderilen 1. taksit için ödeme emri 12 ocakta gönderilmiş. Vadesi geçmiş bir borcum yok ortada.

Ödeseniz iyi olur, maaş vb. düzenli geliriniz varsa haciz gelir. Banka hesaplarınıza da haciz gelir. Vergi borcu olan bir tanıdığım var oradan biliyorum. Hesabına para düştüğünde gece 12'den sonraya bırakırsa temizliyorlar. Eğlenceli değil; Vergi Dairesi şakaya gelmez...
    Hocam olay vergi ödememek yada vergi kaçırmak vs değil olay uygulamanın yanlış şekilde kullanılması. Şimdi düzeltildi.

Motosikleti
    Suzuki DL650 2014
    İlk taksit için son gün arkadaşlar
    Bu arada 620 ilk taksit tabii.
    Aylık 100 tl. ne için ödediğimize anlam veremediğim bir ödeme yapıyoruz.
    (Veya kendi durumunuzda kaç tl ödüyorsanız)

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Soru. : TÜVTÜRK‘ün 767 milyon lira vergi borcu neden silindi?
    Cevap: Tabi ki ödemesinler diye.

-Black- bunu beğendi.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)