Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yağmurda motor stop edince düşen adam

Motovento
    REKLAM ALANI
    hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Alper600RR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    . Bu bajajın çoğu motorunda kronik sorun stop etme benim rs de ışıklarda beklerken stop ederdi bazen. Bunun ki birazdaha ileri seviye geçmiş olsun. Keşke o an debriyajı cekseydi arkayi rahatlatırdı belkide toplardı

-Black- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DL650 2014
    Teker kitleyince, zemin de ıslak olunca, sürücüsüne çok da kabahat bulmamak lazım.
    Kronik olması kötü. Böyle bir durumda markanın tüm motorlarını kafadan elerdim alacak olsam.

furkantrojka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar NS200
    İnanılmaz kötü bir durum. Hız yüksek olsa, yakınında başka bir araç olsa belki de arkadaşın hayatını kaybetmesiyle sonuçlanacaktı. Ben de Bajaj kullanıyorum, henüz başıma böyle bir şey gelmedi ama şu videodan sonra motorda böyle bir arızayla ilgili emare görsem bir daha binmeden elden çıkarırım.

fazil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xv250 / fz6
    Üzücü bir durum, çok da kibar biri, konuşmalarından anlaşılıyor.
    Ama arka teker neden kitlesin ki, panikle fren yapmadiysa kitlemeden devam etmesi gerekmez mi?
    İyice yavaşlayınca da debriyajla durulabilirdi herhalde.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Geçmiş olsun arkadaşa. Çözümü varsa bu işin bence paylaşılsın. En azından farklı bir arkadaşı kaza yapmaktan koruruz.
    Motoseverrr bunu beğendi.

Motosikleti
    MSX-125 & X-Pulse 200 & 790 Adv
    Mahkemelik durum.

Motoseverrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Alıntı fazil adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Üzücü bir durum, çok da kibar biri, konuşmalarından anlaşılıyor.
    Ama arka teker neden kitlesin ki, panikle fren yapmadiysa kitlemeden devam etmesi gerekmez mi?
    İyice yavaşlayınca da debriyajla durulabilirdi herhalde.
    Videoda izledim motosikletin devri çok düşük rölentiye yakın birde tek silin 400 cc olunca biraz kaçınılmaz gibi duruyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 07:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 07:35 ----------

Sürücüye geçmiş olsun umarım ciddi birşeyi yoktur.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Üzerindeki lastikler fabrika çıkışlı ise, motor freni ile yağışlı zeminde kayması kaçınılmaz.

Sol omuz köprücük kemiği kırılmış, çok geçmiş olsun.

Jeansque - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Bu sorunu ben de birkaç kere yaşadım ancak genelde durmaya yakın hızlarda debriyaja basınca oluyordu. 2000 KM'den sonra olmaz dedi servis, gerçekten de olmadı. Ancak belli ki bir problem var ve ne olduğunu kimse bilmiyor. Hem telegram gruplarında hem de facebook gruplarında çok fazla denk gelmeye başladık bu olaya. Bir gün allah göstermesin biri vefat ederse bunun vebalini kim ödeyecek.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Bu tip ciddi sorunlar için firmadan geri çağırmalar yapılması, aradan onlarca sene dahi geçse ilgili sorunun "Kampanya" veya "Garanti" adı altında giderilmesi gerekir. Siz araçta "kronik sorun varmış, kaza da yapılıyormuş o zaman satayım" mantığı ile kolaya kaçtığınız sürece firma da ekmeğine ballı kaymak sürmeye devam eder. Sorunu yaşayanlar sorunu birey birey değil de topluca mahkemeye taşıyıp küçük bir avukat ordusuyla üstlerine gitse belki birşeyler değişirdi. Ama malesef böyle alıştırılmışız.

1996furkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CF MOTO 250CLX
    Alıntı Jeansque adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu sorunu ben de birkaç kere yaşadım ancak genelde durmaya yakın hızlarda debriyaja basınca oluyordu. 2000 KM'den sonra olmaz dedi servis, gerçekten de olmadı. Ancak belli ki bir problem var ve ne olduğunu kimse bilmiyor. Hem telegram gruplarında hem de facebook gruplarında çok fazla denk gelmeye başladık bu olaya. Bir gün allah göstermesin biri vefat ederse bunun vebalini kim ödeyecek.
    Aynı sorun bajaj boxer motorum da vardı durmaya yakın debriyajı sıkınca stop ediyordu motor özellikle sıkışık trafikte çok yaşıyordum bunu

kasırga genç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    arora kasırga ar 50-50
    çok şükür motorumda stop edince tekeri kitleyebilecek kadar kompresyon yok.

yaşayana çok geçmiş olsun.ben olsam değiştireceğim zaman kesinlikle bajaj bakmam.

