Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Kışın Motorsikletimi nasıl çalıştırmalıyım?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Tracer7-21
    Merhaba arkadaşlar forumda yeniyim, cümleten selamın aleyküm. Ufak bir sorum var size, kışın motorsiklet hareket etmeden rolantide ısınmasını beklemek mi daha doğru , veya direk çalıştırıp hareket edip düşük devirde kullarak ısındırmak mı daha doğru ?
    Motorumu kış için paketledim 😊 15-20 günde bir çıkarıp 2,3 km yol yapıp bırakıyorum akü bitmesin diye hemde çalışması faydalı olur diye ama bu kafamda ki soruya bir türlü tam cevap bulamadım araştırmama rağmen şimdiden teşekkür ederim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Motoru çalıştır aslında 1 dk bile demeden motor yürümeye hazırdır öyle fazla devirlendirmeden gaz vermeden tın tın gidersin ama ben işim yoksa hararet bir çubuk yükselinceye kadar bekliyorum.
    M. Mustafa bunu beğendi.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ben ekipmanları giyerken rölantide birkaç dakıka calıstırıyorum
    M. Mustafa bunu beğendi.

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    1 - Motoru yerinden çıkar,
    2 - Bir cigara yak,
    3 - Motoru yan ayağa al, marşına bas çalıştır,
    4 - Cigarandan bir kaç nefes çek,
    5 - Cigaranı söndür izmaridi çöp kutusuna at,
    6 - Kaskını tak, eldivenlerini giy,
    7 - Gaza fazla yüklenmeden devamke...

NOT: CİGARA KESEYE ZARARLIDIR.
    M. Mustafa bunu beğendi.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı DickName adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1 - Motoru yerinden çıkar,
    2 - Bir cigara yak,
    3 - Motoru yan ayağa al, marşına bas çalıştır,
    4 - Cigarandan bir kaç nefes çek,
    5 - Cigaranı söndür izmaridi çöp kutusuna at,
    6 - Kaskını tak, eldivenlerini giy,
    7 - Gaza fazla yüklenmeden devamke...

NOT: CİGARA KESEYE ZARARLIDIR.
    Motor yan ayakta nasıl çalışıyor? Yan ayak açıkken marş basmıyor bende. Durunca da yan ayağı açınca stop ediyor, motoru öyle stop ettiriyorum zaten ayrıca stop düğmesi yok.
    M. Mustafa bunu beğendi.

Motosikleti
    Tracer7-21
    Anladım mantıklı.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:41 ----------

He ya Allahtan hiç bir tütün kullanmıyorum

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motor yan ayakta nasıl çalışıyor? Yan ayak açıkken marş basmıyor bende. Durunca da yan ayağı açınca stop ediyor, motoru öyle stop ettiriyorum zaten ayrıca stop düğmesi yok.
    Seninki vitessiz ondandır.Boşa alınca yan ayakta çalışır.
    M. Mustafa ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Düz vitesli motorlarda boştaysa kapatmaz motoru, vitese atarsan ayaklık da açıksa anında kapanır. Senin motor CVT otomatik olduğu için böyle bir opsiyonun yok. Ancak orta sehpada çalıştırabilirsin, orta sehpa arka tekeri havaya kaldırdığı için motorun çalışması bir güvenlik riski oluşturmaz.
    M. Mustafa ve espresso bunu beğendiler.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Düz vitesli motorlarda boştaysa kapatmaz motoru, vitese atarsan ayaklık da açıksa anında kapanır. Senin motor CVT otomatik olduğu için böyle bir opsiyonun yok. Ancak orta sehpada çalıştırabilirsin, orta sehpa arka tekeri havaya kaldırdığı için motorun çalışması bir güvenlik riski oluşturmaz.
    Yani neymis? Bilgi verirken tum olasiliklari dusunmemiz gerekiyormus, herkesin motosikleti ayni olmayabilirmis.
    espresso ve M. Mustafa bunu beğendiler.

sallami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Downtown350i/Dominar 400
    Çalıştır 15 sn. kadar rölantide bekle. Sonra ısınana kadar düşük vites, devirde yürü. Isınınca istediğin gibi gidersin.
    M. Mustafa bunu beğendi.

3RE3RA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hyo250gt - cbf150-mt25
    benim bulunduğum yer baya soğuk olduğu için bin(e)miyorum. hafta sonu motorun yanına gidip arka teker havada çalıştırıyorum. 1-2 dakika çalıştıktan sonra vitese takıyorum, zincir de dönsün diye. 5 dakika falan böyle oyalanıp tekrar motoru kapatıyorum ve üstüne brandasını çekiyorum.
    M. Mustafa bunu beğendi.

