Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Gümrük vergisi hakkında ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    joshua - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLX 250 (2016) KLR 650 (2006)
    kur ne kadar yüksek olursa olsun fiyatlar cazip, adamlar en dip aylık kazancın %10-15 ine denk gelecek şekilde montlara sahip olabiliyorlar, burada aynı monta sahip olmak için maaşı komple bırakman gerekiyor.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    -Black- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DL650 2014
    Alıntı Ahmet Turan Peker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O ilaç ulaştı zaten sen önce konuyu oku. Ayrıca cekimser falan değilim. Eşekten düşmeyen bilmez derler. Ben de o eşekten düştüğümü yazdım.

Adalar konusunu görmedim ne dememi bekliyorsun. Lozanı mı tartışalım. Atı alan Üsküdar'a çoktan vardı. Kardak hadisesini hatırlarsın. Devlet toprak vermez buna ne AKP nın ne de başka Parti'nin gücü yetmez.
    Zamanında verenleri konuşmak da abesle iştigal
    Görmediysen buyur. Konudan olmadaığı gibi, mevcut durumdan da haberin yok belli ki.
    http://www.motosiklet.net/forum/gund...-de-nedir.html

Motosikleti
    250r

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Bu yurtdışı alışverişlerinde gördüğüm en büyük problem deneme imkanının olmamasından kaynaklı bedenin uyup uymaması. Eğer Türkiye'de satılan bir mont yurtdışından getirtilecekse burada deneme yapıp kesin nokta atış beden bilgisiyle sipariş vermek daha sağlıklı olur. Bir diğer önerim de yabancı dil bilmeseniz bile o montla ilgili kullanıcı yorumlarını okuyun, hatta Google Translate kulanın. Orada insanlar boy ve kilosunu yazarak beden bilgisi verebiliyorlar. En azından sipariş verecekler için referans noktası olur.
    espresso, gurcanozturk ve -Black- bunu beğendiler.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu yurtdışı alışverişlerinde gördüğüm en büyük problem deneme imkanının olmamasından kaynaklı bedenin uyup uymaması. Eğer Türkiye'de satılan bir mont yurtdışından getirtilecekse burada deneme yapıp kesin nokta atış beden bilgisiyle sipariş vermek daha sağlıklı olur. Bir diğer önerim de yabancı dil bilmeseniz bile o montla ilgili kullanıcı yorumlarını okuyun, hatta Google Translate kulanın. Orada insanlar boy ve kilosunu yazarak beden bilgisi verebiliyorlar. En azından sipariş verecekler için referans noktası olur.
    Gobek cevresini de yazsinlar hocam benim gibi Turk erkekleri icin :D
    espresso, tommygun ve DickName bunu beğendiler.

Luc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R25 (2019)
    BEn çok uzun zamandır FC-Moto'yu kullanıyorum. Arkadaşların yazdıklarına ek olarak bir bilgi vereyim.

-Ben DHL Express Zone 6 ile sipariş veriyorum, ertesi günü DHL getiriyor ürünü.
    -Gümrük Vergisi bvb. ödemeleri DHL'in kendi sitesinden kredi kartı ile ödüyorum. Tüm Gümrük işlerini DHL benim yerime hallediyor.
    -Herhangi bir PTT, Gümrük vb. görevli ile de muhatap olmuyorum böylece.

Alışveriş konusuna gelince, gönül rahatlığıyla alışveriş yapabilir, beğenmediğin ürünü gönder ücretini ödemek kaydıyla iade edebilirsin 14 gün içerisinde veya değiştirebilirsin.

DHL Express 6 sanırım 100TL civarında pahalı ama ertesi gün teslim ve tüm işlemleri online olarak halletmen emin ol buna değer.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:51 ----------

Bu konuda en önemli kısım çeşitlilik yerine tek bir markaya odaklanmanız olur tavsiyem. Ben uzun yıllardır aynı markaların ürünlerini kullanıyorum. Hangi ürünü olursa olsun benim bedenime uygun ürün, model farklı olsa da marka aynı olduğu için her zaman Tailor Fit oluyor.

Rev'it!, Dainese, Alpinestars gibi premium markalar bu konuda her zaman tam uyumluluk sağlar. Bilinmedik veya bu premium markalara göre daha az tercih edilen markalar beden konusunda her zaman farklılık gösterir.

Eğer çeşitlilik varsa da şunu tavsiye ederim;

Geçtiğimiz günlerde ilk defa farklı bir iş için farklı bir ürün aldım mesela (iXS LT-RS pantolon) Burada da FC-Moto'da yer alan ölçü tablolarından ve yorumlardan yararlandım.

Revit'te normalde 48 giymeme rağmen, okuduğum yorumlar ve tabloya göre yaptığım ölçümler sonucunda 50 beden almam gerektiğine karar verdim. Aynı zamanda Revit ve iXS tablolarını da karşılaştırdığımda iXS'in Revit'in benim ölçülerime uygun modellerine göre aynı olmasına rağmen 1 beden daha büyük etiketli olduğunu gördüm.

