Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

hayata küstüren lastik fiyatları

Motovento
    REKLAM ALANI
    Robinson_C - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 125 R
    Yetmez ama evet,
    Herif Manyak Yüzünden Belli,

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçen sene Ekim başı (USD kurunun 7,75 olduğu gün) 2.800₺ verdiğim lastikler şu anda 5.850₺. (Kur 13,6.) Kurdan gidersek olması gereken 4.900₺. İyi niyetli yorum: Aradaki 950₺ sermayeyi artan volatiliteye karşı korumak için herhalde? Kötü niyetli yorum: Fırsat bu fırsat, gelen geçiriyor giden geçiriyor.
    Tam olarak öyle olmuyor, her işletme artan maliyetler karşısında kâr payını artırmak durumunda. Önceden bir lastikten 500 TL kâr ediyorsa şu an 1500 TL etmesi gerekli ki işletme giderlerini karşılayabilsin. Ayrıca dövizle edinilen sermaye, dövizin ne zaman hangi seviyede olacağı kestirelemediğinden kimse elindeki ürünü satmak bile istemiyor aslında. Evet fırsatçılık yok mu, her zaman var, ama rekabetin olduğu piyasada fahiş fiyat uygulamak da pek kolay değildir.
    espresso bunu beğendi.
    Legends may sLeep.. But they never diE..!

Forumdan Uzaklaştırıldı
    6000 7000 e lastik alirsam "Alirim bir hayirli olsun" basligi acip tebrik beklerim.

Hayalimde Pirelli Scorpion MT90 almak var ama allah nasip eder ins

Proust 1912 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RS200
    Geçen sene Ekim başı (USD kurunun 7,75 olduğu gün) 2.800₺ verdiğim lastikler şu anda 5.850₺. (Kur 13,6.) Kurdan gidersek olması gereken 4.900₺. İyi niyetli yorum: Aradaki 950₺ sermayeyi artan volatiliteye karşı korumak için herhalde? Kötü niyetli yorum: Fırsat bu fırsat, gelen geçiriyor giden geçiriyor.
    Hocam bence bu fırsatçılık denen şey hedef şaşırtmaktan başka bir şey değil. Fırsatçılık yok demiyorum fakat abartıldığı kadar fazla değil bence.
    Yaptığınız hesaba ekstra olarak elektrik zammı, kira artışı, çalışan maaşındaki artışı, sigorta primindeki artışı, gıda fiyatlarındaki artışı vs eklemek gerekiyor. Bunun dışında enflasyona karşı işletme sahibi kendi kârını da arttırmak zorunda. Yani dolar 2 kat yükselince bunun vatandaşa 3x, 4x yansıması, ne yazık ki, doğal

xtrafrozen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 1000RR (2018) & Nmax 155 (2022)
    Yönetim algıyı, manipülasyonu nasıl dayadıysa.. mutevazi beyinlerimiz, hep bir marketci arar olmuş, hep bir serefsiz arar olmuş..

Özetle .. " Adam iyi de çevresindekiler kötü"
    “I never saw a wild thing sorry for itself. A small bird will drop frozen dead from a bough without ever having felt sorry for itself.”.

Motosikleti
    MT-09 SP
    Alıntı Atincozkan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bridgestone s22 birlsdanmi aldiniz? Ben satis yapan yer gormediydim turkiyede.siparisle mi gerirdiniz?
    2021 kasa 09 un stok lastiği. Çok isterseniz Yamaha bayilerinden temin edebilirsiniz sanırım ama çok iyi bir lastik olduğunu söyleyemem. Piyasadaki çoğu lastikten iyidir ama rosso 3-4 den performans olarak bir tık aşağıda
    Atincozkan bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı Lucas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tam olarak öyle olmuyor, her işletme artan maliyetler karşısında kâr payını artırmak durumunda. Önceden bir lastikten 500 TL kâr ediyorsa şu an 1500 TL etmesi gerekli ki işletme giderlerini karşılayabilsin. Ayrıca dövizle edinilen sermaye, dövizin ne zaman hangi seviyede olacağı kestirelemediğinden kimse elindeki ürünü satmak bile istemiyor aslında. Evet fırsatçılık yok mu, her zaman var, ama rekabetin olduğu piyasada fahiş fiyat uygulamak da pek kolay değildir.
    Bu işletmenin %100 giderleri YP üzerinden olsa eyvallah diyeceğim de değil. Kirasını / maaşları YP olarak mı ödüyor? Bence yukarıda saydıklarımın her ikisinden de biraz var. Serbest piyasa diyoruz da motosiklette zaten iki üç tane firma var piyasada, kalanı eşantiyon. Serbest rekabet piyasası değil lastik piyasası, daha çok oligopol piyasa diyebiliriz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:08 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:04 ----------