Motosikleti
    Tracer7-21
    Alıntı sallami adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çalıştır 15 sn. kadar rölantide bekle. Sonra ısınana kadar düşük vites, devirde yürü. Isınınca istediğin gibi gidersin.
    Alıntı 3RE3RA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    benim bulunduğum yer baya soğuk olduğu için bin(e)miyorum. hafta sonu motorun yanına gidip arka teker havada çalıştırıyorum. 1-2 dakika çalıştıktan sonra vitese takıyorum, zincir de dönsün diye. 5 dakika falan böyle oyalanıp tekrar motoru kapatıyorum ve üstüne brandasını çekiyorum.
    Evet benim yaşadığım yer de çok soğuk oluyor. Soğuklarda söylediğin yöntemi arka kaldırma sehpasında uygularım.
    3RE3RA bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha MT09 2021+yadea g5
    motor araba fark etmez hiç biri rölantide yük altına girmeden ısınmaz.marşına bas hava durumuna göre 20 30 60 saniye ver motora bin ısınana kadar abanma yüksek devir çevirme.
    M. Mustafa bunu beğendi.

Mamba09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Scrambler & Suzuki Vanvan
    öncelikle, motosikletin aküsü bitmesin diye 2-3 tur atmanız, aküyü şarj etmekten çok boşaltacaktır. çünkü bastığınız marşta çektiği akım, 2-3 turla topladığınıza değmeyecektir. bunun yerine direk aküyü söküp eve götürün.
    soruya gelirsek; kışın motosikleti yerinde ısıtman, hareket edip ısıtmandan daha sağlıklıdır. motosikletin cayır cayır ısınmasına kadar beklemene gerek yok, hafif ılısa bile motor bloğu yeterlidir.
    M. Mustafa, bdrhngvnc, tommygun ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Luc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R25 (2019)
    Alıntı M. Mustafa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar forumda yeniyim, cümleten selamın aleyküm. Ufak bir sorum var size, kışın motorsiklet hareket etmeden rolantide ısınmasını beklemek mi daha doğru , veya direk çalıştırıp hareket edip düşük devirde kullarak ısındırmak mı daha doğru ?
    Motorumu kış için paketledim �� 15-20 günde bir çıkarıp 2,3 km yol yapıp bırakıyorum akü bitmesin diye hemde çalışması faydalı olur diye ama bu kafamda ki soruya bir türlü tam cevap bulamadım araştırmama rağmen şimdiden teşekkür ederim.
    Yeni teknoloji motorlar (enjeksiyon ve sonrası) ısıtma ihtiyacı duymaz. Çalıştırdıktan sonra beklemeden yoluna devam edebilirsin.
    M. Mustafa bunu beğendi.
    MotoXPR

https://www.youtube.com/@MotoXPR

Birkaç dakika ısınsın, sonra devam.
    M. Mustafa bunu beğendi.

Motosikleti
    Tracer7-21
    Cevapladığınız için her birinize teşekkür ederim faydalı oldu.

Mamba09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Scrambler & Suzuki Vanvan
    Alıntı Luc adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yeni teknoloji motorlar (enjeksiyon ve sonrası) ısıtma ihtiyacı duymaz. Çalıştırdıktan sonra beklemeden yoluna devam edebilirsin.
    Yahu ne alakası var bu işin enjeksiyonla falan? Enjeksiyon mu sağlıyor motor yağının ilk marşta üst kapağa, silindire ulaşmasını? Enjeksiyon mu sağlıyor motor yağının etkin çalışma sıcaklığına ulaşmasını? İlk marşta yağ yukarlarda olmadığından az da olsa metal metale değiyor, sen bunu fazla devirlendirerek motorun ömründen kısarsın.
    tommygun ve DickName bunu beğendiler.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Mamba09 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yahu ne alakası var bu işin enjeksiyonla falan? Enjeksiyon mu sağlıyor motor yağının ilk marşta üst kapağa, silindire ulaşmasını? Enjeksiyon mu sağlıyor motor yağının etkin çalışma sıcaklığına ulaşmasını? İlk marşta yağ yukarlarda olmadığından az da olsa metal metale değiyor, sen bunu fazla devirlendirerek motorun ömründen kısarsın.
    katılyıorum, bana da sacma geldı.
    bdrhngvnc bunu beğendi.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı Mamba09 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    öncelikle, motosikletin aküsü bitmesin diye 2-3 tur atmanız, aküyü şarj etmekten çok boşaltacaktır. çünkü bastığınız marşta çektiği akım, 2-3 turla topladığınıza değmeyecektir. bunun yerine direk aküyü söküp eve götürün.
    soruya gelirsek; kışın motosikleti yerinde ısıtman, hareket edip ısıtmandan daha sağlıklıdır. motosikletin cayır cayır ısınmasına kadar beklemene gerek yok, hafif ılısa bile motor bloğu yeterlidir.

akü konusunda haklısın , hergün şehir içi kısa mesafe kullanılan motorun aküsü bile tam şarj olamıyor ki yatan akünün dolması için orta devirlerde min bir saat durmadan sürmek gerek , en güzeli akü şarj cihazı edinmek , 300 tl lik bir otomatik şarj cihazı akünün ömrünü iki katına çıkarır kendini amorti eder , hemde motor dolu akü ile çalışmaya başlayacağı için dinamoya yüklenmez yakıt tüketimi düşer..

motoru ısıtma süresi için yazdığın ise maalesef motor için çok zararlı , motoru hafif ılıyıp kapatmak blok içinde yoğuşmaya sebep olur ve yağda kısa sürede su birikmeye başlar , motoru iyice ısınana kadar çalıştırıp kapatmanızı kesinlikle öneririm..
    espresso bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler