Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motosiklet garantisi tam olarak nedir neyi kapsar

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    HONDA FORZA 250
    Merhabalar arkadaşlar forza 250 2020 sahibiyim garanti devam ediyor ancak bilen bilir her altı ayda bir servise goturmezsem garanti Yaniyo diyelim iş dolayisiyla 1 sene yurt dışında olacam yandı garanti. Hadi götürdük diyelim yahu bir 4000 bakımına 1000 TL ye yakın fatura çıkıyor adamlar lifte çıkarmaya vida takip sökmeye kadar yazmışlar bu motor garantili ise tam olarak neyi garantili kendim bayiinden orijinal parçaları alıp taksam hava filt yağ filt yağ buji neredeyse yarı fiyatına yapıcam.
    Bir de bayiden bayiye farklı hesap çıkıyor
    Sizler nasıl yapıyorsunuz bu garantiden faydalanan oldu mu olduysa neleri kapsıyor ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı hussain adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhabalar arkadaşlar forza 250 2020 sahibiyim garanti devam ediyor ancak bilen bilir her altı ayda bir servise goturmezsem garanti Yaniyo diyelim iş dolayisiyla 1 sene yurt dışında olacam yandı garanti. Hadi götürdük diyelim yahu bir 4000 bakımına 1000 TL ye yakın fatura çıkıyor adamlar lifte çıkarmaya vida takip sökmeye kadar yazmışlar bu motor garantili ise tam olarak neyi garantili kendim bayiinden orijinal parçaları alıp taksam hava filt yağ filt yağ buji neredeyse yarı fiyatına yapıcam.
    Bir de bayiden bayiye farklı hesap çıkıyor
    Sizler nasıl yapıyorsunuz bu garantiden faydalanan oldu mu olduysa neleri kapsıyor ?
    Dalga geciyor olmalisiniz?

12.000km bakimina Agustos ayinda 460TL odedim diye hatirliyorum, euro'dan dolayi arttiysa bilemem, 13.500km 'de su an sanirim.

Garantiye isinizin dusup dusmeyecegi sans isi biraz. Bundan once sahip oldugum 2019 Forza'yi sattigim kisi 1-2 ay sonra anahtarsiz calistirma sorunu yasamis ve garantiden degistirilmis tum sistem. 2020 ortalarinda 900TL imis tum degisimin ucreti, belese gelmisti ona. Garanti disinda kaldiginizda nasil cozeceksiniz bunu ? Ozel servis cozemeyecek maalesef.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    HONDA FORZA 250
    Gürcan bey neden dalga geçeyim Facebook gruplarında adamlar faturalarını paylaşmış ne 450 si 800 900 1200 gibi. Garanti neyi kapsıyor diye sordum zaten ben de. Zaten sigorta da şans işi. Evet kur arttı ama her bayi aynı değil tutarsızlık var. Çoğu kişi garantiden çıkmış bakın orada yazmışim adam vida söküp takmaktan tutun da lifte çıkarmaya kadar yazıyorlar ben garanti dışı birakacam demiyorum garanti neyi kapsıyor tam olarak diyorum. Aldığımız motor Honda zaten. Sitesine baktım dediğiniz gibi böyle elektronik durum haricinde hicbiseyi kapsamıyor

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Benim bir önceki motorumda garanti konusu işime yaramıştı. İlk 11.000 km boyunca yetkili serviste bakım yaptırdım, bir gün depomdan yakıt sızmaya başladı damla damla. Sızıntının neden olduğunu servis bir türlü bulamadı. En sonunda garanti kapsamında depoyu ücretsiz yenilediler de öyle kurtuldum sızıntıdan. Depo pahalı bir parça, benim için karlı olmuştu.
    espresso bunu beğendi.

f0cus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CF Moto 250 CL-X
    her zaman kasa kazanır.
    eliniz alet edavat tutuyorsa garantiye gitmeyebilirsiniz, sorun çıkarır ise sadece parça ücreti ödersiniz.
    maktama bunu beğendi.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    BN125 te garantinin bitmesine 15 gün kala bakım yaptırmıştım. Muhtemelen fazla yağ konulduğu için üst kapaktan yağ sızdırmıştı. Garantinin son günü bedelsiz conta değişimleri yapılmıştı.

Bu arada Hero, motor aksamına 5 yıl, onun dışındaki herşeye 2 yıl garanti veriyor.
    AKÜ DAHİL. Bunu kitapçıktada yazmışlar.
    Birçok üretici aküye nedense 3 geya 6 ay garanti veriyor.

Fakat 2500 de bir eğer km dolmazsa 90 günde bir bakıma gitmeniz gerek.

nicknamer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hayaller Tracer 9 Gt, gerçekler Metro/Metrobüs
    RKS akü'yü dahil etmiyor.