Alıntı Proust 1912 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam bence bu fırsatçılık denen şey hedef şaşırtmaktan başka bir şey değil. Fırsatçılık yok demiyorum fakat abartıldığı kadar fazla değil bence.
    Yaptığınız hesaba ekstra olarak elektrik zammı, kira artışı, çalışan maaşındaki artışı, sigorta primindeki artışı, gıda fiyatlarındaki artışı vs eklemek gerekiyor. Bunun dışında enflasyona karşı işletme sahibi kendi kârını da arttırmak zorunda. Yani dolar 2 kat yükselince bunun vatandaşa 3x, 4x yansıması, ne yazık ki, doğal
    Yukarıda da yazdım, tüm maliyetler YP endeksli değil. Bir miktar fırsatçılık kesinlikle var. Metzeler Roadtec 01 SE yurt dışı fiyatlara bakalım sonra yurt içi fiyatlara bakalım çıkacak zaten gariplik. (120/160 takım İngiltere'de KDV dahil GBP 252 - Bugünkü kurla 4.900₺! Tanıdık geldi mi bu sayı? - İngiltere'de müşteriler GBP kazanıyorlar TRY değil, satıcıların da tüm maliyetleri GBP/EUR falan TRY değil. GBP 252'den satan bayi de kar elde edebiliyor... Ne oldu şimdi?)
    DickName bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda Cb500f & SYM Joymax Z+
    Kötü niyetli yorum: Fırsat bu fırsat, gelen geçiriyor giden geçiriyor.
    Ben de birkaç gün öncesine kadar biraz böyle düşünüyordum. 40-50 liraya yemek mi yenir, fırsatçı şerefsizler!!! diye sinirimi bozuyordum. Yemeği kendim yapsam maliyeti 10 lira civarı sonuçta, kalanı fırsatçının cebine gidiyor diye düşünüyorum.

Oturdum hesapladım. Şu kadar müşteri gelse, bu kadar gideri olsa, yemeğin maliyeti de şudur filan. 50 liralık yemeğin sırf 30 lirası eleman maliyeti çıktı.

Lastikte bir de ekstra olarak hammadde ve enerji maliyetleri var. Bir sene içinde dünya saçma sapan bir hal aldı, hammadde fiyatları uçtu gitti. Petrol %100 arttı, kauçuk %50 arttı, silika %300 arttı filan falan.

muyurekli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar NS200
    Viraja yatarken 3 kulhu 1 elham

Motosikleti
    cb250r
    corapci bir arkadasimin yaptigi zamlari gorunce, buna biraz kizdim, onu firsatcilik ile sucladim.

Bana yaptigi aciklamayi soyle aktarayim:
    "ticarette sermayeni artirmadigin surece, batmaya mahkumsun. Sermaye deyince aklina para gelmesin, mal gelsin.

Malin para karsiligini degil, miktarini artirdigin surece kar yapiyorsun demektir. Benim dukkanimda 1 milyon cift corap var ise, bu coraplar satildiktan sonra elime gecen para ile, 2 milyon cift corap karsiligi para elime gecmesse, ben zarar etmis olurum.

dolar 7 lira iken urettigim coraplari, dolari 7 lira kabul ederek satarsam, 1 milyon cift corap karsiligi elime gecen para ile, tekrardan 1 milyon cift corap alabilirim. "

isin ozu şu;

ticaret yapan kisi; satacagi malin maliyetini, urunu satin aldigi maliyet olarak degil, sattiktan sonra yerine koyacagi urunun maliyeti olarak hesaplamak zorundadir. Aksi halde sermayesi(malin miktari) azalir ve batar.

saygilar

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    İnşallah lastik çalmalar başlamaz. Hadi çalınan motor bir şekilde bulunur da çalınan lastiği bulmak zor.
    espresso ve DickName bunu beğendiler.