Bu şekilde bir araştırma ile doğru sonuca ulaşabilirsiniz. Tavsiye ederim.
    -Black-, tommygun, espresso ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
    MotoXPR

https://www.youtube.com/@MotoXPR

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı gurcanozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gobek cevresini de yazsinlar hocam benim gibi Turk erkekleri icin :D
    Senin göbek yine iyi, ben yakında E.Honda olurum.

gurcanozturk, espresso ve xtrafrozen bunu beğendiler.

TempesTr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph 1200 RS
    Kastettiğiniz site Fcmoto ise daha bu ay bir mont aldım. Montun bizim paramız karşılığı fiyatı 2861 TL, shipping için 301 TL ödedim, burada da Ptt sağolsun 551 TL gümrük vergisi aldı benden. Ptt'nin görevlilerinde pos cihazı yoktu sanırım, nakit diye ısrar ettiler. Almanya'da 2861 TL olan ürünün bana maliyeti Türk olduğum için 3713 TL Buarada bir sonraki siparişimde %10 indirim alacağım, shippingden yırtamam ama Ptt görevlisini darp ederek gümrük vergisi, gümrüğe sunma ücreti, damga vergisi gibi ilave kırto paralardan kurtulabilirim. 5.Ocak'ta verdiğim sipariş 17.Ocak'ta bana teslim edildi.
    Bir düzeltme yapayım. Siz ürünü oradan alırken kdv ödemiyorsunuz. Sizin oradan 2861 tl ödeyerek aldığınız ürünü orada yaşayan Alman 2861*%19 kdv ödeyerek yani 3405 tl ödeyerek alıyor.
    tommygun bunu beğendi.

ahe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Güncel alım yapan var mı gümrük vs durumu hakkında bilgisi olan varsa çok iyi olur mesela https://www.championhelmets.com/ Türkiye alışverişini kapatmış kendileri ile konuştum Türkiye gümrüğünde problem olduğu için şu an Türkiye'ye gönderim yapamıyoruz diye söylediler.
    xtrafrozen bunu beğendi.

joshua - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLX 250 (2016) KLR 650 (2006)
    Son uygulama ile 150 euro üzeri ürünler için alışveriş işi ızdıraplı hale geldi, sabit kargo olunca insan kalabalık bir sepet yapmak istiyor ama artık uğraşmak zor.

Mallaca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R 1250 GS ADV
    Daha dün PTT Gümrük bölümünde çalışan arkadaştan bilgi aldım. Durum şu;

150 Euro ya kadar PTT %18 KDV + 17 TL harç alıyor. AB ülkesinden alış veriş şartı ile. AB üyesi olmayan ülkelerde KDV % 30.

150 Euro yu aşarsa sıkıntı burada başlıyor. İstanbul PTT Gümrük bölümü ilgilenirse kendi gümrük müşaviri var. Ayrıca müşavir parasını ödediğinizde, mal sizin adınıza müşavir tarafından takip edilip, adresinize teslim ediliyor. Geçenlerde bir arkadaş 3 bin TL müşavir parası vermiş.

İstanbul dışında bir ilde iseniz. Bazen İstanbul PTT gümrük yukarıda açıkladığım şartlarla takip edip, müşavir ücreti alarak ilinize malı gönderiyor. Ya da direkt ilinize malı gönderiyor. Siz bulunduğunuz il de gümrük müşaviri bulup, ona takip ettiriyorsunuz. Tabi ekstra ücretle.

Velhasıl kelam, 150 Euro altı alış veriş karlı olabilse de 150 Euro yu geçince yanına bile yaklaşmayın.
    ahe, espresso, birbilent ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Özetle biz almayalım ki başımızdakiler rahat yesin.

Motosikleti
    Fazer 800 ABS
    Geçen ay Çek Cumhuriyetinden fazer ek grenajı getirdim kargo dahil 250 Euroydu.Limiti geçtiği için başıma bela oldu.Gümrüğe çağırdılar, gümrük müşaviri falan tutmam istendi.Tek tavsiyem aman aman uzak dur adamlar resmen yurtdışından bir şey almayı dolaylı yoldan yasaklamış
    espresso, birbilent ve fazil bunu beğendiler.

TIGERSHARK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kastettiğiniz site Fcmoto ise daha bu ay bir mont aldım. Montun bizim paramız karşılığı fiyatı 2861 TL, shipping için 301 TL ödedim, burada da Ptt sağolsun 551 TL gümrük vergisi aldı benden. Ptt'nin görevlilerinde pos cihazı yoktu sanırım, nakit diye ısrar ettiler. Almanya'da 2861 TL olan ürünün bana maliyeti Türk olduğum için 3713 TL Buarada bir sonraki siparişimde %10 indirim alacağım, shippingden yırtamam ama Ptt görevlisini darp ederek gümrük vergisi, gümrüğe sunma ücreti, damga vergisi gibi ilave kırto paralardan kurtulabilirim. 5.Ocak'ta verdiğim sipariş 17.Ocak'ta bana teslim edildi.
    Peki aynı ürünün yada muadilinin fiyatı türkiye de ne kadar ? Birde dışarıdan satın alabilmek için fiyat gümrükte sınırlaması var mı

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:23 ----------

Alıntı Luc adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    BEn çok uzun zamandır FC-Moto'yu kullanıyorum. Arkadaşların yazdıklarına ek olarak bir bilgi vereyim.

