Kapat
Üye Girişi
Motovento
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Motorla bir günlük şehirlerarası gezi için tavsiyeleriniz nelerdir?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Voltaren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Selamlar dostlar...

Ben Bursa'da ikamet ediyorum. Örneğin 3-4 ay sonra yaz geldi, hava güzel, kendime iki gün ayırabildim ve motorla Eskişehir'e gitmek istiyorum. (Eskişehir'e hiç gitmedim, haritaya baktım, Bursa'dan yaklaşık 150 km. uzaklıktaymış.)

...Diyelim böyle bir işe giriştim, yola çıktım ve sakin sakin sürerek Eskişehir'e vardım. O gün yayan olarak Eskişehir'i gezebildiğim kadar gezmek istiyorum, geceyi ekonomik bir otel-pansiyonda geçirmek istiyorum. Ertesi gün de sabahtan yola çıkıyorum ve tekrar Bursa'ya evime dönüyorum.

Böyle bir hayalim var, daha önce de hiç böyle bir şey yapmadım, yapmak istiyorum artık böyle şeyler.

Bu formatta bir geziyi sıkıntısız tamamlayabilmek için bana tavsiyeler-tüyolar verebilir misiniz? Hem kendim için hem de motorum için. Her fikriniz benim için değerli olacaktır.

Teşekkür ederim.

REKLAM ALANI
    Motomax

Motosikleti
    honda cb500f
    Gece motoru guvenli bir otoparka birak bence.
    Bide gitmeden oteli tatilsepeti yada ets gibi bir yerden ayarlamani tavsiye ederim

. Otelin kapali otoparki falan olursa daha guzel olur.
    Tek gitmeni de pek tavsiye etmmem skcı olabikiyor tek basina.
    Voltaren bunu beğendi.

Motoseverrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Abi motosikletlerin bildiğim kadarı ile hepsi Yamaha Allahın izni ile mekanikde kolay kolay sıkıntı yaşamazsın yanına lastik tamir kiti al yola çık, Eskişehir İstanbul gibi büyük bir yer değil ama planlı gitmen en iyisi olur Motosikletin için zincir ve disk kilidi alman iyi olur sonuçta farklı bir şehire doğru istikamet edicekseniz ve konaklayacaksınız. Yolunuz büyük ihtimal aksilik çıkmazsa 2 saat ile 2 saat 15 dakika arasında olur tabi yola çıkmadan önce güvendiğiniz bir lastikçide veya benzin istasyonunda lastik basınçlarınızı kontrol etmenizi veya tamamlamanızı öneririm. Şimdiden Hayırlı Yolculuklar dilerim
    Voltaren bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha mt09 2021
    iyi yolculuklar sana 150 km için tiyo falan vermem iyi gezmeler ark dediği gibi gitmeden oteli ayarla yeter
    Voltaren bunu beğendi.

erkanzdemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    versys650
    Ibis hotel
    merkezi konumda, açık güvenlikli otoparkı var.
    300 tl civarı gece konaklama.
    buradan şehir turu için zaman kaybı olmaz.
    şehir turu için ne yapılır önerilerini mutlaka okuyun farklı gezi rehber sayfalarından.
    Voltaren bunu beğendi.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Otel bile ayarlamam ben gidecegim yerlere giderken, mevsimine gore gidince bulunuyor zaten. Bayramda Canakkale'de uygun otel bulmuslugum bile vardir. Sehrin dandik yerlerini ogrenirim ve oralara girmem, tek dikkat ettigim sey bu.

Otel/Tatil sitelerinden ayarladiginiz oteller, oraya gittiginizde daha ucuz fiyat verebiliyorlar yine mevsimine gore. Alarmli disk kilidi ve zincir alin yaniniza mutlaka.
    Voltaren ve espresso bunu beğendiler.
    instagram: biragurusu

Alpbatur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CRF RALLY, Tracer 700, BMW F800GS, Tracer 9 GT
    Yanlış hatırlamıyorsam geçen gün şeridin neresinden gitmem lazım? diye soruyordunuz. Yanlış anlamayın ama kendinize ayıracağınız o bir kaç günü Eskişehir gezisine değil de bir eğitmenden alacağınız yol eğitimine ayırmanız sanki daha mantıklı....
    rasitkoksal, espresso ve Voltaren bunu beğendiler.

Alıntı Alpbatur adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yanlış hatırlamıyorsam geçen gün şeridin neresinden gitmem lazım? diye soruyordunuz. Yanlış anlamayın ama kendinize ayıracağınız o bir kaç günü Eskişehir gezisine değil de bir eğitmenden alacağınız yol eğitimine ayırmanız sanki daha mantıklı....
    Bazı şeyler var ki, çoğunluğun söylediği de olsa kafama yatmıyor hocam, bu şerit meselesi de öyle. Yani çoğunluk anladığım kadarıyla, öndeki aracın teker hizasından git diyor (yani şeridin sol ya da sağından); ama ben böyle gidersem, illa ki arkadaki bir serseri yanıma kadar gelecek ve beni çok tehlikeli bir duruma sokacak, 30 senelik trafik tecrübemle hissediyorum bunu. O yüzden ortadan gitmeye devam edeceğim, bunun şu ana kadar bir zararını görmedim, görmemeyi de umuyorum.