Proust 1912 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RS200
    Bu işletmenin %100 giderleri YP üzerinden olsa eyvallah diyeceğim de değil. Kirasını / maaşları YP olarak mı ödüyor? Bence yukarıda saydıklarımın her ikisinden de biraz var. Serbest piyasa diyoruz da motosiklette zaten iki üç tane firma var piyasada, kalanı eşantiyon. Serbest rekabet piyasası değil lastik piyasası, daha çok oligopol piyasa diyebiliriz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:08 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:04 ----------

Yukarıda da yazdım, tüm maliyetler YP endeksli değil. Bir miktar fırsatçılık kesinlikle var. Metzeler Roadtec 01 SE yurt dışı fiyatlara bakalım sonra yurt içi fiyatlara bakalım çıkacak zaten gariplik. (120/160 takım İngiltere'de KDV dahil GBP 252 - Bugünkü kurla 4.900₺! Tanıdık geldi mi bu sayı? - İngiltere'de müşteriler GBP kazanıyorlar TRY değil, satıcıların da tüm maliyetleri GBP/EUR falan TRY değil. GBP 252'den satan bayi de kar elde edebiliyor... Ne oldu şimdi?)
    Hocam saydıklarınızın çoğu direkt olmasa da dolaylı yoldan yp endeksli. Dolar arttıkça enflasyon artıyor.
    252 GBP’ye İngiltere’de satan kâr ediyordur ama Türkiye’de satan edemiyordur. Yaptığınız kıyas bence çok sağlıklı sonuç veren bir kıyas değil. Bu lastiğin İngiltere’deki bayiye maliyeti ile Türkiye’deki bayiye maliyeti aynı mı? Mesela Türkiye’de asgari ücretli çalışana %50 zam geliyor ama İngiltere’deki çalışana bu kadar zam geliyor mu ya da elektriğe vs.

Motosikleti
    Honda CBF 150
    Trafik boşaldı farkındamısınız bilmiyorum ama, İstanbul' da trafik azaldı resmen..
    Benzine ve yedek parçalara gelen zamlar insanların kendi araçlarına bile binmesini lüks hale getirdi..
    Hindistana dönüp eski lastikleri birleştirip yeni lastik yapıcaz böyle giderse..
    espresso bunu beğendi.

Kerem34_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Bana yar olmayan lastiğin izzeti itibarını s
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha MT09 2021+yadea g5
    eskiden dediğim 1 sene yok 0km motor üzerinde gelen lastikleri beğenmeyen arkadaşlar vardı.bayiden çıkıp rosso3 takanlar vardı.heyyyy gidi günler heeeyyy.lastik almak zorunda kalanlar çok acayip kulak çınlatıcak buna eminim.azönce metro toptana gittim oradaki fiyatları görünce 6k 7k ya lastikler gayet makulmüş 10tl makarna satıyorlardı yetmez ama evet ouğğ yeaa

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    duke 390
    Tesekkurler ozan arici.cogu lastik testinde s22 birinci cikmisti ve online motosiklet makalelerinde ovuluyordu o yuzden sordum s22 yi.bi ara alicaktim ama sanirim duke 390 icin gereksiz gordumm.cok spor kullanmadigim icin mitas sport force devam

Bende 3 4 ay önce alayım almayım derken 3400 olan m9rr set 5400 oldu.
    Mitas sport force plus almayı düşünüyorum sizin tavsiyeniz nedir. M9rr illa al dermisiniz. Cbr650r da kullanacam öyle deli gibide sürmem.

EUOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mt 25
    2020 eylül ayında setini 800 tlye aldığım lastiğin sadece ön lastiği 806tl olmuş.

enflasyon

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı pea adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Lastikte bir de ekstra olarak hammadde ve enerji maliyetleri var. Bir sene içinde dünya saçma sapan bir hal aldı, hammadde fiyatları uçtu gitti. Petrol %100 arttı, kauçuk %50 arttı, silika %300 arttı filan falan.
    Alsatçılar tüm bu kalemlere para ödüyor mu? Yoksa bu sizinkisi züğürt tesellisi mi?

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı Lucas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    fetöcümü sün?

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)