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Hadi rölantide stop etmesini bi yere kadar anlarım, motor soğuktur, yakıt hava karışımı düzgün ayarlanamamıştır falan filan da hareket halindeki motorun stop etmesi nedir ya?

Birde bu motora binen adamın süper usta sürücü olmasına da gerek yok zaten düşük cc motor, acemi olması da doğal.
    (yanlış görmediysem motor dominar 250)

Durduk yere motordaki kronik sorun yüzünden adam kaza yapmış.

Peki böyle bir durumda kazadan nasıl kurtulursunuz?

Hemen açıklayayım; bu tüm motorlar için geçerli bi yöntemdir, yavaşlarken sol eliniz mutlaka debriyaj maneti üzerinde hazırda olsun. Motor stop ettiği gibi debriyaj manetini sıkın!!! arka tekerinizi kilitlenmekten kurtarırsınız. Çünkü debriyaj manetini sıkınca motodan gelen güç ile arka teker arasındaki güç bağlantısı sonlanır, güç aktarımı veya motor freni etkisi kalmaz.

Bunu alışkanlık haline de getirin, özellikle panik frenlemede acemi arkadaşlar debriyajı sıkmayı unutuyor, fren yaparken farkında olmadan o panik anında gaz vermeye devam eden çok kullanıcı oluyor.
    tommygun, espresso ve KırmızıGrom bunu beğendiler.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı SuleymanE adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hadi rölantide stop etmesini bi yere kadar anlarım, motor soğuktur, yakıt hava karışımı düzgün ayarlanamamıştır falan filan da hareket halindeki motorun stop etmesi nedir ya?

Birde bu motora binen adamın süper usta sürücü olmasına da gerek yok zaten düşük cc motor, acemi olması da doğal.
    (yanlış görmediysem motor dominar 250)

Durduk yere motordaki kronik sorun yüzünden adam kaza yapmış.

Peki böyle bir durumda kazadan nasıl kurtulursunuz?

Hemen açıklayayım; bu tüm motorlar için geçerli bi yöntemdir, yavaşlarken sol eliniz mutlaka debriyaj maneti üzerinde hazırda olsun. Motor stop ettiği gibi debriyaj manetini sıkın!!! arka tekerinizi kilitlenmekten kurtarırsınız. Çünkü debriyaj manetini sıkınca motodan gelen güç ile arka teker arasındaki güç bağlantısı sonlanır, güç aktarımı veya motor freni etkisi kalmaz.

Bunu alışkanlık haline de getirin, özellikle panik frenlemede acemi arkadaşlar debriyajı sıkmayı unutuyor, fren yaparken farkında olmadan o panik anında gaz vermeye devam eden çok kullanıcı oluyor.
    Debriyaj kullanımı çok önemli üstat. Yerinde ve zamanında sıkılan debriyaj birçok tehlikeyi uzaklaştırır. Debriyaj cilde parlaklık verir, zihni açar, nefesi ferahlatır, sindirim sistemini temizler. Debriyaj. Her ortamda muhakkak sıkınız. Israrla sıkınız.
    SuleymanE, DickName, espresso ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Debriyaj kullanımı çok önemli üstat. Yerinde ve zamanında sıkılan debriyaj birçok tehlikeyi uzaklaştırır. Debriyaj cilde parlaklık verir, zihni açar, nefesi ferahlatır, sindirim sistemini temizler. Debriyaj. Her ortamda muhakkak sıkınız. Israrla sıkınız.
    Debriyaj candır Genelde marifet gaz kolunda sanılır ama en güçlü ve azgın motorları bile debriyaj kolu dizginler, hizaya sokar

Doğru debriyaj kullanımı şart.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Böyle konuları görünce scooter candır diyorum.
    Benim için sol el arka fren ne de olsa.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)