Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

7 Aydır Yatan CBF çalışmıyor

Motovento
    REKLAM ALANI
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Mobylette Bionik 52
    askere gitmeden önce aküyü söküp eve atmıştım,şimdi ne yaptıysam motor calısmadi sırasıyla kontrol ettiklerimi yazayım;

1-depoda benzin dolu,7 aylık benzin bayatlar mı? oktanı düştüğü için çalışmıyor olabilir mi?

2-Buji kontrol edildi ateşleme yapıyor

3-benzin hattında sıkıntı yok motora benzin geliyor

4-takviye yapıldı,deli gibi marş basmasına rağmen hiç alacak gibi olmuyor.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Benzin kıvamına baktınız mı değişiklik var mı?

Tortu kaynaklı yeterli akıntı olmayabilir mi?
    snappy x bunu beğendi.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Vay, tezkere alınmış.

Sorun sanırım Benzin kaynaklı..
    snappy x bunu beğendi.

Motoseverrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Karbüratördeki benzini tahliye edin benzin filtresi varsa değiştirin belki yardımcı olur. Benzin bekledikce dibine tortular çöker bu tortular sizin karbüratörünüzün kanallarını tıkamışta olabilir.
    snappy x, Kural [ Z ] ve yamtareroglu bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Mobylette Bionik 52
    yarın depoyu komple boşaltıp taze benzin ile deneyeceğim,gelişmeleri yazarım

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Bujiyi söktüysen yuvasından yada manifoldun girişinden bir çay kaşığı benzin döküp dene..
    snappy x bunu beğendi.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı snappy x adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yarın depoyu komple boşaltıp taze benzin ile deneyeceğim,gelişmeleri yazarım
    Gerek yok, ilk olarak sn. motoseverrr' in de belirttiği gibi karbüratördeki yakıtı altındaki tahliye vidasını gevşeterek yaklaşık bir çay bardağı kadar boşaltın. Bunu motosiklet orta sehpadayken veya hafif sola yatıkken, musluk yedek depodayken yapın. Böylelikle (varsa)depo dibine biriken suyu da aynı şekilde tahliyeden almış olursunuz. Bir çay bardağı, en fazla bir su bardağı kadar yakıtı buradan tahliye ettikten sonra tekrar deneyin. Çok büyük ihtimalle sorununuz çözülecektir.

Bunlar haricinde çoluk çocuğun kurcalayıp sizin o an gözünüzden kaçabilen şeyler de olabilir. Bunun için öncelikle acil stop (kill switch) düğmesini kontrol edin, jikle durumunu kontrol edin. Bizim buradakiler bazen gaz koluyla durmadan oynayıp motoru boğuyorlardı. Siz de benzer durumu yaşamış olabilirsiniz.

Bunlar da tamamsa vites boşta iken gösterdgede "N" ikazının yandığından emin olun. Vites konum müşiri ve debriyaj konum müşiri bir süre kullanılmadığında işlevlerini yitirebiliyorlar, bu durumda motor ateşlemeyi kesiyor. Benzer sorun acil stop için de geçerli.

Bunlar sonraki kontroller. Çok büyük ihtimalle ilk satırdaki işlem sonrası motosikletiniz çalışacaktır. Yola çıkmadan önce veya ilk yakıt istasyonunda lastik basınçlarını da kontrol etmeyi ihmal etmeyin.
    Cyan, ymg, snappy x ve 2 diğerleri bunu beğendiler..
    ...

M.balibey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bayatlamaktan kasıt zamanla nemden dipte su birikiyor benzin yukarıda kalıyor karbüratör içide tıkanmış olabilir
    snappy x ve EthanHunt bunu beğendiler.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sat gitsin sat sat sat koy damına sana yeni genç işi bir motor lazım.
    snappy x bunu beğendi.

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tavukların ahı tutmuştur. Bi horoz kurban et.
    Ondan sonra yapılacak işleri @Kural [ Z ] tane tane anlatmış.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Karbüratörlü motor baş belası arkadaşımda bendeki motordan var 2 ay kullanmadı, çalıştırana kadar perişan olduk

Tek avantajı kara düzen olup, arızalarının kolay ve uygun fiyatlı halledilebilmesi.