Alpbatur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CRF RALLY, Tracer 700, BMW F800GS, Tracer 9 GT
    Alıntı Voltaren adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bazı şeyler var ki, çoğunluğun söylediği de olsa kafama yatmıyor hocam, bu şerit meselesi de öyle. Yani çoğunluk anladığım kadarıyla, öndeki aracın teker hizasından git diyor (yani şeridin sol ya da sağından); ama ben böyle gidersem, illa ki arkadaki bir serseri yanıma kadar gelecek ve beni çok tehlikeli bir duruma sokacak, 30 senelik trafik tecrübemle hissediyorum bunu. O yüzden ortadan gitmeye devam edeceğim, bunun şu ana kadar bir zararını görmedim, görmemeyi de umuyorum.
    Mevzu sadece şerit değil. Bildiğim kadarıyla ekonomik imkanınız var ve güçlü bir motosiklet kullanıyorsunuz, o yüzden eğitim alın mutlaka. Motosiklet kullana kullana öğrenilecek bir araç değil. Uzun yolda sağdan seksen, doksan gitmek sizi kaza yapmaktan korumaz emin olun.

Motosikleti
    RS 660
    Şeridin ortasından gittiğin zaman da önündeki ani bir fren yaptığında kaçman çok daha zor olacak.
    Ayrıca şeridin ortası araç lastiklerinin neredeyse hiç temas etmediği bir alan olduğu için daha kirli olacak, yaptığın frenin de %25'i boşa gidecek.
    Arkandan gelecek serserilere karşı bir donanım var motorun üstünde, onu keşfedersen biraz daha rahat edersin.

Benim Marmara'da oturan biri için bir günlük gezi tavsiyem Marmara turu olur. O kadar km'yi bir günde yapacak tecrübe veya istek de olmayabilir tabi. Bursa-Eskişehir arası için ekstra bir önleme gerek yok, motorun klasik kontrolü, gezinin amacına göre kalacak yerin önceden ayarlanması veya hiç bakılmaması son dakika bir yer bulunması vs tercihlere göre şekillendirilebilecek şeyler.
    espresso bunu beğendi.

Şeridin ortasından gittiğin zaman da önündeki ani bir fren yaptığında kaçman çok daha zor olacak.
    Her zaman için önümdekiyle çok güvenli bir takip mesafesi bıraktığım için böyle bir durumda hiç kaçmaya ihtiyacım olmadı, frenledim ve durdum. (Bu konudaki tek sıkıntım, önümdekiyle bol mesafe bıraktığım için habire ikimizin arasına yeni bir aracın dalması, buna da yapabilecek bir şeyim yok)

Ayrıca şeridin ortası araç lastiklerinin neredeyse hiç temas etmediği bir alan olduğu için daha kirli olacak, yaptığın frenin de %25'i boşa gidecek.
    Bunda son derece haklısınız.

Arkandan gelecek serserilere karşı bir donanım var motorun üstünde, onu keşfedersen biraz daha rahat edersin
    Nedir o donanım hocam, bilgilendirseniz/öğretseniz?

O kadar km'yi bir günde yapacak tecrübe veya istek de olmayabilir tabi.
    Aynen hocam. İki sene önce motorla Bursa'dan İstanbul'a gitmiş ve aynı gün içinde geri dönmüştüm de, dönüşte fenalık gelmişti artık, zor dayanmıştım. Kısa kullanım daha iyi benim için.

Motosikleti
    RS 660
    Daha önce hiç problem yaşamadım yaklaşımı bir trafik okuması için ne kadar geçerli?
    Ayrıca, Bursa özelinde mesela İzmir yolunda iş çıkışı ilerlendiğini düşünelim. "Çok güvenli" bir takip mesafesi orada insanın başına bela olur. Kİmseyi filtrelemeye özendirmeye çalışmam, ama bu kadar mesafe bırakarak sürmek malesef otomobil sürücülerinden dayak yemek anlamına geliyor.

Nedir o donanım? Ayna.
    Düz yolda giderken de kullanmakta fayda var.

3RE3RA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hyo250gt - cbf150-mt25
    araçların iki teker arsı boş olduğundan taş poşet çamur tarzı engelleri ortalayarak geçmesi seni zora sokabilir. bende mt-25 var. genelde sol teker hizasında gidiyorum ki yanıma rahat gelip beni sıkıştırmasın. seyahatiniz için de, 150 km çok fazla sayılmaz ama yanınıza şekerli bisküvi çikolata tarzı bir şeyler alın. molada çok ihtiyacınız olur.