-Ben DHL Express Zone 6 ile sipariş veriyorum, ertesi günü DHL getiriyor ürünü.
    -Gümrük Vergisi bvb. ödemeleri DHL'in kendi sitesinden kredi kartı ile ödüyorum. Tüm Gümrük işlerini DHL benim yerime hallediyor.
    -Herhangi bir PTT, Gümrük vb. görevli ile de muhatap olmuyorum böylece.

Alışveriş konusuna gelince, gönül rahatlığıyla alışveriş yapabilir, beğenmediğin ürünü gönder ücretini ödemek kaydıyla iade edebilirsin 14 gün içerisinde veya değiştirebilirsin.

DHL Express 6 sanırım 100TL civarında pahalı ama ertesi gün teslim ve tüm işlemleri online olarak halletmen emin ol buna değer.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:51 ----------

Bu konuda en önemli kısım çeşitlilik yerine tek bir markaya odaklanmanız olur tavsiyem. Ben uzun yıllardır aynı markaların ürünlerini kullanıyorum. Hangi ürünü olursa olsun benim bedenime uygun ürün, model farklı olsa da marka aynı olduğu için her zaman Tailor Fit oluyor.

Rev'it!, Dainese, Alpinestars gibi premium markalar bu konuda her zaman tam uyumluluk sağlar. Bilinmedik veya bu premium markalara göre daha az tercih edilen markalar beden konusunda her zaman farklılık gösterir.

Eğer çeşitlilik varsa da şunu tavsiye ederim;

Geçtiğimiz günlerde ilk defa farklı bir iş için farklı bir ürün aldım mesela (iXS LT-RS pantolon) Burada da FC-Moto'da yer alan ölçü tablolarından ve yorumlardan yararlandım.

Revit'te normalde 48 giymeme rağmen, okuduğum yorumlar ve tabloya göre yaptığım ölçümler sonucunda 50 beden almam gerektiğine karar verdim. Aynı zamanda Revit ve iXS tablolarını da karşılaştırdığımda iXS'in Revit'in benim ölçülerime uygun modellerine göre aynı olmasına rağmen 1 beden daha büyük etiketli olduğunu gördüm.

Bu şekilde bir araştırma ile doğru sonuca ulaşabilirsiniz. Tavsiye ederim.
    Peki 150euro sınırını geçmemeye çalışıyormusunuz yoksa geçsede dhl ile halloluyor mu bu iş ?
    Dört Silindirin Gücü Adınaaaa ......!

Motosikleti
    MSX-125 & X-Pulse 200 & 790 Adv
    Alıntı TIGERSHARK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Peki aynı ürünün yada muadilinin fiyatı türkiye de ne kadar ? Birde dışarıdan satın alabilmek için fiyat gümrükte sınırlaması var mı

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:23 ----------

Peki 150euro sınırını geçmemeye çalışıyormusunuz yoksa geçsede dhl ile halloluyor mu bu iş ?
    Arkadaş mesajı Ocak ayında atmış. 150 Euro kısıtlaması 1 Mayıs'ta başladı.

150 Euroyu geçerseniz sizi DHL de kurtaramaz. Gümrük işlemi yapılması gerekiyor. Tam olarak ne yapılması gerekiyor kimse bilmiyor. Ama zor ve pahalı olduğu kesin.

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Aldığım retro görünümlü deri montun muadili açıkçası Türkiye'de yoktu. Sadece şekli şemali çok hoşuma gittiği için almıştım. Mont güzel çıktı. Aldığım dönemde Türkiye'de satılan kaliteli deri montların sıfırı en az 2-2500 TL daha pahalıydı yanlış hatırlamıyorsam.

O dönem sıkıntı yoktu ama şu an 150 Euro.yu aşan her alışveriş bizler için problem.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660

150 EURO üstü ticari ithalata giriyor. DHL gümrük hizmeti verir yine, ama çıkacak masraflar şaka gibi oluyor, DHL'den bağımsız olarak.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Teknik olarak ticariye girmiyor da işlemleri ticari gibi oluyor.

İşin özü şu: 150 avro üstünü unutun. Gümrük vergisi kısmı bazı ürünlerde eskisinden çok farklı çıkmasa bile ardiye ücreti, müşavir ücreti vs'den kaçış yok ve onlar da iyi can yakıyor.

xtrafrozen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 1000RR (2018) & Nmax 155 (2022)
    150 euro altına sadece eldiven ve bazı bot modelleri alınabilir.
    “I never saw a wild thing sorry for itself. A small bird will drop frozen dead from a bough without ever having felt sorry for itself.”.

systemj - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial Drift 125L CBS
    100 Euro'ya mont aldım burada 5400 du. 75 Euro'ya kask aldım burada 3000 civarı idi. Ben toplam 3300 e ikisini aldı. Ama gelirken arkadaşım getirdi. Gümrük ile bu işler ne kadar zormuş. Allah tanıdığı olmayanlara kolaylık versin )

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)