Onun dışında hep sıkıntı, yazın sıcakta rölanti yükselir, kışın soğukta rolanti düşer, stop eder veya tam ısınmamışsa gaz yemez boğulur

Alçak rakımlı bir ilden, yüksek rakımlı bir ile gidince çekişten düşer, yeniden karbüratör ayarı gerekir yada rölantiyi yükseltmeniz gerekir.
    M.balibey bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Mobylette Bionik 52
    Arkadaslar gelen yorumlar doğrultusunda karbüratörün tahliyesinden eski benzini akıttım,7 aydır depoda olan eski benzini bosaltıp yenisini doldurdum,motor tek marşta aldı maşallah.
    Akias, yamtareroglu, espresso ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Arkadaslar gelen yorumlar doğrultusunda karbüratörün tahliyesinden eski benzini akıttım,7 aydır depoda olan eski benzini bosaltıp yenisini doldurdum,motor tek marşta aldı maşallah.
    "@Kural [ Z ] farkı" olmuş

(@Motoseverrr'i de unutmayalım...)
    snappy x ve Motoseverrr bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Mobylette Bionik 52
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Aynen öyle,gelen tavsiyelere tek tek teşekkür ederim ama kural Z motoru görmeden etmeden çözümü tekte bulan harbi ustalardandir.

Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Kuraz Z benim gözümde forumdaki en önde gelen üyelerden biri, teknik bilgisi ve donanımı sayesinde bizlere hep yardımcı olmuştur ve yaptığı projelerle de gözümüzü gönlümüzü canlandırmıştır .

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:41 ----------

Aynen öyle,gelen tavsiyelere tek tek teşekkür ederim ama kural Z motoru görmeden etmeden çözümü tekte bulan harbi ustalardandir.
    Boşalttığınız benzinde ne gibi farklılıklar vardı?

Bu son zamanlarda aldığımız yakıtların kalitesinin iyice düştüğünü düşünüyorum babam klasik aracımıza Opetten benzin aldıydı eve geldi araba tekleyerek çalışıyor yeniden karbüratör ayarı ile sorunu çözdün ama yakıtların kalitesi git gide düşüyor sannedersem.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Mobylette Bionik 52
    Alıntı Motoseverrr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kuraz Z benim gözümde forumdaki en önde gelen üyelerden biri, teknik bilgisi ve donanımı sayesinde bizlere hep yardımcı olmuştur ve yaptığı projelerle de gözümüzü gönlümüzü canlandırmıştır .

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:41 ----------

Boşalttığınız benzinde ne gibi farklılıklar vardı?

Bu son zamanlarda aldığımız yakıtların kalitesinin iyice düştüğünü düşünüyorum babam klasik aracımıza Opetten benzin aldıydı eve geldi araba tekleyerek çalışıyor yeniden karbüratör ayarı ile sorunu çözdün ama yakıtların kalitesi git gide düşüyor sannedersem.
    boşalttıgım benzin daha koyu bir sarı idi,bekleyen benzin bayatlaşır ve yanma oranı azalır.içerisindeki oktan düşer

Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    boşalttıgım benzin daha koyu bir sarı idi,bekleyen benzin bayatlaşır ve yanma oranı azalır.içerisindeki oktan düşer
    Tortu kir vs. şeyler çıktımı? Birde hiç yanıcılığını diğer benzinle kıyas ettinizmi?

Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Dört aydır çalışmayan motorumu çalıştırdım bende bugün. Karbüratörde tortu olmuştur diye marşa basmadan önce depoya kapaktan eyyce üfledim. Sonra hemen çalıştı.

Remzidemir41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ben de 1 aydır çalıştırmıyordum. Çalıştırmayı denerken jikleyi açtım ve denedim olmadı. Sonra motosikleti sağa sola ileri geri salladım tek marşta aldı :D nedenini tam olarak bilmiyorum ama belki çalıştırma prensiplerinden birisi tıkandı veya onun gibi bir şey oldu :D Cbf candır ya çok seviyorum çokk konforlu oğlan

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)