Tabii bir de kişisel yol seçimi önemli bu hususta. Yani ben motoru asla bozuk yol, toprak yol, mıcırlı yol, taşlı yol vs. gibi tabir edilen yollarda kullanmam: Sadece kaymak asfalt denilen güzel yollarda sürebilirim. Ötekisi, her türlü sürprize açık çünkü.

Bu tip yollarda çok mecbur değilsem araba da kullanmam.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F (2008)
    Voltaren Hocam gerçeği saklama, doğruyu söyle; Eskişehir'e çapkınlığa mı gidiyorsun?
    espresso ve Voltaren bunu beğendiler.

Motosikleti
    RS 660
    Benim anladığım kadarıyla Voltaren İstanbul'un güney doğusundaki Bursa'da yaşamıyor, Rotterdam yakınlarındaki Bursa'da, Eskişehir dediği de Amsterdam'a gidecek.
    Şaka bir yana, kaka olur dediğimiz yollar zaten kaymak asfalt olarak görünen yollar.
    Voltaren bunu beğendi.

Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Voltaren Hocam gerçeği saklama, doğruyu söyle; Eskişehir'e çapkınlığa mı gidiyorsun?
    Yok tommygun hocam, gerçekten öyle değil.

Yani düşünüyorum artık yaşım 49, 50'ye geliyorum. Kaç sene daha yaşayacağım?

İnsanın işi de çok önemli tabii ama biraz hobileri de olması lazım, biraz kendine de vakit ayırmak gerekli.

Yani içinde 1,5 sene askerliği saymaysak, tam 27 senedir bilfiil, Pazar günleri dahil çalışıyorum. Bu süre zarfında taş çatlasın 15-20 kere İstanbul'a, annemin ve kızkardeşimin yanına gitmişimdir 1-2 günlüğüne, gerisi Bursa'da çakılıyım işte. Ot gibi bir hayat, ama geçinebilmek için, çocuklarımı mağdur etmemek için de buna mecburdum. Çünkü bir tahsilim yok, bir sanatım-mesleğim yok, her şeyimi çok çalışmama borçluyum bir yerde.

Ama dediğim gibi, artık biraz kendime de vakit ayırabilmek istiyorum, bunun için böyle 1-2 günlük motor gezileri fikri bana cazip geldi. Becerebilirsem mesafeyi ve günleri de uzatabilmek istiyorum.

Selamlar hocam...
    espresso ve tommygun bunu beğendiler.

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Konfiçyus, tam bizim insanımıza uygun bir söz söylemiş;
    Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni biliyorsun diye uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz amma ve lakin bilmediğini bilmeyenden kaçınız.

Sürüşünüz yanlış hocam. Önde giden bir kamyon, otobüs, araba bir taşı-çukuru ortalar, siz daha nedir anlamadan o çukurda bulursunuz kendinizi. Ha siz sol teker izinden giderseniz, zaten arkanızdan gelenler sizi sıkıştırmaz Almanızın çok elzem olduğu eğitimi para ile almayı bırakın, Zafer Akçay, Rahmmi Barutçu gibi insanların halka açık bedava youtube videoları var hiç olmazsa bunları izleseniz siz de hatanızı kabul edeceksiniz.

Bu forumdakiler dosthane öneriler. Yoksa "ne yaparsanız yapın bize ne" deyip geçmek en basit olanı.

Keyifli sürüşler, saygılar.
    “Bir delil ile 40 alimi yendim; ama 40 delil ile bir cahili yenemedim.” Mevlana

Önde giden bir kamyon, otobüs, araba bir taşı-çukuru ortalar, siz daha nedir anlamadan o çukurda bulursunuz kendiniz
    Takip mesafeni uygun şekilde bırakmışsan, taşı-çukuru görürsün ve ortadan sağa ya da sola kaçabilirsin.

Ama takip mesafesi bırakmamışsan, örneğin önündeki aracın sol tekerinde bir çukur belirdi, o sağ yaparak kaçtı, ama sen sol tekeri takip ediyorsan (ve takip mesafen yoksa); yine o çukura gireceksin.

Bİlmiyiroum, ben böyle düşünüyorum, ama dediğiniz gibi "bilmediğimi bilmiyor" da olabilirim elbette, şu an için bir şey diyemiyorum.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L
    sakarya'yı da araştır abi bahar aylarında kocaeli yuvacık kartepe kefken cebeci pembe kayalar
    sakarya sapanca karasu kocaali melenağzı akçakoca çok güzel karadeniz sahilleri var
    tavsiye istersen özel mesaj atman yeterli
    Voltaren bunu beğendi.

BLUE MOTOR
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)