Garanti blok'u kapsıyor sadece. Ama satış yaparken bunu söylemiyorlar. Elektrik sistemini kapsamıyor mesela ve sis farı taktırdığınızda biz yapamayız diyorlar, siz başka yere götürüp blok bakımına geldiğinizde de "müdahale edilmiş garantiden çıktı mı bakmalıyız" gibi saçma ikilemler yaşatabiliyorlar.

yamaha, kawasaki, honda, bmw, ktm gibi markalara sahip olsaydım şahsen yetkili bayide devam ederdim. bu markaların dışındakilerde bunları yaşamak çok olağan geliyor bana.

bu 5 markayı da genel olarak yazdım. hero ile ilgili akü'yü kapsama olayı çok hoşuma gitti bir üstteki kullanıcının paylaştığı, rks'den de beklerdim.

bu arada rks'de motor bloğuyla ilgili birşey varsa çat diye çekiyor garantiden birşey ödemiyorsunuz. bir önceki motorum olan yamaha r25'te ilk sahibindeyken garanti kapsamında blokla ilgili civatalar vs dahil full garantiden değişmiş ve tek kuruş para ödememişti.

daha önce hep japon sürüp-deneyimlemiş ve şimdilerde çin'li bir motosiklete sahip olan ben anladığım kadarıyla özetleyebilirim ki; motosikleti alırken ödediğimiz paraya işin ehli ustalar grubunun hizmetini de içeren hatırı sayılır parayı ödüyoruz anladığım kadarıyla.

dolayısıyla çinli'ler için en büyük sorun çinli motosikletlerin mühendisliğinin gelişmemiş olması değil bana göre. bu modelleri iyi bilen ustalarının olmaması, işte orada da siz kendinizin en iyi ustası olmalısınız.

zira gidip tracer 9 alıp, ktm 1290 alıp her sorunda ustaya gitmek bir yerden sonra bayıyor. anahtarı alıp girişeyim dediğinizde o teknik bilginiz olmuyor. çünkü yukardaki 5 marka buna ihtiyacınız olmayacak şekilde sizi eğitiyor. çinliyi savunmak değil ama kimse sıfır km r25 alıp, kurcalayayım yapmıyor aksine "birşey olmasın yeni aldım servis baksın" yapıyor -ki hak veriyorum. sırf bu sebepten kendi motosikletimi seviyorum. şu birkaç ayda öğrendiklerim bile birşeydir.

tekeriniz düz bassın, kazasız sürüşler dilerim herkese.

son söz: ekipman takın.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    HONDA FORZA 250
    Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    BN125 te garantinin bitmesine 15 gün kala bakım yaptırmıştım. Muhtemelen fazla yağ konulduğu için üst kapaktan yağ sızdırmıştı. Garantinin son günü bedelsiz conta değişimleri yapılmıştı.

Bu arada Hero, motor aksamına 5 yıl, onun dışındaki herşeye 2 yıl garanti veriyor.
    AKÜ DAHİL. Bunu kitapçıktada yazmışlar.
    Birçok üretici aküye nedense 3 geya 6 ay garanti veriyor.

Fakat 2500 de bir eğer km dolmazsa 90 günde bir bakıma gitmeniz gerek.
    Eğer Maxi scooter tercih etmeseydim geri xpulse tercihim olacaktı sırf bu kadar makinelerinin arkasında durmalarından dolayı. Honda servis ve garanti konusunda anlam veremedigim olay aynı işlemler aynı parçalarla periyodik bakım faturalarında servisten servise farklı fatura çıkması. Hani bir servis Adana'da diğeri İstanbul olur anlarım ama gördüğüm kadarıyla aynı şehirde iki farklı servis farklı fiyatlandırma yapıyor ve arasında ciddi rakamlar oluyor

Motosikleti
    Yamaha MT09 2021+yadea g5
    bu tüm servisler için geçerli işçilik masrafını farklı yazabilirler.o servisin bileceği iş.örneğin yamaha atıyorum 500 tl 10k bakım ücreti demiş.bu verebilceği max tutarı belirtiyor.kimi servis 500 kimi 450 kimi 400 yazabilir.parça fiyatları değişmez işçilik oynar.
    garanti neyi kapsıyor sorusu çok değişken aslında.yaşanan aynı sorunu farklı yollardan belirten sürücüye bile farklı çıkabiliyor.elektrik aksam motor vites genel olarak garanti içinde diyebiliriz.örneğin gacır gucur ses geliyor grenajdan gidersin açarlar bakarlar yardımcıda olurlar yağlarlar kapatır yollarlar.o ses eğer geçmez ise atıyorum motora ağır yük bindirmişsiniz ses bu yüzden der yollayabilirler.bu sitede gördüm sanırım cbr1000rr adam 280 ile giderken grenaj kopuyor.honda demişki olağan dışı hızlardan ötürü kullanıcı hatası.ama yarış motoru yani
    ben mt07 için araştırmıştım yıllık bakım ücretini valla şu aralar servisin verdiği tutar ile aynı çıkartmıştım.parça fiyatları gerçekten uçtu gitti 1 sene içinde rahat 1000tl leri zorlicaz gibi duruyor.
    mt9 aldık rodaj bakımına sokucaz yazan tutar 750 tl sitede.rodaj bitene kadar 800 900 olur servis bana ne güzellik yapar görücez.yağ fiyatlarıda anormal derecede özellikle motosiklet yağlarına ne olmuş anlamadım arabalardan baya pahalıya gelmeye başladı

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı nicknamer adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Garanti blok'u kapsıyor sadece. Ama satış yaparken bunu söylemiyorlar. Elektrik sistemini kapsamıyor mesela ve sis farı taktırdığınızda biz yapamayız diyorlar, siz başka yere götürüp blok bakımına geldiğinizde de "müdahale edilmiş garantiden çıktı mı bakmalıyız" gibi saçma ikilemler yaşatabiliyorlar.

yamaha, kawasaki, honda, bmw, ktm gibi markalara sahip olsaydım şahsen yetkili bayide devam ederdim. bu markaların dışındakilerde bunları yaşamak çok olağan geliyor bana.

bu 5 markayı da genel olarak yazdım. hero ile ilgili akü'yü kapsama olayı çok hoşuma gitti bir üstteki kullanıcının paylaştığı, rks'den de beklerdim.

bu arada rks'de motor bloğuyla ilgili birşey varsa çat diye çekiyor garantiden birşey ödemiyorsunuz. bir önceki motorum olan yamaha r25'te ilk sahibindeyken garanti kapsamında blokla ilgili civatalar vs dahil full garantiden değişmiş ve tek kuruş para ödememişti.

daha önce hep japon sürüp-deneyimlemiş ve şimdilerde çin'li bir motosiklete sahip olan ben anladığım kadarıyla özetleyebilirim ki; motosikleti alırken ödediğimiz paraya işin ehli ustalar grubunun hizmetini de içeren hatırı sayılır parayı ödüyoruz anladığım kadarıyla.

dolayısıyla çinli'ler için en büyük sorun çinli motosikletlerin mühendisliğinin gelişmemiş olması değil bana göre. bu modelleri iyi bilen ustalarının olmaması, işte orada da siz kendinizin en iyi ustası olmalısınız.

zira gidip tracer 9 alıp, ktm 1290 alıp her sorunda ustaya gitmek bir yerden sonra bayıyor. anahtarı alıp girişeyim dediğinizde o teknik bilginiz olmuyor. çünkü yukardaki 5 marka buna ihtiyacınız olmayacak şekilde sizi eğitiyor. çinliyi savunmak değil ama kimse sıfır km r25 alıp, kurcalayayım yapmıyor aksine "birşey olmasın yeni aldım servis baksın" yapıyor -ki hak veriyorum. sırf bu sebepten kendi motosikletimi seviyorum. şu birkaç ayda öğrendiklerim bile birşeydir.

tekeriniz düz bassın, kazasız sürüşler dilerim herkese.

son söz: ekipman takın.
    Üstat biraz da bu saydığınız markalar, bilhassa Avrupalılar çok fazla elektronik parçaydı,sensördü, oydu buydu kullandıklarından hatanın, arızanın nereden geldiğini anlayamıyorsun, illa ki makineye sokmak gerekiyor. Yetkili servise mecbur kalıyorsun. Gerçi Çinliler de , Hintliler de eskisi gibi tırt değil, onlar da kendilerini geliştirdi ve daha yüksek hacimli ve bol elektronikli motorlar üretiyorlar artık ama maalesef usta kalitesi cacık. Hani adam belki iyi niyetli, kara düzen motor konusunda tecrübeli ama elektronik bir arızada sorunu teşhis de edemiyor, çözemiyor da.

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı nicknamer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    RKS (Ramazan, Kamil, Selami) Garanti Prosedürü

nicknamer bunu beğendi.

Motosikleti
    Pulsar NS200
    Arkadaşımda da pulsar ns200 vardı. Bendeki hiç sorun çıkarmadı, onun motor krank kitledi yolda kaldı, garantiden tüm bloğu değiştiler. Bir gün işteyiz, motor çalışmadı aküsü bitmişti, aküyü de garantiden değiştiler, akü için yok fabrikaya göndereceğiz bakacaklar kullanıcı hatası mı dediler de ne kullanıcı hatası olacak, hiç ses çıkmadı. İstediğimiz kadar markalara güvenelim, garantiye ihtiyaç oluyor. Honda, yamaha vs 6 ay bakıma girmezse garantiden çıkar konusu bence oldukça rahatsız edici. Benim 0 motor almadan önce ilk baktığım şeylerden biriydi.

Motosikleti
    HONDA FORZA 250
    Alıntı od_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşımda da pulsar ns200 vardı. Bendeki hiç sorun çıkarmadı, onun motor krank kitledi yolda kaldı, garantiden tüm bloğu değiştiler. Bir gün işteyiz, motor çalışmadı aküsü bitmişti, aküyü de garantiden değiştiler, akü için yok fabrikaya göndereceğiz bakacaklar kullanıcı hatası mı dediler de ne kullanıcı hatası olacak, hiç ses çıkmadı. İstediğimiz kadar markalara güvenelim, garantiye ihtiyaç oluyor. Honda, yamaha vs 6 ay bakıma girmezse garantiden çıkar konusu bence oldukça rahatsız edici. Benim 0 motor almadan önce ilk baktığım şeylerden biriydi.
    Maalesef öyle 6 ayda bir gitmeli benden önceki kullanıcı 1000 bakımını ya yaptırmamış ya da başka yerde yaptırmış servis kayıtlarında görünmüyor. Sordum garantiye etkisi olur mu diye getirin bir bakalım olmadı iyi niyet garantisi ile devam ederiz dediler Ocak ayında 8000 km dolmazsa götürmek zorundayım ki doldurmam bu havalarda mumkun değil artık bakacaz

yamtareroglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Satıldı :(
    Türkiye'de garanti konusu tam bir muamma. Sadece motor blok arızalarını garanti kapsamına sokuyorlar, onu da binbir uğraşla... o da kesin değil yani. Frenler, debriyaj, far ampulü, zincir, dişliler, vs.vs. hiçbirini garanti kapsamına almıyorlar, eee o zaman garantinin çok bir anlamı olmuyor. Motoru sınırlarını bilerek kullanıyorsanız, eliniz az da olsa anahtar tutuyorsa, yağ bakımını aksatmıyorsanız (bana göre) garantiye o kadar para bayılmaya gerek yok. Ama motor satılırken yetkili servis kayıtlarını gösteririm derseniz o sizin tercihinize kalmış.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı hussain adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gürcan bey neden dalga geçeyim Facebook gruplarında adamlar faturalarını paylaşmış ne 450 si 800 900 1200 gibi. Garanti neyi kapsıyor diye sordum zaten ben de. Zaten sigorta da şans işi. Evet kur arttı ama her bayi aynı değil tutarsızlık var. Çoğu kişi garantiden çıkmış bakın orada yazmışim adam vida söküp takmaktan tutun da lifte çıkarmaya kadar yazıyorlar ben garanti dışı birakacam demiyorum garanti neyi kapsıyor tam olarak diyorum. Aldığımız motor Honda zaten. Sitesine baktım dediğiniz gibi böyle elektronik durum haricinde hicbiseyi kapsamıyor
    "Dalga geciyor olmalisiniz" lafini, alay etme anlaminda degil, sasirma unlemi olarak kullandim.

Ekte son servis faturami gondereyim, Honda servislerinin saatlik iscilik ucreti belli adamlar liftteki sureyi yaziyorlar, birim fiyatla carpiyorlar, birim fiyat nedir su an bilmiyorum. Hatta benim selenin kilidi bozuldu, onun isciligini de yazmislar 1 saat seklinde, garantiye sokmamislar kilit isini.

Farkettim ki Agustos degil, Eylul imis benim servis isi, mart ayinda giderim servise, gezilere de Nisan'da baslamadan once servise girmis olur.

Motosikleti
    HONDA FORZA 250
    Alıntı gurcanozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    "Dalga geciyor olmalisiniz" lafini, alay etme anlaminda degil, sasirma unlemi olarak kullandim.

Ekte son servis faturami gondereyim, Honda servislerinin saatlik iscilik ucreti belli adamlar liftteki sureyi yaziyorlar, birim fiyatla carpiyorlar, birim fiyat nedir su an bilmiyorum. Hatta benim selenin kilidi bozuldu, onun isciligini de yazmislar 1 saat seklinde, garantiye sokmamislar kilit isini.

Farkettim ki Agustos degil, Eylul imis benim servis isi, mart ayinda giderim servise, gezilere de Nisan'da baslamadan once servise girmis olur.

https://i.hizliresim.com/83lwa6z.png
    estagfirullah hocam sıkıntı yok. ben de sizin gibi şaşkınım ben de facebook grubundaki faturaların yalancısıyım. el mahkum mecbur goturecez bu artışlardan sonra cok bişey beklememek lazım

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)